شنبه ۲۰ خردادساعت ۰۸:۲۶Jun 2023 10
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «روشنفکری»

خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۲۲:۳۵   + ۸ سایت دیگر  
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: آیت الله خامنه ای به واقع تئوریسین، ایدئولوگ، نظریه پرداز و یک روشنفکر واقعی است روشنفکری که عقلانیت، زمان و مکان پایه تصمیم گیری اوست.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۴:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
سنت روشنفکری ایرانی عادت به آزادی ندارد، استبدادخواه است و با مدیران مستبد بهتر کنار می آید، همان گونه که از رضاخان حمایت کردند و جرأت انتقاد به محمدرضا پهلوی را نداشتند. اما با امام(ره) و مقام معظم رهبری کنار نمی آیند، هرچند آزادی گفتار و رفتار خود را مدیون آنان هستند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۲:۴۸   + ۶ سایت دیگر  
در نشست نقد خانه درهم شکسته هورست کروگر، این کتاب زندگی نامه ای خودنوشت خوانده شد که پرسشی درباره نفوذ روح هیتلر در خانه آلمانی هاست و این که چگونه با این نظام دیکتاتوری هم نوا شدند. مترجم این کتاب معتقد است: کروگر به دنبال واکاوی هیتلر نیست و او را از ما می داند ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۴:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
این نویسنده و محقق گفت: نحوه اطلاق روشنفکری دینی در آثار داوری مشخص نیست و او نظرات متفاوتی راجع به مصداق های گوناگون این عبارت ابراز می کند.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۰۹:۴۷   + ۱۵ سایت دیگر  
داوری اردکانی گفت: فلسفه به معنای تفکر باید باشد تا کارها را تذکر دهد. البته اگر نباشد پریشانی و ندانم کاری همه جا را فرامی گیرد. پیدا بود که بنده با این تلقی از جهان روشنفکری دور می ماندم و روشنفکران هم به سخن من وقعی نمی نهادند چنانکه تاکنون هم ننهاده اند.
دین آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۲۰:۲۰    
محمد عثمانی: عبدالکریم سروش که بسیاری او را از پرچم داران اولیه جریان روشنفکری دینی می دانند در بستر مهاجرت به آمریکا و مواجهه با نقدهای بسیار با بازخوانی در طرح واره فکری خود از یک سو بسط تجربه نبوی خود را با طرح ایده رؤیای رسولانه پیامبر ...
حوزه   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۰:۰۱   + ۴ سایت دیگر  
حوزه/ رئیس اداره تبلیغات اسلامی ارومیه گفت: در زمان امام رضا(ع)، فرقه و نحله های متعددی با رنگ و لعاب روشنفکری ظهور یافتند و حضرت با نشر معارف ناب الهی مقابل این اندیشه های انحرافی ایستادند و آن ها را خنثی کردند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۱۸:۵۶   + ۹ سایت دیگر  
سید حسن خمینی گفت: پیش از انقلاب اسلامی هرکس مدعی روشنفکری بود باید حرف کمونیستی می زد ولی موتلفه با این جریان خط کشی داشت و نقطه اتکای آن مرجعیت شیعه بود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۳:۱۷    
دکتر افروغ آن قدر دلبسته انقلاب اسلامی بود که می توان او را از گفتمان پردازان ایده ی انقلاب اسلامی دانست. حتی وقتی به بحث جدایی انقلاب اسلامی از جمهوری ورود کرد به این خاطر بود که می خواست گفتار انقلاب اسلامی را به صورت یک حرکت کاملاً ناب تحلیل کند.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۱:۴۶    
استاد دانشگاه خوارزمی گفت: ویژگی مهم در کشاکش دین و دولت در این است که تاریخ نگاری محققانه، تحقیق برای تحقیق نیست در عین حال ردی از روشنفکری و شعارزدگی و نسخه پیچیدن روشنفکری در آن نیست. موحد با زیرکی نگاهی مومنانه در بررسی موضوع اتخاذ کرده است.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۰۸:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ تسخیر ذهن و زبان و قلب جوانان و نوجوانان و دختران و پسران تحصیل کرده این کشور با مفاهیم و ایده های ضددینی و ضد اسلامی و با بهره گیری از اصناف هنرهای بیانی و نوشتاری از مهم ترین اهداف مدعیان روشنفکری است و متأسفانه اغلب جوانان و نوجوانان مظلوم ما نیز در این هجمه بزرگ ...
کیهان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۲۱:۵۴    
نعمت داشتن رهبر حکیم کاربری نوشت: مصاحبه آقا با گزارشگر زن اونم پخش زنده، تو دهنی بزرگی بود به کسانی که اولا انقلاب اسلامی رو با طالبان مقایسه میکنن دوما اونایی که دیدشون به زن در حد کالا و کنیز بیشتر نیست و تو این چند وقت یه عده رو احمق گیر آورده بودن و آروغ روشنفکری می زدن. ...
عطنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۰۸:۱۷    
عطنا - یکی از گرفتاری های ایران که از ابتدای مشروطه پر رنگ تر شد و تا به امروز ادامه دارد، بحران روشنفکری بیمار و وارداتی است. این بحران با ورود عناصر مدرنیته مانند، نظام اداری جدبد، نظام سیاسی جدید، نظام فرهنگی جدید، نظام آموزشی جدید، نظام اجتماعی جدید و مانند آن در دوره پهلوی اول و دوم ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۱ - ۲۰:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
علیرضا حسن زاده، نویسنده و پژوهشگر ادبی در نشست جلال آل احمد و انسان ایرانی تأکید کرد که جلال در شکل گیری جریان روشنفکری در ایران بسیار مؤثر بوده و روشنفکری جلال ویژگی های خاص خودش را دارد.
دین آنلاین   ۱۴۰۲/۰۲/۲۰ - ۰۱:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
محمد رجبی مهوار: در این سال ها به موازات آن که پای روشنفکران، نخبگان و ایده های سکولار و مستقل از دین، به تفسیر حوزه عمومی باز می شود و هواخواهانی پیدا می کند، روشنفکران دینی نیز هرچه بیشتر سرگرم تتبعات غیر سیاسی می شوند؛ سروش بیش از صد جلسه در شرح دفتر اول مثنوی معنوی سخنرانی می کند!
سینما سینما   ۱۴۰۲/۰۲/۱۶ - ۱۷:۴۸    
سینماسینما ، تبسم کشاورز: طراحان صحنه و لباس به نوعی خالقان بصری یک اثر محسوب می شوند. علمِ چیدمان بدون تسلط بر تاریخ، هنرهای تجسمی، ادبیات و... امکان پذیر نخواهد بود ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۱۵ - ۱۰:۵۴   + ۸ سایت دیگر  
تداوم و شدت خشونت زایی و خشونت طلبی در جامعه نگران کننده شده اما نکته عجیب سکوت مدعیان روشنفکری است؛ سکوتی که فارغ از بایدها و نبایدها ناجوانمردانه به نظر می رسد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۴ - ۱۰:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
نخستین مراسم سالگرد مرحوم اسلامی ندوشن با حضور نویسندگان مطرح کشوری و مسئولان استانی در یزد برگزار شد.
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۲/۱۴ - ۰۸:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
ابتذال همیشه بوده و همیشه هست از صبح ازل تا شام ابد.
صدای ایران   ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ - ۱۱:۵۷    
صدای ایران -روز 12 اردیبهشت در تقویم جمهوری اسلامی ایران، روز معلم نامگذاری شده است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و شهادت استاد مرتضی مطهری به دست گروه فرقان در 12 اردیبهشت این روز به نام روز معلمان نام نهاده شد ...
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ - ۰۹:۳۹   + ۳ سایت دیگر  
حجت الاسلام و المسلمین پیروزمند بااشاره به ویژگی های فکری و علمی شهید مطهری گفت: شهید مطهری نماد روشنفکری دینی، عالِم پیشرو، پیشران و خلاق در تولید فکر دینی زمان معاصر محسوب می شود؛ باید درخشش رویکرد و تفکر آن شهید را متناسب با شرایط آن زمان فهم کرد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۱۱:۵۰    
استاد دانشگاه تهران ضمن اشاره به بستر شکل گیری دو جریان عمده علم گرایی و سنت گرایی در میان جریان روشنفکری ایران نشان داد که راه حل این دو جریان برای رفع مشکلات کشور چیست.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۰۹:۴۲    
مدارس میسیونی، نقش مهمی در ایجاد نسل روشنفکری ایران چه در وجه فنی و تخصصی و چه در وجه فرهنگی در دوره مشروطه تا پهلوی داشتند، و پروژه دولت سازی عصر پهلوی به اتکاء چهره های این نسل رقم خورد. علی قربانی
جهان نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۰۹ - ۱۵:۴۹    
سیمون دوبووار نویسنده، فیلسوف و فمینیست فرانسوی است که در عرصه سیاست همواره نقشی فعال داشت و یکی از برجسته ترین چهره های روشنفکری سدة بیستم به شمار می آید. بعد از جنبش دانشجویی کارگری مه 1968 او را مادر معنوی فمینیسم لقب دادند.
تهران پرس   ۱۴۰۲/۰۲/۰۸ - ۰۱:۵۰    
حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیزاده نوشت: حال و روز امروز ما داستان تحجر و ارتجاع و انفعال و انحرافی است که منافقان و فتنه گران مدرن در پوشش روشنفکری و تجدد و با شعار مردم سالاری و دمکراسی و جمهوریت و بالاخره حربه ی مرموز رفراندوم برای فریفتن افکار عمومی که منتهی به انتخابات سرنوشت سازی خواهد ...
هم اندیشی   ۱۴۰۲/۰۲/۰۷ - ۱۰:۳۳   + ۷ سایت دیگر  
تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه اینهایی که می گویند رفراندوم همه مدعی روشنفکری هستند که در فتنه 88 دیدید با دموکراسی هم بد هستند، گفت: فتنه 88 قبل از اینکه کودتا علیه نظام باشد کودتا علیه دموکراسی و رأی مردم بود.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۲/۰۷ - ۰۵:۰۵    
تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه این هایی که می گویند رفراندوم، همه مدعی روشنفکری هستند که در فتنه 88 دیدید با دموکراسی هم بد هستند، گفت: فتنه 88 قبل از اینکه کودتا علیه نظام باشد کودتا علیه دموکراسی و رأی مردم بود. ...
قم پرس   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۱۹:۴۰   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس آئین بزرگداشت دانشمند فرزانه و جامعه شناس انقلابی مرحوم عماد افروغ با حضور جمعی از مسؤولان کشوری و اندیشمندان برجسته در تالار وحدت برگزار شد. ...
محمدمهدی اسماعیلی، عماد افروغ را پرچمدار نقد درون گفتمانی دانست و گفت: دکتر افروغ شخصیتی انقلابی و مصلح بود که هیچ وقت از گذشته انقلابی گری خود پشیمان نبود و همواره نسبت به آینده جامعه ایرانی طرح و ایده داشت.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۱۴:۴۲   + ۳ سایت دیگر  
سخنگوی دولت دوازدهم با بیان اینکه افروغ روشنفکر بود اما اسیر بازی ها و دام روشنفکری نشد، گفت: آن مرحوم سیاست شناس و جامعه شناس بود اما هرگز سیاست کار نبود و آلوده سیاست نشد.
فردا نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۰۸:۴۴   + ۷ سایت دیگر  
تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه اینهایی که می گویند رفراندوم همه مدعی روشنفکری هستند که در فتنه 88 دیدید با دموکراسی هم بد هستند، گفت: فتنه 88 قبل از اینکه کودتا علیه نظام باشد کودتا علیه دموکراسی و رأی مردم بود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۰۲:۳۹   + ۵۸ سایت دیگر  
تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه اینهایی که می گویند رفراندوم همه مدعی روشنفکری هستند که در فتنه 88 دیدید با دموکراسی هم بد هستند، گفت: فتنه 88 قبل از اینکه کودتا علیه نظام باشد کودتا علیه دموکراسی و رأی مردم بود.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - ۱۴:۵۰   + ۸ سایت دیگر  
حجت الاسلام محمدرضا زائری گفت: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران توانسته افراد از طیف ها، قومیت ها و مذاهب و ادیان مختلف از ناشران اهل سنت تا ناشران شیعه و یا ناشران جریان های روشنفکری و ناشران حزب اللهی را زیر چتر خود بگیرد.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ۱۷:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
عباسعلی براتی پور، متولد تهران بود اما دوستی او با رهبر انقلاب به دوران خدمتش در اواسط دهه 40 در مشهد بازمی گردد. همشهری آنلاین، گفت وگویی منتشر نشده با او دارد که چند روز پس از 13 دی ماه(روز درگذشت شهید سلیمانی) انجام داد. او در این گفت وگو به محمود دولت آبادی و جریان روشنفکری نیز اشاره می کند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ۱۵:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) یادداشت
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ۱۰:۱۳    
پوست شیر معادله ای بود بین انتقام یا قانون، همان طور که در قسمت آخر، بیننده را به این فکر فرو برد که اگر جای نعیم بود انتقام می گرفت یا از قانون تبعیت می کرد؟
برترین ها   ۱۴۰۲/۰۲/۰۲ - ۱۹:۰۴   + ۷ سایت دیگر  
سام درخشانی بازیگر سینما با انتشار یک استوری از برنامه کتاب باز سروش صحت نوشت: هنوز باورم نمیشه این برنامه به بهانه ترویج روشنفکری تعطیل شد.
فرهیختگان   ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ - ۲۳:۳۰   + ۸ سایت دیگر  
زهرا وفاداران، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه الزهرا: ما معتقدیم امروز که به واسطه غوغا و هیاهویِ فریبنده خناسانِ بیگانه و ساده اندیشانِ داخلی، بازار تخریب و سیاه نمایی علیه ایران اسلامی داغ شده و طعنه به جمهوری اسلامی برای برخی شده است پُز روشنفکری و ابزار کسب اعتبار ...
فرهیختگان   ۱۴۰۲/۰۱/۲۷ - ۰۰:۰۳    
سیدحسین امامی، دانشجوی دکتری جامعه شناسی سیاسی : دکتر عماد افروغ، استاد مسلم صداقت و اخلاق، منادی عدالتخواهی و آزادیخواهی به ملکوت اعلی پیوست، اما او فراموش نخواهد شد ...
سراج24   ۱۴۰۲/۰۱/۲۶ - ۱۶:۴۴   + ۶ سایت دیگر  
گرایش سروش لشگری به معاندان از هر جنس و فرقه خواه سازمان تروریستی منافقین و خواه الباقی گروهک های جیره خوار و وابسته به مثلث شوم غربی - عربی - عبری باشد ...
ایلنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۶ - ۱۰:۰۶   + ۷ سایت دیگر  
رئیس بنیاد امید ایرانیان با صدور پیامی به مناسبت درگذشت عماد افروغ، تاکید کرد: افروغ روشنفکری دردمند، حقیفت طلب و حامی مردم بود که دغدغه اصلی اش اصلاح جامعه بود.
جماران   ۱۴۰۲/۰۱/۲۵ - ۱۴:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
پایگاه خبری جماران: مرحوم عماد افروغ اگرچه در زمره منتقدان روشنفکران ایرانی تعریف می شد و مواجهه روشنفکران سکولار و پیرو میشل فوکو و مارتین هایدگر با انقلاب را از چالش های انقلاب اسلامی می دانست و سعی می کرد همچنان یک جامعه شناس و فعال فرهنگی درقاب انقلاب اسلامی دیده شود ...
برترین ها / عرشه آنلاین   ۱۴۰۲/۰۱/۲۰ - ۰۸:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
امروز سی امین سال شهادت مرتضی آوینی است، به همین بهانه نگاهی انداختیم به ماجرای رابطه و عشق متفاوت او با غزاله علیزاده
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - ۱۶:۲۸   + ۲ سایت دیگر  
سردبیر و عضو شورای سردبیری مجله سوره با اشاره به اینکه شهید آوینی را باید یک حزب اللهی دانست که دغدغه روایت مشهودات انقلاب اسلامی را داشت تأکید کردند: آوینی در سرمقاله اول مجله سوره تکلیف همه را روشن کرده و کاملا علیه باطل صف بندی دارد و از جریان مریض روشنفکری ایران خارج است.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - ۱۰:۳۷   + ۲ سایت دیگر  
بعد از شیوع کرونا، برنامه های حضوری در مساجد و محافل مذهبی، با چالش های جدی مواجه شد و جلسات روشنفکران دینی هم از این قضیه مستثنی نبود. اما امسال با کمتر شدن اثرات کرونا، کم کم جلسات سیاسی هم به سمت حضوری شدن پیش رفت و برای شب های احیای 1402 نیز ...
روزنامه مردم سالاری   ۱۴۰۲/۰۱/۲۰ - ۲۱:۲۱    
خبر تاسف بار مرگ کیومرث پوراحمد، فیلمساز شهیر ایرانی در ویلایی در بندرانزلی موجب بهت و رنجش جامعه شده است. رسانه ها و شبکه های اجتماعی به این خودکشی و پایان دادن نابهنگام یک نخبه فرهنگی به زندگی خود واکنش های متفاوتی نشان داده اند و تحلیل های متفاوتی از سوی روانشناسان اجتماعی از افزایش آنومی و ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۱/۲۰ - ۱۴:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
کیستی سیدمرتضی آوینی بعد از نزدیک به سه دهه از شهادت او همچنان در کانون تأویل های متفاوت است. تاویل هایی متفاوت در مورد مردی که خودش را این طور توصیف می کرد: تصور نکنید که من با زندگی به سبک و سیاق متظاهران به روشنفکری ناآشنا هستم. خیر. من از یک راه طی شده با شما حرف می زنم ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۲۰ - ۱۳:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
من بچه شاه عبدالعظیم هستم و در خانه ای به دنیا آمده و بزرگ شده ام که در هر سوراخش که سر می کردی به یک خانواده دیگر نیز برمی خوردی... این نخستین جملات شهید سید مرتضی آوینی در روایت زندگی اش است ...
انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۲۰ - ۱۱:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
کیومرث اشتریان در سرمقاله روزنامه شرق نوشت: روشنفکری دینی در ایران حاملان و طرفدارانی دارد که می توانند از آن دفاع کنند؛ من وکیل مدافع آنان نیستم. خود می دانند و روایتی که سال هاست برساخته اند ...
انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۱۹ - ۲۰:۳۹    
وبسایت صدانت نوشت: مجله کیان به عنوان مهم ترین و تاثیرگذارترین مجله روشنفکری دینی در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد هجری شمسی شناخته می شود. در 26دی ماه 1357 جمعی از جوانان انقلابی که دل در گرو آموزه های شهید مطهری داشتند اقدام به تشکیل کانونی به نام “کانون فرهنگی نهضت اسلامی” کردند که رضا ...