جمعه ۱۵ مردادساعت ۰۲:۴۶Aug 2021 6
جستجوی پیشرفته

مقایسه انواع کفپوش ها؛ از پارکت تا پارکت لمینت

 

تنوع مصالح ساختمانی به خصوص در زمینه کفپوش به صورت قارچ گونه ای افزایش یافته است. این موضوع را اگر سری به فروشگاههای دکوراسیون داخلی بزنید متوجه خواهید شد؛ البته موضوع افزایش تنوع در مقوله انواع کفپوش موضوع منفی نیست، اما اگر شناخت کافی از آنها نداشته باشید می تواند یک ایراد محسوب شود.

 

در ادامه این خبر به مقایسه انواع کفپوش های متداول در جامعه خواهیم پرداخت و مزیت ها و معایب هر یک را بررسی خواهیم کرد؛ شما می توانید با سنجش ویژگی های ذکر شده و آنچه که از یک کفپوش ایده آل در ذهن دارید بهترین انتخاب را داشته باشید. همچنین با بهره گیری از نظرات کارشناسانه افراد فعال در این حوزه خواهید توانست در این امر به موفقیت برسید.

 

 

راهنمای جامع درباره مقایسه کفپوش ها

وقتی در حال مقایسه انواع کفپوش ها هستیم، نمیتوان ادعا کرد که کدام کفپوش بر سایر کفپوش ها برتری دارد؛ به این دلیل که این شرایط منحصر به فرد شماست که یک کفپوش را ایده آل می کند، در گزارش پیش رو کفپوش ها از نقطه نظرهای مختلف اعم از ظاهری، طول عمر، مواد اولیه، نگهداری و غیره مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 

 

 

 

پارکت

پارکت ها از انواع کفپوش های لوکس  و پر زرق و برق محسوب می شوند که قیمت بالایی نیز دارند یکی از بهترین برند ها در این زمینه برند پارکت امپریال IMPERIAL میباشد، پارکت های تولید شده در نمونه های اولیه از یک لایه تشکیل می شدند اما این روزها به دلیل بهبود استحکام از چند لایه در ساخت آنها استفاده می شود. البته همه لایه های به کار رفته چوب طبیعی بوده و از مواد صنعتی در تولید پارکت استفاده نمیشود، بدیهی ست انواع چندلایه دوام بیشتری داشته و پر کاربرد تر هستند.

 

 

مزایای پارکت ها

پارکت ها در مقایسه با انواع کفپوش ها ظاهر لوکس تری دارند و در فضاهایی که تمایل داشته باشیم این احساس را منتقل کنیم ایده آل هستند.

به دلیل انعطاف حاصل از به کار رفتن چوب طبیعی در ساختار پارکت ها راه رفتن روی آن بسیار لذت بخش است.

پارکت ها عایق گرما هستند و راه رفتن با پای برهنه بر روی آنها احساس بدی انتقال نمیدهد.

 

معایب پارکت ها

یکی از مهم ترین ایراداتی که به پارکت ها وارد می شود تهدید زیست محیطی می باشد؛ در تولید پارکت از چوب های طبیعی استفاده می شود که این موضوع صدمات جبران ناپذیری به جنگل ها وارد می کند.

پارکت ها به دلیل طبیعی بودن متریال اولیه قیمت به مراتب بالاتری در مقایسه با انواع کفپوش متداول در بازار دارند.

نگهداری از کفپوش های چوبی به شرایط و رعایت نکات خاصی احتیاج دارند.

پارکت ها در برابر آب و رطوبت زیبایی و خواص فیزیکی خود را از دست می دهند، میزان حساسیت پارکت ها بسیار بیشتر از سایر انواع کفپوش های متداول است.

نور خورشید می تواند یکی از تهدیدات پارکت تمام چوب باشد. پارکت ها در صورت قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید دچار لکه های زرد رنگی خواهند شد.

نصب پارکت فرآیندی زمان بر بوده و توسط چسب های مخصوصی صورت می گیرد.

 

نگهداری از پارکت

شرایط نگهداری از پارکت به طور قطع دارای مراحل بیشتری نسبت به دیگر کفپوش ها است، توصیه می شود به طور مرتب گرد و غبار و آلودگی را از روی سطح پاک کنید؛ البته نباید از انواع شوینده ها و دستمال های زبر در تمیز کردن استفاده کنیدف همچنین لازم است حداقل هر سال یک بار سطح پارکت ساب و لاک خورده شود.

 

 

 

 

 

پارکت لمینت

در تولید پارکت لمینت از فیبر با چگالی بالا که به آن HDF گفته می شود استفاده می شود، البته لایه های اورلی، پرینت و تحتانی نیز در اطراف لایه اصلی قرار می گیرند. با این حساب می توان گفت لمینت ها دارای ساختار 4 لایه هستند.

 

لمینت ها از مقاومت نسبتاً بالایی در برابر خط و خش برخوردار هستند که می توان ان را به لایه اورلی نسبت داد؛ همچنین لایه تحتانی از نفوذ رطوبت به لایه اصلی جلوگیری می کند، به همین دلیل مزیت پارکت لمینیت این است که در برابر تهدیدات محیطی حساسیت کمتری دارند و به طبع در فضاهای مختلفی قابل استفاده هستند.

 

 

مزایای پارکت لمینت

قیمت پارکت لمینت به دلیل استفاده از مواد مصنوعی در ساخت آنها مناسب تر است.

حساسیت لمینت در مقایسه با انواع کفپوش های تمام چوب به آب کمتر است و حتی تا 7 ساعت از ریختن مایعات بر روی آن هیچ تأثیر منفی بر آن نخواهد داشت.

لمینت ها دارای ساختار کلیکی هستند و نصب آنها بسادگی و بدون استفاده از هیچ گونه چسب و ماده اضافی صورت می گیرد.

لمینت ها قابلیت نصب چندگانه دارند.

 

معایب پارکت لمینت

پارکت لمینت ها در مناطق شرجی انتخاب ایده آلی نیستند، زیرا رطوبت این مناطق به مرور زمان به سطح آن آسیب وارد می کند.

پارکت لمینت ها را نمیتوان در فضاهایی که سیستم گرمایش از کف دارند استفاده کرد، زیرا گرما باعث ایجاد اعوجاج سطحی می شود.

اگر نصب به درستی صورت نگیرد امکان ایجاد سر و صدا پس از نصب بشدت افزایش می یابد.

 

 

شرایط حفظ و نگهداری از پارکت لمینت

نگهداری صحیح از کفپوش های پارکت لمینت ضامن دوام آنهاست. برای تمیز کردن آن همواره سعی کنید از دستمال های نرم و مرطوب استفاده کنید. زیرا لایه اورلی در این کفپوش ها در برخورد با سطوح زبر و سمباده ای خاصیت خود که همان حفاظت از لمینت در برابر خط و خش است را از دست می دهد.

 

 

 

کفپوش بامبو

یکی دیگر از انواع کفپوش هایی که ظاهری مشابه با چوب دارند، کفپوش های بامبو هستند، این کفپوش ها همانطور که از نامشان بر می آید از گیاه بامبو تهیه می شوند. در مقایسه انواع محصولات چوبی، کفپوش های تهیه شده از بامبو استحکام و انعطاف پذیری بالاتری دارند؛ این گیاه رشد بسیار سریعی دارد و استفاده از آن مثل پارکت آسیب های زیست محیطی در پی ندارد.

 

 

مزایای کفپوش بامبو

کفپوش های بامبو بسیار بادوام هستند و می توان با خیال راحت از آنها در فضاهای پرتدد استفاده کرد.

کفپوش های بامبو از نظر رنگ نیز تنوع بالایی دارند.

کفپوش های تهیه شده از بامبو زیست تخریب پذیر هستند و دور ریختن آنها صدمه ای به محیط زیست نمی زند.

نگهداری از آنها بسیار ساده است و با دستمال مرطوب براحتی تمیز می شوند.

 

معایب کفپوش بامبو

کفپوش های بامبو در برابر نور مستقیم خورشید تغییر رنگ می دهند.

رطوبت می تواند منجر به ایجاد کپک بر روی آن شود بنابراین نباید در معرض رطوبت قرار بگیرند.

بیم استفاده از ماده فرمالدئید در مراحل تولید آن وجود دارد. این ماده سبب انتشار گازهای سمی در محیط می شود.

 

نگهداری از کفپوش بامبو

شرایط نگهداری از کفپوش بامبو ساده است و با یک دستمال مرطوب براحتی می توانید آلودگی را از سطح آن پاک کنید. همچنین باید مراقب باشید که در حین تمیزکاری رطوبت اضافی وارد آن نشود زیرا این کفپوش ها بشدت به آب و رطوبت حساس هستند.

 

کفپوش PVC

کفپوش های PVC ظاهری بسیار شبیه به کفپوش های لمینتی دارند با این تفاوت که در ساختار آنها به جای فیبر فشرده از پلی وینیل کلراید استفاده شده است. استفاده از این ماده سبب افزایش استحکام و افزودن قابلیت ضدآب به این محصول می شود.

 

مزایای کفپوش PVC

کفپوش های PVC بشدت در برابر رطوبت مقاوم هستند.

انعطاف پذیری این نوع از کفپوش ها بالاست.

فرآیند نصب بسیار ساده ای دارد.

 

معایب کفپوش PVC

به نور خورشید حساس هستند و در برابر آن تغییر رنگ می دهند.

ظاهر معمولی دارند و برای فضاهای لوکس مناسب نیستند.

 

نگهداری از کفپوش PVC

به این دلیل که به آب حساس نیستند می توان به سادگی با طی خیس سطح آنها را تمیز کرد.

 

کفپوش سنگی و سرامیک

کفپوش های سنگی و سرامیکی از مقاوم ترین انواع کفپوش هستند و به همین دلیل در انواع فضاها می توان از آنها استفاده کرد.

 

 

 

 

 

مزایای کفپوش سنگی/سرامیکی

طول عمر این کفپوش ها بسیار بالاست به نحوی که کمتر نیاز به تعویض پیدا می کنند.

نگهداری ساده ای دارند.

 

معایب کفپوش سنگی/سرامیکی

عایق صوتی نیستند.

عایق گرما نیستند.

انعطاف پذیر نیستند.

لکه و چربی به سختی از روی آنها پاک می شود.

 

نگهداری از کفپوش سنگی/سرامیکی

نگهداری و تمیز کردن پارکت های سنگی بسیار ساده است به این دلیل که به آب و مواد شوینده حساس نیستند. بنابراین می توان به روش های مختلف اقدام به طی کشیدن و تمیز کردن آن کرد. البته کفپوش های سنگی به این دلیل که سطح سختی دارند در صورت سقوط اجسام ترک بر می دارند.

 

 

مشاوره خرید انواع کفپوش

توصیه متخصصان به این افراد این است که از شرکت هایی که در این زمینه فعال هستند کمک بگیرند، شرکت هایی مثل فروشگاه دکورچوب سال ها در این حوزه فعال بوده اند و با خدمات رسانی به هزاران مشتری در سراسر ایران تجربه خوبی در زمینه انواع کفپوش ها دارند؛ مشاوران فعال در این شرکت ضمن ارائه  نظرهای کارشناسی در زمینه نوع کفپوش می توانند به لحاظ انتخاب رنگ و همخوانی آن با فضای دکوراسیون شما راهنمایی های ارزنده ای ارائه کنند.