سه شنبه ۰۴ تیرساعت ۱۸:۱۷Jun 2019 25

جدیدترین‌های «باستان شناسی»

کاوشهای باستان شناسی اخیر در تپه و معبد باستانی آناهیتا یا همان کول تپه در شهر توریستی سرعین ,دوره تاریخی جدیدی برای این منطقه به ثبت رساند.
سیری در ایران   ۶ ساعت پیش    
موزه باستان شناسی مشگین شهر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان مشگین شهر مطرح بوده و در خود حدود 600 اثر تاریخی مربوط به ادوار مختلف تاریخی را جای داده است ...
ایسنا   ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ - ۱۴:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
سرپرست هیئت باستان شناسی در منطقه ریوی از آغاز ساخت یک دیوار حفاظتی به منظور حفاظت اضطراری از بنای خشتی مربوط به دوره هخامنشی که در محوطه تاریخی ریوی قرار گرفته است، خبر داد.
انتخاب   ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ - ۱۲:۵۵   + ۶ سایت دیگر  
بسیاری از افراد تصور می کنند که کامپیوترها متعلق به زمان حال هستند و درواقع از ساخته های معاصر بشر محسوب می شوند. این در حالی است که یافته های باستان شناسی نشان می دهد یک قرن پیش از میلاد مسیح نیز کامپیوترها وجود داشته اند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ - ۱۲:۴۷   + ۸ سایت دیگر  
سرپرست هیئت باستان شناسی در منطقه ریوی از آغاز ساخت یک دیوار حفاظتی به منظور حفاظت اضطراری از بنای خشتی مربوط به دوره هخامنشی که در محوطه تاریخی ریوی قرار گرفته است، خبر داد .
روزنامه اصفهان زیبا   ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ - ۰۹:۱۲    
لیلی زواره ای مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از انجام کاوش های باستان شناسی در محور میانی چهارباغ خبر داد و گفت: مواضع سازمان درباره این گذر اعلام و طرح میانی این گذر نیز نهایی شده است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۸/۰۴/۰۲ - ۱۶:۲۵    
آغاز مطالعات باستان شناسی کاخ ساسانی سروستان؛ مطالعاتی که شناسنامه هویتی این بنای تاریخی را کامل می کند.
شبستان   ۱۳۹۸/۰۴/۰۲ - ۱۰:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
باستان شناسان اسپانیایی بخش هایی از یک کاخ و ساختمانی که می گویند قدیمی ترین مسجد اروپا است را کشف کردند.
روزنامه کسب و کار   ۱۳۹۸/۰۴/۰۱ - ۱۴:۵۲    
کسب و کار نیوز: یک استاد باستان شناسی دانشگاه تهران معتقد است: آتشی که علف های هرز به جانِ یافته های منقول عرصه ی شهرهای باستانی مانند اردشیرخوره، ایوان کرخه، دارابگرد یا هگمتانه می اندازند، به راحتی می تواند ویژگی های قابل مطالعه ی هر نوع اثر تاریخی را از بین ببرد.
ایسنا   ۱۳۹۸/۰۴/۰۱ - ۱۲:۴۸   + ۸ سایت دیگر  
یک استاد باستان شناسی دانشگاه تهران معتقد است: آتشی که علف های هرز به جانِ یافته های منقول عرصه ی شهرهای باستانی مانند اردشیرخوره، ایوان کرخه، دارابگرد یا هگمتانه می اندازند، به راحتی می تواند ویژگی های قابل مطالعه ی هر نوع اثر تاریخی را از بین ببرد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۳/۳۱ - ۱۹:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: تلاش می کنیم عملیات باستان شناسی در 20 درصد محور چهارباغ که تاکنون کاوش نشده بود انجام شود تا بر اساس آن اطلاعاتمان از لایه های تاریخی زیرین در محور میانی تکمیل شود.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۲۲:۱۸   + ۱۲ سایت دیگر  
همایش ایران: مهد تمدن با حضور متخصصان اسپانیایی، ایرانی و آمریکایی در موزه باستان شناسی آلیکانته در استان والنسیا اسپانیا برگزار شد که با استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه ایران و پژوهشگران، دانشجویان و علاقه مندان اسپانیایی همراه بود.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۱۷:۲۵   + ۲ سایت دیگر  
قم - معاون میراث فرهنگی قم با بیان اینکه در این استان 13 هزار شیء تاریخی وجود دارد، گفت: قم که دومین شهر گردشگری کشور است، موزه باستان شناسی ندارد.
زومیت   ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۱۷:۲۳    
نتایج پژوهش باستان شناسی تازه ای نشان می دهد اجداد انسان تبار ما از 2.61 میلیون سال قبل، ابزارهایی سنگی با ساختارهای منظم می ساختند.
تهران پرس   ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۱۳:۲۶   + ۹ سایت دیگر  
به گزارش گروه میراث فرهنگی و گردشگری خبرگزاری تهران پرس، محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران با اعلام اینکه؛ ظروف سفالی بدست آمده در حفاری چاه از ابتدا شکسته در دل خاک بدست آمده است گفت ...
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۰۰:۰۸   + ۵ سایت دیگر  
میراث آریا : معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ظرفیت های لازم برای افزایش همکاری ها در حوزه گردشگری، مرمت آثار تاریخی و صنایع دستی بین ایران و قفقاز شمالی وجود دارد ...
کاشان نیوز   ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ - ۲۲:۰۸   + ۱۴ سایت دیگر  
کاشان نیوز: یک عضو هیئت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان از غار طبیعی برزک نشان داد که در این غار هیچ پدیده و آثار انسانی که حکایت از استفاده انسان از این غار در گذشته های دور باشد وجود ندارد و در نتیجه تمام عناصر موجود در آن طبیعی بوده و تاکنون هیچ انسانی به آن راه نیافته است. ...
خبر فوری   ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ - ۱۴:۰۹   + ۳ سایت دیگر  
موزه باستان شناسی گرگان شامل بخش های سنگ نوشته ها، باستان شناسی و مردم شناسی است در این موزه آثار مربوط به دوره های اشکانی تا قاجاریه وجود دارد که شامل زیورآلات طلایی ظروف منقوش و آب گینه ها و سکه ها می باشد. ...
ایرنا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ - ۱۲:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
قزوین-ایرنا- معاون مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: از سال گذشته تاکنون در جریان کاوش های باستان شناسی در تپه باستانی سگزآباد بوئین زهرا آثاری چون ظروف، زیورآلات و ابزارآلات جنگی مربوط به عصر آهن 2 و 3 کشف شده است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۶ - ۱۱:۲۷   + ۵ سایت دیگر  
برنامه بررسی و شناسایی باستان شناسی شهرستان قیر و کارزین استان فارس در راستای تهیه و تکمیل نقشه باستان شناسی کشوری آغاز شد.
اولین همایش ملی باستان شناسی و تاریخ هنر با حضور پژوهشگر موسسه فرهنگی موزه ها برگزار شد.
ایرنا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۶ - ۰۹:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
قزوین - ایرنا - معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: مرحله جدید (فصل دوم) کاوش های باستان شناسی در غار قلعه کرد آوج سال جاری انجام خواهد شد.
ایلنا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۶ - ۰۷:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
در گفتگو با دکتر فخری دانش پورپرور که از او به عنوان مادر باستان شناسی ایران یاد می شود از خاطراتی از شکستن قرق مردها در حفاری ها تا کشف الواح گلی و مجسمه های بی سر ایلامی ها سخن به میان آمد. با او خاطراتش در دانشگاه های چینی و برخورد با نخست وزیر چین را مرور کردیم.
همشهری   ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ - ۱۳:۰۳    
مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز گفت: صنایع دستی قدمت بسیار طولانی دارد که سابقه آن به حداقل 2 هزار و 700 سال پیش از میلاد می رسد. آثار مکشوفه در کاوش های باستان شناسی نشان دهنده هنر و قابلیت مردم در تولید و عرضه وسایل، اشیا، زیورآلات و ابزار های بسیار زیبا و هنرمندانه است. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۸/۰۳/۲۴ - ۲۲:۰۴   + ۷ سایت دیگر  
معاون سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: مجموعه جمعه مسجد که جزء مطالبات مردم بود غیر از کارهای خوبی که در آن در حال انجام است نیازمند اقدامات فراتری است و مجوز کاوش های باستان شناسی آن در حال انجام است.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۳/۲۴ - ۱۸:۵۴   + ۱۱ سایت دیگر  
رشت- مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از اجرای طرح واکاوی بافت های تاریخی این استان خبر داد و گفت: شش تیم باستان شناسی و معماری در این طرح مشارکت می کنند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۸/۰۳/۲۳ - ۱۴:۴۶    
به مناسبت هفته فرهنگی فریدن دوره آموزشی باستان شناسی ویژه کودکان و نوجوانان با عنوان باستان شناسان کوچک در سایت تاریخی پاشقلعه داران برگزارشد.
شبستان   ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۱۴:۳۸    
رشتی دوزی که یافته های باستان شناسی قدمتش را به هشت هزار سال پیش از میلاد نسبت می دهد، هنری است که بر پارچه های ماهوت، زنجیره های الوان ابریشم را با قلاب می دوختند.
مشرق نیوز   ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۰۴:۳۰   + ۴ سایت دیگر  
آثار باستانی جدیدا کشف شده در جولان اشغالی سوریه و فلسطین اشغالی نشان می دهد که بر خلاف ادعای صهیونیست ها جولان سوریه هیچ گاه بخشی از قلمرو اسرائیل ادعایی نبوده است.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ - ۱۲:۲۷   + ۹ سایت دیگر  
تبریز- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از تکمیل مرمت برج خلعت پوشان تبریز در سال جاری خبر داد.
شبستان   ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ - ۲۲:۲۰    
فلاح گفت: یکی از برنامه ها و اهداف گروه باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه مطالعه، اکتشاف و شناسایی شهر تاریخی زو است.
ایرنا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ - ۱۹:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
تربت حیدریه - ایرنا - رئیس دانشگاه تربت حیدریه و رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان با حذف رشته باستان شناسی از این دانشگاه مخالفت کردند.
ایسنا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ - ۱۲:۳۲   + ۳ سایت دیگر  
شاید کسی تصور نمی کرد که دو آبادی شیرآباد و شکرآباد که بعدها نام سرخرود به خود گرفت، آنچنان مهم شود که امروز گروه های باستان شناسی و محققان خود را به آنجا رسانده و در خصوص قدمت تپه ای که به "قلاکتی" معروف است، تحقیق کنند ...
دانا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ - ۱۲:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
گروه باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه طی دو سال گذشته محوطه ها و آثار و بناهای تاریخی متعددی را در این منطقه کشف و قدمت واقعی این منطقه را نیز مشخص کرد، اما رییس دانشگاه این شهرستان از حذف رشته باستان شناسی در راستای ماموریت گرایی دانشگاهها خبر می دهد.
شعار سال   ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ - ۰۹:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از شهردار اسلام آباد غرب خواست با توجه به این که عرصه و حریم تپه 8 هزار ساله چغاگاوانه در سال 67 در موقعیت اضطراری جنگ تعیین شده، پیش از هر گونه اقدام عمرانی کارشناسان پژوهشکده باستان شناسی در محل حضور یابند و گمانه زنی و مطالعات لازم را انجام دهند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ - ۱۶:۴۵   + ۴ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در سفر به شهر آیسک از عملیات باستان شناسی در محوطه تاریخی کله کوب این شهر بازدید کرد.
ایسنا   ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ - ۱۴:۱۴   + ۵ سایت دیگر  
ششمین تندیسِ پدر باستان شناسی ایران عزت الله نگهبان برای فخری دانش پور پرور شاگرد عزت الله نگهبان کنار گذاشته شد.
همشهری   ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ - ۱۳:۰۳    
سجاد سیف | نهاوند - خبرنگار فصل چهارم و نهایی کاوش های باستان شناسی برای کشف معبد باستانی لائودیسه در منطقه دوخواهران نهاوند آغاز شد. در 3 فصل گذشته گمانه زنی ها و کاوش به دلیل نبود اعتبار نیمه تمام باقی مانده بود ...
صدای ایران   ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ - ۰۹:۰۶   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش صدای ایران و به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، فیلم بوسیدن روی ماه اثر همایون اسعدیان که به معرفی جایگاه والای شهادت می پردازد و نیز فیلم گهوراه ای برای مادر اثر پناه برخدا رضایی که به توصیف ایثار و از خودگذشتگی دختر دانشجوی علوم اسلامی در قبال مادرش اشاره دارد ...
ایلنا   ۱۳۹۸/۰۳/۱۹ - ۰۷:۵۶   + ۸ سایت دیگر  
سرپرست هیات باستان شناسان آلمانی که در منطقه کرمان مشغول کاوش است، می گوید: این وظیفه ماست که وقتی به کشورمان بازگشتیم مردم آلمان را در رابطه با ایران آگاه تر کنیم تا نظر خوبی درباره ایران داشته باشند و از تاریخ و تمدن طولانی ایران بدانند. همه باید برای تحقق این مهم در کنار هم باشیم.
برترین ها / گجت   ۱۳۹۸/۰۳/۲۱ - ۱۲:۲۶   + ۹ سایت دیگر  
وبسایت گجت نیوز : کشف دست های بریده غول آسا در بقایای یکی از قصر های مصر باستان به تازگی خبرساز شد. گفته شده که این اعضای قطع شده قدمتی چند هزار ساله دارند و بزرگی بیش از حد آن ها فرضیه وجود غول ها در دوران باستان را یکبار دیگر پررنگ تر کرده است. ...
روزنامه کسب و کار   ۱۳۹۸/۰۳/۱۳ - ۱۶:۱۲    
کسب و کار نیوز :حدود 4600 سال پیش، مصریان باستان فلات جیزه را به مکانی برای دفن مهم ترین فرمانروایانشان تبدیل کردند و امروزه این فرصت برای باستان شناسان و علاقه مندان به دنیای باستان شناسی فراهم شده تا بتوانند در کنار کامپیوترهای خود، به کاوش در این مکان بپردازند.
ایسنا   ۱۳۹۸/۰۳/۱۳ - ۱۳:۵۹   + ۷ سایت دیگر  
حدود 4600 سال پیش، مصریان باستان فلات جیزه را به مکانی برای دفن مهم ترین فرمانروایانشان تبدیل کردند و امروزه این فرصت برای باستان شناسان و علاقه مندان به دنیای باستان شناسی فراهم شده تا بتوانند در کنار کامپیوترهای خود، به کاوش در این مکان بپردازند.
پایگاه خبری تحلیلی گرو   ۱۳۹۸/۰۳/۱۳ - ۱۱:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
پس از انجام سه دوره کاوش باستان شناسی توسط گروه باستان شناسی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر مهدی رهبر عملیات کاوش نهایی برای کشف معبد آغاز شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۳/۱۳ - ۰۹:۰۶    
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی گیلان از اجرای 5 کاوش باستان شناسی مربوط به دوران اشکانیان و ساسانیان خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۸/۰۳/۱۳ - ۰۸:۱۱   + ۸ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی گیلان از اجرای 5برنامه پژوهشی کاوش های باستان شناسی در گیلان خبر داد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۳/۱۲ - ۱۹:۵۵   + ۹ سایت دیگر  
رشت- مدیرکل میراث فرهنگی گیلان گفت: در پی انتشار خبری مبنی بر کشف گور تاریخی در محدوده بقعه خواهر امام در محله ساغریسازان رشت، موضوع در دستور کار کارشناسان باستان شناسی قرار گرفت.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۳۹۸/۰۳/۱۲ - ۱۸:۰۲   + ۷ سایت دیگر  
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با تأکید بر اهمیت و نیاز بجنورد به عنوان مرکز استان به فضاهای فرهنگی و موزه های متنوع، گفت: تمام اقدامات برای راه اندازی مجدد موزه مفخم بجنورد به صورت جدی در حال انجام است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۸/۰۳/۱۲ - ۱۶:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
مرحله چهارم کاوشهای باستان شناسی در معبد لائودیسه نهاوند آغاز شد.
تیتر شهر   ۱۳۹۸/۰۳/۱۲ - ۱۵:۳۰   + ۴ سایت دیگر  
شورای پژوهشی باستان شناسی در اداره کل میراث فرهنگی استان تهران راه اندازی شد تا تصمیم های باستان شناسی در استان تهران با خرد جمعی و براساس همفکری باستان شناسان اجرائی شوند.