جمعه ۰۴ بهمنساعت ۱۷:۲۹Jan 2020 24

جدیدترین‌های «پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی»

قدس آنلاین   ۱۳۹۸/۱۱/۰۳ - ۱۰:۳۰    
گذشته از جایگاه صداقت و راستگویی در ساحت اخلاق فردی، در عرصه حکمرانی، صداقت را از لوازم مشروعیت حکومت دانسته اند که هر چه حکمرانان بیشتر به آن پایبند باشند، از شکاف میان دولت و ملت کاسته می شود ...
ایکنا   ۱۳۹۸/۱۱/۰۳ - ۰۹:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
گروه حوزه های علمیه عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه تغییر زاویه دید به سمت نگاه توحیدی و معادباوری سبب تقویت صبر می شود، اظهار کرد: در این صورت جامعه صبار و شکور خواهد بود. در واقع رهبر معظم انقلاب این مدال قرآنی را بر سینه ملت صبور و شکور ایران نصب کردند.
عصر خبر   ۱۳۹۸/۱۱/۰۳ - ۰۹:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه همبستگی مردم باعث شد تا مراسم تشییع سردار شهید سلیمانی تبدیل به یوم الله شود، گفت: فرهیختگان باید روی سرمایه اجتماعی بیشتر کارکنند.
حوزه   ۱۳۹۸/۱۱/۰۳ - ۰۱:۱۹    
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: بر اساس رهنمودهای اخیر مقام معظم رهبری در نماز جمعه تهران، لازمه مقابله با اهداف شوم استکبار در منطقه، تقویت وحدت و انسجام امت اسلامی است.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ - ۱۶:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
نشست بررسی تحلیلی منشأ چالش های میان ایران و آمریکا چهارشنبه 2 بهمن ماه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار می شود.
حوزه   ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ - ۰۹:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هئیت علمی و مدیرگروه مدیریت اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان این که مهارت انسانی بیشترین دیدگاه های اسلامی را در خود دارد، گفت: رهبری تجلی مهارت انسانی است و به عنوان یکی از وظایف مدیران مطرح است؛ بنابراین تعریف رهبری عبارت از توانایی نفوذ در دیگران برای دستیابی به اهداف است.
ایکنا   ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - ۱۴:۱۱    
گروه اقتصاد شماره هفتادوششم فصلنامه اقتصاد اسلامی از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد. در این شماره کاربرد نماد طلا در سرمایه گذاری بیمه زندگی بدون ربا مورد بررسی قرار گرفته است.
حامیان ولایت   ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۰۷:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
مهدی جمشیدی عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی در یادداشت شفاهی به تحلیل حضور رهبر انقلاب بعد از 8 سال در نمازجمعه تهران و تحلیل خطبه های ایشان پرداخت. متن یادداشت مهدی جمشیدی به شرح زیر است: ...
رسا   ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ - ۲۱:۴۲    
هم اندیشی مدیران پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سالانه دوبار در تابستان و زمستان هر سال با حضور آیت الله رشاد برگزار می شود.
رسا   ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۱۴:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به نقش سردار سلیمانی و جبهه مقاومت در تداوم انقلاب، گفت: مسیر تولید اندیشه سلیمانی ها ادامه دارد.
پرس شیعه   ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۱۱:۳۱   + ۲ سایت دیگر  
هر انسانی دیر یا زود، اختیارا یا جبرا این نکته را که وجودش، مِلک او نیست، شهود می کند؛ لذا وجودش به مالک اصلی اش باز می گردد. متن زیر نوشتاری از حجت الاسلام حسین عشاقی عضو هیات علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با موضوع تفسیر آیه استرجاع است ...
شبستان   ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۰۹:۲۱    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تأکید بر این که آمریکایی ها در کشتن سردار سلیمانی اشتباه بزرگی مرتکب شده و فکر کردند که کار مقاومت تمام شده است، گفت: بازی شطرنج با یک حرکت تمام نمی شود.
شبستان   ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۰۸:۵۱    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به نقش حاج قاسم سلیمانی در تشکیل ائتلاف فراملیتی مقاومت، گفت: هدف از این تشکل فراملی این بود که تلفات را سرشکن کنند.
شبستان   ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۰۸:۴۱    
استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان این که تبعیت محض از ولایت فقیه رمز ماندگاری حاج قاسم است، گفت: اگر بخواهیم سردار سلیمانی را بشناسیم باید اندیشه امام و رهبری را بشناسیم البته با نگاه تربیت نیرو نه با نگاه مقاله و کتاب نوشتن.
پرس شیعه   ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۰۸:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
منوچهر محمدی گفت: دوگانه اسلام و استکبار از ابتدای نهضت امام خمینی(ره) در سال 42 آغاز شد و در فضای دوقطبی عالم انقلاب اسلامی ظهور پیدا کرد. به گزارش شیعه پرس ...
شبکه مجازی میبدما   ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۱:۰۶   + ۳ سایت دیگر  
دکتر فرشاد مهدی پور/ عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
حوزه   ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ - ۰۱:۲۸    
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: اخراج آمریکایی ها از عراق نخستین انتقام خون شهید سلیمانی است و تکمیل این انتقام منوط به اخراج کامل نیروهای آمریکایی از منطقه است.
پرس شیعه   ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۳:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
مسئولی که اتفاق تلخ را پنهان نمی کند و حقیقت را می گوید، سایرین را بی گناه معرفی می کند و با اینکه ده ها کیلومتر از محل حادثه دور بوده تمام مسئولیت را بر عهده می گیرد یک قهرمان است. ...
پرس شیعه   ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۲:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
اگر علوم انسانی را بر بنیان ذات گرایی جدید مورد بحث قرار ندهیم تلاش هایی که در عرصه تحول در علوم انسانی به عمل می آیند غیرواقع بینانه خواهند ماند و به تحولی واقع بینانه راه یابیم. ...
ایکنا   ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ - ۱۲:۰۲    
گروه حوزه های علمیه عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: هیچ برهانی در اثبات تحریف ناپذیری قرآن به اندازه برهان تاریخی اقناع کننده نیست و این روش کمترین چالش را ایجاد می کند.
قم فردا   ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ - ۱۱:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به سرمایه گذاری آمریکا برای ترویج فرهنگی غربی در کشورها، گفت: کاهش بودجه فرهنگی کشور می تواند عواقب وخیمی برای نظام که پیرو ارزش های فرهنگی، دینی و اسلامی است داشته باشد.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ - ۱۰:۵۵   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، عزیز نجف پور آقا بیگلو دبیر علمی شبکه ملی اطلاعات و اینترنت در نشست علمی نگاهی دوباره برماهیت و میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات که بعداز ظهر امروز در سالن جلسات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد ...
ایرنا   ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ - ۰۸:۰۵    
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی گروه اخلاق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در فقه به قصاص و انتقام از ظالم و تجاوزگر تاکید شده است و سزای عقلایی رفتار بد، برخورد تند است تا او بداند که در صورت شکستن حرمت، همان گونه با وی برخورد خواهد شد.
شبستان   ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۱۵:۱۷   + ۱۰ سایت دیگر  
کتاب سلوک اخلاقی: طرح های عارفان و حکیمان اثر ارزشمند حجت الاسلام امیر غنوی، عضو هیات علمی گروه اخلاق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به مرحله دوم سی و هفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران راه یافت.
ایسنا   ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۱۱:۴۸   + ۱۰ سایت دیگر  
آیت الله علی اکبر رشاد -رییس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و رییس شورای مدیریتی حوزه های علمیه استان تهران- در ابتدای درس خارج امروز صبح در حوزه علمیه امام رضا(ع) حمله دلاورانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه عین الاسد آمریکا را تبریک گفت.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - ۱۲:۵۹   + ۶ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی برهان تاریخی بر تحریف ناپذیری قرآن کریم (بر مبنای راهبرد و رویکردی جدید) 18 دی ماه در دفتر قم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - ۱۲:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی اثبات تشیع عقیدتی بعد از رحلت پیامبر (ص) با ارائه محمدصفر جبرئیلی در دفتر قم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
شعار سال   ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - ۱۲:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
دکتر محمدرضا سنگری، مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درباره شهید قاسم سلیمانی گفت: امیدوارم به برکت خون این شهید فصل جدیدی در روند انقلاب اسلامی و نه تن ها در کشور ما که در جهان اسلام رقم بخورد ...
ایبنا   ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ - ۰۸:۵۷    
یک عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به این فراز از یکی از بیانات امام راحل که جنگ ما جنگ عقیده است ، گفت: سردار سلیمانی این آرمان امام را تحقق بخشید.
خبر آنلاین   ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ - ۱۵:۵۹    
مهر نوشت: مدیر گروه ادبیات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مراسم گرامیداشت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: عمدتاً وجه نظامی سردار سلیمانی منتشر شده و وجه فرهنگی ایشان مغفول واقع شده است.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ - ۱۵:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
مدیر گروه ادبیات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مراسم گرامیداشت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: عمدتاً وجه نظامی سردار سلیمانی منتشر شده و وجه فرهنگی ایشان مغفول واقع شده است.
حوزه   ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ - ۱۵:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: حاج قاسم سلیمانی، سخت ترین کابوس نظام سطله و به خصوص آمریکای جنایتکار در منطقه غرب آسیا بود.
قم فردا   ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ - ۱۰:۵۱   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا ، سیدکاظم سیدباقری دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی نوشت: چون به دقت بنگریم، از همان روزهای نخستین ظهور دین اسلام و حرکت پیامبر گرامی اسلام(ص)، سنگ بنای اندیشه های سیاسی در مکه بنا نهاده شد. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ - ۱۸:۰۰   + ۶ سایت دیگر  
در پی شهادت سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی (ره)، پیام تسلیتی از سوی آیت الله علی اکبر رشاد، ریاست شورای حوزه های علمیه استان تهران و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صادر شد.
پرس شیعه   ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ - ۱۳:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
قطب علمی فلسفه دین اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سلسله درسگفتارهای فلسفه دین با عنوان دین و تکامل را با ارائه قاسم اخوان نبوی برگزار می کند. ...
حوزه   ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ - ۰۱:۳۳    
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: کم رغبتی برخی از مردم برای حضور در انتخابات باید در قالب مناظره و کرسی های آزاداندیشی مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گیرد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ - ۲۰:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
اراک- مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مقوله مداحی را عواملی آسیب زا تهدید می کند و باید مداحان از ورود آسیب به این حوزه جلوگیری کنند.
دیار آفتاب   ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ - ۱۵:۳۸    
کارگاه آسیب شناسی عزاداری و مراسمات آئینی ویژه مداحان و روحانیون با حضور سنگری عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
پرس شیعه   ۱۳۹۸/۱۰/۱۲ - ۱۱:۴۲   + ۳ سایت دیگر  
یکی از ضرورت های زندگی اجتماعی حاکمیت معنویت و اخلاق در جامعه است، اما در این رابطه پرسش هایی قابل طرح است؛ یکی از این پرسش ها این است که اخلاق و معنویت مبتنی بر چه الگو و اصولی می باشد؟ ...
قم فردا   ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ - ۱۰:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه امروز مسئولین ما دچار تجمل گرایی و تشریفات شده اند،گفت: تجمل گرایی از عوامل ایجاد شکاف طبقاتی در بین مردم و مسئولین است.
قدس آنلاین   ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ - ۰۸:۵۱    
در نظام اسلامی، پیروان تمام ادیان الهی محترم هستند؛ همچنان که در قانون اساسی نیز تصریح شده که همگان در برابر قانون الهی برابرند. در واپسین روز از سال جاری میلادی و در آستانه آغاز سال جدید مسیحیان، در گفت وگو با حجت الاسلام دکتر سیدکاظم سیدباقری ...
ابنا   ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ - ۰۰:۴۵    
دبه گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ابنا ختران شیخ ابراهیم زاکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه شامگاه شنبه 7 دی 1398 با آیت الله علی اکبر رشاد رئیس شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه تهران و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دیدار کردند.
پرس شیعه   ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ - ۱۸:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
امروز نیازمند آن هستیم که تلاش و جهاد نخبگان خالصانه باشد و خلوص راهنمای آنان در فتنه ها گردد و امت اسلامی روزی را ببینند که نخبگانشان باری از دوش آنان بر دارند. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ - ۲۰:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بابیان اینکه شخصیت ممتاز علامه زکزاکی از او قهرمانی ساخته است که در تاریخ خواهد ماند،گفت: عزم و جدیت، شجاعت و نترسی، ایثارگری و فداکاری ایشان به کشورش مثال زدنی است.
ایسنا   ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ - ۱۳:۵۸   + ۷ سایت دیگر  
رییس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به خیل عظیم مشتاقان به مکتب تشیع در کشور نیجریه گفت: خداوند متعال به کار شیخ زکزاکی برکت داد در کشوری که تا چهل سال قبل اندک شماری شیعه یافت نمی شد و اگر بود هم سخت و پنهانی، ولی امروز در مقایس میلیونی با جمعیت شیعیان نیجریه مواجه هستیم ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ - ۰۸:۵۸   + ۷ سایت دیگر  
حجت الاسلام جهان بزرگی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مشرب آیت الله سیستانی و رهبر انقلاب در مسائل سیاسی متفاوت نیست، منتهی مقتضیات زمان و مکان در رأی مجتهد موثر است.
شبستان   ۱۳۹۸/۱۰/۰۶ - ۰۰:۰۴    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن ارائه به گزارشی از پنل ظاهر و باطن و محکم متشابه به تبیین دیدگاه های آیت الله فاضل در ارتباط نسخ و ظاهر و باطن در قرآن پرداخت.
ایستنا   ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ - ۱۱:۵۷   + ۱۹ سایت دیگر  
معاون مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات با اتصال به اینترنت جهانی در تضاد نیست، گفت: در طرح شبکه ملی، بسیار جلوتر از بسیاری از کشورهای پیشرفته از جمله فرانسه و آلمان هستیم. ...
ایستنا   ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ - ۱۱:۳۲   + ۳ سایت دیگر  
عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت:مدل و الگوی ارزیابی پیشرفت شبکه ملی اطلاعات نیازمند آموزش همگانی است و باید در قالب لیست بوم پایدار در اختیار مردم قرار بگیرد. ...