شنبه ۱۷ خردادساعت ۲۲:۴۳Jun 2020 6

جدیدترین‌های «ادبیات»

 
هشدار نیوز   ۳ ساعت پیش   + ۳ سایت دیگر  
نشست تبارشناسی نقد ادبی ایدئولوژیک در ایران معاصر به صورت مجازی برگزار می شود. ، این نشست در ساعت 14 روز چهارشنبه (21خردادماه) با حضور بهرام پروین گنابادی، قدرت الله طاهری، محمدرضا موحدی و عیسی امن خانی با همکاری گروه زبان و ادبیات فارسی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی برگزار می شود. ...
ایرنا   ۴ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- مدیر نشر روزبهان، ناشر آثار نادر ابراهیمی ، نویسنده نام آشنا معتقد است وی در ادبیات معاصر ایران نادر است و نویسنده ای چون او را کمتر دیده ایم.
کرد پرس   ۶ ساعت پیش    
به گزارش خبرگزاری کردپرس، وی تصریح کرد: با عنایت به این که محیط زیست میراثی گرانبهاست و بازتولید آن بسیار زمانبر و پرهزینه است؛ فرهنگ سازی و نهادینه کردن راه های مراقبت از محیط زیست توسط همه ی افراد جامعه ضرورتی بزرگ و فضیلتی ارجمند است. ...
خبر آنلاین   ۷ ساعت پیش   + ۲ سایت دیگر  
در دنیای ادبیات، آثار ادبی وجود دارند که سهم موثری در کم کردن تبعیض نژادی علیه سیاه پوستان داشتند.
اگر به تاریخ ادبی شهرستان دشتی نگاه کنیم می بینیم که در برابر نام مردان شاعر و نویسنده شمار زنان بزرگ و فرهیخته چندان زیاد نیست و باید گفت کم است و بیشتر زنان ادیب در این دیار محصول پس از انقلاب هستند. ...
شبستان   ۹ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
برنامه ادبی ققنوس امروز با محوریت نگاهی به شعر و ادبیات عاشقانه از رادیو فرهنگ پخش می شود.
ایسنا   ۹ ساعت پیش    
زبان و ادبیات فارسی و روسی از واژگان گرفته تا فرهنگ بر یک دیگر اثرگذاری بسیار داشته اند، در این میان همواره از الکساندر پوشکین، شاعر بزرگ اهل روسیه و الهام او از سعدی یاد می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۰ ساعت پیش    
رمانی از برگزیده جایزه ادبی نوبل در سال 2019 روانه بازار کتاب ایران شد.
شبستان   ۱۰ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
برنامه شب های فرهنگ امشب شنبه 17 خرداد، با موضوع بررسی نقش شاعران در گسترش زبان و ادبیات فارسی از رادیو فرهنگ پخش می شود.
وزارت آموزش و پرورش   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۱۱:۱۳    
امتحانات نهایی دانش آموزان پایه دوازدهم استان خراسان رضوی در سال تحصیلی 99-98 از امروز 17 خردادماه آغاز و تا تاریخ 16 تیرماه 99 ادامه خواهد یافت. به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، بیش از 49 هزار دانش آموز پایه دوازدهم استان خراسان رضوی در 457 حوزه امتحانی در سراسر استان ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۱۰:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
شاید زمان آن باشد تا تردیدهایی که امروزه حوزه هایی چون فلسفه کودکان و حقوق نوجوان را با تغییرات جدی مواجه ساخته، در ادبیات و هنر کودک و نوجوان نیز بروز کند و شاهد آثاری باشیم که مخاطب کودک در جایگاه انسانی ارزشمند به گفت وگو با بزرگسال بنشیند.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۱۰:۰۴   + ۳ سایت دیگر  
خانه عاشیق های ایران با همکاری مدیریت مراکز فرهنگی هنری منطقه 4 شهرداری تهران داستان دده قورقود از روایت های موزیکال ادبیات عاشیقی را در فرهنگسرای اشراق برگزار می کند.
فرهیختگان   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۰۸:۳۷    
گفتمان شدن ادبیات تحول به معنای انتخاب یک منظومه فکری جامع و غیر تک ساحتی که آزادی عدالت و کارآمدی، استقلال و... اجزای اصلی پیکربندی آن است و رسیدن به راه حل های عملی با کار تئوریک و عمیق در این گفتمان ها، راه عبور از انسداد طلبی در انتخاب های آینده سیاسی کشور است.
خبر آنلاین   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۰۸:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
عزیز و بزرگواری شعر معروف زنده یاد حضرت استاد خسرو فرشیدوَرد (این خانه قشنگ است ولی خانه ی من نیست) را برایم در فضای سایبر فرستادند که مرا ناخودآگاه، برد به سال های دور و همین یکی دو سال پیش.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۰۷:۵۰    
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما ، بنیاد مطالعات اسلامی ابن سینا که فعالیت خود در روسیه را از دوازده سال پیش آغاز کرده است، تاکنون 320 عنوان کتاب در حوزه علوم اسلامی، فلسفه، فرهنگ و ادبیات فارسی، دفاع مقدس و هنر اسلامی - ایرانی به زبان روسی ترجمه و منتشر کرده است. ...
قدس آنلاین   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۰۴:۴۴    
ورود نسل تازه ای از نویسندگان جوان و دغدغه مند به فضای ادبیات داستانی قرار است روح تازه ای به داستان فارسی بدمد. محمد قائم خانی از همین دسته است. از خانی پیش از این یک مجموعه داستان به نام حوای سرگردان و یک کتاب پژوهشی و جامعه شناسانه با نام جنبش ناراضیان منتشر شده است.
روزنامه تعادل   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۰۰:۲۲    
فرهاد حسن زاده از نظارتی می گوید که مانع نوشتن مسائل کودکان و نوجوانان می شود و ادبیات را بی خاصیت می کند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۰۰:۱۷   + ۶ سایت دیگر  
شهرام اقبال زاده با مروری بر پرداختن ادبیات به مسائل رومینا ها می گوید: ادبیات می توانست نقش بسیار مهمی در این زمینه داشته باشد، اما ما عشق را سانسور می کنیم و عشق به طور کلی ممنوع است.
روزنامه شهروند   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۲۲:۰۶    
شهرام شهیدی طنزنویس تا حالا فکر کرده اید روایت های کهن و ادبیات کلاسیک ما هم شاید نیاز به بازسرایی داشته باشد؟ چیزی شبیه آپدیت و آپگریدشدن نرم افزارها؟ البته تا فرهنگستان صدایش درنیامده و یک جایگزین عذاب آور برایشان انتخاب نکرده خودم با زبان خوش به جای آپدیت بگویم به روزرسانی و خلاص. ...
روزنامه سپهر   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۱۷:۵۷    
سپهرغرب، گروه کافه کتاب - زهرا کریمی عفیف: مدیر دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری اداره کل امور استان های حوزه هنری کشور گفت: تولیدات حوزه هنری همدان، در سنوات اخیر در این عرصه به لحاظ کمیّت، کیفیت خوب و قابل تأمّل بوده و محل اعتناست ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۱۶:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل آموزش های فنی وحرفه ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ذات و ماهیت شاخه کاردانش، به روز بودن استاندارد آموزش و انعطاف در آموزش است، گفت: هر رشته، کد مشخصی دارد و زمانی که به روز می شود، کد قبلی حذف و کد جدید جایگزین می شود و این ادبیات تصویب رشته است.
وزارت آموزش و پرورش   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۱۶:۰۲    
مدیرآموزش وپرورش شهرستان میناب گفت: از کتاب دلنوشه های دانش آموزی که کاری از دانش آموزان آموزشگاه متوسطه اول شهید گنج آبادی شهرستان میناب است، رونمائی شد. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۱۴:۱۲   + ۷ سایت دیگر  
ماریو بارگاس یوسا نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات در مصاحبه ای درباره کروناویروس، فریب کاری، اخبار جعلی، از دست رفتن آزادی های فردی و رکود اقتصادی صحبت کرد.
دانا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۱۲:۳۰    
نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: کمک مؤمنانه ریشه در ادبیات دینی ما دارد، روند این کمک ها فصلی نیست که در یک مرحله انجام و تمام شود.
آنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۱۲:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
دانش آموخته دکتری تخصصی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد در جشنواره پایان نامه های برتر ایران و جایزه ویژه پروفسور حسابی موفق به کسب 3 رتبه برتر شد.
ایسکانیوز   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۱۱:۳۶   + ۳۰ سایت دیگر  
رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی گفت: دانش آموزان می توانند با پاسخ گویی به سوالات انتخابی، امکان کسب نمره کامل را داشته باشند و دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک در روزهای زوج و دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های ادبیات و علوم انسانی ...
پانا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۰۹:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
تهران (پانا) - به گفته رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی دانش آموزان می توانند با پاسخ گویی به سوالات انتخابی، امکان کسب نمره کامل را داشته باشند و دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک در روزهای زوج و دانش آموزان پایه دوازدهم رشته های ادبیات و علوم انسانی ...
صاحب نیوز   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۰۹:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: کمک مؤمنانه ریشه در ادبیات دینی ما دارد، روند این کمک ها فصلی نیست که در یک مرحله انجام و تمام شود.
آنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۰۸:۱۴    
شانزدهم خرداد دوازدهمین سالگرد درگذشت نادر ابراهیمی است که با آثاری همچون آتش بدون دود ، باردیگر شهری که دوست می داشتم و سه دیدار برای دوستداران ادبیات شناخته می شود.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۰۱:۱۸   + ۶ سایت دیگر  
فرهاد حسن زاده از نظارتی می گوید که مانع نوشتن مسائل کودکان و نوجوانان می شود و ادبیات را بی خاصیت می کند. او همچنین می گوید بچه ها دوست دارند رمان های عاشقانه بخوانند.
آنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۰۰:۱۱    
خبر تودیع مهدی قزلی؛ مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی در کنار اخباری از برگزاری چند مراسم رونمایی کتاب از مهم ترین اخبار این هفته از خردادماه 1399 بودند.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۹:۳۵    
حضور فعال زنان در عرصه ادبیات و خلق آثاری که از اندیشه و وجود آنان برمی خیزد، با توجه به آثار و اشعار ادبی که در ستایش یا تقبیح آنان سروده شده، پررنگ تر شده است. از این رو صحبت از مقام و جایگاه زن در ادبیات فارسی به ویژه ادبیات کلاسیک فارسی، مجالی فراهم کرد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۹:۱۷    
در 15خرداد سال 1363 در ایام دفاع مقدس وجنگ تحمیلی هواپیماهای رژیم بعثی عراق همزمان با برگزاری مراسم قیام 15 خرداد در شهر بانه, هزاران نفر را به خاک و خون کشیدند
مردم نیوز   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۹:۱۱   + ۸ سایت دیگر  
مردم نیوز : از 17 خرداد بنا به اعلام آموزش و پرورش امتحانات نهایی تمام رشته های تحصیلی دوره های متوسطه (نظری، فنی و حرفه ای)، پیش دانشگاهی و پایه دوازدهم دوره دوم متوسطه آغاز می شود ...
دین آنلاین   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۸:۱۹   + ۴ سایت دیگر  
حسین اسرافیلی از ورود شاعران با زبان قهوه خانه ای به ادبیات دینی و استفاده از ترانه های آن طرف آبی برای شعر آیینی انتقاد می کند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۶:۴۱    
تعویض ادبیات یکی از دلایل اصلی همه گیر شدن مبارزه بر علیه شاه بود. آذربایجان بعد از فراغت از درگیری های فرقه دموکرات و سرکوب این جریان سیاسی توسط دولت مرکزی و اتفاقات دیگر تاریخی رخ داده، شاهد تلاش از سوی مذهبیون برای ایجاد همبستگی دربین مردم بود.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۳:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
رئیس سابق دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه لبنان شعبه الفنار با بیان اینکه سخنان جاودانی امام خمینی در وصیت نامه خویش، چراغی برای هدایت راه تمام عاشقان حقیقت و آزادی در تمام جهان شده است تاکید کرد: شخصیت امام خمینی الهام بخش قدرتی برای دهه های آینده خواهد بود.
آنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۳:۱۱    
مدیر انتشارات کتابستان معرفت با اشاره به اینکه آثار فانتزی و علمی تخیلی مورد علاقه نوجوانان است، گفت: تولید ادبیات فانتزی و ژانر علمی تخیلی از جنبه فرهنگی ضروری و به لحاظ اقتصادی سودآور است.
هرمز   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۱:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
حسن زاده گفت: مبنای تفکر امام(ره) در ادبیات سیاسی بین المللی به جهان صادر شده است که حال از ان به عنوان مقاومت به شیوه امام خمینی(ره) یاد می شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۰:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
سرپرست سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس کشور بسترسازی برای تدوین تاریخ جامع دفاع مقدس را مورد تأکید قرار داد و گفت: تاریخ جامع دفاع مقدس تدوین می شود.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۰:۰۲   + ۹ سایت دیگر  
زنجان - ایرنا - رییس حوزه هنری استان زنجان گفت: به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی(ره) شب شعر "یاد یار" از سوی حوزه هنری، معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی، بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس و دفتر ادبیات حسینیه اعظم زنجان برگزار شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۰۹:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
در هفته گذشته، بهروز جلالی به عنوان سرپرست جدید بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان معرفی شد.
سینما خانه   ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۱۸:۳۷   + ۱۷ سایت دیگر  
دبیرخانه هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت فراخوان هفتمین سمینار پژوهشی تئاتر مقاومت را منتشر کرد. فراخوان هفتمین سمینار پژوهشی تئاتر مقاومت با هدف مطالعه و بررسی ادبیات نمایشی تئاتر مقاومت ...
بانک ورزش   ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۱۷:۳۵   + ۴۰ سایت دیگر  
بانک ورزش- کمیته ملی المپیک در واکنش به اظهارات اخیر محمد دادکان، رئیس اسبق فدراسیون فوتبال بیانیه ای صادر کرد که متن آن به شرح زیر است: رئیس اسبق فدراسیون فوتبال که سهم عمده ای در تعلیق این فدراسیون در پایان دوره کاری خود داشت ...
بولتن نیوز   ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۱۵:۲۵    
شخصیت، راه و مکتب امام خمینی (ره) ملت ما را از ذلت نجات داد و آرمان خواهی، عدالت خواهی و عزتمندی را برای ملت ایران به ارمغان آورد، ادبیات انقلابی...
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۱۲:۱۰   + ۱۴ سایت دیگر  
نشست فرهنگی عصر روح الله به صورت زنده از طریق فضای مجازی برگزار شد.
شبستان   ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۱۰:۴۵   + ۶ سایت دیگر  
فهرست برترین تازه های کتاب منتشرشده در اسفند ماه 1398 در موضوع ادبیات با عنوان اسفندنامه کتاب از سوی مؤسسه خانه کتاب معرفی شد.
خبر آنلاین   ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۱۰:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
تسنیم نوشت: مدیر اجرایی طرح گرنت از انتشار 3 عنوان از کتاب های کودک و نوجوان ایران در سوئد با حمایت ایران خبر داد.