جمعه ۲۰ تیرساعت ۱۶:۵۱Jul 2020 10

جدیدترین‌های «آسیای مرکزی»

 
دیجیاتو   ۲ ساعت پیش    
دولت چین با انتشار گزارشی از شیوع نوع ناشناخته ای از سینه پهلو که مرگبارتر از کرونا ویروس است، در قزاقستان خبر داده و این در حالیست که قزاقستان این گزارش را رد کرده است ...
خبرگزاری فارس   ۷ ساعت پیش    
ابتلای بیش از 53 هزار نفر به کرونا در قزاقستان، بیکار شدن 75 درصد مهاجرین کاری در روسیه و دستگیری 38 عضو گروه های افراطی در ازبکستان؛ تنها بخشی از مهمترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته می باشد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۹ - ۱۵:۳۶    
بر اساس یک نظرسنجی انجام شده از طریق شبکه های اجتماعی مشخص شد 3 نفر از 4 مهاجر آسیای مرکزی مشغول کار در مسکو در پی شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند.
قم فردا   ۱۳۹۹/۰۴/۱۹ - ۱۰:۱۵   + ۹ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا ، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی به بررسی وضعیت لیگ های کشور های آسیای مرکزی شامل، ایران، ازبکستان، تاجیکستان پرداخت و نوشت: سال 2020 ممکن است یک سال فوتبالی کاملا متفاوت با سال های قبل باشد ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۹ - ۰۹:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
بازگشت قرنطینه و شرایط فوق العاده به ازبکستان، ارسال کمک بشردوستانه روسیه به قزاقستان و توسعه روابط محور گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه تاجیکستان و ژاپن؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ - ۱۲:۲۰    
مراسم ریل گذاری راه آهن زاهدان_ چابهار با حضور سردار محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) و محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی برگزارشد. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) اظهار داشت ...
فرارو   ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ - ۱۰:۰۲   + ۳۸ سایت دیگر  
کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز به بررسی لیگ های فوتبال آسیانه مرکزی پرداخت. سایت AFC نوشت: سال 2020 برای لیگ های فوتبال به شکل متفاوتی گذشته است. ولی به نظر می رسد تاریخ برای لیگ های آسیای مرکزی در حال تکرار است و تیم های قهرمان در سال 2019 دوباره در آستانه قهرمانی قرار دارند ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ - ۰۹:۵۸   + ۲ سایت دیگر  
نخستین موارد ابتلا به کرونا در آسیای مرکزی 13 مارس در قزاقستان شناسایی و سپس سایر کشورهای این منطقه به جز ترکمنستان که رسماً وجود ویروس کرونا را رد می کند، در این مورد گزارش دادند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ - ۰۹:۱۲    
مرخصی دولت ترکمنستان به مدت یک ماه، بازگشت بیش از 219 هزار مهاجر کاری به ازبکستان از ابتدای 2020 و درگذشت رئیس سابق پارلمان قرقیزستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار در آسیای مرکزی است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ - ۰۶:۴۳    
تهران -ایرنا- بندر مهم و استراتژیک چابهار در جنوب شرق ایران که جایگاه ویژه ای در نگاه به شرق دولت یازدهم و دوازهم دارد، نه تنها در حوزه اقتصاد و تعاملات منطقه ای برای همه کشورها از جمله هند با اهمیت است ...
راهبرد معاصر   ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۱۵:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
طاعون خیارکی یکی از انواع طاعون هاست که به تازگی در چین بروز و ظهور کرده است گرچه برای آن درمان وجود دارد. شاید شیوع طاعون خیارکی در قرن 14 را بتوان مرگبارترین بیماری همه گیر شده یا اپیدمیک در طول تاریخ انسانی دانست ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۰۹:۳۱    
جایگاه افغانستان در استراتژی جدید اتحادیه اروپا، سفر کارشناسان سازمان بهداشت جهانی به عشق آباد و گفت وگوی تلفنی رئیس جمهور ارمنستان با نظربایف ؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
افکار نیوز   ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ - ۱۰:۰۴   + ۵ سایت دیگر  
بروکسل در چارچوب استراتژی جدید اتحادیه اروپا ، همکاری های متقابل با منطقه و تقویت روابط کشورهای آسیای مرکزی با افغانستان را در اولویت قرار می دهد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ - ۰۹:۱۷    
تحکیم روابط محور گفت وگوی تلفنی میرضیایف و پوتین ، همکاری ریلی محور رایزنی مقامات ازبکستان و قرقیزستان و کمک مالی اتحادیه اروپا به ترکمنستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ - ۰۸:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
پس از فروپاشی شوروی سابق، غرب و آمریکا کمک های مالی بسیاری به آسیای مرکزی کرده اند؛ کمک هایی که مانند اختاپوس بر تمام ارکان این کشورها با تحمیل ارزش های بیگانه، تخریب اعتبار دولت و دخالت در امور داخلی سایه افکنده است.
نسیم   ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ - ۱۲:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
اتحادیه اروپا به نیروهای مرزبانی خدمات امنیت دولتی ازبکستان وسایل حمایت انفرادی در مقابل با کووید -19 تحویل داد. این کمک شامل 830 عدد لباس محافظتی، هزار عدد دستگاه ضدعفونی و 15 هزار عدد ماسک های پزشکی است. ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ - ۰۸:۵۷    
تبریک تاکایف به رئیس جمهور روسیه برای برگزاری همه پرسی تغییر قانون اساسی، اوضاع افغانستان محور دیدار مقامات ازبکستان و ترکیه و اعلام تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی قرقیزستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ - ۰۸:۲۴   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- رافائلو پانتوچی کارشناس و پژوهشگر مطالعات دفاعی معتقد است تقابل آمریکا و چین در زمینه های نظامی و سیاسی، تاثیراتی بر پهنه سیاسی و جغرافیایی از جمله اسیای مرکزی می گذارد که می تواند موجب شود این منطقه بیشتر از گذشته مورد توجه و تحت تاثیر امریکا قرار گیرد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۴/۱۲ - ۱۰:۳۳    
دنیای پس از شیوع ویروس کرونا هرگز مانند گذشته نخواهد بود و این امر بر کشورهای آسیای مرکزی نیز تاثیرات غیرقابل انکاری خواهد گذاشت.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۲ - ۱۰:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
در صورتی که طالبان توافق را نادیده بگیرد یا شرایط در افغانستان بار دیگر مداخلات آمریکا را برانگیزد، آسیای مرکزی می تواند به عنوان یک پشتوانه برای نفوذ و مداخله مورد استفاده قرار گیرد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۲ - ۰۹:۱۵    
بررسی راهکارها و موانع صدور خدمات فنی-مهندسی ایران به قزاقستان، دستگیری 11 عضو گروه تروریستی کتیبه توحید و جهاد در ازبکستان و کرونا محور نشست وزرای خارجه آسیای مرکزی و آمریکا؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۴/۱۲ - ۰۹:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
تهران – ایرنا – پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، تمام کشورهای تازه استقلال یافته آسیای مرکزی برای تشکیل ارتشی منسجم اقدام کردند تا توان رزمی خود را در این منطقه از جهان افزایش دهند که در این جهت به توانایی هایی در این زمینه دست یافتند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ - ۱۶:۳۸    
نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در سفر به ازبکستان ضمن تلاش برای کسب حمایت سران کشورهای آسیای مرکزی از روند صلح طالبان با دولت افغانستان وعده سرمایه گذاری در منطقه را مطرح کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ - ۱۰:۳۸    
نشست وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی و آمریکا در قالب C5 + 1 به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ - ۰۹:۳۳    
تغییر مواضع تاکایف نسبت به زبان روسی، تغییر شگرد تروریست های منطقه در شرایط اپیدمی کرونا و برگزاری نشست وزرای امور خارجه آمریکا و آسیای مرکزی؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ - ۰۵:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی آنلاین با همتایان خود در پنج کشور آسیای مرکزی بار دیگر بر حمایت واشنگتن از استقلال و حاکمیت ملی این کشورها تاکید کرد که مقدمه ای برای دخالت در امور آن ها است.
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ - ۰۰:۱۸    
30 ژوئن 1916 در جریان جنگ اول جهانی نیروهای بریتانیایی که عمدتا شامل سربازان هندی بود به فرمانده پرسی سایکس، وارد شهر کرمان در جنوب ایران شدند. سرپرسی سایکس، از سال 1892 با سمت افسر هنگ دوم نیزه دار سفرهای خودش را در آسیای مرکزی آغاز می کند. سال 1893 به دستور لندن روانه ایران می شود ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ - ۱۷:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
نشست وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی و آمریکا در قالب C5 + 1 به طور مجازی برگزار می شود.
روز نو   ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ - ۱۳:۲۶   + ۸ سایت دیگر  
سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)، تیم پرسپولیس تهران را در راه کسب چهارمین قهرمانی پیاپی در لیگ برتر ایران "تسلیم ناپذیر" توصیف کرد. سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی به بررسی وضعیت لیگ های کشور های آسیای مرکزی شامل کشور های ایران، ازبکستان، تاجیکستان ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ - ۰۸:۵۵    
سفر زلمی خلیل زاد به ازبکستان، تجمع اعتراضی در شرایط کرونا در قرقیزستان و هشدار مقامات قزاق در مورد افزایش آمار طلاق در این کشور؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۴/۰۸ - ۱۲:۲۳    
مسکو به دنبال مقابله با نفوذ رو به رشد نظامی پکن در آسیای مرکزی است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۰۸ - ۰۹:۲۰   + ۴ سایت دیگر  
بحران آب و تبادل انرژی در میان کشورهای قرقیزستان ، تاجیکستان، ازبکستان و قزاقستان با همکاری یکدیگر قابل حل خواهد بود.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۰۸ - ۰۹:۰۴    
نقش استراتژیک راه آهن چین- قرقیزستان- ازبکستان برای بیشکک، از سرگیری پروازهای بین المللی قزاقستان با 11 کشور جهان و گفت وگوی تلفنی پوتین و جین بیک اف ؛ تنها بخشی از اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۴/۰۷ - ۱۱:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- بندر چابهار به دلیل موقعیت استراتژیک خود می تواند نقش مهمی در توسعه مناسبات سیاسی-اقتصادی کشورمان با شبه قاره و آسیای مرکزی ایفا کند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۰۷ - ۰۹:۲۱    
بازگشت 110 شهروند ایرانی از تاجیکستان، انتصاب وزیر جدید بهداشت در قزاقستان و ایجاد پیام رسان ملی در ترکمنستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۰۵ - ۰۹:۴۰    
11 سال زندان برای رئیس جمهور سابق قرقیزستان، دستگیری 25 عضو یک گروه تروریستی در ازبکستان و شناسایی 6 مورد ابتلا به کرونا در عشق آباد ؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی   ۱۳۹۹/۰۴/۰۴ - ۱۰:۱۴    
در این مقاله روند توسعه تعاملات و روابط بین دولت و اسلام در کشورهای آسیای مرکزی مورد بررسی قرار گرفته است. به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نقل از خبرگزاری رسا ، موضوع روابط دین و دولت یکی از مهم ترین موضوعات برای همه کشورهای جهان است ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۰۴ - ۰۹:۲۲    
چرایی عدم همراهی آسیای مرکزی با آمریکا در تحریم چین، سفرهای خارجی مقامات ترکمنستان زیر ذره بین مقامات امنیتی و خیز وزارت دارایی قرقیزستان برای کاهش بدهی خارجی؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار در 24 ساعت گذشته است.
روزنامه سپید   ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ - ۱۶:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش سپیدآنلاین ، مقامات محلی شهر آلماتی اعلام کردند: دو ورزشگاه این شهر به منظور پذیرش بیماران مبتلا به کووید-19 تغییر کاربری خواهد داد چرا که ظرفیت مراکز درمانی و بیمارستان های اختصاص یافته به بیماران آلوده یا مشکوک به کرونا رو به اتمام است. ...
رسا   ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ - ۱۶:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
در همه کشورهای آسیای مرکزی قانون مقابله با افراط گرایی فعال و ناظر بر وفاق بین اقوام و ملیت های مختلف مقیم است.
رسا   ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ - ۱۴:۱۱   + ۴ سایت دیگر  
در میانه و بحبوحه چالش های جدی منطقه آسیای مرکزی، رهبران دینی این منطقه در جستجوی ایجاد زمینه های مشترک همکاری هستند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ - ۰۹:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
آسیای مرکزی صرف نظر از بسیاری از عوامل سیاسی داخلی و تعهدات خود در برابر شرکای غربی، آماده حمایت آشکار از تحریم های آمریکا علیه چین نیست.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ - ۰۹:۳۰    
جذاب ترین کشورهای آسیای مرکزی برای تجارت و سرمایه گذاری ،بازدید کارشناسان سازمان بهداشت جهانی از ترکمنستان و افزایش موارد ابتلا به ذات الریه در قرقیزستان؛ تنها بخشی از مهم ترین اخبار آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته است.
افکار نیوز   ۱۳۹۹/۰۴/۰۲ - ۱۴:۴۰   + ۵ سایت دیگر  
سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی که به بررسی وضعیت لیگ های کشور های آسیای مرکزی اختصاص داده است، ضمن بازتاب دیدار دوستانه تیم های پرسپولیس و شهرخودرو، سرخپوشان پایتخت را بخت اصلی قهرمانی در لیگ برتر کشورمان دانست.
رسا   ۱۳۹۹/۰۴/۰۲ - ۱۱:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
در این مقاله روند توسعه تعاملات و روابط بین دولت و اسلام در کشورهای آسیای مرکزی مورد بررسی قرار گرفته است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۰۲ - ۰۹:۴۲   + ۴ سایت دیگر  
پس از فروپاشی شوروی سابق در نقشه جهان 15 کشور جدید با میراث مختلف اقتصادی و پتانسیل سرمایه گذاری به وجود آمد که در این میان ازبکستان و قزاقستان از جذابیت بیشتری در منطقه برخوردار هستند.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۴/۰۱ - ۱۳:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- جمهوری اسلامی ایران و روسیه بر اساس انگاره تهدید مشترک خارجی، به حضور قدرت های فرامنطقه ای به ویژه آمریکا و ناتو در منطقه آسیای مرکزی می نگرند.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ - ۱۴:۲۸    
تهران - ایرنا - افزایش همکاری های نظامی و فروش اقلام تسلیحاتی چین به کشورهای منطقه آسیای مرکزی و از سوی دیگر همکاری اقتصادی روسیه در منطقه در حال تغییر "تقسیم کار سنتی" چین و روسیه در این منطقه است و با توجه به توان اقتصادی چین ممکن است کنترل ژئوپلیتیک روسیه بر منطقه در حال رنگ باختن باشد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ - ۰۹:۴۶    
در نشست غیرعلنی کلوپ والدای موضوع ضرورت تعیین جایگاه روسیه، چین و آسیای مرکزی در نظم جدید جهانی پساکرونا مورد بحث و بررسی کارشناسان قرار گرفت.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۳/۳۰ - ۱۲:۴۲   + ۳ سایت دیگر  
وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده است که با خروج نظامیان آمریکا از افغانستان، تهدیدات امنیتی در آسیای مرکزی بیشتر نخواهد شد. به گزارش شیعه پرس به نقل از تاس، ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در سخنانی تاکید کرد که با خروج نظامیان آمریکا از افغانستان ...