دوشنبه ۰۷ مهرساعت ۱۲:۲۸Sep 2020 28

چگونه یک کارگردان مطرح شویم؟

چیزی که در نگاه اول به تصاویر کارگردان های افسانه‌ ای و مطرح سینما به ذهن می رسد این است که چه رازی در کار آن ها بوده که باعث شده به چهره هایی ماندگار و کارگردانانی مطرح تبدیل شوند؟ این سوال پاسخ واضحی ندارد و باید فقط سعی کنیم که نکات اساسی کارگردانی آنان را مورد بررسی قرار دهیم. عوامل متعددی بر موفقیت یک کارگردان تاثیر گذارهستند و هریک شیوه خود را برای کارگردانی دارند. ممکن است یک کارگردان ایده پردازی های خوبی در زمینه فیلم کودک داشته باشد ولی در فیلم های تاریخی نتواند به خوبی درخشش داشته باشد. این ها نشان دهنده آن است که هر کارگردان مطرحی به واسطه آثاری که کارگردانی شان را به عهده داشته شهرت پیدا کرده است. اما آیا به درستی چه روش های اساسی برای تبدیل شدن به یک کارگردان مطرح وجود دارد؟

اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوال می باشید و در زمره کسانی قرار دارید که به دنبال هنر کارگردانی هستند، یا می خواهید کارگردان مطرحی بشوید و یا به طور کلی به مباحث مربوط به کارگردانی علاقه مند هستید، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

 

 

برای مطرح شدن در میان کارگردانان دنیا تنها یک قدم فاصله دارید

برای این که کارگردان مطرح و موفقی شویم باید حتما مهارت های این حرفه را به صورت اصولی و اثر گذار بیاموزیم. شاید تصور کنید که داشتن تجربه تنها فاکتور موفقیت در کارگردانی و تبدیل شدن به یک چهره مطرح است. اما این تصور کاملا اشتباه است. درست است که تجربه و سابقه نقش مهمی را در راستای مطرح شدن به عنوان یک کارگردان بنام، ایفا می کند ولی با گذراندن دوره کارگردانی می توان این مهارت را به صورت حرفه ای و تخصصی فراگرفت و همچون یک کارگردان با سابقه به کار در این زمینه مشغول شد.

اولین سوالاتی که ممکن است در این رابطه به ذهن تان برسد این است که چگونه مهارت آموزی را شروع کنم؟ آیا منابع معتبری برای کارگردانی وجود دارد؟ بهترین اساتید کارگردانی چه کسانی هستند؟ در کدام دوره کارگردانی شرکت کنم؟ دوره کارگردانی چقدر طول می کشد؟ آیا موسسه ای وجود دارد که مدرک کارگردانی معتبری را ارائه کند؟

این ها همگی سوالات رایج در این زمینه هستند و تنها یک پاسخ دارند و آن هم شرکت در دوره کارگردانی                    موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان است. علاقه مندان به کارگردانی این فرصت را دارند که با شرکت در دوره کارگردانی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان دانش خود را به صد درصد برسانند و خود را آماده ورود به دنیای هنر کنند. جالب است بدانید که فراگیران دوره کارگردانی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان پس از اتمام دوره شان، مدرک معتبری زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور دریافت می کنند که به عنوان یک نکته مهم در رزومه کاری شما می باشد.

 

با چند نکته طلایی کارگردانی مشهور شوید

زیاد فیلم ببینید

می توانید به سینما بروید و از فیلم دیدن لذت ببرید و تجربه کسب کنید. بخندید، گریه کنید، فریاد بزنید و بگذارید احساسات تان جاری شوند. این کار به تدریج و به شکلی سطحی، دستور زبان فیلمسازی و اجزاء پایه‌ ای آن را به شما نشان خواهد داد. با گذر زمان، تکنیک‌ های ارزیابی شما از فیلم ‌ها دقیق ‌تر می شود و بعدها می توانید نقاط قوت و ضعف فیلم‌ هایی را که می ‌بینید، به خوبی تشخیص بدهید. یافتن چیزهایی که در فیلم به نظرتان نیاز به بازنگری دارند، اغلب بهترین راه کشف استعداد شما در زمینه کارگردانی هستند.

 

سعی کنید فیلم ‌ها را تحلیل کنید

دیدن فیلم با تحلیل کردن آن بسیار متفاوت است. تماشای فیلم، کاریست که از سر تفریح انجام می ‌دهید؛ ولی تحلیل فیلم کاریست که به مربوط به ساختار، اندازه نماها و همه نکات تشکیل دهنده فیلم است و این کار بسیار دشوار است. برای تحلیل فیلم غالبا مجبور هستید که دو برابر تماشای فیلم وقت بگذارید و برای دقت در جزئیات فیلم، دائما آن را به عقب و جلو ببرید. این کار باعث می ‌شود به ارزیابی عمیق‌ تری از زبان فیلمسازی نائل شوید.

 

ببینید می توانید یک فیلمنامه بنویسید

در حقیقت کارگردانانی نوعی بیان قصه است. کسانی که می ‌خواهند کارگردان شوند باید به فن فیلمنامه ‌نویسی اشراف پیدا کرده و مسلط شوند. فراموش نکنید که با یک فیلمنامه خوب ممکن است فیلم بدی ساخته شود، اما از یک فیلمنامه بد هرگز فیلم خوبی به وجود نمی آید. بنابراین یادگیری اصول و فن فیلمنامه نویسی ضروری است و باید آن ها را در فیلم ‌هایتان بکار ببرید.

این روزها ساخت فیلم به کار ساده ای تبدیل شده است اما بسیاری از آن ها مضحک و پوچ هستند. برخی فیلمسازان بی تجربه نسبت به کارهایی چون تمرین، استفاده از سه ‌پایه و … بی میلی نشان می ‌دهند. مزیت شرکت در دوره کارگردانی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان در این است که، این فرصت را به افراد می دهد که موقعیت ‌های شغلی متفاوتی را بیازمایند.

 

 

دانش خود را در زمینه کارگردانی گسترش دهید

هر چه قدر هم که استعداد داشته باشید، باز هم نمی توانید منکر لزوم شرکت در دوره کارگردانی شوید. دوره کارگردانی چارچوب و قواعد اصولی کارگردانی را به شما می آموزد و توانمندی شما را در زمینه کارگردانی رشد می دهد. بنابراین سعی کنید که با شرکت در دوره کارگردانی خودتان را به هدف تان نزدیک تر نموده و عنوان کارگردان مطرح بودن را برای خودتان به ارمغان بیاورید.

مواردی که نام بردیم همگی در راستای فراگیری کارگردانی موثر هستند اما در نهایت، شرکت در دوره کارگردانی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان از صفر تا صد کارگردانی را به شما خواهد آموخت و شما بدون شک می توانید با اطمینان در این عرصه قدم بردارید.