جمعه ۱۹ خردادساعت ۱۷:۲۸Jun 2023 9
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «شاهنامه فردوسی»

ایبنا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۱۷:۲۱    
اقبال شاهد در نشست علمی که به مناسبت روز پاسداشت زبان فارسی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار شد، تأکید کرد که شاهنامه فردوسی از منظر وجود مولفه های تاریخی و فرهنگی هویت ایرانی یک استثنا محسوب می شود.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۰۰:۱۰   + ۱۰ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : هیرمند رودخانه ای اساطیری است که ذکر آن در اوستا و نیز شاهنامه فردوسی آمده است. حمدالله مستوفی، مورخ بزرگ قرن هشتم نیز در کتاب نز هةالقلوب از هیرمند به عنوان رودی خروشان یاد کرده است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۰۸:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیات علمی بنیاد فردوسی گفت: بی گمان هیچ حماسه و شاهکار ادبی به اندازه ی شاهنامه در ستایش و جایگاه ویژه بانوان سخن نگفته است.
یکتا پرس   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۰۵:۲۷    
بالاخره سودابه دل در کمین سیاوش گذاشت و از او خواست تا به او کام دهد وکار آنها به جایی رسید که سودابه دام نهاد و چون سیاوش امتناع کرد
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۰۴ - ۱۳:۳۲    
محسن مرعشی آهنگساز و سرپرست و خواننده گروه موسیقی شهپر با بیان این که جای اشعار پرمغز شاهنامه فردوسی در موسیقی مورد علاقه نسل جوان ما خالی بود، گفت: پس از هزار سال از سرایش شاهنامه، اشعار فردوسی آلبوم می شود.
فرهنگ وهنر   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۶:۰۶    
الهه تقیه در نشست شعرانه که به شاهنامه فردوسی اختصاص داشت بیان کرد: رمزی بودن داستان های اساطیری و کشف درون مایه های فلسفی و عرفانی مندرج در آن ها در حقیقت نه تنها از ارزش ادبی شاهنامه کم نمی کند که نام فردوسی را به عنوان نخستین اسطوره شناس ایران به ثبت می رساند و اینجاست که باید گفت که این شکستگی ...
ستاره صبح   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۰۴:۳۲    
فرشاد مؤمنی استاد دانشگاه علامه طباطبایی(ره) در نشست تخصصی جایگاه حکمرانی شایسته در شاهنامه فردوسی گفت: ما یک کار تحقیقی در سال های اول دهه هشتاد صورت دادیم که در آن تمام کتاب های انتشاریافته در رشته اقتصاد را موردبررسی قرار گرفت ...
دیار میرزا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۲۱:۳۹   + ۲۴ سایت دیگر  
فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه طباطبایی(ره) با بیان اینکه قرائت های تک ساحتی از هویت می تواند فاجعه ساز باشد، تاکید کرد: ما دچار ستیز بین هویت های تک واره هستیم. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از جماران؛ نشست تخصصی جایگاه حکمرانی شایسته در شاهنامه فردوسی برگزار شد. ...
همشهری   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۱:۳۶    
این روزها اگر مسیرتان به بلوار کاوه افتاد، تماشای نقاشی دیواری جذابی که به تازگی روی دیوار دو آپارتمان حاشیه بلوار اجرا شده را از دست ندهید. اشعار شاهنامه فردوسی با نقاشی های مینیاتوری شاهنامه طهماسبی این روزها جلوه ای خاص به این بلوار پر رفت و آمد بخشیده است.
نخستین جلسه انجمن ادبی شهریار تبریز در سال جاری با موضوع شاهنامه فردوسی برگزار شد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۷:۳۶    
در بیانیه پایانی همایش بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی در هویت ملی از شاهنامه فردوسی به عنوان شناسنامه هویتی ایران اسلامی در هزار سال گذشته و پایه استقرار هویت ایرانی یاد شد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۲۲:۴۸    
رئیس کمیسیون توسعه و بهسازی منطقه توس شورای شهر مشهد گفت: ادبیات حماسی شاهنامه نقش آفرینی جریان انقلاب را به توسعه و آبادانی و اقدامات جهادی بیشتر برای خدمت به مردم تشویق می کند.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۱۳:۲۳    
شاهنامه شناس معاصر و استاد تمام دانشگاه فردوسی مشهد گفت: شاهنامه فردوسی میراثی ماندگار از تاریخ، فرهنگ و زبان ایرانیان است و این کتاب برگ زرینی از افتخارات ایران در تمامی اعصار است که شهرتی جهانی دارد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۱۱:۰۴    
عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: داستان بیژن و منیژه یکی از داستان های کهن فارسی است که در شاهنامه فردوسی به خوبی می درخشد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۸:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
شاهنامه فردوسی ترازنامه حکمت است و میزان جامعیت حکمت هر شخصی را باید با او سنجید و به راستی صفت حکیم چقدر برازنده نام و عنوان او که بر قامتش چه خوش نشسته است.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۱:۴۹    
شاهنامه اگرچه سراسر رزم است و داستان سراییِ پهلوانان و مرام پهلوانی، داستان های عاشقانه و مجالس بزم هم کم ندارد، چنان که عشق تهمینه و رستم، سهراب را متولد می کند و جلوتر، رویارویی سهراب و پدرش یکی از دراماتیک ترین داستان های شاهنامه را خلق می کند.
598   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۰:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
در نمازجمعه اخیر کرج ، آیت الله حسینی همدانی در ادامه سخنان روشنگرانه خود درخصوص کشف حجاب و پیشنیه حجاب در شاهنامه فردوسی مطالبی را بیان نمودند، که باز توپخانه رسانه ای به گونه دیگری جریان سازی کردند.
توریسم آنلاین   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۵:۰۹    
توریسم آنلاین: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر گفت: یکی از منبت کاران و هنرمندان پیکرتراش ملایری در حرکتی بی نظیر، نقش داستان های شاهنامه فردوسی را روی مبلمان منبت به تصویر می کشد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۴:۰۲   + ۵ سایت دیگر  
در نشست شاهنامه و دنیای فانتزی مدرن که دیروز همزمان با ششمین روز نمایشگاه کتاب، با حضور ماه منیر داستان پور و سعید قاضی نژاد برگزار شد، قاضی نژاد گفت: هر کشوری شاهنامه فردوسی را داشت ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۱:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
یکی از منبت کاران و هنرمندان پیکرتراش ملایری در حرکتی بی نظیر، نقش داستان های شاهنامه فردوسی را روی مبلمان منبت به تصویر می کشد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۰۹:۵۸    
یوسفعلی میرشکاک، شاهنامه شناس در نشست شاهنامه خوانی سالن جوایز کتاب های سال تأاکید کرد که در شاهنامه فردوسی برای تمام گرفتاری های مان پاسخی در نظر گرفته شده؛ حتی برای مشکلات امروز ما نیز جوابی دارد.
اهل کاشانم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۰۰:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیات علمی و استاد رشته زبان و ادبیات دانشگاه کاشان گفت: شاهنامه فردوسی بزرگترین سند هویت، فرهنگ و زبان فارسی است و به تعبیر دقیق و سنجیده ابوالرضا راوندی در کتاب راحه الصدور ، شاهنامه شاه نامه ها و سردفتر کتاب هاست.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۹:۲۳   + ۴ سایت دیگر  
معاون فرهنگی، تبلیغات و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری همایش استانی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با موضوع بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی در تقویت هویت ملی در خرم آباد خبر داد.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۹:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
ویژگی دیگر شاهنامه به اصالت آن مربوط می شود به اندازه ای این اثر اصالت دارد که باعث تأثیرگذاری در جنبه های مختلف ملی شده است ضمن اینکه جهانیان و متفکرین این موضوع را تصدیق کرده اند که اگر شاهنامه وجود نداشت، ایرانیان اکنون به زبان فارسی صحبت نمی کردند.
رکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۵:۴۱   + ۴ سایت دیگر  
رکنا سیاسی: رئیس جمهور گفت: معرفی شخصیت و آثار گرانقدر حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر نامدار به تقویت هویت و خودباوری ایرانی و اسلامی و اعتلای حکمرانی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران کمک شایانی می کند.
راهبرد معاصر   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۴:۰۷   + ۳۸ سایت دیگر  
رئیس جمهور در پیام گرامیداشت فردوسی که امروز از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد، تاکید کرد: فردوسی را حکیم و شاهنامه او را کتاب حکمت و حماسه خواندند، زیرا کاخ بلند نظم فارسی در عین آنکه شرح دلیری ها و دلاوری های قهرمانان باستانی ایران است ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۳:۳۹   + ۱۱ سایت دیگر  
رئیس جمهور در پیام گرامیداشت فردوسی که امروز از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد، تاکید کرد: فردوسی را حکیم و شاهنامه او را کتاب حکمت و حماسه خواندند، زیرا کاخ بلند نظم فارسی در عین آنکه شرح دلیری ها و دلاوری های قهرمانان باستانی ایران است ...
آفتاب نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۱:۲۵   + ۴ سایت دیگر  
جنگ دوازده رخ یکی از طولانی ترین رویداد های شاهنامه فردوسی است که بالغ بر 2500 بیت دارد و محل وقوع آن با استناد به شاهنامه فردوسی بخش هایی از گناباد و به خصوص روستای زیبَد است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۰:۵۰   + ۹ سایت دیگر  
معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گفت: لفظ ایران دو هزار بار در شاهنامه تکرار شده است.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۰۹:۱۲    
بزرگ ترین منظومه حماسی و تاریخی ایران، شاهنامه فردوسی است که در شمار آثار حماسی برتر مردمان گیتی است. شاهنامه گنجینه ای است از اندیشه ها، باورها، آیین ها، هنجارهای زیستی و راه و رسم های زندگانی ایرانیان که به خوبی بازگوکننده اندیشه ها و کیش و آیین مردم ایران است.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۰۹:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
اسماعیلی با اشاره به اینکه شاهنامه فردوسی به دلیل محتوای اخلاقی و انسانی جهانی است، گفت: شاهنامه تنها برای فارسی زبانان نیست معارف اخلاقی و انسانی آن این کتاب را جهانی کرده است.
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ پس از تماشای نمایش هفت خوان اسفندیار در تالار وحدت گفت: شاهنامه فردوسی و دیگر مواریث ادبی، فرهنگی و تاریخی بیش از آنکه صرفا داستان و شعر باشند، دربرگیرنده احکام و فضیلت اند.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۲۲:۳۴    
ریاست موسسه فرهنگی اکو، مراد جان بوری بایف در همایش بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی اظهار کرد: شاهنامه، شناسنامه مردم منطقه ماست و فقط شناسنامه ملی ایران نیست و پیام شاهنامه مرز و بوم نمی شناسد.
با حضور پیام احمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری ویژه برنامه "بازشناسی هویت ملی با نگاهی به شاهنامه فردوسی" در بیست و سومین روز از اردیبهشت ماه در فرهنگسرای شهرکرد برگزارشد
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۹:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: هویت ملی ایرانیان در پرتو شاهنامه فردوسی بازسازی شد و این شاعر حماسی بیش از 2 هزار بار از عنوان ایران در شاهنامه استفاده کرده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۶:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
افتتاحیه همایش سه روزه بازشناسیِ نقش شاهنامه فردوسی در هویت ملی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۶:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
دبیر جشنواره شکوه شاهنامه با اعلام خبر برگزاری اولین جشنواره ملی خوشنویسی شکوه شاهنامه گفت: آثار در این جشنواره با محوریت اشعار شاهنامه و خط نستعلیق مورد پذیرش قرار می گیرند و هدف از انتخاب این دو گزاره ...
یکتا پرس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۵:۴۶   + ۱۱ سایت دیگر  
این نمایش موزیکال به مناسبت بزرگداشت حکیم فردوسی امروز یکشنبه میزبان سفرا و رایزنان فرهنگی کشور های مختلف و اهالی فرهنگ و ادب و رسانه خواهد شد.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۴:۰۱   + ۷ سایت دیگر  
حسین زاده گفت: فردوسی اثر بزرگ و ماندگاری را بر جای گذاشته است که هنرمندان با الهام گرفتن از آن به شاخه های هنری پر و بال دادند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۳:۵۹   + ۳ سایت دیگر  
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور گفت: مهم ترین ویژگی شاهنامه فردوسی حماسه پهلوانی و قهرمانی است که با حماسه عرفانی در شاهنامه درهم می آمیزد و این اثر را به کمال می رساند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۲۲ - ۲۱:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
مصیب امیری با اشاره به برگزاری همایش ملی فردوسی با عنوان بازشناسی نقش شاهنامه فردوسی در هویت ملی از ساختارمند شدن آن پس از دو دهه خبر داد.
چند ثانیه   ۱۴۰۲/۰۲/۲۲ - ۰۹:۳۲    
خانم دکتر زلفیه دولت زاده در تالار وحدت به تماشای نمایش هفت خوان اسفندیار نشست و از این نمایش موسیقی برگرفته از شاهنامه فردوسی تمجید کرد
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۱ - ۱۱:۵۹   + ۵ سایت دیگر  
معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: رویداد بزرگ حکیم توس همزمان با دهه حماسه ایران اسلامی با هدف تقویت انسجام ملی برگزار می شود، در این راستا فضاسازی شهر با بهره گیری از ابیات شاهنامه در موضوعات مختلف اجتماعی و فرهنگی انجام شده است.
حجت الله شیروانی معاون فرهنگی رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری از برگزاری برنامه "بازشناسی هویت ملی با نگاهی به شاهنامه فردوسی" در بیست و سومین روز از اردیبهشت ماه در شهرکرد خبرداد
ستاره صبح   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۲۱:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
به مناسبت روز فرهنگ پهلوانی: شاهنامه فردوسی بزرگ، کتابی ارزشمند است که با نمادسازی از رستم ایران زمین که نماد فتوت و جوانمردی است، می آموزد که پهلوانی والاتر از قهرمان بودن است. ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۷:۳۰   + ۱۲ سایت دیگر  
غلامعلی حداد عادل گفت: شاهنامه فردوسی متعلق به تاجیکستان، افغانستان، کشور ما و قلمرو وسیع فرهنگ ایرانی است که همه کشورها از جمله ایران به آن فرهنگ تعلق دارند و همه می توانند شاهنامه را از آنِ خود بدانند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۶:۲۹    
هفت خان اسفندیار با کارگردانی حسین پارسایی و حضور بازیگرانی چون بانیپال شومون، امین زندگانی، فریبا کوثری و...هر شب در تالار وحدت اجرا می شود.