سه شنبه ۲۸ اردیبهشتساعت ۲۲:۳۵May 2021 18
جستجوی پیشرفته

انواع بذر صیفی جات زود بازده کدامند؟

انواع بذر صیفی جات زود بازده کدامند؟

 

 

 

بذر صیفی جات زود بازده بعد از کاشت علاوه بر سرعت بالای جوانه زنی، مراحل رشد را نیز به سرعت طی کرده و شروع به گلدهی می‌کنند و در نهایت ظرف مدت کوتاهی محصول نهایی آن‌ها بدست می‌آید. البته اغلب صیفی جات زود بازده هستند چون در واقع گیاهان فصلی می‌باشند و باید تا قبل از سرد شدن هوا محصول تولید کنند و برداشت شوند. در بین همین صیفی جات زودبازده برخی زودتر و برخی دیرتر از بقیه به بار می‌نشینند بنابراین با توجه به محیط کشت و نوع کاشت می‌توانید بذر صیفی جات مورد نظر را انتخاب کنید.

 

البته راه‌هایی برای سریع‌تر کردن فرآیند رشد و در نتیجه کوتاه شدن زمان برداشت محصول نیز وجود دارد. برخی از کشاورزان در اواخر زمستان بذر صیفی جات مورد نظر خود را در گلخانه می‌کارند تا قبل از بهار در گلخانه جوانه زنی کنند و چند برگی شوند سپس با گرم شدن هوا در اوایل بهار به زمین اصلی انتقال می‌دهند بدین ترتیب حداقل یک ماه زمان برداشت محصول جلو می‌افتد. این روش برای مناطق با تابستان‌های بسیار گرم یا مناطق کوهستانی که فصل گرم در آن‌ها بسیار کوتاه است و سرما زود فرا می‌رسد بسیار کاربرد دارد و جز سیاست‌های اصلی برای کشت بذر صیفی جات در این مناطق قرار دارد.

 

معرفی انواع صیفی جات زود بازده

 

بذر خیار، بذر بادمجان، بذر خربزه، بذر کدو خورشتی و بذر گوجه فرنگی از جمله بذر صیفی جات زودبازده هستند که میانگین زمان محصول دهی در آن‌ها بین 2 تا 3 ماه است و بدین ترتیب کاشت این محصولات اگر اصولی و در زمان مناسب و البته در محیط درست و بر اساس نیاز بازار باشد قطعاً سود ده خواهد بود. طول دوره جوانه زنی بذر این صیفی جات 7 تا 10 روز است و بعد از جوانه زنی به سرعت رشد خواهند داشت. البته در بین این صیفی جات گوجه و بادمجان اگر بصورت نشاء کاشته شوند سرعت و کیفیت رشد آن‌ها چند برابر خواهد شد. در اینگونه صیفی جات بعد از انتقال نشاء به محل اصلی کشت، گیاه با یک شوک روبرو می‌شود و این تنش مثبت در آن‌ها منجر به رشد سریع‌تر و بهتر بوته‌ها خواهد شد.

 

بذر کدو و بذر هندوانه نسبت به سایر بذر صیفی جات طول دوره رشد بیشتری دارند و رسیدن میوه آن‌ها معمولاً بین 100 تا 150 روز زمان نیاز دارد البته در بین خود این صیفی جات هم برخی ارقام زودتر به بار می‌نشینند و ممکن است زیر 100 روز به ثمر برسند. بذر اینگونه از صیفی جات مستقیم در خاک و با فاصله کاشته می‌شود و بعد از آبیاری در مدت کوتاهی جوانه می‌زنند. جالب است بدانید صیفی جاتی مثل کدو، هندوانه، طالبی، خربزه و خیار گل‌های نر و ماده تولید می‌کنند و محصول توسط گل‌های ماده شکل می‌گیرد و گل‌های نر تنها گرده افشانی می‌کنند؛ بنابراین همه گل‌ها در این گیاهان تبدیل به میوه نمی‌شوند.

 

آیا بذر صیفی جات به کود دهی هم نیاز دارند؟

 

آیا بذر صیفی جات به کود دهی هم نیاز دارند؟

 

می‌توان گفت اگر بذر صیفی جات زود بازده در فضای باز کشت شوند و خاک آن‌ها غنی شده باشد نیاز زیادی به کود دهی ندارند. می‌توان قبل از کاشت، خاک را با اضافه کردن مقادیری از کود دامی پوسیده یا ورمی کمپوست تقویت کرد که قطعاً منجر به رشد و شادابی بهتر و بیشتر بوته‌ها خواهد شد. البته می‌توان برای باردهی بیشتر این صیفی جات بسته به نوع گیاه از انواع کودهای ان پ کا و آمینو اسیدها و ریزمغذی‌ها استفاده کرد اما برخی معتقدند بهتر این است که از کودهای ارگانیک استفاده شود. کودهای ارگانیک منشأ شیمیایی یا حتی معدنی ندارند و از فعالیت برخی جانداران و یا عصاره گیاهان خاصی تولید می‌شوند. برای مثال کود جلبک دریایی و کود اچ بی از جمله این کودهای ارگانیک هستند و مصرف آن‌ها می‌تواند 30 درصد محصول نهایی را افزایش دهد و منجر به تولید بوته‌های قوی‌تر با گل‌های بیشتر شود.

 

بهترین زمان کاشت بذر صیفی جات

 

از نظر علمی بهترین زمان کاشت بذر صیفی جات اوایل بهار است چون در این زمان هوا هنوز بیش از حد گرم نشده و بوته فرصت رشد کامل و حداکثری را خواهد داشت تا بتواند میوه‌های بیشتری را تولید و نگه دارد. از طرفی گرده افشانی در بهار توسط باد و حشرات بهتر انجام می‌شود و تعداد بیشتری از گل‌ها به میوه تبدیل خواهند شد. البته بذر صیفی جات را در تابستان هم می‌توان کاشت و مشکلی ایجاد نمی‌شود. امروزه با ساخت گلخانه محدودیت فصل کاشت از بین رفته است و می‌توانیم در سرتاسر سال این بذرها را کشت و محصول آن‌ها را برداشت کنیم. بذر صیفی جات زود بازده را می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر از جمله فروشگاه اینترنتی اطلسی ها تهیه کنید و بکارید. در این فروشگاه سعی شده تا بذرهای با کیفیت و مطابق با نیاز و سلیقه مشتریان ارائه شود. پس با خیال راحت می‌توانید بذر صیفی جات مورد علاقه خود را تهیه کنید و بکارید و از پرورش آن‌ها لذت ببرید. قطعاً محصول برداشت شده از این بذرها سالم و خوش طعم خواهد بود.

 

 برای خرید اینترنتی بهترین بذر، کود، خاک، گلدان و لوازم باغبانی به سایت فروشگاه کاشت و پرورش گل و گیاه    اطلسی ها به نشانی اینترنتی www.atlasiha.com مراجعه کنید و از تخفیفات ویژه ما بهرمند شوید.