یکشنبه ۱۳ فروردینساعت ۰۳:۴۴Apr 2023 2
جستجوی پیشرفته

کتاب چند کنکور خیلی سبز ؛ شبیه سازی فضای کنکور در خانه

 

مختصری درباره‌ی سری چند کنکور از انتشارات خیلی سبز

در این مطلب قصد داریم به معرفی کتاب چند کنکور خیلی سبز بپردازیم تا شما داوطلبان عزیزی که دغدغه‌ی پیدا کردن منبع مناسب جهت مطالعه را دارید، با این کتاب ارزشمند و مفید بیشتر آشنا کنیم. 

انتشارات خیلی سبز با هدف افزایش تسلط داوطلبان کنکور به سوالات کنکور، نحوه پاسخگویی به آن‌ها و آشنایی با فضایی کاملا شبیه به جلسه‌ی کنکور، مجموعه کتاب‌هایی را تحت عنوان چند کنکور به چاپ رسانده است. 

این کتاب‌ها، سوالات کنکور چند سال اخیر را در بر می‌گیرند و در عین حال برای تکرار و تمرین بیشتر مطالب، چند سری سوال تالیفی نیز در این کتاب‌ها در نظر گرفته شده است. نقطه قوت این کتاب‌ها نیز این است که منبع بسیار مناسب و کاملی از سوالات کنکور سال‌های اخیر برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی، ریاضی و فیزیک و علوم انسانی است. 

این مجموعه کتاب‌ها در ۳ سری برای هریک از گروه‌های آزمایشی شرکت کننده در کنکور چاپ شده‌اند و در هر سری دارای دو جلد کتاب هستند. محتوای آموزشی موجود در هر جلد با جلد دیگر متفاوت است که در ادامه‌ی این مطلب، بخش‌های مختلف آن را با هم بررسی می‌کنیم. 

کاربرد کتاب چند کنکور خیلی سبز برای روزها، هفته‌ها و ماه‌های پایانی مانده به کنکور سراسری جهت مرور مطالب و یک جمع بندی کلی و آشنایی با فضای سوالات کنکور است.

 

چند کنکور خیلی سبز

 

محتوایی که در این کتاب‌ها خواهید خواند

همان‌طور که گفتیم، مجموعه کتاب‌های چند کنکور از انتشارات خیلی سبز، برای هر سه گروه آزمایشی نظری به چاپ رسیده‌اند و همه دارای محتوای یکسانی منطبق بر آخرین تغییرات کتب درسی و سوالات کنکور سراسری برای هر رشته هستند و در دو جلد تالیف شده‌اند. اما؛ محتوای آموزشی موجود در هر جلد با جلد دیگر متفاوت است. 

جلد اول هر یک از این کتاب‌ها، شامل دفترچه سوالات کنکور است که در گذشته به صورت دو دفترچه‌ی سوالات عمومی و تخصصی بود. اما؛ با توجه به تغییرات اخیر کنکور سراسری، تنها به دفترچه سوالات اختصاصی خلاصه می‌شود. پاسخ برگ تستی سوالات کنکور و پاسخنامه‌ی کلیدی آنها نیز در جلد اول قرار گرفته است. جلد دوم این کتاب از دو بخش تشکیل شده که شامل پاسخ تشریحی سوالات و نکات مهم طبقه بندی شده‌ی کنکور است.

 

•محتوای جلد اول

مطالبی که در جلد اول این کتاب می‌توانید مشاهده کنید شامل دفترچه سوالات اختصاصی برای هر رشته است و در قالب ۱۲ دوره سوال کنکور سراسری و خارج از کشور طراحی شده است. هم سوالات نظام قدیم و هم سوالات نظام جدید آموزش متوسطه در این ۱۲ دوره لحاظ شده است. 

به ترتیب سال کنکور این سوالات از دفترچه شماره ۱ تا ۱۲ در این کتاب قرار گرفته‌اند. تفاوتی که دفترچه‌های موجود در کتاب چند کنکور خیلی سبز با دفترچه‌های کنکور سراسری دارند، این است که محل محاسبه برای سوالات محاسباتی در آنها در نظر گرفته نشده است. همچنین؛ جلد اول شامل پاسخ برگ تستی سوالات دقیقاً مشابه کنکور و پاسخنامه‌ی کلیدی تمام سوالات کنکور است که برای درصدگیری سریع پس از هر آزمون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۷ دوره سوال تالیفی نیز در این کتاب‌ها وجود دارد اما؛ تاکید و تکیه‌ی مجموعه، روی سوالات کنکور است و جهت آشنایی با سوالات کنکور، طراحی و چاپ شده‌اند. 

 

•محتوای جلد دوم

در جلد دوم این سری کتاب‌ها، پاسخ تمام سوالات به صورت تشریحی و تحلیلی آورده شده است و داوطلبان می‌توانند هر آزمون خود را در جلد دوم مورد تحلیل و بررسی قرار داده است. چرا که تحلیل آزمون از خود آزمون نیز مهمتر است و در کتاب چند کنکور خیلی سبز به این نکته توجه شده است.

پاسخ های تشریحی بسیار کاملی به داوطلبان ارائه شده استو از بخش نکات تست‌ها که در جلد دوم آمده است، نکات مهمی را که ممکن است به چشم آنها نیامده باشد، ببینند و برای مرور و جمع بندی از آنها استفاده کنند.

 

طراحی و مشخصات کتاب

این کتاب قبلاً در چهار سری چاپ می‌شد که یک سری آن مربوط به سوالات عمومی بود. اما؛ با حذف این سوالات از کنکور، سری چهارم نیز حذف شد. سری اول تا سوم این کتاب طراحی کاملاً مشابه دفترچه‌های کنکور سراسری دارند. ظاهر آن‌ها نیز مانند دفترچه کنکور است و همانطور که گفتیم تنها تفاوت آنها این است که محل محاسبه دروس محاسباتی در آنها در نظر گرفته نشده است. 

در پاسخنامه‌ی اکثر سوالات کتاب شماره صفحه سوال مورد نظر در کتاب درسی که سوالات از آن طراحی شده است، نیز قرار داده شده تا دانش آموزان بتوانند پس از مطالعه‌ی پاسخنامه، مطلب مربوطه در کتاب درسی را نیز پیدا و مرور کنند.

 

چند کنکور، مناسب چه کسانی است؟ 

این سری کتاب‌ها به سطح علمی داوطلبان ارتباطی ندارند و مناسب کلیه‌ی داوطلبان کنکور سراسری طراحی شده‌اند که آنها را با نحوه‌ی طراحی سوالات کنکور و فضای جلسه‌ی کنکور بیشتر آشنا کنند. همانطور که می‌دانید، سوالات کنکور سراسری شامل سوالاتی مناسب برای تمام داوطلبان ضعیف، متوسط و قوی می‌شوند. یعنی هم سوالات ساده در آنها وجود دارد و هم سوالات تحلیلی، ترکیبی و مشکل؛ و دانش آموزان با توجه به سطح علمی خود می‌توانند به تعدادی از سوالات یا تمام آن‌ها پاسخ دهند. 

دانش آموزان و داوطلبانی که دغدغه‌ی مرور و جمع بندی مطالب در ماه‌های منتهی به کنکور را دارند، با استفاده از سری کتاب‌های چند کنکور خیلی سبز، می‌توانند منبع بسیار خوبی در اختیار داشته باشند تا مطالب خوانده شده در تمام دروس اختصاصی رشته‌ی خود را به سرعت و به سادگی مرور و جمع‌بندی کنند.

استفاده از این کتاب‌ها در اوایل شروع مطالعه به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. چرا که باعث ناامیدی و دلسردی داوطلبان خواهد شد. با توجه به اینکه سوالات طراحی شده در این کتاب، سوالات کنکور سراسری هستند و کلیه‌ی مطالب درسی را پوشش داده‌اند و بدون خواندن و تسلط به تمام مطالب کتاب درسی نمیتوان به آنها پاسخ داد. 

یکی از کاربردهای این کتاب برای داوطلبان رشته‌های نظری این است که با نقاط ضعف و قوت خود در درس‌ها نیز آشنا می‌شوند و می‌توانند در ماه‌های پایانی با شناسایی این نقاط ضعف و قوت، به تقویت نقاط قوت خود بپردازند و با چشم پوشی از ضعف‌های خود، به سوالاتی که در آنها تسلط کافی ندارند، پاسخ ندهند و وقت خود را بیشتر صرف مطالبی کنند که در آنها تسلط بیشتری دارند.

 

سوالات متداول:

 1.سری کتاب‌های چند کنکور، شامل چه مطالبی می‌شوند؟  این مجموعه، شامل ۱۲ دوره تست کنکور برای داوطلبان به همراه پاسخنامه تشریحی سوالات در دو جلد هستند. 

2.این مجموعه، مناسب داوطلبان کدام رشته‌ها هستند؟ این سری مناسب داوطلبان هر سه رشته‌ی نظری یعنی علوم تجربی، ریاضی و فیزیک و علوم انسانی هستند. 

3.کاربرد این سری کتاب‌ها چیست؟ برای مرور و جمع بندی و آشنایی با سوالات کنکور، طراحی شده‌اند. 

4.کتاب چند کنکور خیلی سبز، مناسب چه داوطلبانی است؟ این مجموعه مناسب تمام داوطلبان رشته‌های نظری به چاپ رسبده‌اند.