یکشنبه ۰۵ تیرساعت ۲۱:۱۷Jun 2022 26
جستجوی پیشرفته

سالن عقد ، جایی که در آن به زندگی جدید خود بله می گویید

 

 

هرجا صحبت از پارسیان و ایرانیان است، در وهله اول فرهنگ و آداب و رسوم غنی آن‌ها به یاد می‌آید. ایرانیان باستان به ازدواج و مراسم عقد احترام زیادی می‌گذاشتند و آن را با آداب خاص و زیباترین تزیینات برپا می‌کردند. رسم عقد و تزئینات آن هرچند با تغییراتی رو به رو شده اما همواره در زندگی ما ایرانیان وجود دارد و در مکانی به اسم سالن عقد به زیبایی برگزار می‌شود. سالن عقد جایی است که در آن سوگند یاد می‌کنید تا در هر لحظه از عشق و زندگی خود مراقبت کنید. به همین دلیل حتی اگر قصد دارید عقدی ساده و کوچک برگزار کنید، برای انتخاب سالن عقد یا سالن عقد فضای باز خود زمان بیشتری بگذارید تا مهم‌ترین روز زندگی شما در زیباترین حالت ممکن در تقویم زندگی شما ثبت شود. مراسم عقد پر از ثانیه‌هایی است که هم‌زمان احساس استرس و خوشحالی می‌کنید و سالن عقد برای شما مکانی خواهد شد که رؤیای ازدواج را برای خود و مهمان‌ها به تصویر می‌کشید. ما در بیاتوعروسی قصد داریم به شما در به تصویر کشیدن رویایتان کمک کنیم، استرس را از بین ببریم تا در کنار خانواده و مهمان‌ها از مراسم عقد خود لذت ببرید. 

 

سالن عقد با الهام از هنر ایران باستان 

هنر نزد ایرانیان باستان احترام زیادی داشت. رد پای هنر را می‌توان در تمام اجزای زندگی ایرانیان جست و جو کرد. سالن عقد با تزئینات زیبا و اقلام نمادینی که روی سفره عقد قرار می‌گیرد از هنر ایران باستان است که تا به الان پا بر جا مانده است. 

تمام اقلام و المان‌هایی که برای تزیین سالن عقد استفاده می‌شود، نمایانگر جنبه‌ای از زندگی است و معنایی را از زندگی زوجین حمل می‌کند. آینه نماد سرنوشت و شمعدان نماد نور و آتش، استفاده از میوه‌های بهشتی مثل انار، انگور و سیب، نمادهای باروری و زندگی مثل تخم مرغ تزیین شده، بادام، گردو و فندق، متون مقدس مثل قرآن برای مسلمان‌ها، کاسه‌ای از سکه‌های طلا و نقره نماد ثروت و رفاه از المان‌هایی است که به ‌منظور خاصی روی سفره عقد قرار می‌گیرند. برخی رسم‌های قدیمی‌تر مثل استفاده از هفت شیرینی مارزیپان فارسی، کلوچه برنجی، کلوچه بادام و کلوچه نخودچی را اجرا می‌کنند و به‌طور سنتی برای مهمانان سرو می‌کنند.

تنوع سنت‌ها به تنوع منطقه‌ای و ادیان ایران قبل از اسلام برمی‌گردد. امروزه خیلی از آداب و رسوم عقد و المان‌های سالن عقد با روایات اسلامی تغییر کرده است؛ با این وجود همچنان مانند آنچه در ایران باستان بوده باقی مانده است. ایران کشوری چند قومیتی است اما مراسم عقد به طور یکسان توسط اقوام مختلف ایران برگزار می‌شود. مراسم عقد در ایران با سنت‌های مذهبی و فرهنگی ترکیب شده است اما با این حال از قشنگ‌ترین آئین‌های ازدواج در میان فرهنگ‌های مختلف است.

 

 

سالن عقد شما با عناصر شگفت‌انگیز ایرانی ترکیب می‌شود. این عناصر از شمعدان‌های عتیقه شروع می‌شوند و تا پارچه‌های گلدوزی شده سنتی و کتاب‌های مقدس ادامه دارند. عنصر و ظرافت طبیعت هم نقش ویژه‌ای در تزئینات سالن عقد دارند. گل ‌کاری‌ها و رنگ‌های به کار گرفت شده در سالن عقد در اکثر مواقع از کاشیکاری‌های دوران قاجار الهام گرفته می‌شوند. 

 

نماد سعادت و خوشبختی در سالن عقد 

سفره عقد ایرانی نماد مشترک ازدواج ایرانیان در سراسر جهان است. سفره عقد به شیوه هنرمندانه‌ای طراحی می‌شود. هر یک از اقلام سفره عقد برای سعادت و شانس عروس و داماد در نظر گرفته‌ شده‌اند. بر روی هر سفره‌ای که در سالن عقد پهن می‌شود، یک جفت شمعدان می‌نشیند که نماد روشنایی و عمر طولانی است. در کنار آینه و شمعدان، انار نماد شیرین کامی و فرزندان، سنجد نماد عشق و دلدادگی و نبات نماد خوشبختی بر روی سفره عقد قرار می‌گیرند تا مراسم ازدواج به زیبایی برگزار شود. هنگام اجرای مراسم عقد چند نفر از اقوام یا ساقدوش‌های عروس پارچه ابریشمی به رنگ سفید بر سر عروس و داماد می‌گیرند و به آرامی قند می‌سابند. قند ساییدن به معنای شادکامی و شیرینی زندگی مشترک عروس و داماد است. 

 

انتخاب سالن عقد طبق سلیقه شما 

به مراسم عقد ایده آل خود فکر کنید تا بتوانید به راحتی برای انتخاب سالن عقد خود تصمیم بگیرید. اگر علاقه دارید عقد خود را مذهبی‌تر و رسمی‌تر یا به صورت ایرانی و تاریخی برگزار کنید؛ می‌توانید سالن عقد مورد نظر خود را مطابق با خواسته خود تزئین و دکور کنید. علاوه بر فضای رسمی، سالن عقد فضای باز هم برای جشنی صمیمی‌تر می‌تواند جزو انتخاب‌های شما باشد. شما می‌توانید لباس عروس و گل آرایی را طبق دکوراسیون سالن عقد خود از مزون سفره عقد انتخاب کنید و از عکاس خود بخواهید عکس‌های به‌ یاد ماندنی را از شما و تزئینات بی‌نظیر ثبت کند. 

در انتخاب سالن عقد به چیدمان میز و صندلی، محل نشستن عروس و داماد، استفاده از رنگ و گل‌ها را در اولویت بررسی قرار دهید. استفاده نامناسب از رنگ و تزئینات ممکن است حس خوبی را به شما القا نکند. بهتر است رنگ‌های به کار رفته شده در سالن عقد یا حتی سالن عقد فضای باز روشن باشد تا شما و مهمان‌ها حس خوبی نسبت به آن داشته باشید. حق انتخاب تزئینات در سالن عقد فضای باز بیشتر است و فضای زیباتری برای جاری شدن خطبه عقد به وجود می‌آورد. 

قبل از انتخاب سالن عقد ، فهرستی از سالن‌های عقد سطح شهر را تهیه کنید، به طور مثال سالن عقد در غرب تهران ؛ به این صورت فضای داخلی در سالن عقد یا محیط بیرون در سالن عقد فضای باز و دسترسی مکانی با آن را به خوبی بررسی می‌کنید تا همه چیز در روز عقد شما به خوبی پیش برود. 

 

 

کلام آخر

سالن عقد مکانی است که در آن برای اولین بار با همسر‌تان شروع زندگی جدید را به صورت رسمی جشن می‌گیرید. سالن عقد فضای باز یا سالن عقد لاکچری ، همه این‌ها به انتخاب عروس و داماد بستگی دارد. ما در مجموعه بیاتوعروسی مشتاق کمک به زوج‌هایی هستیم که در جریان برنامه ریزی عروسی خود قرار دارند. مجموعه بیاتوعروسی با بیش از 12 سال تجربه در کنار شماست تا بدانید از روز عروسی خود چه می‌خواهید و شما را در برپایی مراسمی فوق‌العاده راهنمایی کند. چه به دنبال سالن عقد تهران ، سالن عقد لاکچری ، سالن عقد روف گاردن تهران باشید، وب سایت بیاتوعروسی به شما در این راه کمک خواهد کرد.