پنجشنبه ۰۹ تیرساعت ۱۷:۵۰Jun 2022 30
جستجوی پیشرفته

5 روش‌ تقویت میلگرد در برابر خوردگی

 

یک میلگرد تقویت‌کننده، استحکام و پایداری سازه‌های بتنی را فراهم می‌کند. در حالی که بتن فوق‌العاده قوی است، می‌تواند یکپارچگی خود را تحت تنش‌های کششی از دست بدهد و منجر به ترک خوردن و پوسته پوسته شدن شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مواد شروع به پوسته پوسته شدن و شکستن کند. میلگرد با جذب و توزیع تنش به جلوگیری از ترک‌خوردگی و پوسته پوسته شدن زودرس سازه‌های بتنی کمک می‌کند. با این حال، میلگرد معمولی از فولاد سکوریت ناتمام ساخته شده و مستعد زنگ‌زدگی است.

استفاده از میلگرد زنگ زده هنگام ساخت سازه بتنی مجاز نیست و منجر به رد شدن کار توسط بازرس ساختمان می‌شود، مگر اینکه زنگ‌زدگی از بین برود. این موضوع یک مشکل بزرگ برای افرادی است که با میلگرد کار می‌کنند، بنابراین مهم است که شما با روش‌های تقویت میلگرد در برابر خوردگی آشنایی داشته باشید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد برای تقویت سازه را در وبلاگ آهن اسپات مطالعه کنید. آهن اسپات ارائه دهنده مطالب مفید و کاربردی در حوزه آهن آلات بوده و بستری امن جهت خرید و فروش محصولات فولادی ایجاد کرده است.

 

روش‌های تقویت میلگرد در برابر زنگ‌زدگی

روش‌های بسیاری وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان از خوردگی و زنگ‌زدگی میلگرد جلوگیری کرد. این روش‌های تقویت میلگرد عبارتند از:

 

1.پوشش‌های مانع

یکی از آسان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌ها جهت جلوگیری از زنگ زدگی میلگرد، استفاده از پوشش‌های مانع مثل رنگ، پلاستیک یا پودر است. پودرها مانند اپوکسی، نایلون و یورتان به سطح میلگرد چسبیده می‌شوند تا لایه‌ای نازک ایجاد شود. پلاستیک و موم اغلب بر روی سطوح فلزی اسپری می‌شوند. 

رنگ به عنوان یک پوشش برای محافظت از سطح فلز در برابر بار الکتروشیمیایی ناشی از ترکیبات خورنده عمل می‌کند. پوشش پرایمر به عنوان یک بازدارنده عمل می‌کند و لایه میانی به ضخامت کلی رنگ می‌افزاید و در نهایت پوشش نهایی در برابر عوامل محیطی مقاومت می‌کند.

بزرگترین ایراد پوشش‌ها این است که اغلب نیاز به برداشتن و اعمال مجدد دارند. پوشش‌هایی که به درستی اعمال نمی‌شوند می‌توانند به سرعت شکست بخورند و منجر به افزایش سطوح خوردگی میلگرد شوند. پوشش‌ها حاوی ترکیبات آلی فرار هستند و آن‌ها را برای افراد و محیط‌زیست خطرناک می‌کند.

 

 

2.گالوانیزه گرم

این روش برای جلوگیری از خوردگی و یا زنگ زدگی میلگرد ساده ( ahanspot.com/cat/round-bar/simple ) استفاده می‌شود. 

آهن موجود در فولاد با روی واکنش نشان می‌دهد و یک پوشش آلیاژی با چسب محکم ایجاد می‌کند که به عنوان محافظ عمل می‌نماید. این فرآیند بیش از 250 سال است که برای محافظت در برابر خوردگی فولاد استفاده می‌شود.

 

3. فولاد آلیاژی (ضدزنگ)

فولاد آلیاژی یکی از موثرترین روش‌های پیشگیری از خوردگی میلگرد در سراسر جهان است که خواص فلزات مختلف را با هم ترکیب می‌کند تا استحکام و مقاومت بیشتری را برای محصول حاصل فرآهم کند. به عنوان مثال، نیکل مقاوم در برابر خوردگی، همراه با کروم مقاوم در برابر اکسیداسیون، آلیاژی را ایجاد می‌کند که می‌تواند در محیط‌های شیمیایی اکسید شده و کاهش یافته استفاده شود. آلیاژهای مختلف در برابر شرایط مختلف مقاومت می‌کنند و به میلگردها انعطاف‌پذیری بیشتری می‌دهند. علیرغم اثربخشی بسیار، روش فولاد آلیاژی بسیار گران قیمت است.

 

4. حفاظت کاتدیک

حفاظت کاتدی با وسایل الکتروشیمیایی از میلگرد محافظت می‌کند. برای جلوگیری از خوردگی، مکان‌های فعال روی سطح فلز با الکترون‌هایی از منبع دیگر متصل شده و آندهای گالوانیکی سطح فلز یا نزدیک آن به مکان‌های غیرفعال تبدیل می‌شوند. فلزات مورد استفاده برای آندها عبارتند از آلومینیوم، منیزیم یا روی. در حالی که حفاظت کاتدی بسیار مؤثر است، آندها مصرف می‌شوند و نیاز به بررسی و یا اغلب تعویض دارند که می‌تواند هزینه‌های تعمیر و نگهداری را افزایش دهد. آن‌ها همچنین وزن ساختار متصل را افزایش می‎دهند و همیشه در محیط‌های با مقاومت بالا موثر نیستند.

 

5. روش EONCOAT

این روش، روشی جدید برای تقویت میلگردها در برابر خوردگی به شمار می‌رود. انتخاب بهترین روش جهت پیشگیری از خوردگی میلگرد کار آسانی نیست. هر یک از روش‌های فوق مزایا و معایب خود را دارد. EonCoat راه‌حلی مقرون به صرفه، بدون تعمیر و نگهداری و کاربری ساده است و از عمر میلگرد شما محافظت می‌کند. این روش با ترکیبی از روش‌های فوق کار می‌کند. به صورتی که ابتدا فلز را آلیاژ می‌کند، سپس یک لایه ضخیم از بازدارنده‌ها را فراهم می‌کند و از هر گونه آسیب به لایه آلیاژ جلوگیری به عمل می‌آورد. EonCoat از مواد شیمیایی سمی استفاده نمی‌کند، بنابراین سازگارترین راه حل برای محیط‌زیست است. آزمایشات نشان می‌دهد که این راه‌حل مؤثرترین و طولانی‌مدت‌ترین راه‌حل در بین همه جایگزین‌ها است. 

 

 

چگونه در آهن اسپات میلگردهای تقویت شده خریداری شود؟

برای خرید میلگرد آجدار (ahanspot.com/cat/round-bar/ribbed) و ساده در سایزهای مختلف کافیست به صفحه محصول مورد نظر در سایت آهن اسپات رفته و پس از کسب اطلاعات کافی در مورد آن سفارش خود را به ثبت برسانید. قیمت میلگرد تقویت شده در آهن اسپات به صورت لحظه‌ای وجود دارد و کاربران قادر خواهند  بود در بستری امن و با قیمتی مناسب محصول خود را خریداری کنند.

قیمت میلگردها متناسب با عوامل مختلفی مانند نوسانات بازار، کیفیت محصول، روش تقویت شده میلگرد  و .... متفاوت است، در نتیجه نمی‌توان قیمت واحدی را برای این محصولات در نظر گرفت. خرید و فروش بدون واسطه انواع آهن آلات و محصولات فولادی ساختمانی و صنعتی ازجمله وظایف مهم آهن اسپات به شمار می‌رود.