یکشنبه ۰۴ مهرساعت ۱۱:۱۹Sep 2021 26
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «اتیوپی»

آنا   ۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۱۱:۳۱    
درحالی که اتیوپی درگیر برخی اختلافات قومیتی و سیاسی ریشه دار در درون خاک خود است اختلافش با کشور همسایه سودان بر سر آب و زمین این دو کشور قاره سیاه را به آستانه درگیری در جنگی خون بار و خانمان سوز نزدیک کرده است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ - ۱۱:۰۸    
تهران – ایرنا- احمد عبدالغیط دبیرکل اتحادیه عرب روز پنجشنبه گفت: اسرائیل و اتیوپی بهای سنگینی را بابت سد خرابی [سد النهضه] خواهند پرداخت.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ - ۰۸:۳۴   + ۳ سایت دیگر  
دبیرکل اتحادیه عرب اظهار کرد: اتیوپی و اسرائیل بهای ساخت سد النهضه را که باعث بحران بین آدیس آبابا از یک سو و قاهره و خارطوم از سوی دیگر شده، پرداخت خواهند کرد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ - ۱۱:۲۵    
تهران- ایرنا- عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر، اتیوپی را به اتخاذ رویکرد یک جانبه متهم کرد و اقدامات این کشور را در مورد بهره برداری از سد سبب تشدید بحران برشمرد.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۱۶:۱۵    
مقام های اتیوپی از تعویق انتخابات سپتامبر به دلایل امنیتی خبر دادند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۰۸:۰۰   + ۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- برخی از محققان و باستان شناسان رد قدیمی ترین محوطه تاریخی جهان را تا کشور اتیوپی و برخی آن را تا کنیا گرفته اند.
نصیر نیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۰۳:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا از دفتر نخست وزیری انگلیس، گریفیث در این دیدار بوریس جانسون را در جریان سفر اخیرش به افغانستان قرار داد و دو طرف درباره ضرورت جلوگیری از بروز وضعیت اضطراری انسانی در این کشور رایزنی کردند. آن ها همچنین اوضاع یمن و اتیوپی را مورد بررسی قرار داده و درباره [...]
اقتصاد 24   ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ۱۶:۳۲    
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود از این بحران می گوید که یک مادر و نوزداش که پس از تولد تنها نزدیک به هشتصد گرم وزن داشت هر دو هفته گذشته در یکی از مراکز بهداشتی در این منطقه از گرسنگی جان باختند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۱۰:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
سودان از میانجیگری ترکیه برای حل بحران مرزی بین این کشور و اتیوپی استقبال کرد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ - ۱۵:۰۶    
مصر و به طور مشخص عبدالفتاح السیسی از متوسل شدن به رژیم صهیونیستی، تلاش برای جلب حمایت نظامی و امنیتی و تسلیحاتی آن در برابر رقبای خود به ویژه اتیوپی است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ - ۱۰:۵۲   + ۷ سایت دیگر  
منابع خبری از امضای فرمانی توسط رئیس جمهوری آمریکا خبر دادند که بسته تحریمی جدیدی را علیه اتیوپی وضع می کند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۶ - ۱۹:۴۴    
نیویورک- ایرنا- به دنبال افزایش درگیری های داخلی در اتیوپی، جو بایدن رییس جمهوری آمریکا راه حل اعمال تحریم را برای افرادی که باعث برانگیختن درگیری ها می شوند، مطرح کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۲۶ - ۱۰:۰۵   + ۵ سایت دیگر  
وزرای خارجه پرتغال و اتیوپی در پیام های جداگانه به امیرعبداللهیان تبریک گفتند و بر تقویت مناسبات دوجانبه تأکید کردند.
ایران پرس   ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ - ۱۳:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای از مصر، اتیوپی و سودان خواست مذاکرات درباره سد النهضه را از سر بگیرند.
ناطقان   ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ - ۱۱:۲۵   + ۵ سایت دیگر  
دمکه مکوئن معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اتیوپی با ارسال پیامی خطاب به حسین امیر عبداللهیان، انتخاب و آغاز به کار وی در سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ - ۰۶:۴۴   + ۸ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- دمکه مکوئن معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اتیوپی با ارسال پیامی خطاب به حسین امیرعبداللهیان، انتخاب و آغاز به کار او در سمت وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را تبریک گفت.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۱۱:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به اعمال زور مفرط و غیرقانونی نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی علیه غیرنظامیان فلسطینی ابراز تأسف کرد.
جام جم   ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ - ۱۱:۳۱    
یکی از بدترین فجایع انسانی کنونی اکنون در کشور اتیوپی هر روز تکرار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ - ۱۰:۱۰   + ۳ سایت دیگر  
در حالی که گزارش هایی از افزایش موارد نقض حقوق بشر در اتیوپی منتشر شده، آمریکا برگزاری فوری مذاکرات در اتیوپی را خواستار شد. از سوی دیگر سازمان پزشکان بدون مرز نیز به دستور دولت مرکزی اتیوپی فعالیت های خود در این کشور را به مدت سه ماه به حالت تعلیق درآورد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۲۰:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
پزشکان اتیوپی امروز اعلام کردند که یک گور جمعی متشکل از 125 روستایی در اطراف منطقه امهره کشف شد که پیشتر توسط شورشیان تیگرای قتل و عام شده اند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۱۸:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
پزشکان اتیوپی اعلام کردند شورشیان تیگرای از اوایل سپتامبر دست کم 125 غیرنظامی را در روستای آمها را در شمال اتیوپی کشتند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۱۶:۴۱    
فراخوانی سفیر اتیوپی در خارطوم به وزارت خارجه سودان، دعوت از راشد الغنوشی برای شرکت در نشست اتحادیه بین المجالس و تشدید اختلافات میان رئیس جمهور و نخست وزیر سومالی از جمله اخبار امروز آفریقاست.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۱۳:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
وزارت خارجه سودان، سفیر اتیوپی در این کشور را پس از کشف 29 جسد در رود ستیت واقع در محله ود الحلیو در ایالت کسلا احضار کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۱۳:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
وزارت خارجه سودان در پی کشف 29 جسد مربوط به قوم تیگرای در رودخانه ستیت در شرق سودان، سفیر اتیوپی را احضار کرد.
شفقنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۱۳:۲۸    
شفقنا- وزارت امور خارجه سودان از احضار سفیر اتیوپی در این کشور درپی پیدا شدن 29 جسد در رودخانه ستیت در شرق روستاهای مجاور منطقه ودالحلیو در ایالت کسلا خبر داد. ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۱۱:۰۴   + ۳ سایت دیگر  
به گفته نیروهای اقلیم تیگرای در اتیوپی، ماه گذشته میلادی با ممانعت تقریبا کامل مسؤولان دولت مرکزی اتیوپی و نیروهای همپیمان آن از ورود کمک های غذایی به این اقلیم، دستکم 150 تن در آنجا در اثر گرسنگی جان خود را از دست دادند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۱۲:۳۴   + ۳ سایت دیگر  
رایزن فرهنگی اسبق ایران در یونان و اتیوپی با بیان اینکه برای بهبود روابط فرهنگی بین المللی ابتدا باید تعارضات گفتمانی را حل کرد، گفت: چنانچه مسئولان فرهنگی کشور همچنان به آمار و ارقام ارائه شده در گزارش های عملکرد خشنود باشند، روابط فرهنگی از وضعیت خمودی و رکود خارج نخواهد شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۱:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - مقام های سودان از توقیف محموله اسلحه که با هواپیمایی اتیوپی وارد فرودگاه خارطوم شده بود، خبر دادند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۴ - ۱۲:۰۲   + ۳ سایت دیگر  
وزارت خارجه سودان خطاب به اتیوپی اعلام کرد که این کشور قصد حمله به سرزمین دیگری را ندارد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۱۸:۱۹    
سخنگوی رسمی فرماندهی نیروهای مسلح سودان ادعای ارتش اتیوپی درباره حمایت خارطوم از جنگجویان جبهه آزادی بخش تیگرای در حمله به سدالنهضه را رد کرد.
آنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۱۲:۲۴    
اصلی ترین اختلاف بین سه کشور اتیوپی، سودان و مصر سرعت پر شدن مخزن سد بزرگ رنسانس اتیوپی است؛ اتفاقی که به یک بحران تبدیل شده است.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۱ - ۱۶:۴۲    
دولت اتیوپی جبهه آزادی بخش تیگرای را که از 10 ماه پیش درحال درگیری با آنها است، به تخریب کلیسای تاریخی استان امهارا متهم کرد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۰ - ۱۰:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
اتیوپی ضمن تاکید بر عمق روابط آدیس آبابا و الجزایر از بسته شدن سفارت این کشور در الجزایر به دلایل مالی و اقتصادی خبر داد.
ایران پرس   ۱۴۰۰/۰۶/۱۰ - ۰۱:۰۶    
وزارت آموزش اتیوپی از تخریب بیش از 7000 مدرسه در جریان درگیری ها در شمال این کشور خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۰۹ - ۱۸:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
به علت درگیری و جنگ در شمال اتیوپی بیش از 7000 مدرسه تخریب شده است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۹ - ۱۲:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
نخست وزیر سودان اعلام کرد، هیچ راهکار نظامی برای پرونده های مورد اختلاف با اتیوپی در خصوص مرزها و سد النهضه وجود ندارد.
اقتصاد آنلاین / سلام نو   ۱۴۰۰/۰۶/۰۹ - ۰۹:۵۳   + ۲۱ سایت دیگر  
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی تهران گفت: با توجه به اینکه 70 درصد حبوبات مورد نیاز کشور وارداتی است، نوسان نرخ دلار در هفته های گذشته مهم ترین دلیل افزایش قیمت حبوبات طی روز های اخیر است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ - ۱۴:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
دولت سودان امروز شنبه از بنگلادش خواست تا به عنوان جایگزین نیروهای اتیوپی، در ماموریت سازمان ملل در منطقه ابیی مشارکت کند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ - ۱۰:۲۰    
ولیعهد عربستان چند روز پس از سفر نخست وزیر اتیوپی به ترکیه روز جمعه تلفنی با وی گفتگو کرد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ - ۱۰:۱۰    
دبیرکل سازمان ملل متحد، از طرف های درگیر در اتیوپی خواست فوراً به خصومت ها پایان دهند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ - ۰۵:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
کمیسیون حقوق بشر اتیوپی از کشتار دست کم 150 غیرنظامی در این کشور به دست شبه نظامیان وابسته به جبهه آزادسازی تیگرای خبر داد.
دیپلماسی ایرانی   ۱۴۰۰/۰۶/۰۴ - ۱۵:۰۲    
در حالی که جهان بر افغانستان متمرکز بود، دولت حزب عدالت و توسعه بی سر و صدا یک ابتکار جدید آفریقایی را آغاز کرد. توافقات ترکیه با دولت قدیمی در لیبی (قبل از دولت موقت کنونی) در طول دولت جدید که تحت حمایت سازمان ملل متحد ایجاد شده و این کشور را تا انتخابات پایان سال میلادی اداره خواهد کرد ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۳ - ۱۵:۱۹    
تهران - ایرنا - اتیوپی نسبت به ارائه درخواست جدید به شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سد النهضه هشدار داد و چنین اقدامی را تضعیف مذاکرات سه جانبه ارزیابی کرد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۳ - ۱۰:۳۴   + ۲ سایت دیگر  
آمریکا و اتحادیه اروپا نسبت به استقرار نیروهای اریتره در اقلیم تیگرای اتیوپی در دوره اخیر هشدار دادند.
سلام نو   ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۱۴:۳۹    
در طول دوره برده داری، سوری ها برای جلوگیری از دستگیر شدن توسط برده فروشان عربی و شکارچان برده، در میان لب پایینی خود صفحات بزرگی قرار می دادند. در این صورت، عیبی در زیبایی صورت آن ها پدیدار شده که هر کسی قادر به تحمل آن نبود. در واقع، سوری ها با زشت جلوه دادن خود از برده شدن شان جلوگیری می کردند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۰۹:۵۹   + ۱۰ سایت دیگر  
اتیوپی تصمیم دارد شبکه اجتماعی خود را توسعه دهد و جایگزین فیس بوک، واتس اپ و توئیتر کند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۰۹:۲۷   + ۵ سایت دیگر  
نخست وزیر اتیوپی و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جریان تماسی تلفنی با یکدیگر در خصوص تقویت همکاری دوجانبه به بحث و تبادل نظر پرداختند.
نصیر نیوز   ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۰۷:۰۹    
وزارت امور خارجه آمریکا به نقل از آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام کرد ما از اریتره می خواهیم نیروهای خود را از اتیوپی خارج کند. وزارت خارجه آمریکا از همه طرف های درگیر خواسته است برای دستیابی به آتش بس و پایان دادن به نقض حقوق بشر مذاکره کنند. آمریکا همچنین [...]
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ - ۱۰:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
مقامات اتیوپی نسبت به ائتلاف جبهه مردمی آزادسازی تیگرای با طرف هایی که آنها را "باندهای تروریستی جهانی" خواند و تهدیدی برای امنیت شاخ آفریقا دانست، هشدار داد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۳۰ - ۱۰:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
دولت اتیوپی اعلام کرد، در جریان سفر نخست وزیر این کشور به ترکیه چندین توافقنامه میان دو طرف از جمله در زمینه های دفاعی و توسعه منابع آبی به امضا رسید.