چهارشنبه ۱۵ آذرساعت ۰۵:۴۵Dec 2023 6
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «سبد معیشت خانوار»

اقتصاد آنلاین / عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۹/۱۲ - ۱۳:۵۵   + ۷ سایت دیگر  
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران از احتمال تشکیل کارگروه دستمزد در نشست آتی شورای عالی کار خبر داد و پیشنهاد فعال تر شدن تعاونی ها در بحث راه اندازی قرارگاه مسکن کارگری را مطرح کرد.
برترین ها / ایلنا   ۱۴۰۲/۰۸/۲۴ - ۱۰:۲۲   + ۲۳ سایت دیگر  
گرانی های سریالی سال گذشته و امسال باعث شده که قیمت ساده ترین غذاها یا به عبارتی، نان و تخم مرغ یا نان و پنیر را هم اگر برای 30 روز یک ماه حساب کنیم و با کرایه خانه جمع بزنیم، چیز چندانی از حداقل حقوق کارگران باقی نمی گذارد.
ماجرای تعیین حقوق و دستمزد بر اساس نقطه جغرافیایی محل سکونت از آن جایی شروع شد که عموماً هرچه شهرها بزرگ تر شدند هزینه های زندگی در آن مکان ها بالاتر رفت. یکی از معیارهای تعیین افزایش حقوق و دستمزد هزینه سبد معیشت خانوار است.
امید لرستان   ۱۴۰۲/۰۸/۰۴ - ۱۳:۵۳    
فرامرز توفیقی در گفت وگو با امید لرستان، در پاسخ به این پرسش که نتیجه برگزاری کمیته دستمزد چه بود، گفت: هشتمین جلسه کمیته دستمزد زیرمجموعه شورای عالی کار با حضور شرکای سه گانه نمایندگان کارگران ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۷/۲۴ - ۱۰:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
کتاب راهنمای محاسبه سبد معیشت خانوار در ایران از سوی مؤسسه آموزش عالی کار در شمارگان 1000 جلد منتشر شد.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۰۷/۲۳ - ۱۱:۱۰   + ۱۳ سایت دیگر  
روابط عمومی خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: کتاب راهنمای محاسبه سبد معیشت خانوار در ایران توسط موسسه آموزش عالی کار در شمارگان هزار جلد منتشر شد.
برترین ها / رویداد 24   ۱۴۰۲/۰۷/۱۲ - ۱۰:۴۴   + ۴۹ سایت دیگر  
اعضای کارگری شورای عالی می گویند هنوز دعوتنامه ها برای برگزاری نشست شورایعالی کار به دست شان نرسیده؛ آن ها می گویند علیرغم گذشت ده روز از مهر، خبری از برگزاری نشست سه جانبه ی شهریور نیست.
اقتصاد 24   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۱۱:۰۸   + ۱۴ سایت دیگر  
یک فعال کارگری بر تقویت قدرت خرید و جبران هزینه های سبد معیشت خانوار های کارگری تاکید کرد و مساعدت کارفرمایان برای ترمیم مزد کارگران را خواستار شد.
سلام نو / تجارت نیوز   ۱۴۰۲/۰۶/۰۸ - ۲۱:۵۸   + ۱۴ سایت دیگر  
بر اساس ماده 41 قانون کار باید حداقل دستمزد کارگران بر مبنای دو شاخص نرخ تورم و هزینه سبد معیشت خانوار تعیین شود.
بازرس کانون عالی کشور و رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی گفت: علیرغم اینکه دولت پرداخت یک دوم حداقل دستمزد و یک دوم بیمه پردازی را در لایحه برنامه هفتم توسعه که تحویل مجلس شده را حذف کرد، اما افزایش سن بازنشستگی و سابقه کار در مشاغل عادی و سخت و زیان آور ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۳/۲۰ - ۱۲:۲۶   + ۱۵ سایت دیگر  
این روزها تامین مواد اولیه گران و تورم پرشتاب موجب شده تا سبد خانواده از صنایع دستی تهی شود، با این حال راهکارهایی برای جذب دوباره آن مانند خلاقیت در تولید و توجه ملی به آن وجود دارد.
انتخاب   ۱۴۰۲/۰۳/۱۲ - ۲۰:۰۸   + ۵ سایت دیگر  
ایمان زنگنه، کارشناس اقتصادی گفت: با توجه با اینکه قدرت خرید درآمدی خانوار ها از سال 91 به بعد کاهش پیدا کرده است و درآمد و قدرت خرید خانوار نیز کاهش پیدا کرده است، ایمان زنگنه، استاد اقتصاد می گوید اگر خانواری با همین نرخ مواجه می شد ادارکش با اکنون متفاوت بود ...
اقتصاد آینده   ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - ۲۳:۲۵    
به گزارش اقتصادآینده نیوز، فقر مزمن شده است. دهک های فرودست و میانی جامعه در میان امواج پرخروش تورم یکی پس از دیگری قربانی می شوند و اولین نشانه های فقر مزمن در سبد معیشت خانوار مشهود است ...
پایگاه خبری و تحلیلی تیتر قزوین   ۱۴۰۲/۰۲/۰۲ - ۱۲:۰۸    
معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: معیار و شاخصی که در شورای عالی کار از آن برای تعیین حداقل دستمزد استفاده می شود، تورم رسمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی و هزینه معیشت یک خانواده چهار نفره است که کارشناسی شده محاسبه شده و بقیه مسایل گمانه زنی است.
برترین ها / خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - ۲۲:۰۶   + ۲۱ سایت دیگر  
عضو شورای عالی کار گفت: با توجه به عدم تامین سبد معیشت خانوار کارگری و این که دولت چون امسال کارگران را مانند کارمندان در نظر گرفت، درخواست داریم حق عائله مندی هم برای کارگران برقرار شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - ۱۲:۱۵   + ۵ سایت دیگر  
در حالی که برخی مخاطبان سامانه فارس من خواستار برقراری حق همسر در مزایای کارگران شدند، بر اساس قانون کار حداقل مزد کارگر بر اساس دو معیار نرخ تورم و سبد معیشت خانوار کارگری تعیین می شود.
اینتیتر   ۱۴۰۲/۰۱/۱۹ - ۱۶:۳۱    
به گزارش اینتیتر به نقل از نبض بازار، بر اساس قانون کار، تورم و سبد معیشت خانوار باید مبنای افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی باشد. حقوق پایه کارگران و مستمری بگیران تامین اجتماعی 1402 از 4 میلیون و 179 هزار و 750 تومان به 5 میلیون و 308 هزار و 284 هزار تومان رسید که رقم بسیار کمی است ...
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۱/۱۹ - ۱۵:۵۶   + ۲۰ سایت دیگر  
براساس قانون میزان افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال باید متناسب با نرخ تورم و نرخ سبد معیشت خانوار باشد اما میزان افزایش دستمزد کارگران در سال 1402 مغایر با قانون و این دو آیتم مهم است.
روز نو   ۱۴۰۲/۰۱/۱۸ - ۰۱:۰۱   + ۸ سایت دیگر  
بر اساس قانون کار، تورم و سبد معیشت خانوار باید مبنای افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی باشد. حقوق پایه کارگران و مستمری بگیران تامین اجتماعی 1402 از 4 میلیون و 179 هزار و 750 تومان به 5 میلیون و 308 هزار و 284 هزار تومان رسید که رقم بسیار کمی است و انتظارات جامعه کارگری را برآورده ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ - ۰۷:۳۴   + ۱۶ سایت دیگر  
اطلاعات نوشت:مصوبه اخیر شورای عالی کار برای افزایش 27 درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال 1402 و همچنین بالابردن 21 درصدی حقوق سایر سطوح مزدی قادر به پوشش رشد هزینه های سبد معیشت خانوار کارگری در سال جدید نیست.
برترین ها / اینتیتر   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۱۳:۱۱   + ۴۲ سایت دیگر  
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری کشور با اشاره به اینکه کاهش تورم می تواند فشار زندگی کارگران را کاهش دهد گفت: مطابق اصل31قانون اساسی ساخت مسکن وظیفه دولت است. با کاهش تورم در مسکن بخشی از فشار روی کارگران کنترل می شود.
سلامت نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۴:۱۱   + ۸ سایت دیگر  
با اشاره به تعیین هزینه سبد معیشت خانوار کارگری که برای یک خانوار چهار نفره حدود 12 میلیون و 500 هزار تومان تعیین شده است، گفت: معتقدیم این رقم هم با واقعیات هزینه زندگی کارگران تفاوت دارد و قطعا در شهرهای بزرگ جوابگو زندگی قشر کارگری نیست.
روزنامه تعادل   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۰۳:۵۰    
زمان زیادی به پایان سال باقی نمانده و این در حالی است که هنوز نرخ سبد معیشت کارگران نهایی نشده است. روز دوشنبه جلسه شورای عالی کار با دولت برگزار شد، در نهایت توافقی حاصل نشد و قرار بر این بود تا حاصل نشدن توافق هیچ مبلغی به عنوان سبد معیشت اعلام نشود اما روز گذشته مبلغی به عنوان سبد معیشت خانوار ...
شیعه نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۱۶:۳۹   + ۲۴ سایت دیگر  
در روزهای گذشته ارقام متفاوتی از 15 تا 20 میلیون تومان برای هزینه سبد معیشت به گوش می رسید اما ظاهرا رقم کمتر از اینهاست؛ 12 میلیون تومان. البته اگر بخواهیم دقیق تر اعلام کنیم، 12 میلیون و 479 هزار و 500 تومان به عنوان هزینه سبد معیشت خانوار کارگری توسط اعضای کمیته دستمزد در نظر گرفته شده است.
عصر خبر   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۱۱:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
افزایش مزد بر اساس تورم جای بحث ندارد و امری مسلم است بنابراین دولت اگر می خواهد قدم مثبتی برای کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی بردارد قسمتی از سبد معیشت خانوار را پر کند.
سلام نو / اندیشه معاصر   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۲۱:۱۶   + ۴۳ سایت دیگر  
نشست شورای عالی کار در حالی ادامه دارد که کمیته دستمزد گزارش رقم هزینه سبد معیشت کارگران را ارائه کرده است.
برترین ها / همشهری   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۰۸:۲۶   + ۴۷ سایت دیگر  
نشست دستمزد شورای عالی کار در حالی به کار خود پایان داد که اختلاف نظر گروه کارگری و کارفرمایی درخصوص هزینه معیشت کارگران بالا بود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۱۰:۵۴   + ۱۰ سایت دیگر  
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: با وجود برگزاری سه جلسه کمیته مزد، هنوز سبد معیشت خانوار کارگری در کمیته دستمزد تعیین نشده است.
سلام نو / اقتصاد نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۱۹ - ۰۹:۲۲   + ۹ سایت دیگر  
اصغر آهنی ها نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، ضمن بیان روند عیین دستمزد کارگران گفت: طبق ماده 41 قانون کار، افزایش حقوق کارگران باید براساس نرخ تورم و سبد معیشت باشد.
برترین ها / عرشه آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۱۹ - ۱۹:۳۰   + ۱۶ سایت دیگر  
سبد معیشت خانوارهای کارگری تنها مولفه ی قابل احصا برای نرخ گذاریِ شاخص هزینه های زندگی کارگران است. از میانه ی دهه نود، عرف بر این شد که مذاکرات مزدی با محاسبه ی سه جانبه ی سبد معیشت، در کمیته ای ذیل شورایعالی کار ...
سلام نو   ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ - ۱۰:۰۵   + ۵۹ سایت دیگر  
تعیین دستمزد کارگران در قانون کار بر اساس ماده 41 این قانون انجام می شود. در این قانون دو معیار نرخ تورم و سبد معیشت خانوار به عنوان معیارهای نهایی محسوب می شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۱:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/کرمانشاه رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور ابراز امیدواری کرد، تا 20 اسفند شورای عالی کار درباره هزینه سبد معیشت خانوار کارگری به نتیجه برسد و در هفته پایانی اسفند شاهد تعیین حداقل دستمزد سال آینده باشیم.
روزنامه تعادل   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۲۰:۲۸   + ۲۶ سایت دیگر  
جلسه شورای عالی کار در خصوص دستمزد 1402 نتیجه ای نداشت و رقم مشخصی درباره هزینه سبد معیشت خانوار اعلام نشد.
فرارو   ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۰۹:۱۴   + ۵ سایت دیگر  
میزان دستمزد واقعی کارگران (برابری دستمزد در مقابل دلار) در حالی به کمتر از 120 دلار رسیده که تا 10 روز دیگر قرار است نشست های متعدد نمایندگان کارفرمایی و کارگری درباره حداقل دستمزد سال آینده نتیجه گیری شود. ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۰۲ - ۲۲:۱۴   + ۲۱ سایت دیگر  
نماینده کارگران در کمیته تخصصی دستمزد گفت: در سومین جلسه این کمیته هم سبد معیشت خانوار کارگری تعیین نشد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۰۲ - ۱۴:۱۲   + ۲۷ سایت دیگر  
نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه تعیین سبد معیشت خانوار کارگری در دستور کمیته تخصصی مزد قرار دارد، گفت: برای تعیین حداقل مزد منتظر اعلام نرخ تورم بهمن هستیم.
آنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۵ - ۱۹:۳۷    
نماینده کارگران در شورای عالی کار از برگزاری دومین جلسه کمیته مزد شورای عالی کار در روز جاری و بدون دستیابی به نتیجه نهایی خبر داد و گفت: نیاز است تا حداقل 2 تا 3 جلسه کارشناسی دیگر برای تعیین رقم سبد معیشت خانوار های کارگری برگزار شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۹ - ۱۲:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/کرمانشاه رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور از آغاز نشست های تخصصی کمیته دستمزد برای بررسی هزینه سبد معیشت خانوار کارگری خبر داد و گفت: تاکید شورای عالی کار بر این است که دستمزد سال 1402 در دهه آخر اسفند تعیین تکلیف شود.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۱۵:۱۲   + ۱۴ سایت دیگر  
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی از شورای عالی کار خواست تا با نگاه واقع بینانه هزینه های سبد معیشت خانوار های کارگری را مدنظر قرار بدهند و برای یکسال اداره زندگی کارگران درباره دستمزد تصمیم بگیرند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۰/۲۵ - ۱۲:۲۹   + ۱۴ سایت دیگر  
نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه کمیته تخصصی مزد در جلسه آینده شورای عالی کار تا آخر دی تشکیل می شود، گفت: حداقل مزد سال آینده کارگران بر اساس دو مؤلفه نرخ تورم سال جاری و میانگین هزینه سبد معیشت خانوار کارگری، تعیین می شود.
ایلنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۵ - ۰۹:۰۹   + ۳ سایت دیگر  
محمدرضا تاجیک بر لزوم محاسبه ی سه جانبه ی سبد معیشت خانوار تاکید می کند و معتقد است؛ بدون عدد و رقم سبدِ معیشت، مذاکرات مزدی در ریل قانونی نخواهد افتاد.
ایلنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۴ - ۱۳:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
معاون روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: معیار و شاخصی که در شورای عالی کار از آن برای تعیین حداقل دستمزد استفاده می شود، تورم رسمی اعلام شده از سوی بانک مرکزی و هزینه معیشت یک خانواده چهار نفره است که کارشناسی شده محاسبه شده و بقیه مسایل گمانه زنی است.
رکنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۱ - ۰۹:۵۶    
رکنا: رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت که حقوق 7 میلیونی سال 1402، ماده 42 قانون کار و بند اول و دوم را در نظر نگرفته است تا سبد معیشت خانوار تامین شود.
شفا آنلاین   ۱۴۰۱/۱۰/۱۸ - ۱۹:۱۹   + ۴ سایت دیگر  
یکی از معیارهای تعیین افزایش حقوق و دستمزد هزینه سبد معیشت خانوار است. برخی با این منطق که هزینه سبد معیشت خانوار در مناطق مختلف کشور یکسان نیست می گویند باید مزد کارگران به صورت منطقه ای تعیین شود.
شیعه نیوز   ۱۴۰۱/۱۰/۱۸ - ۱۰:۰۳   + ۳۲ سایت دیگر  
یکی از معیارهای تعیین افزایش حقوق و دستمزد هزینه سبد معیشت خانوار است. برخی با این منطق که هزینه سبد معیشت خانوار در مناطق مختلف کشور یکسان نیست می گویند باید مزد کارگران به صورت منطقه ای تعیین شود ...
شبکه اینترنتی آفتاب   ۱۴۰۱/۱۰/۰۳ - ۱۲:۴۱   + ۳ سایت دیگر  
ناصر چمنی ، درباره برگزاری جلسات دستمزد کارگران و تعیین رقم مزد اظهار کرد: در خصوص دستمزد کارگران ماده 41 قانون کار مبنا و ملاک عمل شورای عالی کار است و بند یک این ماده به نرخ تورم و بند دو به سبد معیشت خانوار اشاره دارد لذا از حالا نمی توان در مورد اینکه دستمزد چقدر خواهد شد یا چند درصد افزایش می ...
اقتصاد آنلاین / پارسینه   ۱۴۰۱/۱۰/۰۲ - ۱۴:۴۳   + ۷۳ سایت دیگر  
یک فعال کارگری با اعلام برآورد هزینه های سبد معیشت کارگران، گفت: رقم دستمزد کارگران پس از مشخص شدن مبلغ هزینه سبد معیشت در کمیته دستمزد با حضور شرکای اجتماعی و در شورای عالی کار تعیین خواهد شد.
عصر خبر   ۱۴۰۱/۰۹/۳۰ - ۰۹:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
برای یکبار هم که شده در هنگام اظهار نظرها قوانین را مطالعه کنید چرا که ماده 41 قانون کار ملاک قانونی تعیین حداقل مزد است که در آن نرخ تورم و سبد معیشت خانوار لحاظ شده است.
فرادید   ۱۴۰۱/۰۹/۲۸ - ۱۹:۱۰   + ۵۴ سایت دیگر  
ابوی گفت: تشکیل کمیته دستمزد، مصوب شورای علی کار است و نیاز مبرمی به وجود این کمیته داریم چرا که تعیین هزینه ماهانه سبد معیشت خانوار های کارگری توسط کمیته دستمزد مبنایی برای تصمیم گیری و محاسبه دستمزد است.