یکشنبه ۱۲ آذرساعت ۱۳:۳۸Dec 2023 3
جستجوی پیشرفته

چطور از بورس سیمان بخریم؟

طبق گزارش خبرگذاری‌ها، چند ماه پیش فعالان سیمان معتقد بودند قطعی برق و دلالی باعث افزایش قیمت سیمان شده است. پس از این موضوع سیمان وارد بورس کالا شد و بر اساس پیشنهادات قیمت‌گذاری شد. دارندگان کد بورسی کالا می‌توانند از طریق صفحه بورس کالا به ارز، گواهی دریافت سیمان را اخذ کنند. حداقل خرید 10 تا 100 تن و هر گواهی از سیمان معادل یک بن خرید سیمان است. 

بدین ترتیب هر فردی که قصد خرید دارد باید حداقل 10000 گواهی‌نامه معادل 10 تن سیمان و دارایی 100000 گواهی‌نامه 100 تن از نوع سیمان 2 ثبت کند. هر نماد نمی‌تواند بیش از 100 تن خرید کند و کارت خرید در این روش با همان کد بورسی امکان‌پذیر است. 

 

 

عرضه سیمان در بورس کالا

حضور خانه سیمان در بورس کالا به یکی از مهم‌ترین رخدادهای توسعه اقتصادی در کشور تبدیل شده است. عرضه سیمان در بورس مهر تاییدی بر پایان قیمت‌گذاری‌های دستوری بر این کالا بوده و تاثیرات آن در بازارهای داخلی و بین‌المللی دیده خواهد شد.

در این بازار، با ورود هر کالا، رقابت در فضای واقعی رخ می‌دهد. همه خریداران و فروشندگان با شرایط برابر به رقابت می‌پردازند و قیمت سیمان امروز را تعیین می‌کنند. به عنوان مثال، کارخانه‌های تولیدکننده سیمان محصولات خود را در بورس کالا به فروش می‌رسانند و خریداران می‌توانند بدون واسطه از کارخانه مستقیماً خرید کنند. همچنین، در این بازار شفافیت در معاملات وجود دارد و روند معاملات آن برای فعالان اقتصادی و تحلیلگران، علاوه بر قانونمندی، قابل پیش‌بینی است.

ورود سیمان به بازار کالا، باعث تغییر قیمت سیمان اصفهان بر اساس عرضه و تقاضا می‌شود. همچنین، سهام شرکت‌های سیمانی در بورس، قابلیت تحلیل و پیش‌بینی بیشتری را به تحلیلگران و سرمایه‌گذاران می‌دهد. به علاوه، به دلیل رقابت فراوان در بازار، شرکت‌های سیمان مجبور به ارتقاء کیفیت محصولات خود هستند. در نتیجه، کارخانه‌های سیمان باید هزینه‌های تولید را کاهش دهند. در ادامه، با خرید آنلاین سیمان از بورس کالا آشنا خواهید شد و توضیح خواهیم داد که چگونه می‌توانید به صورت مستقیم از بورس سیمان خریداری کنید.

 

 

 

چه نوع سیمانی در بورس ارائه می‌شود؟

از انواع مختلف سیمان عرضه‌شده در بورس کالا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

●سیمان سفید

●سیمان سیاه تیپ 2

●خاکستری تیپ 5

●پوزولانی

●سیمان فله و بسته‌بندی

قیمت امروز سیمان در بازار بورس کالا با دامنه نوسانات مثبت و منفی 5 درصد در بازار گواهی کشف می‌شود. گواهی سپرده سیمان از ساعت 1:45 الی 13:30 به صورت پیش پرداخت و پس از آن به صورت تک قیمت و به شکل متناوب انجام می‌شود. بدین معنی که خریدار برای تحویل محصول از انبار کارخانه تا دو هفته فرصت دارد.

گواهینامه سیمان بازار ثانویه وجود ندارد. کسانی که سیمان می‌خرند باید از فروشنده تحویل بگیرند و سیمان را حمل کنند. اینگونه معاملات فیزیکی سیمان به نحوی انجام می‌شود.

 

چگونه وارد بورس کالا شویم؟

افراد حقیقی (مردم عادی) می‌بایست فرم درخواست کد مشتریان با کارگزاری را پر کنند و سپس عکس شناسنامه و کارت ملی را که از طریق کارگزار، برابر اصل ارسال می‌شود، ارسال کنند.

هر فرد حقوقی باید بعد از تکمیل فرم درخواست کد مشتری برای کارگزار، مدارک شناسایی شرکت که شامل مواردی مانند اساسنامه شرکت، لیست رسمی آخرین تغییرات شرکت، آخرین لیست رسمی اعضای هیئت مدیره و صاحبان امضای مجاز را درج داشته باشند، همراه خود بیاورند؛ همچنین شناسنامه و کارت ملی امضاکنندگان مجاز که شامل کلیه اعضای هیئت مدیره و شرکت می‌شود نیز باید بررسی شود تا مورد تایید واقع شوند.

فرد حقوقی، همچنین باید مدارک مالی شرکت خود را ارائه دهد. این اسناد شامل گزارش‌نامه مالیاتی آخرین دوره مالی، کد و صورت‌های مالی آخرین دوره مالی شرکت می‌شود. همچنین ارائه گزارش حسابرس رسمی و بازرس قانونی و پروانه بهره‌برداری الزامی است.

 

 

 

مراحل خرید سیمان در بورس کالا

در این بخش از مقاله قصد داریم تا مراحل خرید سیمان در بورس کالا را بررسی کنیم.

1.تکمیل فرم درخواست خرید: برای هر خرید، فرد خریدار می‌بایست فرم سفارش خرید کالا را کامل کند. در این فرم، شما باید مشخصات دقیق کالای مدنظر خود را در کنار نام تولیدکننده، حداکثر قیمت خرید و سایر مشخصات محصول را وارد کنید.

2.بررسی امکان خرید: کارگزار خریدار امکان خرید کالای مورد نظر را بررسی می‌کند و در صورت لزوم با تولیدکننده در مورد عرضه کالا مذاکره می‌کند.

3. واریز پیش پرداخت: در صورت تأمین کالا، خریدار باید یک مبلغ پیش پرداخت را به عنوان تضمین خرید به حساب کارگزار واریز کند. مقدار این پیش پرداخت معمولاً 10٪ ارزش تقریبی کالا است.

4.خرید کالا: کارگزار در زمان عرضه کالا در تالار با سایر کارگزاران رقابت می‌کند و در صورت عرضه کافی و قیمت مناسب (تا نهایت سقف ارزش تعیین‌شده توسط خریدار)، کالا را خریداری می‌کند.

5. ارسال اطلاعیه خرید: پس از خرید کالا در تالار، کارگزار اطلاعیه خرید را  نوشته و برای خریدار ارسال می‌کند. در این اعلان، جزئیات خرید و ارزش کالا همراه با حق‌الزحمه کارگزاری و عوارض موجود ذکر می‌شود.

6. واریز مابقی وجه: خریدار لازم است که نهایت تا ساعت 10 صبح روز سوم کاری بقیه مبلغ کالای مربوطه را طبق اعلان خرید، پرداخت کند. این هزینه شامل قیمت سیمان خریداری‌شده در بورس کالا است. شما باید فیش بانکی را برای کارگزاری ارسال کنید. در این بخش، نام واریزکننده وجه باید حتماً با نام شخص خریدار یکسان باشد.

7. تسویه حساب با پایاپای: پس از پرداخت مبلغ باقی‌مانده، کارگزار خریدار اقدام به تسویه حساب با بخش پایاپای می‌کند. او مدارک تسویه کالا را تکمیل کرده و آنها را به کارگزار فروشنده ارسال می‌کند.

8. تعیین پیمانکار حمل بار: در این بخش، خریدار باید پیمانکار حمل بار و آدرس محل تخلیه را مشخص کند.

9. پیگیری دریافت ثبت سفارش از فروشنده: کارگزار خریدار در این قسمت پیگیری لازم را برای ثبت سفارش انجام می‌دهد تا تاییدیه سفارش را از سمت کارگزار فروشنده دریافت کند.

10. دریافت حواله: در این مرحله تولیدکننده می‌بایست حواله فروش را صادر کند و بوسیله کارگزار، شما به عنوان خریدار اطلاعیه صدور حواله را دریافت می‌کنید.

 

از بورس سیمان بخرید

در این مقاله تمامی نکات در زمینه خرید سیمان از طریق بورس کالا بیان شد تا به شکل کامل با آن آشنا شوید. در بخش آخر مقاله نیز مراحل ثبت سفارش برای شما بررسی شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.