چهارشنبه ۲۹ آبانساعت ۲۰:۵۳Nov 2019 20

جدیدترین‌های «باستانی»

شماری از مورّخین بر این باورند که پیشینیان باستانی ساکنان هند امروزی، خال ها و نقطه های روی پیشانی را برای شناسایی و به عنوان نوعی از آداب و رسوم روی پیشانی خود می کشیدند.
پانا   ۴ ساعت پیش    
تهران (پانا) - گردشگران خارجی و داخلی در چهار فصل سال با استفاده از بالن های رنگارنگ و زیبا بر فراز منطقه باستانی کاپادوکیا در استان نوشهیر ترکیه پرواز می کنند. ...
ایران آنلاین   ۵ ساعت پیش    
وزارت آثار باستانی مصر در منطقه سقاره اعلام کرد که بقایای حیوان مومیایی که در این هرم در سال 2004 میلادی پیدا شده متعلق به یک شیر بوده است.
محوطه باستانی ازبکی، قدیمی ترین بنای خشتی جهان با قدمت 9 هزار ساله در نظرآباد نیازمند توجه بیشتر مسئولان است.
برترین ها / فانوس   ۳ ساعت پیش   + ۹ سایت دیگر  
باشگاه خبرنگاران جوان: تخت سلیمان نام یک بخش در استان آذربایجان غربی است که در گذشتهٔ نزدیک، نصرت آباد و در گذشتهٔ دور گَنجَک نامیده شده است. گفته شده که تخت سلیمان همان فره اسپه پایتخت ایران اشکانی بوده است ...
خبرگزاری برنا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ - ۱۵:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
استاندار خراسان رضوی گفت : در منطقه باستانی "کشف رود " تمدن های کهنی شکل گرفته است و این محدوده بخشی از تاریخ و تمدن خراسان بزرگ است و با همکاری دستگاه های دولتی طرح احیای منطقه کشف رود آغاز شده است و امیدواریم این محوطه به یکی از مناطق نمونه گردشگری کشور تبدیل شود.
ایسنا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ - ۱۴:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
یک باند سرقت آثار باستانی که آثار باستانی مناطق تاریخی جنوب ایتالیا را غارت می کرد و مجموعه ای از آثار باستانی مسروقه با ارزش میلیون ها دلار را جابه جا می کرد، در ایتالیا کشف شد.
اسپوتینگ روسیه   ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ - ۱۴:۲۸   + ۶ سایت دیگر  
از معبد 3000 ساله برای اجرای آیین های پرستش آب استفاده می شد.
ایرنا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ - ۱۴:۰۱    
تهران- ایرنا- یک شبکه بین المللی قاچاق آثار باستانی در ایتالیا منحل و 10 هزار اثر هنری به ارزش میلیون ها یورو از دست قاچاقچیان آزاد شد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ - ۱۳:۵۳    
مسؤول موزه مردم شناسی رامسر گفت: گور هایی در منطقه اسطل کنار جواهرده با سابقه 2 هزار ساله وجود دارند که امروزه لانه سگ و مرغ و... است که قرار است میراث فرهنگی اقداماتی انجام دهد تا به عنوان سایت موزه معرفی شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ - ۱۱:۴۰    
دو خبر درباره بسکتبال بانوان و ورزش باستانی را در این بسته دنبال کنید.
آنا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ - ۱۱:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
دانشجوی رشته مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود، مقام سوم کشوری را در ورزشی باستانی رشته سنگ زورخانه ای کسب کرد.
خبرگزاری برنا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ - ۰۷:۱۱    
باستانی کاران و پیشکسوتان ورزش پهلوانی همدان به مناسبت هفته حمایت از بیماران کلیوی مراسم سنتی گلریزان را با حضور اهالی ورزش و مسئولین استانی در زورخانه پهلوان علی میرزای همدانی برگزار کردند.
خبرگزاری دانشجو   ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ - ۲۲:۳۱    
رئیس هیأت ورزش زورخانه ای و پهلوانی خراسان جنوبی گفت: با دعوت فدراسیون 12 باستانی کار استان برای شرکت در اردوی بسترسازی و استعدادیابی تیم ملی راهی بجنورد شدند.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ - ۱۴:۵۹    
کاشان - رئیس میراث فرهنگی کاشان از برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم تپه های باستانی سیلک کاشان خبر داد و گفت: هفته گذشته یک ساختمان غیر مجاز در حریم درجه یک این تپه ها تخریب شد.
ایلنا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ - ۱۴:۱۵    
سیدمنصور سیدسجادی گفت: انکار نمی کنیم که ایران پل ارتباطی غرب با شرق بوده اما بخش های مستقلی نیز داشت و حتی می توان گفت تمدن آنها برتر هم بود بیشتر باشتانشناسان بر این باورند که باید جامعه باستانی را بازسازی کنیم ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۸/۲۷ - ۰۹:۰۶    
بسته خبر ورزشی 27 آبان ماه را در صفحه گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان مشاهده کنید.
همگردی   ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ - ۱۷:۱۱    
در اواسط هزاره سوم قبل از میلاد، مردم ساکن بین النهرین، شروع به ساخت بناهای پلکانی بزرگ با استفاده از آجرهای پخته شده ای که زیگورات نام داشتند، کردند. هدف از ساخت این بناها هنوز به طور کامل مشخص نشده، ولی طبق نوشته های هرودویت، در آن زمان از این سازه های پلکانی به عنوان زیارتگاه استفاده می شد ...
حوزه   ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ - ۱۵:۱۸    
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین شعبانی، آمار گردشگران ورودی به استان را با آثار باستانی موجود متناسب ندانست و گفت: نمونه هایی از آثار باستانی همدان را شاید در هیچ کجای کشور نتوانیم نام ببریم، اما علیرغم این مهم، در جذب گردشگر نتواسته ایم انتظارات را برآورده کنیم.
ایلنا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ - ۱۱:۵۹    
به گفته جوزپه پرونه؛ حفظ، اکتشاف، حفاری و مرمت آثار باستانی برای هر دو کشور بسیار اهمیت دارد در عین حال دانشگاه های ایران و ایتالیا پروژه های مشترکی را در این حوزه ها با یکدیگر آغاز کردند که نتیجه آن تحقق کارهای بی نظیری است.
فردا نیوز   ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ - ۰۹:۵۹   + ۲ سایت دیگر  
شهرت مرواه به خاطر بیش از 200 هرمی است که در غرب شهر وجود دارند. این هرم ها در سه گروه دسته بندی شده اند و بیشتر آن ها حدود 30 متر ارتفاع دارند.
ایران آنلاین   ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - ۱۳:۵۷    
باستان شناسان موفق شدند تا راز پرنده های باستانی مومیایی را که از آرامگاه فراعنه بدست آمده اند را کشف کنند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - ۱۳:۲۳   + ۱۰ سایت دیگر  
سیدعباس صالحی با بیان این که شهرهایی که ظرفیت های تاریخی دارند، به عنوان شبکه شهر خلاق انتخاب می شوند، تصریح کرد: رویکرد دیگر ما در این دوره عدالت جغرافیایی و آمایش است تا بودجه ها از مرکز به سمت استان ها و شهرستان ها بیش از گذشته جریان یابد.
استانداری تهران   ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - ۱۰:۲۸    
کتاب آشنایی با فن آوری شیشه های باستانی از تولید تا تجارت (به نگارش نوید صالح وند) در روز یک شنبه 26 آبان ماه موزه آبگینه و سفالینه های ایران رونمایی می شود.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - ۱۰:۲۱    
رئیس میراث فرهنگی شهرستان ابرکوه گفت: مردم ابرکوه با برگزاری جشن باستانی میانه پاییز به استقبال سرما رفتند.
ایران آنلاین   ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - ۰۸:۳۳   + ۱۱ سایت دیگر  
باستان شناسان هنوز نتوانسته اند قدمت دقیق دیوار باستانی را که برخی از رسانه ها از آن به دیوار چین ایرانی یاد می کنند، تخمین بزنند اما به گفته سجاد علی بیگی سرپرست بررسی باستان شناسان وجود سفال های متعلق به 2200 تا 1700 سال پیش نشان می دهد که این دیوار در دوره اشکانی و ساسانی وجود داشته است.
ایلنا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - ۰۷:۵۵    
تازه ترین کاوش در شهر سوخته با یافته های متعدد از بقایای شمن ها گرفته تا تیرک های چوبی 5 هزار ساله همراه بوده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ - ۲۱:۰۵    
چند خبر کوتاه از نقاط مختلف آذربایجان غربی؛ از تعیین محدوده محوطه باستانی تپه حسنلو تا بهبود پوشش آنتن دهی تلفن همراه در 4 جاده اصلی شهرستان چالدران.
ایرنا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ - ۱۳:۴۴    
ایرنا - کرمانشاه - آیین باستانی تنبور نوازی، با حضور علاقمندان به نوای تنبور روز جمعه در شهرستان دالاهو استان کرمانشاه برگزار شد. این آیین که برگرفته از سنت مردم منطقه است هر ساله با حضور گروه های مختلف افراد تنبورنواز و سرودن اشعار سنتی و آیینی خاص منطقه در اواخر آبان ماه برگزار می شود.
برترین ها / همگردی   ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ - ۰۳:۱۳   + ۹ سایت دیگر  
ایسنا: وزارت آثار باستانی مصر از کشف دو گورستان باستانی متعلق به دوران امپراطوری روم و دوران پیش از شکل گرفتن دودمان های مصری در شهرهای اسماعیلیه سقاره خبر داد. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ - ۲۱:۲۵    
با حضور مسئولان ورزش استان و شهرستان، اسماعیل صفری به عنوان رئیس جدید هیات باستانی شهرستان فریمان معرفی شد.
گجت   ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ - ۲۰:۳۸    
دیرینه شناسان اخیرا موفق به کشف یک کهربای بسیار زیبا شده اند. این کهربا متعلق به 99 میلیون سال پیش است و اسرار بسیاری در خصوص گرده افشانی در آن دوران را فاش ساخته است. ...
برترین ها   ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ - ۱۱:۵۲    
برترین ها: آثار تاریخی به جا مانده از گذشته های خیلی دور همیشه پر از هیجان، جذابیت و شگفتی هستند و کند و کاو در حقایق هر کدام از آن ها لذت فراوانی را به دنبال دارد ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ - ۱۰:۱۶   + ۳ سایت دیگر  
رئیس هیات ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان اردبیل گفت: 7 باستانی کار اردبیلی به اردوی تیم های ملی ورزش زورخانه ای نونهالان و نوجوانان دعوت شدند.
برترین ها   ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ - ۰۸:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
برترین ها : در سرتاسر جهان، می توانید شهر هایی را پیدا کنید که تاریخچه جالبی دارند. برخی تمدن ها شهر های جدیدی روی ویرانه های باستانی بنا کردند در حالی که بقیه در نزدیکی مکان های تاریخی رشد کردند. ...
بهداشت نیوز   ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۲۳:۰۹    
استوری های پرتعداد دلیلا همسر استراماچونی، سرمربی تیم فوتبال استقلال از دیدن شهر باستانی پارسه (پرسپولیس) و اظهار شگفتی از دیدن آن
پارسینه   ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۲۱:۳۶   + ۳ سایت دیگر  
دیدن شهر های باستانی ایرانی همیشه توریست های خارجی را به وجد آورده است چرا که شهر های ایران از قدمت دیرینه ای برخوردار هستند و معماری باستانی ایرانی جلوه خاصی در نظر ایجاد می کنند. یکی از افرادی که به نظر می رسد با دیدن شهر باستانی پارسه (پرسپولیس) به وجد آمده، دلیلا همسر استراماچونی است. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۱۵:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
مستند رویای کارمانیا درباره گردشگری، مردم شناسی و اماکن باستانی استان کرمان است.
تابناک خوزستان   ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۱۳:۳۸   + ۵ سایت دیگر  
38 گردشگر خارجی در قالب سه گروه ازکشورهای لهستان، بلغارستان و چک در سفر به ایران از جاذبه های تاریخی و باستانی شوش دیدن کردند.
شبستان   ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۱۲:۱۴   + ۸ سایت دیگر  
قاسمی ساماندهی حریم قلعه تاریخی فلک الافلاک را بستر تسریع در ثبت جهانی این اثر باستانی است.
شفقنا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۱۱:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
شفقنا- عضو هیات رییسه ی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: با توقف ارائه ی سرویس های ارزش افزوده کاملا مخالفم ولی باید ارائه ی این سرویس ها کنترل شوند که این کنترل از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می شود و اطلاع رسانی به مردم و هشدار نیز برعهده ی وزارت ارتباطات است. ...
روزنامه زاینده رود   ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۰۷:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
روستای دارگاواس یکی از عجیب ترین مکان ها در روسیه است که اغلب از آن به عنوان شهر مردگان یاد می شود. این روستا در بین 5 کوه از رشته کوه های کائوکاسوس قراردارد. این مکان در واقع گورستانی باستانی مملو از مقبره ها و سردابه هاست.
همگردی   ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۰۷:۰۶    
شهر تاریخی اِفِسوس از آن شهرهای باستانی قدیمی است که در سفر به ترکیه بازدید از آن را نباید از قلم انداخت. البته در حال حاضر فقط ویرانه های اِفِسوس باقی مانده است آن هم در 18 کیلومتری کوشی آداسی . تاریخ باستان شناسی این شهر ویران شده بر می گردد به سال های 1863 میلادی ...
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ - ۰۰:۱۲   + ۹ سایت دیگر  
ایسنا : سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از مصوبه این کمیسیون برای واگذاری خودروسازی ها تا سقف اصل 44 خبر داد.سعید باستانی با اشاره به جلسه عصر دوشنبه کمیسیون صنایع و معادن برای اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو گفت ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ - ۱۷:۴۵    
سازو ساخت غیر مجاز در حریم محوطه باستانی سیلک کاشان تخریب شد .
روزنامه کسب و کار   ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ - ۱۶:۰۵    
کسب و کار نیوز:سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان های پارس آباد و اصلاندوز با بیان اینکه حریم قلعه شهر باستانی ورثان اولتان در شورای حریم کشور به تصویب رسیده، از تبدیل این قلعه به پایگاه ملی خبر داد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ - ۱۴:۴۵   + ۸ سایت دیگر  
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کاشان از تخریب یک مورد ساخت و ساز که به صورت غیرمجاز در حریم درجه یک محوطه باستانی سیلک ساخته شده بود، خبر داد و افزود: این اقدام با حکم قضایی و حمایت های شهرداری کاشان، توسط واحد اجرایی شهرداری اجرا شد.
ایرنا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ - ۱۴:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
اردبیل - ایرنا- خیر اهل شهرستان پارس آباد مغان چهار شی باستانی متعلق به دوره آهن را به اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی این شهرستان هدیه کرد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ - ۱۲:۵۵   + ۱۰ سایت دیگر  
سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان های پارس آباد و اصلاندوز با بیان اینکه حریم قلعه شهر باستانی ورثان اولتان در شورای حریم کشور به تصویب رسیده، از تبدیل این قلعه به پایگاه ملی خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ - ۱۲:۲۵    
در مراسمی از حسین حاج قاسمی دارنده مقام سوم رشته سنگ مسابقات باستانی کشور تجلیل شد.