دوشنبه ۰۱ مهرساعت ۰۴:۱۳Sep 2019 23

جدیدترین‌های «کهکشان راه شیری»

فردا نیوز   ۱۳۹۸/۰۶/۲۹ - ۰۷:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
یک مرد در مقابل چند میلیارد سال از کهکشان راه شیری
اسپاش   ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ - ۱۸:۰۹    
اخیرا درخشش غیرعادی سیاه چاله عظیم مرکز کهکشان راه شیری تعجب دانشمندان را برانگیخته بود و حالا دلایل احتمالی این پدیده مشخص شده است. سیاهچاله کلان جرم کمان ای* (Sagittarius A*) با حجمی معادل 4 میلیون برابر خورشید در مرکز کهکشان راه شیری قرار گرفته است.
ایبنا   ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ - ۱۳:۰۴    
در جستجوی جایگاه ما در جهان نوشته هلن کورتوا اختر فیزیکدان فرانسوی کاوشی هدفمند را برای کشف خانه ای در کهکشان راه شیری شرح می دهد نام این خانه بهشتی بی انتها دز هاوایی اشاره کرده است.
شیعه نیوز   ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ - ۰۹:۴۲    
شیعه نیوز : پرسش با سلام؛ در قرآن آیه 38 سوره یس بیان شده است: خورشید پیوسته به سمت قرارگاهش در حرکت است: وَالشَّمْسُ تَجْرِی لِمُسْتَقَرٍّ لَهَا ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۶/۲۴ - ۱۲:۵۳   + ۴ سایت دیگر  
دانشمندان چینی اعلام کرده اند 71 درصد از پروژه ثبت تصویری از کهکشان راه شیری تکمیل شده است. به گفته محققان این پروژه 2تا 5 سال دیگر تکمیل می شود.
راهنمای سفرمن   ۱۳۹۸/۰۶/۲۴ - ۱۲:۵۱   + ۵ سایت دیگر  
– اخبار فرهنگی – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ، محمدرضا حسینی در مقام کارگردان آثاری چون شاید جایی دیگر آخرین شیر کهکشان راه شیری هشت رأس ساعت هفت به خاطر لیلا مردی که از اصب...صل افتاد اسپرسو با طعم پپرونی و در مقام بازیگر آثاری نظیر پزشک نازنین آن ور پرچین خرده [...]
اسپوتینگ روسیه   ۱۳۹۸/۰۶/۲۰ - ۲۱:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
گروهی از ستاره شناسان آثار یک شیئی مرموز را در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری کشف نموده اند که منشأ آن نامعلوم است.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۶/۲۰ - ۱۵:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
میلیاردها ستاره تنها در کهکشان راه شیری در فاصله ای مناسب از ستاره های منظومه های خود برای شکل گیری حیات قرار دارند و ساکنان برخی از آنها میلیاردها سال قبل به زمین آمده اند.
برترین ها / همشهری   ۱۳۹۸/۰۶/۱۹ - ۱۳:۱۳   + ۱۲ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا: ناسا اخیرا تصویری باشکوه که در آن 50 کهکشان کوتوله و مارپیچی قابل مشاهده هستند را منتشر کرده است. ناسا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری را که اخیرا توسط "تلسکوپ فضایی هابل" از کهکشان ابر ماژلانی بزرگ (کهکشانی در همسایگی کهکشان راه شیری است) ثبت شده را منتشر کرد. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۶/۱۲ - ۲۲:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
فضانورد شدن رویای کودکی افراد بسیاری است اما سختی هایی وجود دارد که آن را به یکی از دست نیافتنی ترین شغل های دنیا تبدیل می کند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۶/۰۸ - ۰۰:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
گردش سیاره ها و ستاره ها در بخش هایی از آسمان ایران به خوبی قابل رویت هستند.
اقتصاد آنلاین / ایرنا   ۱۳۹۸/۰۶/۰۴ - ۲۳:۱۶   + ۴ سایت دیگر  
کهکشان راه شیری بر فراز کوه ها و صخره های دریاچه ارومیه نمایی زیبا را شب هنگام در این دریاچه خلق می کند.
زومیت   ۱۳۹۸/۰۵/۳۱ - ۲۲:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
پژوهشگران می گویند بین 5 تا 10 میلیارد از سیارات موجود در کهکشان راه شیری ازنظر ابعاد و مدار گردش به دور ستارگان خود، شرایطی مشابه با زمین دارند.
سینا   ۱۳۹۸/۰۵/۲۹ - ۰۹:۱۰    
سیناپرس: خورشید یک ستاره نه چندان بزرگ در جهان هستی است و حتی در کهکشان راه شیری نیز نمی توان خورشید را ستاره ای مهم محسوب کرد اما همین ستاره نه چندان بزرگ و مهم، عامل اصلی ایجاد حیات در کره زمین بوده و تداوم حیات منظومه شمسی به وجود آن وابسته است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۵/۲۹ - ۰۵:۲۵    
تلاقی و ادغام کهکشان ها امری طبیعی در فضاست و در میلیون ها قرن آینده بزرگ ترین تلاقی در فضا بین کهکشان راه شیری و کهکشان همسایه او روی خواهد داد.
آنا   ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۱۲:۵۷    
ستاره شناسان احتمال می دهد که تنها در کهکشان راه شیری 10 میلیارد سیاره شبیه به زمین وجود دارد.
خبرگزاری دانشجو   ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۰۶:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
تعداد پلاستیک های اقیانوس ها به اندازه ستارگان کهکشان راه شیری شده و تاکنون روش کاربردی مناسبی ابداع نشده، اما فناوری نانو توانسته راه حل این مشکل را پیدا کند.
ایتنا   ۱۳۹۸/۰۵/۲۶ - ۰۸:۴۹    
ایتنا - تیم پژوهشی موسسه ماکس پلانک به راهبری کیانوس مرگان اخیراً سیاه چاله بسیار بزرگی را در فاصله 700 میلیون سال نوری با ما کشف کرده اند. بزرگی این سیاه چاله دو برابر بزرگ ترین سیاه چاله ای است که تاکنون به ثبت رسیده است و جرم آن 100 هزار برابر سیاه چاله کهکشان راه شیری است.
ایسنا   ۱۳۹۸/۰۵/۲۳ - ۰۷:۳۳   + ۳ سایت دیگر  
پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس" در مطالعه اخیر خود موفق به ثبت یک پرتوی عجیب خارج شده از سیاهچاله ای که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد، شده اند.
خبرگزاری برنا   ۱۳۹۸/۰۵/۲۳ - ۰۰:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
سیاه چاله مرکزی کهکشان راه شیری با درخشش غیرعادی خود دانشمندان و اخترشناسان را شگفت زده کرد.
خبر آنلاین   ۱۳۹۸/۰۵/۲۲ - ۲۰:۳۸    
ذرات پلاستیک موجود در اقیانوس از ستاره های کهکشان راه شیری بیشتر است. اما می توان آنها را تجزیه کرد!
جام جم   ۱۳۹۸/۰۵/۲۲ - ۱۰:۵۴    
دانشمندان می گویند که یک پرتو مرموز و بی سابقه که از سیاهچاله در مرکز کهکشان راه شیری برمی خیزد، ثبت کرده اند.
ایتنا   ۱۳۹۸/۰۵/۲۱ - ۲۱:۵۲    
ایتنا - ما برای کهکشان راه شیری سیستمی مانند مسیریابی خودکاری مانند جی پی اس نداریم و به همین دلیل ستاره شناسان باید برای تعیین موقعیت مکانی ما ر بین ستاره ها و ساخت نقشه راه شیری به صورت دستی عمل کنند.
اسپوتینگ روسیه   ۱۳۹۸/۰۵/۲۱ - ۱۸:۰۲    
دانشمندانی که در حال کار با تلسکوپ کک در جزایر هاوایی بودند در اواخر ماه مه موفق به ثبت شعله ای قدرتمند در مجاورت سیاهچاله Sgr A* در مرکز کهکشان راه شیری شدند که می توانست یک ستاره را یک ستاره را منهدم و به چند بخش تقسیم کند و یا مقدار بسیار زیادی ماده را در خود ببلعد.
اسپاش   ۱۳۹۸/۰۵/۲۰ - ۲۰:۱۰    
کهکشان راه شیری درست در مرز یک فضای خالی کیهانی بزرگ قرار دارد که وسعت آن تا به حال برای بشر غیر قابل درک و اندازه گیری بوده است. اکنون جمعی از منجمان تلاش کرده اند تا از طریق نقشه برداری از لبه های این فضای خالی، درک بهتری از تاثیر گرانشی آن روی کهکشان ما داشته باشند.
خبرگزاری دانشجو   ۱۳۹۸/۰۵/۲۰ - ۱۶:۰۷   + ۸ سایت دیگر  
ستاره شناسان سیاه چاله عظیمی را کشف کردند که 40 میلیارد برابر جرم خورشید است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۵/۲۰ - ۰۰:۲۰    
جهان هستی به اندازه ای بزرگ است که هنوز هیچ دانشمندی نتوانسته است برای بزرگی آن حد تعیین کند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۸/۰۵/۱۹ - ۱۶:۰۱    
یک عکاس، فیلم کوتاه شده ای از حرکت کهکشان راه شیری را در آسمان ثبت و به نمایش گذاشت.
اسپاش   ۱۳۹۸/۰۵/۱۸ - ۱۷:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
در یکی از تازه ترین رقابت های طراحی شده توسط آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، یک گروه چینی موفق شد تا با ارائه بهترین روش ممکن برای تسخیر کهکشان راه شیری و ایجاد تمدن بین ستاره ای، به عنوان برنده رقابت انتخاب شود.
زومیت   ۱۳۹۸/۰۵/۱۸ - ۱۷:۰۸    
ستاره شناسان نقشه سه بُعدی از کهکشان راه شیری منتشر کردند که نشان می دهد کهکشانی که در آن زندگی می کنیم، دیسکی تخت نیست، بلکه پرپیچ وتاب است.
همشهری   ۱۳۹۸/۰۵/۱۳ - ۱۳:۱۹    
داده های دقیق تری که از کهکشان راه شیری به دستمان رسیده، نشان می دهد تا به حال درباره شکل دقیق محل زندگی مان اشتباه فکر می کرده ایم. مدل دقیق سه بعدی که اخیرا از راه شیری منتشر شده، نشان می دهد، برعکس تصور قبلی، راه شیری روی یک خط صاف قرار نگرفته، بلکه ساختاری منحنی دارد ...
برترین ها / خبرگزاری فارس   ۱۳۹۸/۰۵/۱۳ - ۰۸:۰۴   + ۱۳ سایت دیگر  
خبرگزاری فارس: کهکشان آندرومدا یک کهکشان مارپیچی است که در صورت فلکی آندرومدا قرار دارد. این کهکشان جزو بزرگ ترین کهکشان های مارپیچی نسبت به راه شیری است. ...
بازتاب   ۱۳۹۸/۰۵/۱۲ - ۱۷:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
ستاره شناسان با کمک ستارگانی تپنده به نام متغیرهای قیفاووسی، نقشه ای سه بعدی از کهکشان راه شیری ترسیم کردند. به گزارش بازتاب به نقل از اسپیس، محققان دانشگاه ورشو با محاسبه مسافت خورشید تا هزاران ستاره تپنده در سراسر کهکشان راه شیری بزرگترین نقشه سه بعدی از آن را رسم کرده اند. ...
عصر ایران   ۱۳۹۸/۰۵/۱۲ - ۱۴:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
تصویر جدید کهکشان راه شیری/OGLE/WARSAW UNIVERSITY پژوهش های جدید نشان می دهند بر خلاف آنچه تاکنون پنداشته می شد راه شیری، کهکشانی که ما در آن زندگی می کنیم، پیچ و تاب دارد و تخت نیست. ...
برترین ها / خبرگزاری فارس   ۱۳۹۸/۰۵/۱۲ - ۱۰:۵۳   + ۱۱ سایت دیگر  
خبرگزاری فارس: مشاهدات و مطالعات ما از کهکشان راه شیری همانند تلاش برای تماشای کل جنگل است در صورتی که ما در گوشه ای از آن قرار داریم. براساس گزارش سی ان ان ، اخترشناسان برای ساخت یک مدل سه بعدی از کهکشان راه شیری و به دست آوردن اطلاعاتی در مورد نیروهایی که این ساختار را می چرخانند ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۳۹۸/۰۵/۱۱ - ۱۰:۲۲    
ناسا به تازگی فیلمی از زیبایی های زمین به هنگام پیاده روی فضایی فضانوردان منتشر کرده است.
بازتاب   ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ - ۱۱:۰۹   + ۱۲ سایت دیگر  
گاهی اوقات جاذبه گرانشی موجب برخورد کهکشان ها می شود و جسم جدید کیهانی را به وجود می آورد. ما درون کهکشان راه شیری زندگی می کنیم که یکی از صدها میلیارد کهکشان موجود در جهان است. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۵/۰۷ - ۱۹:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
در آینده نبردی سهمگین میان سیاهچاله کهکشان راه شیری و کهکشانی دیگر رخ خواهد داد که منجر به نابودی انسان می شود.
تدبیر و امید   ۱۳۹۸/۰۵/۰۷ - ۱۲:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
انتظار می رود تس که جانشین ماموریت "کپلر" است، موفق به کشف و بررسی 200 هزار ستاره بسیار روشن در کهکشان راه شیری شود.
خبرگزاری دانشجو   ۱۳۹۸/۰۵/۰۶ - ۱۷:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
دانشمندان با استفاده از یک ابر سیاه چاله نظریه نسبیت عام انشتین را بار دیگر به چالش کشیدند.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۳۹۸/۰۵/۰۶ - ۱۳:۳۲    
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Science Daily ؛ محققان در جامع ترین آزمون نسبیت عمومی نزدیک سیاه چاله غول پیکر در مرکز کهکشان راه شیری گزارش می دهند که فرضیه نسبیت عمومی انیشتین حداقل در حال حاضر هنوز پابرجا است. ...
گفتگو نیوز   ۱۳۹۸/۰۵/۰۶ - ۱۱:۵۳    
کهکشان راه شیری، خانه ای است که همه ی ما در آن زندگی می کنیم و شاید بتوان گفت یکی از زیباترین کهکشان ها است. 10 حقیقت علمی جالب در مورد کهکشان راه شیری ...
اسپاش   ۱۳۹۸/۰۵/۰۶ - ۰۹:۰۳   + ۴ سایت دیگر  
دانشمندان شواهدی را رصد کرد ه اند که نشان می دهد کهکشان راه شیری یک کهکشان کوچک تر به نام گایا انسلدس (Gaia-Enceladus) را در سال های اولیه پیدایش خود بلعیده است. به این ترتیب، ستارگان، گاز ها و گرد و غبار آن کهکشان مذکور به مدار راه شیری کشیده شده اند.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۳۹۸/۰۵/۰۴ - ۱۰:۰۸    
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از رسانه ساینس دیلی ؛تیم تحقیقاتی انجمن فیزیک نجومی(IAC) با استفاده از تلسکوپ گایا موقعیت دقیق و میزان روشنایی حدود یک میلیون ستاره را تا فاصله 6500 سال نوری از خورشید را مشخص کرده اند. ...
ایسنا   ۱۳۹۸/۰۵/۰۳ - ۰۹:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
همزمان با تلاش های هند برای حضور در کره ماه، ستاره شناسان توانسته اند نخستین نقشه از منطقه ای وسیع و کاملا خالی در کنار کهکشان راه شیری را تهیه کنند. در بسته اخبار علم و فناوری این هفته، چند خبر مهم و جالب در این حوزه را مرور می کنیم.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۳۹۸/۰۵/۰۳ - ۰۹:۱۳    
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Science Daily ؛ کهکشانی که در 13000 میلیون سال قبل وجود داشت کاملا متفاوت از کهکشانی است که اکنون می بینیم ...
میزان   ۱۳۹۸/۰۵/۰۲ - ۲۲:۴۵    
خبرگزاری میزان- پژوهشگران اسپانیایی بتازگی دریافته اند که کهکشان راه شیری 10 میلیارد سال پیش همسایه خود را بلعیده است! تاریخ انتشار: 22:40 - 02 مرداد 1398 - کد خبر: 536109
ایرنا   ۱۳۹۸/۰۵/۰۲ - ۱۴:۰۹   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- کهکشان ما درست در مرز یک فضای خالی قرار دارد و آنقدر بزرگ است که به تصویر کشیدن آن دشوار است؛ گروهی از ستاره شناسان برای به تصویر کشیدن بهتر شکل و اندازه آن ...
سلام نو / خبر خودرو   ۱۳۹۸/۰۵/۰۲ - ۰۸:۳۷   + ۱۱ سایت دیگر  
به گزارش سلام نو، بنا بر مطالعات جدید کهکشان راه شیری یک و نیم تن از جرم فعلی خود را 10 میلیارد سال پیش که در قالب یک کهکشان جدا محسوب می شده، بلعیده است. پژوهشگران این موضوع را زمانی که بر روی یک مطالعه برای بررسی سن ستاره های کهکشان های بزرگ متمرکز بودند، دریافتند. ...