جمعه ۲۲ تیرساعت ۱۹:۰۴Jul 2024 12
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «سیاره مریخ»

انتخاب   ۱۴۰۳/۰۴/۲۱ - ۱۵:۲۲    
ماموریت یک ساله سازمان فضانوردی آمریکا ناسا برای شبیه سازی زندگی در سیاره مریخ این هفته به پایان رسید، و تیم چهارنفره متخصصانی که به مدت یک سال خودشان را در محیطی کاملا بسته منزوی کرده بودند، از محفظه خارج شدند.
اسپاش   ۱۴۰۳/۰۴/۱۹ - ۱۷:۵۵   + ۳ سایت دیگر  
سرانجام پس از تقریبا یک سال، چهار دانشمند روز شنبه 16تیر1403 منطقه تلماسه مریخ آلفا که یک ساختار پرینت شده سه بعدی برای شبیه سازی حیات سیاره مریخ است را ترک کردند؛ تجربه 378 روز زندگی این افراد می تواند برای زندگی آینده انسان ها در ماه و مریخ، بسیار کمک کننده باشد. ...
ایمنا   ۱۴۰۳/۰۴/۱۰ - ۱۷:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
ماه و سیاره مریخ یازدهم تیر در یک راستا قرار می گیرند، این پدیده با چشم غیرمسلح قابل رصد است.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۴/۰۹ - ۱۲:۰۷   + ۱۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- بر اساس پژوهش های جدید، سالانه صدها سنگ فضایی (شهاب سنگ) به اندازه توپ بسکتبال به سیاره مریخ برخورد و دهانه های برخوردی ایجاد می کنند و باعث ایجاد صدای غرش در سراسر سیاره سرخ می شوند.
ایمنا   ۱۴۰۳/۰۴/۰۹ - ۱۱:۳۱    
پدیده های نجوم هفته جاری برای سیارات ماه، زحل، مریخ و مشتری اتفاق خواهد افتاد و شاهد مقارنه ماه و سیاره مریخ خواهیم بود.
دیجیاتو   ۱۴۰۳/۰۴/۰۹ - ۰۸:۴۱    
28 ژوئن 1911، شهاب سنگ نخلا در ساعت 09:00 در ناحیه ابوحموس استان البحیره مصر سقوط کرد. این شهاب سنگ از نوع آکندری مریخی، تنها یکی از 5 شهاب سنگ مریخی است که درحال سقوط به زمین دیده شده است. ...
رویداد ایران   ۱۴۰۳/۰۳/۲۴ - ۱۸:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
انتشار تصویری تازه از چاله ای اسرارآمیز بر روی سطح سیاره مریخ بحث ها و کنجکاوی های جدیدی را در مورد ماهیت آن و دیگر حفره های مشابه روی سیاره سرخ برانگیخته است.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۳ - ۱۰:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- برای اولین بار آب منجمد به شکل برفک در نزدیکی منطقه خط استوای سیاره مریخ مشاهده شده؛ در حالی که تا کنون وجود برفک در مریخ غیرممکن تلقی شده بود و وجود آن نشان از فرایندهای خاصی در مریخ است.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۳/۰۳/۲۲ - ۱۹:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست ، امروز سه شنبه، 22 خرداد 1403 علم و فناوری جهان شاهد اخبار گوناگون و پرمخاطبی بود. از آغاز برگزاری کنفرانس سالانه توسعه دهندگان اپل و آغاز دومین نمایشگاه آبادیران تا تهدید اپل به تحریم شدن توسط ایلان ماسک و کشف حجم وسیعی از یخ آب در بالای یک قله در سیاره مریخ تنها برخی از ...
شفقنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۲ - ۱۴:۳۳   + ۲۸ سایت دیگر  
شفقنا- محققان از کشف یک یخ آب بزرگ در سیاره مریخ خبر می دهند. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ محققان سیاره شناس از کشف بزرگی از سیاره سرخ منظومه شمسی خبر دادند که شامل تکه هایی از یخ آب معادل 60 استخر در اندازه المپیک در مریخ است. ...
میلاد لارستان   ۱۴۰۳/۰۳/۱۹ - ۲۲:۵۲    
شاید این سوال برای شما هم مطرح شده باشد که چرا یکی از دهانه های مریخ به نام “لار” نامگذاری شده است. این موضوع و پیگیری آن به دلیل وجود...
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۹ - ۱۲:۰۹   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- یک چاله دهانه آتشفشانی کشف شده روی سیاره مریخ سرنخ های جدیدی در مورد این سیاره به دانشمندان داده و احتمالا ورودی یک غار بزرگ تر است که می تواند یک محیط سرپوشیده برای فضانوردان و حیات فرضی در مریخ باشد.
ایمنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۳ - ۱۷:۴۸    
ماه و سیاره مریخ چهاردهم خرداد به یکدیگر نزدیک می شوند، این پدیده با چشم غیرمسلح یا دوربین دوچشمی قابل رصد است.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۳ - ۱۶:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- دانشمندان با بررسی شهاب سنگ های مریخی به ماهیت گوشته (mantle) و پوسته سیاره مریخ پی برده و اذعان کردند این سیاره یک ساختار متمایز در گوشته (لایه بین پوسته و هسته) و پوسته خود با مخازن قابل رویت دارد.
ایسکانیوز   ۱۴۰۳/۰۳/۱۲ - ۱۵:۵۷    
دانشمندان با استفاده از شهاب سنگ هایی که حدود 11 میلیون سال پیش از سیاره مریخ جدا شده بودند و روی زمین فرود آمدند، توانسته اند نحوه شکل گیری پوسته و گوشته مریخ توسط آتشفشان ها را مطالعه کنند تا وجود مخازن سیلیکاتی را استنباط کنند.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۳/۰۳/۰۶ - ۰۸:۵۱   + ۱۱ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، شش سال و سه ماه و 17 روز از پرتاب تسلا رودستر قرمز رنگ شخصی ایلان ماسک به سمت سیاره مریخ می گذرد و در این مدت این وسیله نقلیه موقعیت های مختلفی در فضا داشته است. ...
همشهری   ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ - ۰۷:۲۹   + ۵ سایت دیگر  
مریخ نورد یا بهرام نورد یک خودروی خودکار است که بعد از فرود بر سیاره مریخ به حرکت در می آید. مریخ نورد نوعی سطح نورد محسوب می شود و در مقایسه با فضاپیماهای سطح نشین ساکن از آنها برتری دارد.
سلام نو / دیجیاتو   ۱۴۰۳/۰۲/۱۶ - ۰۱:۰۱   + ۴ سایت دیگر  
در مقاله زیر به بررسی ده مورد از برجسته ترین شواهد احتمالی وجود حیات فرازمینی پرداخته ایم که در ادامه خواهید خواهند.
ایمنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۵ - ۱۷:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
ماه و سیاره مریخ شانزدهم اردیبهشت در یک راستا قرار می گیرند و از فاصله 10.3 دقیقه قوسی یکدیگر عبور می کنند.
سلام نو   ۱۴۰۳/۰۲/۱۰ - ۱۶:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
این کشف شگفت انگیز، دریچه ای نو به سوی رازهای حیات در خشن ترین نقاط کره زمین می گشاید و می تواند در جستجوی حیات در سیاره مریخ نیز راهگشا باشد.
ایمنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۰ - ۰۸:۱۹    
سیاره مریخ و نپتون دهم اردیبهشت در یک راستا قرار می گیرند و از فاصله کمی از یکدیگر عبور می کنند.
عصر ایران   ۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۱۶:۵۱   + ۳۱ سایت دیگر  
ناسا گازی را در مریخ شناسایی کرده که توسط موجودات زنده روی زمین تولید می شود و با این کشف، دانشمندان را درباره ذخایر پنهانی سیاره گیج کرده است.
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۱/۳۰ - ۱۴:۳۶    
تاکنون پای بشر به سیاره سرخ باز نشده و هیچ انسانی قدم بر خاک مریخ نگذاشته است. با این حال، زباله های ناشی از فضاپیماها و مدارگردها که روی مریخ باقی مانده اند چهره ناخوشایندی را به وجود آورده است.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۵:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- برنامه ناسا برای آوردن نمونه هایی از سیاره مریخ به زمین به تعویق افتاد تا یک راه سریع تر و ارزان تر برای این کار ارائه کند.
ایتنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۶ - ۲۳:۴۴   + ۷ سایت دیگر  
ایتنا - ماموریت منحرف کردن مسیر یک سیارک که در سپتامبر 2022 از سوی ناسا انجام شد ممکن است موفقیت بزرگی باشد، اما آسیب های جانبی آن تا چند هزار سال دیگر، دامان مریخ و ساکنان احتمالی آن را خواهد گرفت.
ایمنا   ۱۴۰۳/۰۱/۱۸ - ۰۸:۵۶    
ماه و سیاره مریخ هجدهم فروردین در یک راستا قرار می گیرند، اما این پدیده از اصفهان قابل مشاهده نیست.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۳/۰۱/۱۳ - ۰۸:۴۲    
محققان به وجود رابطه ای بسیار قدیمی میان سیاره زمین و سیاره مریخ پی برده اند.
ایمنا   ۱۴۰۲/۱۲/۱۸ - ۱۵:۰۰    
ماه و سیاره مریخ جمعه -هجدهم اسفند- در وضعیت مقارنه قرار می گیرند، این پدیده از اصفهان قابل رصد نیست.
اسپاش   ۱۴۰۲/۱۲/۱۸ - ۱۲:۱۲   + ۱۶ سایت دیگر  
سازمان فضایی هند (ISRO) هم اکنون مشغول توسعه بالگردی است که همراه یک فرودگر در آغاز دهه 2030 میلادی به مریخ می رود. نخستین ماموریت هندوستان به سیاره مریخ ، MOM نام داشت و طی آن مدارگردی در نوامبر 2013 میلادی به فضا پرتاب و در سپتامبر 2014 میلادی وارد مدار سیاره شد ...
بهداشت نیوز   ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ۲۱:۴۷    
ما نخستین آدمیانی هستیم که سطح سیاره بهرام، مریخ یا مارس را این چنین واضح می بینیم. با پیشرفت تکنولوژی شاید نوادگان ما مثل سفر ینگه دنیا بتوانند برای سیر و سیاحت چند روزی به این سیاره بروند و بازگردند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ۱۲:۳۷    
آژانس فضایی ناسا به دنبال شرکت کنندگانی است که به مدت یک سال کامل در زیستگاه شبیه سازی شده ای در سیاره مریخ زندگی کنند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۱۰:۳۸   + ۱۶ سایت دیگر  
ناسا به دنبال داوطلبانی برای زندگی یک ساله در محیطی است که شبیه به سیاره مریخ شبیه سازی شده است.
سلام نو / دیجیاتو   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۱۱:۵۱   + ۱۵ سایت دیگر  
ناسا در جستجوی چهار داوطلب است تا به مدت یک سال در یک زیستگاه شبیه سازی شده از سطح مریخ زندگی کنند. این مأموریت به نام آنالوگ کاوش سلامت و عملکرد خدمه (CHAPEA) شناخته می شود و در بهار 2025 آغاز خواهد شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۸ - ۱۴:۴۴    
تپه های مریخی دامغان در دهستان تویه رودبار در مسیر روستای نمکه در 57 کیلومتری شمال دامغان قراردارد. تپه های مریخی از پدیده های زمین شناختی بسیار جذاب و زیبا در شهرستان دامغان است که به عنوان یکی از شبیه ترین مکان های کره زمین به سیاره مریخ شناخته می شود ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۴ - ۱۶:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - تصاویر قمر سیاره مریخ با نام فوبوس که از مقابل خورشید گذشت روز هشتم فوریه در دوربین مریخ نورد استقامت ادارهٔ کل ملی هوانوردی و فضا ناسا ثبت شد.
وقت صبح   ۱۴۰۲/۱۱/۲۲ - ۲۳:۰۱    
وقت صبح -دانشمندان معتقدند آثار وجود زندگی در سیاره مریخ از قبل کشف شده اند! به گزارش گروه ترجمه وقت صبح، جستجوی حیات در سیاره مریخ به جای دلگرم کننده ای رسیده است. دانشمندان متقاعد شده است که حداقل یکی از چاله های مریخ قبلاً با آب پر شده بود. ...
ایتنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۲ - ۰۱:۵۹    
ایتنا - جو مک مونیگل ادعا می کند که طی آزمایش های روانی این سازمان، موفق به مشاهده موجوداتی شبه انسان با قد حدود 3 متر درون یک هرم بر روی سیاره مریخ شده است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۰۷:۴۱   + ۶ سایت دیگر  
هفته گذشته، ناسا پس از شکستن یکی از پره های هلیکوپتر Ingenuity در مریخ و ناتوانی آن در پرواز، پایان ماموریت این هلیکوپتر را اعلام کرد.
افکار نیوز   ۱۴۰۲/۱۱/۰۹ - ۰۷:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
یک دانشمند آلمانی در کتابی که 70 سال پیش منتشر کرد، پیش بینی کرده بود که بشر با رهبری شخصی به نام ایلان، سیاره مریخ را به استعمار خود درمی آورد.
اکو ایران تصویر اقتصاد ایران   ۱۴۰۲/۱۱/۰۷ - ۲۰:۱۶    
اکوایران: این گزارش به بررسی دستاوردهای بالگرد ناسا موسوم به نبوغ در سیاره مریخ می پردازد. نبوغ به تازگی در آخرین مأموریت خود دچار حادثه شد و دیگر قادر به پرواز نیست، اما دستاوردهای آن بسیار چشمگیر بوده اند.
سازمان ملی هوانوردی و فضای آمریکا، ناسا، روز پنجشنبه پنجم بهمن ماه در اطلاعیه ای اعلام کرد که هلیکوپتر نبوغ به دلیل شکستن یکی از پره هایش دیگر توان پرواز ندارد و ماموریت آن در سیاره سرخ، مریخ، پایان یافته است.
ایتنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۳ - ۱۷:۵۵   + ۴ سایت دیگر  
ایتنا - از دوران باستان تاکنون همواره بشریت در پی کشف رموز نهفته در سیاره مریخ بوده و چیزی که به آن اطمینان دارد و به اثبات رسیده، وجود آب و حیات در میلیون ها سال قبل در سیاره سرخ بوده است.
دیجیاتو   ۱۴۰۲/۱۱/۰۳ - ۱۳:۳۳    
مارس اکسپرس ، فضاپیمای آژانس فضایی اروپا (ESA)، یک منبع آب با ضخامت تقریباً 3.7 کیلومتری را در استوای سیاره سرخ پیدا کرده است. ESA تخمین می زند که اگر این منبع یخ آب ذوب شود می تواند کل سیاره مریخ را در لایه ای از آب به عمق 1.5 تا 2.7 متر بپوشاند. ...
روزنامه راه مردم   ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ - ۱۰:۵۸   + ۳۰ سایت دیگر  
مدارگرد آژانس فضایی اروپا شواهدی قطعی از حجم زیادی از یخ آب متمرکز در اطراف استوای مریخ کشف کرده است. به گزارش راه مردم-اگرچه سیاره مریخ در حال حاضر شبیه به جهانی خشک و بایر به نظر می رسد، اما سطح آن دارای شواهد قابل توجهی است که نشان می دهد آب جاری در گذشته در آن وجود داشته است. ...
ایمنا   ۱۴۰۲/۱۰/۱۹ - ۱۸:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
ماه و سیاره مریخ چهارشنبه -بیستم دی - در یک راستا قرار می گیرند، این پدیده با چشم غیرمسلح یا دوربین دوچشمی قابل رصد است.
آی تی رسان   ۱۴۰۲/۱۰/۱۸ - ۱۱:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
تحقیقات علمی اخیر دربردارنده شواهد بیش تری پیرامون امکان حیات در لایه زیرین سیاره مریخ هستند. دانشمندان متوجه شده اند که این مناطق دارای صخره هایی است که سرشار از آهن و منیزیم هستند. این عناصر از جمله اجزای مهم برای ایجاد یک زیستگاه مطلوب به شمار می روند. ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۰/۱۶ - ۱۳:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
محققان دانشگاه ساسکس در تحقیقات تازه خود، قابلیت تغییرپذیری در نانومواد مریخی را کشف کرده اند که این یافته جدید و مهم می تواند امیدها برای سکونت پایدار در سیاره سرخ را بیشتر کند.
کاماپرس   ۱۴۰۲/۱۰/۱۰ - ۱۳:۲۱    
مدیرعامل اسپیس ایکس و تسلا، ایلان ماسک، جمعه گذشته از اهداف بلندپروازانه خود برای فتح مریخ در سه دهه آینده پرده برداشت. برای دسترسی سریع تر به اخبار داغ، تلگرام و توییتر کاماپرس را دنبال کنید. ...
یکتا پرس   ۱۴۰۲/۱۰/۰۹ - ۰۱:۲۲   + ۳ سایت دیگر  
بررسی های جدید دانشمندان نشان از فعالیت های آتشفشانی در سیاره مریخ می دهد.