پنجشنبه ۱۰ مهرساعت ۱۰:۴۹Oct 2020 1

راهنمای خرید و نحوه استفاده تب سنج های دیجیتالی

در حال حاضر به علت همه گیر شدن ویروس کرونا استفاده از تب سنج دیجیتالی در بین مردم بسیار شایع شده است. چرا که درجه حرارت بدن یکی از علائم  ابتلا به بیماری کروناست. اگر شما هم علاقه  دارید با نحوه کار جدیدترین تب سنج های دیجیتالی آشنا شوید با ما همراه باشید ....

خرید تب سنج دیجیتالی

 

 

انواع تب سنج دیجیتالی

 

تب سنج دیجیتالی دارای انواع مختلفی است از جمله: دهانی، زیربغلی، مقعدی، گوش و پیشانی. نوع پیشرفته تر این دستگاه ها هم وجود دارد که بدون تماس با بدن درجه حرارت را نشان می دهند و از طریق مادون قرمز کار می کنند. لازم به ذکر است به وسیله تب سنج دیجیتال می توانید دمای محیط، آب حمام و دمای مواد غذایی را اندازه گیری کنید.

مزایای استفاده از تب سنج دیجیتالی

 

دستگاه های تب سنج دیجیتال سرعت عملکرد بسیار پایین آن است که در بسیاری از مدل های آن کم تر از 30 ثانیه  و در بعضی حدود 1 ثانیه است. در تب سنج های آنالوگ حدود 3 دقیقه طول می کشد تا جیوه از حالت جامد به مایع تبدیل شده و بالا رفتن مایع از شیشه میزان درجه حرارت بدن را نشان دهد. اما تب سنج های دیجیتال مشکل کندی تب سنج های آنالوگ را نداشته و در زمان کوتاهی میزان حرارت بدن را نشان می دهند.

از دیگر مزایای تب سنج های دیجیتال این است که استفاده از آن بسیار ساده و راحت بوده و میزان دقت بالایی نیز دارد و در اغلب موارد بسیار قابل اطمینان است.

همچنین دستگاه دارای تکنولوژی نور پس زمینه است که استفاده از آن در تاریکی را میسر می کند.

روش استفاده تب سنج دیجیتالی

 

 

 

نحوه کار تب سنج دیجیتالی غیر تماسی  

تب سنج دیجیتالی لیزری:

 

روش اندازه گیری غیر تماسی (لیزری) بیشتر بر اساس مقدار تابش فروسرخ که جسم هدف از خود به محیط ساطع می کند استفاده می شود این دماسنج ها به پیرو متر یا ترمومتر تفنگی یا لیزی مشهور هستند، دلیل استفاده از واژه لیزری استفاده از باریکه نور لیزر برای مشخص شدن هدف می باشد،دما با مقیاس درجه سانتیگراد اندازه گیری می گردد و در برخی کشورها که مقیاس دیگر نظیر فارنهایت نیز بسیار معمول می باشد و همچنین در معادلات فیزیکی معمولا از مقیاس کلوین استفاده می گردد

.دما سنج دیجیتالی مادون قرمز مناسب اجسام:

 

دماسنج مادون قرمز وسیله ای است که تابش مادون قرمز – نوعی تابش الکترومغناطیسی را در زیر طیف مرئی نور – که توسط یک شیء ساطع می شود ، اندازه گیری می کند. دماسنج مادون قرمز از اشعه حرارتی که اجسام از خود ساطع می کنند درجه حرارت را نشان می دهد. این بدان معنی است که آن ها می توانند درجه حرارت را از فاصله دور اعلام کنند. برخی آن ها را “اسلحه درجه حرارت” می نامند زیرا بیشتر دماسنج های مادون قرمز دستی هستند و شبیه اسلحه های مینیاتوری هستند.

تب سنج دیجیتالی مناسب بدن انسان:

 

تب سنج لیزری در واقع نوعی ترمومتر مادون قرمز است، می دانیم که جنب و جوش مولکول های هوای گرم و جسم گرم بیشتر از سایر اجسام است ،این مولکول ها نوعی انرژی مادون قرمز تولید می کنند که توسط ترمومتر لیزری جذب شده و به سیگنال الکتریکی تبدیل می شوند، ترموتر لیزری با اندازه گیری انرژی تمام اجسام و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی دما را روی صفحه نمایش نشان می دهد.

انرژی مادون قرمز طول موج بیشتری نسبت به نورهای مرئی دارد و باعث شده که جز طیف موج های الکترومغناطیسی همچون امواج ماکرویوو ، امواج رادیوی، امواج فرابنفش و اشعه ایکس باشد، اساسی ترین طراحی دماسنج مادون قرمز شامل یک لنز برای تمرکز اشعه حرارتی مادون قرمز بر روی یک آشکارساز است که انرژی تابشی را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند، این پیکربندی بدون نیاز به تماس با جسم، اندازه گیری دما را از راه دور تسهیل می کند، این دستگاه برای اندازه گیری دما در شرایطی که ترموکوپل ها یا دیگر سنسورهای نوع پروب استفاده نمی شوند، کاربرد دارد.

طرز کار اشعه مادون قرمز در تب سنج به چه شکل می باشد؟

 

اساس کار دماسنج های مادون قرمز بدین صورت است که هر ماده ای با دمای بالاتر از صفر مطلق، مولکول هایی را در خود جابجا می کند.

هرچه دما بیشتر باشد، مولکول ها سریع تر حرکت می کنند، این مولکول ها هنگام حرکت، تابش اشعه مادون قرمز ساطع می کنند و هرچه داغ تر شوند از تابش بیشتری از جمله نور مرئی ساطع می شوند به همین دلیل است که یک فلز گرم شده، یک درخشش قرمز یا سفید ساطع می کند، دماسنج های مادون قرمز این اشعه را تشخیص داده و اندازه گیری می کنند.

نور مادون قرمز می تواند مانند نور مرئی متمرکز، منعکس شده یا جذب شود،دماسنج های مادون قرمز از لنزهایی برای متمرکز کردن نور مادون قرمز از یک جسم بر روی آشکارساز (دتکتور) معروف به ترموپایل استفاده می کنند، عملکرد ترموپیل جذب اشعه مادون قرمز و تبدیل آن به گرما است.

ترموپیل گرم تر می شود و انرژی مادون قرمز بیشتری را جذب می کند، گرمای اضافی به الکتریسیته تبدیل می شود ، که به یک آشکارساز منتقل می شود که دمای جسم را تعیین می کند.

دماسنج های مادون قرمز برای بررسی دمای بدن (بویژه کودکان)، آب، غذا (سوپ) و نوشیدنی ها بسیار عالی هستند،حتی در یک میدان جنگ، میتواند تعیین کند که آیا کسی واقعاً مرده است یا اینکه فقط وانمود می کند همچنین برای تعیین درجه حرارت فرد از طریق گوش آن ها استفاده می شود.

به طور کلی می توان گفت همه موارد ذکر شده زیرشاخه دماسنج یا ترمومترهای پزشکی می باشند، زیرا پزشکی یکی از حوزه هایی است که تعیین درجه حرارت بیمار یکی از مهم ترین موارد برای تشخیص مشکل و برخورد با آن است.

 

نکات ایمنی برای استفاده از تب سنج دیجیتال

 

دستگاه را در معرض شوک الکتریکی قرار ندهید.

از دستگاه در شرایط دمایی مرطوب بالاتر از 85% استفاده نکنید.

دستگاه را دور از آب و گرما و اشعه مستقیم آفتاب قرار دهید.

از دستگاه در نواحی الکترومغناطیسی همانند گوشی های تلفن همراه و بی سیم استفاده نکنید.

اگر پیشانی در حین اندازه گیری دما با تار مو و یا هرگونه مانعی پوشش داده شده باشد،اندازه گیری دقیق نخواهد بود.

فاصله ی اندازه گیری دستگاه از بدن(پیشانی) را رعایت کنید.

حتما دفترچه راهنمای آن را مطالعه نمایید.

1 دقیقه بین دو اندازه گیری پیاپی صبر و تامل کنید.

دارو شاپ کاملترین و بزرگترین داروخانه آنلاین

 

اگر قصد خرید به روزترین تب سنج های دیجیتالی را دارید به سایت  داروشاپ مراجعه کنید.

 

معرفی سایت داروشاپ

داروشاپ؛ کامل ترین داروخانه آنلاین و اینترنتی کشور، تنها یک سایت فروش اینترنتی دارو در ایران نیست. بلکه ارایه دهنده خدمات مشاوره ای تخصصی 24 ساعته آنلاین می باشد.سایت داروشاپ daroo.shop  با هدف تسهیل در زمینه خرید اینترنتی دارو از  فروردین ماه 1398 شروع به کار کرده است.  در این راستا محصولات دارویی، بهداشتی و آرایشی را با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت به مشتریان خود عرضه می کند.