یکشنبه ۳۱ تیرساعت ۱۷:۴۰Jul 2024 21
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «جمعیت شناس»

عرشه آنلاین   ۱۴۰۳/۰۴/۲۸ - ۱۶:۳۵   + ۳ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس در سال 1373 (حدود 30 سال پیش) خواستار کنترل جمعیت ایران شده بود. و پیش بینی کرده بود ایران در میان 10 کشور پرجمعیتی جهان جای خواهد گرفت.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۳/۰۴/۱۹ - ۰۷:۳۶   + ۱۲ سایت دیگر  
شهلا کاظمی پور در گفت وگو با ایران اکونومیست، ضمن تشریح وضعیت کنونی جمعیت و فرصت ها و چالش های پیش روی این حوزه، اظهار کرد: در ایران میزان باروری طی 20 سال اخیر کاهش یافته و به زیر سطح جایگزینی رسیده است؛ به طوریکه از سطح جایگزینی 2.1 فرزند در هر خانواده، در حال حاضر این رقم به حدود 1 ...
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۴/۰۳ - ۱۵:۲۸    
حسین مروتی جمعیت شناس در گفت وگو با ایسنا گفت: در سال 68 تصمیم گرفتند که نرخ باروری 6 فرزند را به 4 فرزند برساند و امیدوار بودند که تا سال 90 این تصمیم محقق شود اما خیلی زودتر محقق شد.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۰ - ۰۹:۴۵   + ۲۸ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس از وجود 5 میلیون و 500 هزار مرد و 4 میلیون و 600 هزار زن در بازه سنی ازدواج خبر داد و گفت: میانگین سن ازدواج در 4 دهه گذشته برای دختران 20 سال و برای پسران 25 سال بود اما این رقم اکنون برای مردان به 30 سال و برای زنان به 25 سال رسیده ...
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۳/۰۲ - ۱۰:۲۹   + ۱۲ سایت دیگر  
جمعیت شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تهران نسبت به تغییر ساختار سنی جمعیت در شهرستان ها به دلیل مهاجرت های داخلی هشدار داد.
ایسکانیوز   ۱۴۰۳/۰۳/۰۱ - ۰۸:۳۶    
جمعیت شناس گفت: مقایسه آمار ازدواج بین دهه های 40 و 50 با 60 نشان می دهد که عمومیت ازدواج در دهه 60 بین دختران کاهش پیدا کرده است. از این وضعیت تحت عنوان مضیقه ازدواج نام برده می شود.
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۳۱ - ۰۷:۲۱   + ۱۷ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس گفت بررسی آمارهای جمعیتی در سال 1365 نیز نشان می دهد که در سال 1365، 26 درصد جمعیت کشور 15 تا 30 سال سن داشته اند. این رقم در سال 1375 به 28 درصد، در سال 1385 به 35 درصد و در سال 1395 به 25 درصد رسیده است.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ - ۰۹:۵۳    
جمعیت شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) با تأکید بر اینکه اگر به موضوع خانواده به عنوان یک مستقل متعالی نگریسته نشود، نمی توان به آینده فرزندآوری چندان امیدوار بود، گفت: اگر جایگاه مادری به حد شأنیت خود نرسد، مشکل پیری جمعیت حل نمی شود.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۰۹:۵۱   + ۷ سایت دیگر  
شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس در گفت وگو با ایران اکونومیست، با اشاره به تفاوت مفهوم خانواده و خانوار ، اظهار کرد: خانوار عبارت از کسانی است که در یک خانه زندگی می کنند و با هم هم خرج هستند اما خانواده به نوع خاصی از خانوار گفته می شود که اساس تشکیل آن ازدواج است و تا زمانی هم که یک زوج با هم زندگی می ...
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۱ - ۰۶:۴۷   + ۶۰ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس با بیان اینکه جمعیت دختران زیر 30 سال در ایران در سال 1395 از 18 میلیون و 700 هزار نفر به 17 میلیون و 800 هزار نفر در سال 1400 کاهش یافته است، گفت: مطابق آمارهای سال 1395، تخمین زده می شود که حدود 40 درصد گروه های سنی 20 تا 30 سال جمعیت دختران ...
اقتصاد 24   ۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۰۷:۰۵    
توماس مالتوس اقتصاددان و جمعیت شناس برجسته انگلیسی بود که نظریاتش در باب رشد جمعیت و رشد تولید بسیار مورد توجه قرار گرفت. در این مقاله به ارائه بیوگرافی توماس مالتوس و نظریات مهم او در طول عمرش خواهیم پرداخت.
سلام نو   ۱۴۰۳/۰۱/۲۷ - ۱۴:۱۱   + ۶ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس گفت: تعداد مردان مجرد قطعی دهه شصت تقریبا دو برابر زنان است.
روز نو   ۱۴۰۲/۱۲/۱۲ - ۱۰:۴۴   + ۲ سایت دیگر  
این جمعیت شناس با نقد سیاست های مهاجرت پذیری کشور می گوید: مهاجرت در هر کشوری بستگی به سیاست های تعدیل ساختاری جمعیتی آن کشور دارد. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست.
روز نو   ۱۴۰۲/۱۱/۲۶ - ۰۹:۴۸   + ۹ سایت دیگر  
زو ژیوجین، یک جمعیت شناس بازنشسته که رهبری تیم تحقیقاتی آکادمی علوم اجتماعی شانگهای را بر عهده دارد، بیش از یک دهه پیش زنگ خطر را درباره انفجار جمعیتی به صدا درآورد و گفت شرایطی که تضمین می کند اقدامات محدودکننده تولد به نتایج خوبی منتهی شوند، همه از بین رفته اند.
13 فوریه، سالروز تولد توماس رابرت مالتوس، اقتصاددان انگلیسی است که بیشتر به خاطر نظریه های بسیار تأثیرگذارش در مورد رشد جمعیت شهرت دارد.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۱۱/۲۳ - ۰۸:۴۸   + ۱۴ سایت دیگر  
مظاهر گودرزی: مهاجرت کردن به خاطر به دست آوردن رفاه بیشتر است. این جمله را شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس به زیرنویس می گوید، اما معنای مهاجرت کردن همیشه ترک کشور نیست، گاهی آدم ها به ذنبال همان رفاهی که گفته شد فقط شهر خود را تغییر می دهند ...
تجارت نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۱۴ - ۱۹:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس گفت: بیشتر مسئولان برای کاهش رشد جمعیت ایران به کاهش موالید استناد می کنند. در حالی که بحث مهاجرفرستی را در کشور داریم که روز به روز هم تشدید می شود. ما چقدر هزینه کنیم که تعداد تولدها را به اندازه کسانی که از ایران می روند، افزایش دهیم!
همشهری   ۱۴۰۲/۱۰/۱۲ - ۱۶:۲۱   + ۱۲ سایت دیگر  
اظهار نظر یک استاد جمعیت شناس دانشگاه تهران درباره مهاجرت 115 نفر از روستای آبهرپایین در شهرستان دره شهر ایلام، خبرساز شده است.
شفقنا   ۱۴۰۲/۱۰/۰۹ - ۱۷:۵۷    
شفقنا- کندترین رشد جمعیت آمریکا از زمان رکود بزرگ درحال رقم خوردن است. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، به گفته ویلیام فری، جمعیت شناس مشهور موسسه بروکینگز، اگر سرعت رشد فعلی ایالات متحده در طول دهه ادامه یابد، دهه 2020 کندترین دهه رشد در تاریخ این کشور خواهد بود ...
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۹/۲۹ - ۱۸:۱۳    
خشایار نادی فعال سیاسی با استاد خسرو معتضد تاریخ نگار و پژوهشگر تاریخ کشورمان دیدار و گفتگو کردند.
شفا آنلاین   ۱۴۰۲/۰۹/۲۲ - ۱۰:۰۲    
آمارهای جمعیت شناسان از افزایش تعداد مجردان قطعی در کشور حکایت می کند. آمارهای اخیر نشان می دهد، مجموع تعداد پسران و دختران بالای 40 سال به رقمی حدود یک میلیون نفر می رسد که بخشی از این افراد در مسیر تجرد همیشگی قرار دارند. ما با یک جمعیت شناس و یک جامعه شناس موضوع را دقیق تر بررسی کردیم
اکو ایران تصویر اقتصاد ایران   ۱۴۰۲/۰۹/۱۶ - ۲۰:۳۰    
شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس در نشست روز ملی علوم اجتماعی که در خانه اندیشمندان علوم انسانی و روز دوشنبه 13 آذر برگزار شد، از رانت های تحقیقاتی گفت که اجازه رشد به رشته علوم اجتماعی را نمی دهد.
روزنامه سپهر   ۱۴۰۲/۰۹/۰۹ - ۰۹:۵۸    
سپهرغرب، گروه خانواده - طاهره ترابی مهوش: در گفت وگو با جمعیت شناس مشخص شد؛ در اغلب موارد نتیجه خانواده های تک فرزندی چیزی جز والدین سالمند با فرزندان بی مسئولیت نخواهد بود.
بیتوته   ۱۴۰۲/۰۸/۱۶ - ۱۲:۴۲   + ۷ سایت دیگر  
عضو قرارگاه جمعیت وزارت کشور نسبت به کاهش بی سابقه نرخ رشد جمعیت هشدار داد؛ روندی که تداوم آن در سال های آینده می تواند معضلات عدیده ای را برای کشور ایجاد کند. سیل عجیب مهاجرت از یک سو و بی اعتمادی مردم به آینده از سوی دیگر را می توان در این زمینه مؤثر دانست. ...
چند ثانیه   ۱۴۰۲/۰۸/۱۰ - ۲۳:۱۷    
محمد علیزاده، جمعیت شناس و نویسنده برنامه کنترل جمعیت در دولت میرحسین موسوی: بر مبنای نتایج سرشماری سال 1395، تعداد افراد بالای 65 سال حدود 6 درصد و تعداد جمعیت بالای 60 سال، حدود 9 درصد جمعیت کشور بوده و سالمندی جمعیت زمانی محقق می شود که حداقل یک پنجم جمعیت کشور ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۰۰:۱۸   + ۵ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس گفت: اثری که آمارهای نادرست ازدواج و طلاق بر ذهن جوانان و خانواده ها می گذارد این است که به صورت مداوم در زندگی خود ترمز می زنند و مانع ازدواج کردن یا فرزند دار شدن خانواده ها می شوند.
چند ثانیه   ۱۴۰۲/۰۵/۳۱ - ۲۰:۲۸    
علیزاده، جمعیت شناس و نویسنده برنامه کنترل جمعیت: گزارش ها نشان می دهد که در دهه اخیر آمار ازدواج حدود 35 درصد کاهش داشته و با افت حدود 20 الی 30 درصدی در باروری مواجه شده ایم. ...
فرارو   ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ - ۰۹:۰۱   + ۱۰ سایت دیگر  
ایران، ابتدای جاده سالمندی ایستاده. محمد علیزاده؛ جمعیت شناس و معاون سابق سازمان برنامه و بودجه در دولت اصلاحات که اسفند 1367، برنامه علمی کنترل جمعیت را به کابینه میر حسین موسوی تقدیم کرد، در گفتگو با اعتماد می گوید که امروز، بیشتر از آنکه نگران پیر شدن جمعیت کشور باشیم ...
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۴/۲۳ - ۱۳:۱۲    
شفقنا – دکتر شهلا کاظمی پور استاد دانشگاه و جمعیت شناس می گوید: ایران هنوز کاهش جمعیت ندارد، بلکه با کاهش رشد جمعیت روبرو هستیم. عامل اصلی کاهش باروری در ایران، بحث فرهنگی است. یعنی در اختیار گذاشتن وسایل پیشگیری لازم بوده ولی کافی نبوده است ...
رکنا   ۱۴۰۲/۰۴/۰۳ - ۰۷:۱۰   + ۵ سایت دیگر  
رکنا: یک جمعیت شناس گفت: اگر سیاست های دولت برای فرزندآوری با شکست روبه رو شود ما قطعا وارد یک بحران جدی خواهیم شد و لازم است برای جلوگیری از این مساله پژوهش های عمیق اجتماعی و جمعیتی در این خصوص توسط دانشگاه ها انجام گیرد تا از وارد شدن به این مرحله جلوگیری کنیم.
برترین ها / تجارت نیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۳۱ - ۲۳:۳۸   + ۵ سایت دیگر  
نرخ باروری در برنامه هفتم توسعه مانند برنامه ششم 2.5 هدف گذاری شد. این در حالی ست که در ابتدای برنامه ششم توسعه نرخ باروری 2.1 بود و حالا به 1.6 رسیده است.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۳/۲۲ - ۱۰:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس و استاد دانشگاه می گوید: میانگین تعداد فرزندآوری زنان در ایران به یک چهارم رسیده است و اگر سیاست های تشویقی به درستی و به موقع اعمال نشود، این عدد حتما کمتر خواهد شد.
سلامت نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ - ۱۴:۵۵   + ۱۱ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس و پژوهشگر گفت: در قانون جوانی جمعیت مجازات های سنگینی برای سقط جنین در نظر گرفته اند یا بر اساس این قانون توزیع قرص و لوازم پیشگیری از بارداری را بسیار محدود کرده اند.
چند ثانیه   ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ - ۱۳:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس و پژوهشگر: در قانون جوانی جمعیت مجازات های سنگینی برای سقط جنین در نظرگرفته اند یا بر اساس این قانون توزیع قرص و لوازم پیشگیری از بارداری را بسیار محدود کرده اند. ...
همشهری   ۱۴۰۱/۱۲/۱۳ - ۱۶:۴۴   + ۲۲ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس گفت: طبق آخرین آمارها در سال 1401، جمعیت جوان 18 تا 35 ساله کشور کاهش پیدا کرده و به 21 میلیون نفر رسیده است که این کاهش طبیعی بوده و به علت خارج شدن بخش اعظم متولدین دهه 60 از دوره جوانی است.
همشهری   ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ - ۰۹:۱۴   + ۶ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس و استاد دانشگاه می گوید: دختران دهه شصتی به دلیل بالا بودن جمعیت شان، با مردان دهه 50 و 40 ازدواج کردند. درحالی که این مردها می توانستند با دختران دهه پنجاهی ازدواج کنند. این موضوع، آمار تجرد دهه پنجاهی ها به خصوص دختران دهه پنجاهی را بالا برد.
فردا نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۱۷ - ۱۰:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
محمود مشفق، جمعیت شناس و استاد دانشگاه می گوید: افزایش جمعیت استان تهران تبعات فراوانی دارد. اگر در تهران بارندگی ها اتفاق نیفتد و ما در یکی دو سال آینده با خشکسالی مواجه شویم، بزرگ ترین مشکل تهران، تامین آب شهروندان خواهد بود. این فقط یک مورد از بحران های ناشی از افزایش جمعیت این استان است ...
همشهری   ۱۴۰۱/۱۱/۱۷ - ۰۹:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
محمود مشفق، جمعیت شناس و استاد دانشگاه می گوید: افزایش جمعیت استان تهران تبعات فراوانی دارد. اگر در تهران بارندگی ها اتفاق نیفتد و ما در یکی دو سال آینده با خشکسالی مواجه شویم، بزرگ ترین مشکل تهران، تامین آب شهروندان خواهد بود. این فقط یک مورد از بحران های ناشی از افزایش جمعیت این استان است.
اقتصاد آنلاین / روز نو   ۱۴۰۱/۱۰/۱۴ - ۰۹:۱۹   + ۵۱ سایت دیگر  
به گفته یک جمعیت شناس، تا سال گذشته یک میلیون و 400 هزار مرد و 830 هزار زن دهه شصتی (30 تا 40 ساله) مجرد بوده اند.
سلام نو   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۳:۰۱   + ۲۱ سایت دیگر  
از نگاه جمعیت شناس مجرد قطعی به افرادی می گویند که به سن بالای 50 سال رسیده اند، اما هرگز ازدواج نکرده اند.
رکنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۵ - ۰۸:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
رکنا: شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس معتقد است زنانی که در طبقه متوسط و مرفه جامعه به تنهایی زندگی می کنند، در معرض آسیب هایی که جامعه به آنها وارد می کنند قرار می گیرند.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۸/۱۷ - ۰۸:۱۶    
یک جمعیت شناس با تاکید بر اینکه سیاست های حمایتی در مورد تشویق به فرزندآوری چندان تأثیرگذار نیست، تصریح کرد: مهمترین اقدامی که دولت در این زمینه باید انجام دهد، تأمین امنیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است.
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۸/۱۵ - ۱۲:۲۸   + ۸ سایت دیگر  
دکتر شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس می گوید:من همیشه گفته ام افرادی که فرزند زیادی می خواهند خودشان را دوست دارند اما کسی که فرزند کم می خواهد فرزندش را دوست دارد چراکه می خواهد به او امکانات بیشتری بدهد، بنابراین نه تنها خانواده تضعیف نشده است بلکه برعکس از منظر کیفی تقویت شده است ...
برترین ها / رویداد 24   ۱۴۰۱/۰۸/۱۴ - ۲۰:۱۵   + ۲۰ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس با اشاره به افزایش حدود یک میلیون نفری زنان خانه دار در سال 1400 و به نسبت سال 1395، آمار این زنان را 21 میلیون نفر اعلام کرد و در خصوص ضرورت توجه به بیمه زنان خانه دار، گفت: بسیاری از زنان خانه دار در کار غیر رسمی اشتغال دارند و تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند که باید به این امر توجه کرد.
عرشه آنلاین   ۱۴۰۱/۰۸/۱۳ - ۱۸:۰۲   + ۵ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس گفت: همه مسئولین بیان می کنند خانواده در غرب فروپاشیده اما ما باید کیان خانواده را حفظ کنیم، من در جلسه ای به آن ها گفتم وقتی تکنولوژی جدیدی وارد می شود همه دنبال این هستید که آخرین مدل آن را انتخاب کنند، خوب این تغییرات متوجه خانواده هم شده است.
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۸/۱۱ - ۲۰:۴۴   + ۲ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس گفت: ضریب شهرنشینی در ایران اول انقلاب 47درصد بوده که الان به 74درصد رسیده است.
ستاره صبح   ۱۴۰۱/۰۸/۱۰ - ۰۱:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس با اشاره به آمار 10.5 میلیونی نوجوانان کشور، نسبت به ضرورت پوشش تحصیلی همگانی و اجباری 15 تا 18 ساله ها تا آخر مقطع دبیرستان تأکید کرد و گفت: 70 درصد نوجوانان دختر و 70 درصد نوجوانان پسر 15 تا 18 ساله محصل اند و 30 درصد این جمعیت "رها" هستند ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۸/۰۹ - ۰۸:۰۰   + ۸ سایت دیگر  
کاظمی پور، جمعیت شناس می گوید: زنان مطالبات زیادی دارند که بخشی از آن ها دست خودشان نیست و باید از طریق حکومت و جامعه آن ها را به دست بیاورند، اما آن چه که در دست خودشان بود و در اولویت قرار داشت در قالب دو اقدام نشان دادند، یکی گرایش شدید به آموزش عالی و تحصیلات ...
خبر فوری   ۱۴۰۱/۰۸/۰۸ - ۱۵:۴۰   + ۳۹ سایت دیگر  
یک جمعیت شناس گفت: 70 درصد نوجوانان دختر و 70 درصد نوجوانان پسر 15 تا 18 ساله محصل اند و 30 درصد این جمعیت "رها" هستند. این یک مساله است و باید به پوشش تحصیلی در این رده سنی توجه کرد.
عرشه آنلاین   ۱۴۰۱/۰۸/۰۸ - ۱۵:۳۷   + ۷ سایت دیگر  
جمعیت شناس و عضو هیات علمی بازنشسته دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران آمار جمعیتی دهه هشتادی ها را اعلام کرد.