جمعه ۲۸ خردادساعت ۰۱:۲۹Jun 2021 18
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «روشنفکری»

حوزه   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۰۸:۵۹    
حوزه/ کور کردن نظام مردم سالاری در ایران چه آنجا که به خاطر کج سلیقگی ها، تنگ نظری ها، و دینداری های اعوجاجی باشد، چه آنجا که به موجب بازی های روشنفکری با کلمات و مفاهیم باشد، هر دو زمینه های استبداد در کشورهای اسلامی را هموار خواهد کرد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۰۵:۰۰    
قرن روشنفکری رمانی تاریخی از آلخو کارپانتیه یکی از مشهورترین رمان نویسان کوبایی و آمریکای لاتین، با ترجمهٔ سروش حبیبی نویسنده ایرانی است.
وزارت ورزش و جوانان   ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۱۵:۰۳    
با حضور فرمانده سپاه ناحیه نشست روشنفکری و بصیرت افزایی در جامعه ورزشی در شهرستان سرعین برگزار شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۱۱:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
اصلاح طلبان می توانند با کمی دقت نظر، معیارهایی را که طی سالیان اخیر بر آن پافشاری می کردند از جمله آزادی خواهی، روشنفکری دینی، برابری خواهی، حمایت از حقوق زنان، ضدیت با سانسور و....را در سایر نامزدهای در معرض انتخاب به وضوح مشاهده کنند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۳/۱۹ - ۱۵:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
حسنا محمدزاده می گوید: جوِ ناسالم و روشنفکری بعضی از جلسات شعر، شاعران جوان را به سمتی می برد که آن شاعر را به استفاده از کلمات رکیک در شعر تشویق می کند.
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۸ - ۱۰:۳۴    
نیمی از داستان های این مجموعه یأس روشنفکر، پس از کودتای 28 مرداد را بازتاب می دهد. روشنفکری که سر در پیله خود فرو برده و خاطرات شکست را مرور می کند. اغلب داستان های دو دهه پس از کودتا مضمون شکست و تمایل به تسلیم را منعکس می کنند.
دین آنلاین   ۱۴۰۰/۰۳/۱۶ - ۱۵:۲۹   + ۲ سایت دیگر  
آن گاه که سخن از روشنفکری به میان می آید شتابان پرسشی همیشگی برمی خیزد و گلوی گفتگو را می فشارد: کدام روشنفکری؛ روشنفکری عرفی یا روشنفکری دینی؟به باور من این پرسش راه به کج راهه می برد و بخت های گفتگو را برای ایده پردازی های افق گشایانه از همان ابتدا بر باد می دهد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۱۷:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
جهان فیلم هلن روشنفکری است اما با صورتی عامه پسند که بتواند پیام خود را بیان کند: عدم تعلق و دلبندی به هیچ چیز حتی عشق برای زندگی؛ پیامی که با ظاهر روشنفکری اش فریب می دهد و برای انسان معاصر که همه چیز را از دست داده خطرناک است.
برنامه شب های فرهنگ امشب چهارشنبه 12 خرداد ساعت 21:30با موضوع قرآن شناسی، جریان روشنفکری دینی از رادیو فرهنگ پخش میشود.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۰ - ۱۹:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - سیگار کشیدن در بسیاری نقاط جهان به یکی از نمادهای روشنفکری به ویژه میان بانوان تبدیل شده، در حالیکه آمار مرگ و میر ناشی از مصرف دخانیات در جهان به بیش از هشت میلیون نفر در سال رسیده است که از این میان 1.2 میلیون نفر، سیگاری نیستند و فقط قربانی دود دست دوم می شوند.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۰۷ - ۰۹:۴۷   + ۵ سایت دیگر  
تحولات اخیر فکری آنچه امروز در ایران با عنوان روشنفکری دینی شناخته می شود؛ به طور مشخص نظریات مهمترین نمایندگان این جریان فکری، یعنی آقایان دکتر سروش و مجتهد شبستری به نظر من آینده تفکر در سنت روشنفکری دینی در ایران را تا اندازه زیادی در افق امتناع قرار داده است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ - ۰۹:۰۸   + ۶ سایت دیگر  
یک کارشناس جمعیت گفت: نسل جدید گرفتار سبک جدیدی از زندگی شده اند و معتقدند نباید بلافاصله بعد از ازدواج بچه دار شد، این نگاه به اصطلاح روشنفکرمآبانه اشتباهی است که پیامدهای منفی زیادی را به دنبال دارد.
حوزه   ۱۴۰۰/۰۲/۳۱ - ۱۷:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ این نقد، ناظر به گفت وگوی جناب آقای ملکیان و جناب آقای دکتر سروش با موضوع روشنفکری و حقیقت است که در چهارم اردیبهشت ماه 1400 در کلاب هاوس برگزار شده است.
برترین ها / پایگاه خبری قلم   ۱۴۰۰/۰۲/۳۰ - ۰۸:۲۰   + ۵ سایت دیگر  
آفتاب یزد: جبهه اصلاحات از خود سوال کند در انتخابات سال 84 چه تحلیلی داشت و چگونه عمل کرد؟ اکنون از مشارکت فعال در انتخابات کدام هدف را دنبال میکند؟ و تاکتیک معرفی و حمایت تمام عیار از آقای جهانگیری، اصلاحات را چقدر به هدفش میرساند؟ ...
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۸ - ۱۰:۴۴   + ۸ سایت دیگر  
دکتر محقق داماد در گفت وگو با حامد زارع با بیانی ساده و زبانی شیرین در قالب پاسخ به پرسش های کوتاه اما عمیق پیشروترین دریافت های نوگرایانه از علم اصول و دانش فقه را بیرون از محوطه پرآشوب به روشنفکری دینی و درون یک چارچوب معنادار و روشمند شرعی ارائه می دهد.
وقت صبح   ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ - ۲۳:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
مهناز افشار عکس جدیدی از خود منتشر کرد که بسیار غمگین است، حجابش خیلی کمتر از گذشته و در افق خیره شده است. وقت صبح – شاید اگر یک نوجوان مهناز افشار و عکس هایش را ببیند با آنچه دهه 60 ای ها از این بازیگر سراغ دارند بسیار متفاوت باشد ...
روزانه نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۲۵ - ۰۸:۵۳   + ۲۱ سایت دیگر  
گزاف نیست اگر قرن جدید را از همان ابتدای خود عصر افراط گرایی خشونت زا بنامیم اما در دل این افراط گری ها و خشونت ورزی ها، همواره صداهای روشنفکری و آزادی خواهانه نیز در سطح جهان به اشکال مختلفی جریان یافته است. ...
وقت صبح   ۱۴۰۰/۰۲/۲۵ - ۰۰:۳۴    
کمتر کسی از هانیه توسلی انتظار دارد عکسی در حال آرایش کردن به اشتراک بگذارد حتی ما. وقت صبح – هانیه توسلی را بیشتر به حمایت از حقوق حیوانات و اقدامات روشنفکری و بازی در فیلم های معناگرا می شناسیم. این که او بیاید و در استوری عکسی در حال آرایش بگذارد کمی عجیب است. ...
انصاف نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ - ۱۹:۱۱    
مرتضی زارعی، مدرس دانشگاه در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان روشنفکری و جامعه درباره ی گفت وگوی اخیر میان عبدالکریم سروش و مصطفی ملکیان در کلاب هاوس نوشت: ...
فرهنگ امروز   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۲:۳۲    
شگفت زده شدم وقتی شنیدم که سروش از " جناب هیدگر" و نظر او درباب حقیقت گفت، از رورتی نقل قولی بسیار مهم کرد و غیره. سروش با آشنایی بسیار اولیه و اجمالی که اخیرا با مباحث پست مدرن پیدا کرده ...
رسا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۹ - ۱۸:۱۵    
نماینده خبرگان با بیان اینکه داعش با حمایت آمریکا و مدعیان روشنفکری جنایت افغانستان را آفرید، گفت: همه باید علیه داعش در افغانستان و پاکستان بسیج شوند.
دین آنلاین   ۱۴۰۰/۰۲/۱۹ - ۱۳:۱۹   + ۵ سایت دیگر  
در پی گفتگوی مجازی عبدالکریم سروش و مصطفی ملکیان، محتوای مطرح شده در آن نقل محافل گوناگون شده است و افراد بسیاری در نقد یا تحلیل این گفتگو دست به قلم برده اند ...
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۲/۱۹ - ۱۲:۳۵    
میرزا ابوالحسن خان شیرازی معروف به ایلچی تنها بازمانده خاندان یهودی اعتمادالدوله بود با وساطت محمدحسین خان صدر اصفهانی از اعدام تبرئه شد و به عنوان سفیر ایران عازم انگلستان شد. وی بعد ها وزیر خارجه فتحعلی شاه قاجار شد و تا پایان عمر از دولت انگلستان مقرری دریافت می کرد ...
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۲/۱۷ - ۰۸:۰۷    
سروش و ملکیان در همین گفتگو و هم در آثار متعدد خود تاکید می کنند که روشنفکر و روشنفکری به کار اخلاقی زیستن می آید و اساسا روشنفکر سودای زندگی اخلاقی دارد.
فرهنگ سدید   ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۷:۰۹    
سروش و ملکیان در همین گفتگو و هم در آثار متعدد خود تاکید می کنند که روشنفکر و روشنفکری به کار اخلاقی زیستن می آید و اساسا روشنفکر سودای زندگی اخلاقی دارد.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۲۱:۵۷    
یکی از روشنفکران و از اهالی مطالعات فرهنگی، چندی پیش در مصاحبه ای گلایه کرده بود که چرا دانشگاهیان (منظور در ادبیات ایشان روشنفکران است) چیزی به ذهن شان خطور نمی کند! این گفته کمتر محل توجه شد، اما اگر چراغ روشنفکری را در سالیان گذشته بنگریم ...
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۱۸:۱۱    
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، سید امیر ساداتی کرمی با ارسال یادداشتی چرایی القای عدم سنخیت دوگانه ای به نام سنت-تجدد توسط غربگرایان داخلی را تشریح کرده و اینگوه بیان کرد ...
ادیان نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۱۲:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش ردنا ( ادیان نیوز )، غلامرضا کافی، شاعر و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز درباره نیایش های ادبی اظهار کرد: نیایش در زمره ادبیات دینی است و آغاز تقسیم بندی موضوعی در آن با توحیدیه است و در ادامه به پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) می رسد ...
بسیج   ۱۴۰۰/۰۲/۱۴ - ۱۱:۰۳    
نشست های بصیرتی و روشنفکری به مناسبت هفته عقیدتی و سیاسی با همت پایگاه مقاومت بنت الهدی شهدای خواهر در فرهنگسرای مهدویت برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۱۲:۴۶   + ۶ سایت دیگر  
تبریز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با بیان این که دانشگاه، محیط روشنفکری است، گفت: دانشگاه، فضای دریچه های باز به سوی اندیشه های جهانی بوده و محیط تبادل فرهنگ و علم بوده و محیط بسته ای نیست.
برترین ها / خبر آنلاین   ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۰۸:۰۶   + ۱۳ سایت دیگر  
خبرآنلاین: ابراهیم اصغرزاده، فعال سیاسی اصلاح طلب، به بیان نکاتی درباره آرای خاکستری، نگرانی از رفتارهای افراطی در جریان اصولگرا و ادبیات حجت الاسلام و المسلمین علم الهدی پرداخته است. در ادامه بخشی از گفتگوی اصغرزاده را می خوانید. ...
فرهنگ سدید   ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۰۳:۰۹    
عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد در نقد گفتگوی ملکیان و سروش گفت:اینکه بگوئیم روشنفکری آمده تا درد و رنج انسان را کاهش دهد، یک شوخی بیش نیست.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ - ۱۳:۱۶   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد در نقد گفتگوی ملکیان و سروش گفت:اینکه بگوئیم روشنفکری آمده تا درد و رنج انسان را کاهش دهد، یک شوخی بیش نیست.
میزان   ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ - ۰۶:۳۵    
خبرگزاری میزان - بنا به اعلام پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR ، حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار اعضای کنگره ی حکمت مطهر بیاناتی ایراد فرمودند که در این مجال به مناسبت سالروز شهادت آیت الله مرتضی مطهری بازخوانی می شود. بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم ...
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ - ۲۳:۴۵    
استاد سطح خارج حوزه گفت: برخی جهل خود را به جای عقل جا می زنند؛ این روشنفکری نیست، بلکه عین تاریک فکری است که کسانی به نام علم، خدا و صفات او را انکار کنند و آن را نشانه روشنفکری هم بدانند.
یکتا پرس   ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ - ۱۲:۱۲    
تعداد مؤسسات آموزش عالی که خارج از محدوده دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی فعالیت می کنند و اقدام به ارائه دروس آموزشی در حوزه علوم انسانی می کنند، رشد قابل توجهی داشته است.
شفا آنلاین   ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ - ۰۹:۱۷    
امروز فرایند های سیاسی، محتاج شفافیت دولت هاست. عدم شفافیت با جامعه جوان و تحصیل کرده و جریان قدرتمند روشنفکری در کشور، بدون شک موجبات بروز مشکلات شده است.
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۲۳:۴۰    
مقاله حاضر ضمن تفکیک بین دو برداشت از روشن اندیشی، موسوم به روشن اندیشی رادیکال یا حداکثری و روشن اندیشی منعطف یا حداقلی، به تبیین و دفاع از روشن اندیشی حداقلی و کثرتگرا می پردازد و آنرا بمنزله طرحی برای بازنگری و بازسازی روشنفکری دینی که اکنون به روشن اندیشی حداکثری گرایش یافته است ارائه می دهد.
عصر ایران   ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۱۷:۵۷    
نه سروش و نه ملکیان، دیواری به دور خانه ی روشنفکران نکشیدند.
نصیر نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۰۹ - ۲۳:۳۵   + ۹ سایت دیگر  
به گزارش عصر پنجشنبه ایرنا، هاشمی بهرمانی در مراسم رونمایی از تازه ترین کتاب مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، افزود : آیت الله هاشمی ابعاد مختلف شخصیتی را از خود به جای گذاشته و آثار زیادی را از او می بینیم کمااینکه در بعد روشنفکری کتاب امیرکبیر را نوشت و کتاب فلسطین را ترجمه کرد و بیش از 400 خطبه ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۲/۰۹ - ۱۱:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
در گفتگویی که چندی پیش میان عبدالکریم سروش و مصطفی ملکیان انجام شد، ملکیان به تعاریف خاصی در خصوص مفهوم روشنفکری پرداخت ولی سروش عقیده داشت روشنفکری، مفهومی مبهم و غیرقابل تعریف است.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۰/۰۲/۰۹ - ۰۲:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
در روز های ابتدایی هفته جاری شاهد گفت وگویی میان دو متفکر معاصر جریان روشنفکری ایران آقایان عبدالکریم سروش و مصطفی ملکیان بودیم. گفت وگویی که عنوان روشنفکری و حقیقت را یدک می کشید و در اجرا از دو حیث بی نظیر بود: ...
عصر ایران   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۱۷:۲۰    
ملکیان در برابر توزیع "قدرت روشنفکری" مقاومت می کند و به همین دلیل با "دموکراتیک شدن روشنفکری" مخالف است.
دین آنلاین   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۱۶:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
دهه 70 خورشیدی، یعنی سال های پس از جنگ، با راه افتادن دوباره چرخ های اقتصاد و گشایش نسبی فضای سیاسی، عرصه اندیشه ایران نیز شاهد ظهور چهره های تازه ای بود، روشنفکرانی از طیف های گوناگون شامل جریان نوظهور روشنفکری دینی که خود مدعی بود ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۱۲:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
در یک نشست مجازی در کلاب هاوس با حضور جمعی از اصحاب اندیشه، گفتگوی روشنفکری و حقیقت عبدالکریم سروش و مصطفی ملکیان نقد می شود.
ادیان نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۰۰:۰۳    
ردنا (ادیان نیوز) – جناب آقای دکتر آرضایی ما در این برنامه در شب های گذشته اسامی زیادی از شخصیت ها و جریان های عرب، نسبت به قرآن شناسی شنیده ایم از سید جمال الدین اسدآبادی، رشیدرضا، مصلحان، جریان بیداری اسلامی و بازگشت به قرآن ...
دین آنلاین   ۱۴۰۰/۰۲/۰۷ - ۲۳:۴۹   + ۴ سایت دیگر  
گفت وگوی عبدالکریم سروش و مصطفی ملکیان در کلاب هاوس برای مخاطبان اندیشه در ایران، رویدادی قابل توجه و حائز اهمیت است. دو روشنفکر اثرگذار در سال های پس از انقلاب به ویژه در دهه های70 و 80 خورشیدی که هر دو از بستر جریان نواندیشی دینی برآمدند ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۰/۰۲/۰۷ - ۱۲:۳۲   + ۳ سایت دیگر  
انتشار مطالبی که این روز ها از آن به عنوان آزار جنسی محسن نامجو در فضای مجازی منتشر شده، شرایط نامعلومی را پیش روی یک خواننده مدعی و برآمده از جریان روشنفکری قرار داده است.
مشرق نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۰۷ - ۱۱:۲۸   + ۴ سایت دیگر  
متاسفانه در بسیاری از موارد شاهد سوءاستفاده رسانه های بیگانه از هنرمندانی که به خارج از کشور مهاجرت کرده اند هستیم و این نشان می دهد بسیاری از آنها فریب خوردند.