سه شنبه ۰۱ مهرساعت ۰۴:۳۷Sep 2020 22

کتیبه پادشاه ایرانی در ترکیه کشف شد

 

 

در دوره هخامنشیان گستره امپراتوری ایران به قدری بزرگ و وسیع بود که کشورهای بزرگ جهان امروز مانند ترکیه، مصر، هند، عراق، سوریه، لبنان و... همگی به عنوان شهرها و استان های کوچکی از امپراتوری ایران شناخته می شدند. پادشاهان امپراطوری هخامنشی به این کشورها در گذشته ساتراپ های ایران می ‌گفتند. کشور ترکیه امروزی در آن دوران به عنوان یکی از ساتراپ های بزرگ ایران شناخته می‌ شد و به همین دلیل این کشور در دوران هخامنشیان جایگاه ویژه ‌ای برای امپراطوران ایرانی داشت.

 

سفرهای پادشاهان هخامنشی به ساتراپ های مختلف همواره برقرار بود و به همین دلیل شاهد آثار مختلفی از این پادشاهان هخامنشی در کشورهایی هستیم که در گذشته جز امپراتوری ایران بودند. یکی از این آثار باقی مانده کتیبه و سنگ نوشته ‌ای است که از خشایارشاه در ترکیه وجود دارد. اگر  قصد دارید تا به زودی با استفاده از خدمات ارائه شده توسط سایتlahzeakhar   به کشور ترکیه سفری داشته باشید پیشنهاد می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با این جاذبه گردشگری در کشور ترکیه در اختیار شما قرار دهیم تا در زمان حضورتان در این کشور بتوانید با اطلاعات کامل تری از جاذبه های گردشگری مختلف موجود در این کشور بازدید کنید.

 

 

کتیبه خشایارشاه در شهر وان کشور ترکیه

شهر وان به عنوان بزرگ ترین شهر در شرق کشور ترکیه شناخته می شود، این شهر یکی از شهرهای تاریخی کشور ترکیه به حساب می‌ آید. این شهر در گذشته یکی از شهرهای بزرگ امپراتوری هخامنشی محسوب می شد و اهمیت خاصی  داشت و به همین دلیل خشایارشاه به عنوان یکی از پادشاهان هخامنشی سفری به این منطقه داشته است. در سال ۱۲۸۶ دو زوج جهانگرد ایرانی به نام آقا و خانم قیدی در نزدیکی دریاچه وان در صخره ای نزدیک به این شهر توانستند سنگ نوشته تاریخی از خشایارشاه را کشف کنند. پس از آن بود که کتیبه خشایارشاه به یکی از جاذبه های تاریخی شهر وان ترکیه تبدیل شد. اگر علاقه مند به تاریخ هستید و دوست دارید تا آثار باستانی به جا مانده از دوره های مختلف را تماشا کنید، به شما پیشنهاد می ‌کنیم که حتماً به کشور ترکیه و شهر وان سفر کرده و از کتیبه خشایارشاه در این شهر بازدید کنید تا بیشتر از گذشته با دوران حکومت هخامنشیان بر دنیا آشنا شده و فرهنگ و تمدن ایران باستان را در آن دوران به نظاره نشینید.

 

 

متن کتیبه خشایارشا در کشور ترکیه

پس از آن که کتیبه خط خشایارشاه در نزدیکی شهر وان پیدا شد، افراد بسیار زیادی سعی کردند تا این کتیبه را خوانده و معنای آن را پیدا کنند. در نهایت در سال ۱۹۰۸ رونالد کنت زبان شناس مشهور توانست برای اولین بار این کتیبه را خوانده و آن را ترجمه کند. متنی که در ادامه می ‌خوانید معنای سنگ نوشته خشایارشاه در شهر وان کشور ترکیه است.

 

اهورامزدا خدای بزرگی است، بزرگترین خدایان

 

که زمین را او آفرید

 

که آسمان را او آفرید

 

که مردمان را او آفرید

 

که شادی را برای مردم او آفرید

 

او بود که خشایارشاه را شاه کرد

 

یگانه فرمانروای بسیاری

 

من خشایارشاه، شاه شاهان

 

شاه مردمان

 

شاه زمین بزرگ و پهناور

 

پسر داریوش شاه هخامنشی

 

خشایار شاه می گوید: داریوش شاه که پدرم بود، به درخواست اهورامزدا بناهای زیبایی ساخت و او دستور داد این کتیبه کنده شود

 

اما نوشته ‌ای در آن زمان در آن کنده نشد

 

بعد از او من دستور دادم تا این نوشته ها بر روی کتیبه کنده شود

 

باشد که اهورامزدا و خدایان دیگر من را نگاه دارند، شهریاری من را و آنچه که من ساخته ‌ام را

 

 

اطلاعات بازدید از کتیبه پادشاه ایرانی در کشور ترکیه

اگر علاقه مند هستید تا سری به سنگ نوشته خشایارشاه در ترکیه زده و از آن بازدید کنید، لازم است تا اطلاعاتی در رابطه با مکان این سنگ نوشته به دست آورده و سپس برای بازدید از این کتیبه زیبا وارد شهر وان شوید. از نظر جغرافیایی این کتیبه در غرب شهر وان واقع شده است و اگر به خارج از شهر و به نزدیکی دریاچه وان بروید می توانید این سنگ نوشته تاریخی و بسیار زیبا را مشاهده کنید که در آن به خط میخی متن ستایش اهورامزدا نوشته شده است.

 

اگر علاقه مند به بازدید از این کتیبه هستید، لازم به ذکر است که بازدید از این سنگ نوشته رایگان بوده و شما نیازی به پرداخت هزینه برای مشاهده سنگ ‌نوشته خشایارشاه در ترکیه نخواهید داشت. البته باید به این نکته اشاره کرد که در اطراف این کتیبه یک قلعه باستانی نیز وجود دارد و شما می توانید از این قلعه های زیبا نیز با پرداخت هزینه 5 لیر ترکیه دیدن کنید. اگر پس از دیدن این کتیبه زیبا دوست دارید تا شبی را در شهر وان سپری کرده و از جاذبه های آن دیدن کنید، می ‌توانید در هتل های شهر وان اقامت داشته باشید. این شهر هتل های مختلفی دارد که قیمت‌ های اقامت در آن بین شبی ۲۰ تا ۱۰۰ دلار است. بزرگ ترین و مهم ترین هتل شهر وان هتل دابل تری بای هیلتون وان است که یک هتل پنج ستاره است و شما می توانید لحظات فوق ‌العاده‌ ای را در این هتل زیبا سپری کنید.