دوشنبه ۲۵ تیرساعت ۰۶:۱۴Jul 2024 15
جستجوی پیشرفته

آیا بیمه بیکاری عواقب دارد؟ همه چیز درباره بیمه بیکاری را بدانید

طبق آمار منتشر شده توسط ایسنا، در تیرماه سال 1402 نزدیک به 176 هزار نفر، بیمه بیکاری دریافت کرده‌اند. بیمه بیکاری طرح حمایتی دولت است و برای افرادی در نظر گرفته شده که به‌دلیل خواست کارفرما یا بلایای طبیعی بیکار شده‌اند. از دست دادن شغل دلایل بسیاری دارد، اما درصورتی‌ بیمه بیکاری به فرد تعلق می‌گیرد که بدون اراده خود بیکار شده‌ باشد. در ادامه این مقاله، شرایط و مدارک موردنیاز برای دریافت بیمه بیکاری را بررسی خواهیم کرد. هم‌چنین به سوال مهم «عواقب گرفتن بیمه بیکاری چیست؟» پاسخ می‌دهیم. 

بیمه بیکاری؛ برای افرادی که بدون خواست خود بیکار شده‌اند

در قانون رسمی ایران، بیمه بیکاری به افرادی تعلق می‌گیرد که بدون میل و اراده خود بیکار شده‌اند و در حال حاضر آمادگی اشتغال را دارند. اگر فردی بیکار موقت شناخته شود و علت این بیکاری  سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی یا اخراج باشد، امکان استفاده از بیمه تامین اجتماعی برای او وجود دارد. مدت زمانی که فرد مجاز به دریافت بیمه‌بیکاری خواهد بود،‌ براساس سابقه بیمه مشخص می‌شود. 

افرادی که بیمه بیکاری دریافت می‌کنند، طبق قانون جدید بیمه بیکاری، مبلغ بیمه بیکاری‌ آن‌ها نیز با افزایش حقوق سالانه بیشتر خواهد شد.  توجه داشته باشید که بر اساس قانون کار، بیمه بیکاری برابر با 55 درصد حقوق پایه است و افزایش حقوق سالانه نیز روی آن اعمال می‌شود. ازهمین‌رو میزان بیمه فرد با استفاده از نرم افزار حقوق و دستمزد محاسبه می‌شود و در بازه‌های زمانی 30 روزه پرداخت می‌شود.

تعلق نگرفتن بیمه بیکاری؛ چه افرادی مجاز به دریافت بیمه بیکاری نیستند؟

در پاسخ به سوال «بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟» باید گفت اولین گروهی که بیمه بیکاری به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد، اتباع هستند. این افراد در ایران مجاز به دریافت بیمه تامین اجتماعی نیستند. علاوه‌بر این، به گروه‌های زیر نیز بیمه بیکاری تعلق نمی‌گیرد. 

•صاحبان حرف، مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری

•بازنشستگان و از کارافتادگان کلی

•اتباع خارجی

•مشمولین بیمه اجباری کارگران ساختمانی

• مشمولین بیمه اجباری رانندگان برون و درون‌شهری

•مستخدمین پیمانی دستگاه‌های دولتی

•مشمولین بیمه قالی بافی به صورت انفرادی و بدون کارفرما

•بیمه خادمین مساجد

•بیمه کارگران باربر

افراد گروه‌های نام‌برده، مجاز به دریافت بیمه بیکاری نیستند و حتی درصورت ثبت درخواست برای دریافت بیمه بیکاری، درخواست آن‌ها رد خواهد شد. بیمه بیکاری زمانی به افراد تعلق می‌گیرد که در زمان اشتغال خود کارفرما حق بیمه آن‌ها را پرداخت کرده باشد. توجه داشته باشید که کارفرمایان برای پرداخت بیمه کارکنان خود از نرم افزار دریافت و پرداخت استفاده می‌کنند تا درصدها مشخص باشد. 

شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

برای دریافت بیمه تامین اجتماعی، در اولین قدم به مدارکی نیاز است که ثابت کند فرد بدون اراده خود بیکار شده است. سپس با در دست داشتن مدارک زیر، می‌توانید به شعب تامین اجتماعی برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنید:

•اصل و کپی یکسال آخر قرارداد کار یا رای صادر شده

•عکس ۴*۳ جدید (۴ قطعه)

•اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی

•اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه

•اصل و کپی کارت ملی

•اصل و کپی گواهی کار از شرکت

•اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط برای آقایان)

•کپی صفحه اول دفترچه بیمه

توجه داشته باشید علاوه‌بر این موارد، فرد باید مشمول قانون کار و بیمه تامین اجتماعی باشد. هم‌چنین مستمری بگیر، بازنشسته یا از کارافتاده کلی نباشد و حداقل ماه سابقه بیمه داشته باشد. افرادی که در این گروه‌ها نیستند و سابقه بیمه تامین اجتماعی را دارند، دریافت بیمه بیکاری برای آن‌ها آزاد خواهد بود. 

جدول مدت زمان استفاده از بیمه بیکاری؛ براساس ماه‌های کارکرد

مدت زمان دریافت بیمه بیکاری، ارتباط مستقیم با سابقه بیمه فرد دارد. ازهمین‌رو هرچه مدت زمان بیشتری سابقه بیمه داشته باشد، بیمه بیکاری در مدت بیشتری به او تعلق می‌گیرد. جدول مدت زمان استفاده از بیمه بیکاری، کلیه اطلاعات مورد نیاز شما برای مدت زمان دریافت بیمه را ارائه می‌دهد. 

توجه داشته باشید که طبق قانون کشور ایران، اگر فردی برای مدتی بیمه بیکاری دریافت کند، پس از قطع آن باید 6 ماه مشغول به‌کار باشد و 6 ماه بیمه دریافت کند. در پاسخ به سوال «فاصله بین دو بیمه بیکاری چند سال است؟» باید گفت فاصله بین دو بیمه بیکاری در ایران به‌صورت‌کلی یک سال است.  

عواقب گرفتن بیمه بیکاری چیست؟

در حقیقت بیمه بیکاری عواقب خاصی ندارد، اما روی حقوق بازنشستگی تاثیر خواهد داشت. توجه داشته باشید که حقوق بازنشستگی براساس میانگین حقوق ۲ سال آخر پیش از بازنشستگی محاسبه می‌شود. اگر در این دو سال از بیمه بیکاری استفاده کنید، مبلغ دریافتی تاثیر منفی روی حقوق بازنشستگی خواهد داشت. 

بیمه بیکاری؛ طرح حمایتی دولت برای افراد با سابقه بیمه

بیمه بیکاری به افرادی که بدون اراده خود بیکار شده‌اند تعلق می‌گیرد. این بیمه براساس مدت زمان سابقه بیمه فرد و وضعیت تاهل تعیین می‌شود. توجه داشته باشید که از عواقب گرفتن بیمه بیکاری می‌توان به تاثیر منفی آن روی حقوق بازنشستگی اشاره کرد.