پنجشنبه ۰۶ تیرساعت ۱۵:۲۳Jun 2019 27

جدیدترین‌های «فلسفه اسلامی»

ایرنا   ۱۳۹۸/۰۴/۰۳ - ۱۲:۳۷    
منوچهر صدوقی سها متولد 1327 خورشیدی، از نادر محققان ایرانی است که فراتر از رشته تخصصی دانشگاهی خود یعنی حقوق، سال هاست که بر حوزه ای بسیار مغفول و در عین حال مهم از فرهنگ و اندیشه ایرانی-اسلامی متمرکز شده است؛ فلسفه اسلامی و تاریخ آن.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۳/۳۰ - ۱۱:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
شب منوچهر صدوقی سها به همت مجله فرهنگی و هنری بخارا وبا مشارکت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.
حوزه   ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۲۲:۰۱    
حوزه/ استاد دانشگاه تهران گفت: مرحوم ابوالحسن جلوه سهم بزرگی در گسترش فلسفه اسلامی در قرن 13 و 14 هجری داشته است.
ایران آنلاین   ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۱۱:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
به همت مجله بخارا و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و خانه اندیشمندان علوم انسانی شب منوچهر صدوقی سها برگزار شد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۱۱:۱۸   + ۴ سایت دیگر  
استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: برخلاف آن چیزی که مستشرقان می گویند، فلسفه اسلامی وابستگی به فلسفه یونان دارد، منوچهر صدوقی سها به استقلال فلسفه اسلامی معتقد است.
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۲۳:۲۵    
گروه اندیشه نصرالله حکمت ضمن انتقاد از انجماد و انسداد فلسفه اسلامی در عصر حاضر، تصریح کرد: ارتباط فلسفه اسلامی با زندگی مردم قطع شده است و دانشجویان حق دارند از این فلسفه فراری باشند.
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۲۲:۱۰    
گروه اندیشه مهدی محقق با انتقاد از نگرش غربیان به حیات فلسفه اسلامی، بر پویایی و بالندگی فلسفه در ایران تأکید کرد. حکمت الله ملاصالحی نیز با تصریح به اهمیت شب در فرهنگ ایرانی، تأکید کرد: انسان امروز انسان بی شب است و تمدن جدید شب ندارد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۳/۲۳ - ۱۴:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
دانشیار فلسفه دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت: فلسفه اسلامی نقش برجسته ای در میان جریانهای فلسفی دارد و تأثیری که به ویژه در دوره حکمت مدرسی بر فلسفه غرب گذاشت، انکارناپذیر است.
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۲۱:۵۷    
گروه اندیشه همایش بزرگداشت ملاصدرا که میزبان اساتید و پژوهشگران فلسفه اسلامی و ایرانی بود، امروز با سخنرانی های پرشوری در رابطه با نقش حکمت ایرانی در پیشبرد فلسفه به ویژه فلسفه صدرایی همراه بود و برخی سخنرانان، ضمن تضارب آراء به شکل غیرمباشر به تأیید و نقد یکدیگر پرداختند.
حوزه   ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۱۷:۲۵    
حوزه/ رئیس فرهنگستان علوم گفت: حکمت ایرانی با هیچ نژادی ارتباطی ندارد و نسبت فلسفه و سیاست مشخص است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۱۶:۰۴   + ۳ سایت دیگر  
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: استاد احمد احمدی در فلسفه اسلامی توقف نکرد و با تسلط به زبان انگلیسی از متون فلسفه غرب با زبان اصلی استفاده می کرد.
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۱۵:۱۶    
گروه اندیشه حسامی فر با تاکید بر اینکه نادیدن گرفتن سهم ایرانیان در تکوین فلسفه اسلامی ظلمی است که بر فلسفه اسلامی روا داشته شده است، به توضیح درباره نقش ایرانیان در شکل گیری فلسفه پرداخت.
پرس شیعه   ۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۱۴:۰۷   + ۳ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان علوم گفت: فلسفه با هیچ نژادی نسبت ندارد. به نظرم اینکه گفته می شود فلسفه به نژاد ایرانی مربوط است یک نظر سیاسی تعصب آلود است. به گزارش شیعه پرس ...
شبستان   ۱۳۹۸/۰۳/۱۱ - ۰۹:۲۱    
یک استاد عرفان و فلسفه اسلامی با بیان اینکه دعا، کلید گنج مقصودی است که در پی آن هستیم، گفت: گوهر دعا انس با خدا است نه عرض حاجت. دعا هوایی است که عارف در آن تنفس می کند، لذا به اندازه ای برای سالک اهمیت دارد که آب برای ماهی و هوا برای زندگان.
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۳/۰۹ - ۱۱:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
گروه اندیشه _ در جلسه نقد و بررسی کتاب درآمدی به فلسفه اسلامی که عصر روز گذشته در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، استادان حاضر بر این موضوع تأکید کردند که همچنان در دانشگاه ها منابع کاملاً جعلی و غیردقیق در تاریخ فلسفه اسلامی تدریس می شود و لازمه نگارش کتابی در این عرصه ...
همسو نیوز   ۱۳۹۸/۰۳/۰۸ - ۲۲:۴۷    
نقد و بررسی کتاب درآمدی به تاریخ فلسفه اسلامی امروز چهارشنبه، 8 خردادماه در دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. 1398/03/08 – مصطفی تقاضایی منبع:ایکنا
سایت قنوت   ۱۳۹۸/۰۳/۰۷ - ۱۲:۵۰    
نائیجی با شناختی که از مبانی معرفتی دینی دارد، در ساخته های سینمایی اش نگاهی به عرفان و فلسفه اسلامی دارد و درصدد پیوند میان دین و سینماست. در این گفتگو به ظرفیت سینما در پرداختن به ترویج فریضه دینی نماز پرداخته ایم. ...
جامعه الزهرا   ۱۳۹۸/۰۳/۰۷ - ۱۱:۱۹   + ۳ سایت دیگر  
کارگاه آموزش تفکر به کودکان و نوجوانان با رویکرد تمرین فلسفی از سوی مرکز تخصصی فلسفه و کلام و با همکاری گروه علمی فلسفه اسلامی برگزار شد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۳/۰۵ - ۱۴:۲۱   + ۷ سایت دیگر  
جلسه نقد و بررسی کتاب درآمدی به تاریخ فلسفه اسلامی تألیف نصرالله حکمت در دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.
ایبنا   ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ - ۱۱:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
به مناسبت فرارسیدن سالروز بزرگداشت ملاصدرا، خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اطلاعات کتابشناسی آثار منتشرشده پیرامون این دانشمند بزرگ فلسفه اسلامی را در یک دهه اخیر در قم، مرور کرده است.
ستاره   ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ - ۱۹:۰۵    
ملاصدرا در نهم جمادی الاول سال 980 قمری، در شیراز دیده به جهان گشود. ملاصدرا تاثیر شگرفی بر فلسفه اسلام گذاشته، به همین علت اول خرداد به نام روز بزرگداشت ملاصدرا یا روز فلسفه اسلامی نامگذاری شده است.
شبستان   ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ - ۱۰:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
کتاب دروس معرفت نفس اثر علامه حسن زاده آملی و مبتنی بر سلسله درس های علم النفس از منظر فلسفه اسلامی تجدید چاپ شد.
روزنامه شهروند   ۱۳۹۸/۰۲/۲۸ - ۱۳:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
شهروند| شهید مرتضی مطهری از برجسته ترین چهره ها در اندیشه اسلامی است. در میان علمای حوزوی کمتر افرادی را می توان نظیر شهید مطهری یافت؛ شهیدی که سال ها در راستای اندیشه اسلامی و تحقیق پیرامون آن و پیوند میان مفاهیم سنتی و عصر حاضر کوشید ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۸/۰۲/۲۱ - ۱۲:۳۴   + ۲ سایت دیگر  
نجفقلی حبیبی پژوهشگر فلسفه اسلامی به موضوع واردات مواد اولیه روغن نباتی پرداخت.
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۲/۲۰ - ۱۴:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
گروه اندیشه عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی در واکنش به نقد مجله فرهنگ نسبت به آثار وی بیان کرد: چگونه کسی که هنوز مقام دانش اندوزی اندک در فلسفه نداشته ...
ایران آنلاین   ۱۳۹۸/۰۲/۱۸ - ۰۰:۰۹    
جلسه نقد و بررسی کتاب اندرز به سلطان روز گذشته، با حضور و سخنرانی منصوره اتحادیه، تاریخ نگار و استاد دانشگاه تهران، حامد فولادوند، مترجم آثار فلسفی، اکبر ثبوت، استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ و فلسفه اسلامی و غلامرضا ظریفیان، استاد تاریخ دانشگاه تهران برگزار شد.
همسو نیوز   ۱۳۹۸/۰۲/۱۶ - ۱۱:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری همسو نیوز کتاب درآمدی به تاریخ فلسفه اسلامی تألیف نصرالله حکمت، استاد دانشگاه شهید بهشتی به همت انتشارات الهام منتشر شده است. در بخشهایی از مقدمه این اثر آمده است: ...
ایران آنلاین   ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ - ۱۰:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
شهید مطهری که بهترین فیلسوف در دوره خودش بود، او به دلیل تعلق به خاستگاه فلسفه اسلامی و تعلق خاطر نسبت به جنبه معرفت شناسی و الهیات فلسفه اسلامی با نقش شناخت محور علم زاویه داشت.زیرا معتقد بود جنبه علمی به رقیبی برای دین، فلسفه و الهیات تبدیل شده است.
خبر آنلاین   ۱۳۹۸/۰۲/۱۴ - ۱۴:۵۸    
مواجهه استاد شهید مطهری با فلسفه یونانی و بحث درباره هویت فلسفه اسلامی، موضوع گفتگوی دو استاد گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی بود.
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۲/۱۴ - ۰۹:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
گروه اندیشه استاد گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی در تبیین علل به وجود آمدن گسست بین نسل امروز و سنت فلسفه اسلامی بیان کرد: اکنون جریان روشنفکری دینی ما و البته دین روشنفکری، سنت دینی و فلسفی ما را نخوانده اند ...
پژوهشگر فلسفه اسلامی در غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران بر نقش مؤثر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در برقراری ارتباط بین دانشمندان ایرانی و خارجی تأکید کرد. ...
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۲/۱۲ - ۰۹:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
گروه اندیشه نصرالله حکمت در مراسم رونمایی از کتابش در ایکنا گفت: تاریخ فلسفه اسلامی موجود، که در دانشگاه ها به دانشجویان می آموزیم، کاملاً مجعول و قلابی است و ارتباطی با فیلسوفان ما ندارد.
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۲/۱۲ - ۰۹:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
گروه حوزه های علمیه - نهمین شماره از دوفصل نامه علمی -ترویجی پژوهش نامه حکمت و فلسفه اسلامی به صاحب امتیازی جامعه المصطفی، مدیرمسئولی علی عباسی و سردبیری مهدی گرجیان عربی منتشر شد.
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۲/۱۰ - ۱۸:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
گروه اندیشه نشست علمی پیرامون اندیشه های شهید مطهری با موضوعات وجه اسلامیت فلسفه اسلامی از دیدگاه استاد مطهری، نگاه نقادانه به منطق ورزی در اندیشه استاد مطهری و نقد استاد مطهری به نظریه اعتباریات علامه طباطبایی برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۲/۱۰ - ۱۲:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
کتاب درآمدی به تاریخ فلسفه اسلامی تألیف نصرالله حکمت، استاد دانشگاه شهید بهشتی به همت انتشارات الهام منتشر شد.
همسو نیوز   ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ - ۱۵:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار ایکنا؛ همایش نسبت فلسفه و تمدن در جهان اسلام امروز، 9 اردیبهشت ماه، در سالن صدرالمتالهین دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی، با حضور جمعی از اندیشمندان و علاقه مندان برگزار شد. ...
سازمان سنجش   ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ - ۱۵:۴۰   + ۱۲ سایت دیگر  
1- درس فقه: کتاب آشنایی با فقه، نوشتة ملیحه حاجیان، انتشارات مدرسه. 2- درس اصول عقاید: کتاب جهان بینی 3 (عدل الهی و قضا و قدر) کد: 2009، شامل فصل اول (همه فصل)، فصل دوم (بجز عنوان فلسفه اسلامی صفحه 23 و 24) و از فصل چهارم، عنوان نظام کل تا مصائب، مادر خوشبختی ها (از صفحه 65 تا 72). ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ - ۱۴:۵۱   + ۳ سایت دیگر  
همایش مناسبات فلسفه و تمدن در جهان اسلام با سخنرانی اساتید حوزه و دانشگاه صبح امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ - ۱۳:۰۲    
گروه ادب _ مراسم رونمایی از کتاب درآمدی به تاریخ فلسفه اسلامی نوشته نصرالله حکمت، 11 اردیبهشت در محل خبرگزاری ایکنا برگزار می شود.
ایران آنلاین   ۱۳۹۸/۰۲/۰۹ - ۰۰:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
دیروز، به همت خانه اندیشمندان علوم انسانی، مراسم نکوداشتی برای نجفقلی حبیبی، استاد و پژوهشگر فلسفه اسلامی برگزار شد که توأمان میزبان چهره های علمی و سیاسی بود؛ غلامرضا اعوانی، استاد فلسفه و عضو پیوسته فرهنگستان علوم، سید کاظم اکرمی، نماینده مجلس خبرگان، حسن بلخاری ...
ایکنا   ۱۳۹۸/۰۲/۰۸ - ۱۷:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
گروه اندیشه نهمین شماره از دوفصلنامه علمی ترویجی پژوهشنامه حکمت و فلسفه اسلامی به صاحب امتیازی جامعه المصطفی(ص) العالمیه، مدیرمسئولی علی عباسی و سردبیری مهدی گرجیان عربی منتشر شد.
شبستان   ۱۳۹۸/۰۲/۰۸ - ۰۹:۰۷    
استاد فلسفه اسلامی با بیان اینکه عارف در فکر حل کردن است، تاکید کرد: باید بسیار مدیون ملاصدرا باشیم، وی ماجرای جهنم و خلود در آن را حل کرد و گفت: این دیگر خدا نیست که ما را عذاب می دهد، خودمان عذاب می دهیم، ما آتش بر خودمان درست می کنیم.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ - ۱۲:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
مدیر مجمع عالی حکمت اسلامی مشهد گفت: مشکلاتی که در غرب وجود دارد بعضاً در فلسفه اسلامی قابل دفاع و حل است، لذا فلسفه اسلامی در مواجهه با فلسفه غرب باید رویکرد انتقادی داشته باشد.
حوزه   ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ - ۱۸:۳۸    
حوزه/ نشست علمی تمدن اسلامی و نسبت آن با این تاریخ عصر امروز در مرکز آموزش تخصصی فلسفه اسلامی برگزار شد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ - ۱۷:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
این کتاب در برابر ادعای شرق شناسان غرب گرا و محققان عرب گرا یا عربی قرار می گیرد که فلسفه اسلامی را فلسفه عربی خوانده اند.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۱/۲۴ - ۱۰:۲۹   + ۲ سایت دیگر  
به همت دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی مدرسه زمستانی فلسفه اسلامی با حضور آیت الله فیاضی، حجت الاسلام سبحانی، علی رضایی تهرانی، عبدالرسول عبودیت و داوود حسینی برگزار شد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۰۱/۱۸ - ۱۰:۲۷   + ۷ سایت دیگر  
کنفرانس بین المللی فلسفه اسلامی و مطالعات اسلامی فوریه 2021 در آمستردام- هلند برگزار می شود.
قدس آنلاین   ۱۳۹۸/۰۱/۱۷ - ۱۸:۳۰    
سید مصطفی حسینی راد/ پروفسور کریستین بونو از پژوهشگران فرانسوی در حوزه اسلام شناسی، فلسفه اسلامی و بخصوص حکمت متعالیه است. او که زاده شهر فرایبورگ آلمان، در یک خانواده مسیحی کاتولیک فرانسوی است ...