دوشنبه ۰۶ تیرساعت ۰۶:۲۹Jun 2022 27
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «شاهنامه فردوسی»

سازمان صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۰:۳۹   + ۸ سایت دیگر  
در برنامه شب های فرهنگ دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی و دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی ابیاتی از شاهنامه فردوسی را مورد بحث و گفتگو قرار دهند. فردوسی تاریخ ایران را به زیباترین وجه زنده نگه داشته است، زیرا انسان یک موجود تاریخی است و خود را در آینه تاریخ می بیند ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۱۴:۴۸   + ۱۳ سایت دیگر  
یوسفعلی میرشکاک از اظهارنظر محمدرضا شفیعی کدکنی نسبت به شاهنامه فردوسی انتقاد کرد و گفت: کسی که هشت سال جنگ را تجربه کرده است، داستان شاهنامه را می فهمد.
اتحاد خبر   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۰۸:۴۵    
اتحادخبر-رضا شبانکاره: مهتا بذرافکن، دکتری جامعه شناسی تغییرات اجتماعی و پژوهشگر حوزه اجتماعی آب پژوهشکده آب دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. او تألیف کتاب جامعه شناسی شاهنامه فردوسی را نیز در کارنامه ی خود دارد ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۳/۱۹ - ۰۸:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
آیین رونمایی از نخستین ترجمه کامل شاهنامه فردوسی به زبان اسپانیایی در موزه ملی ایران برگزار شد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۳/۱۷ - ۱۰:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
ولی الله فتحی در کتاب جدید خود که در آستانه انتشار است با اشعاری هم وزن شاهنامه فردوسی به شرح تمام عملیات های دفاع مقدس پرداخته است.
پارسینه   ۱۴۰۱/۰۳/۱۴ - ۲۰:۳۹   + ۲۰ سایت دیگر  
نشر چشمه با اعلام این خبر نوشته است: مهدی مداینی، متولد سال 1325 در بم، سال 1342 وارد دانشکده الهیات شد و در رشته حکمت و فلسفه اسلامی ادامه تحصیل داد. ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۳/۱۱ - ۱۶:۴۴   + ۴ سایت دیگر  
مراسم رونمایی از ترجمه کامل شاهنامه فردوسی به زبان اسپانیایی با ترجمه بئاتریس سلاس برگزار می شود.
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۱/۰۳/۱۰ - ۱۲:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر بئاتریس سالاس رفیعی مترجم شاهنامه و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با برنامه گفتگوی فرهنگی مصاحبه کرد. سالاس رفیعی با اشاره به اینکه ترجمه مجموعه هفت جلدی شاهنامه فردوسی به زبان اسپانیایی حدود هفت سال طول کشید و تقریباً هر جلد آن یک سال زمان برد گفت ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۳/۰۹ - ۰۹:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
گروه استان ها - سی و پنجمین جلسه انجمن ادبی قرار در ارومیه، با موضوع بررسی شاهنامه فردوسی برگزار شد.
لحظه آخر   ۱۴۰۱/۰۳/۰۸ - ۱۸:۱۲    
شنیدن اشعار فردوسی در اقساء نقاط کشور نشان می دهد که کتاب شاهنامه در زندگی ما ایرانیان توانسته نام و عنوانی بلندآوازه را برجای بگذارد. قبل از آنکه بخواهیم شاهنامه را در سایت لحظه آخر مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است اشاره ای به نویسنده و شاعر این کتاب داشته باشیم. ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ - ۱۲:۲۵   + ۴ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- عکس های صحنه پردازی شده پندار پازارگادی دریچه ای را به شاهنامه فردوسی توسی گشوده و کوشش کرده است که در میان خطوط روایت بزرگان در این بزرگ ترین متن حماسی ایرانی ، به همان حال ها و گرایش ها و اندرزها دست یابد.
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۳/۰۱ - ۱۵:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی و به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نشست راز ماندگاری شاهنامه فردوسی با حضور محمد فولادی، عضو هیئت علمی دانشگاه قم روز دوشنبه 26 اردیبهشت ماه 1401، به صورت مجازی برگزار شد. ...
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۳/۰۱ - ۱۴:۲۲   + ۵ سایت دیگر  
عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: ظرفیت های فرهنگی و مفاخر بسیار بزرگی همچون حکیم ابوالقاسم فردوسی در خراسان و کشور داریم که باید آنها را به درستی به نسل جوان معرفی کنیم.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۳/۰۱ - ۱۰:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
یاسر موحدفرد شاهنامه فردوسی را دانشنامه صدهزار ساله بر پایه آیین ها، دین ها، هنرها و دانش های ایرانیان خواند و گفت: شاهنامه با نام و یاد خداوند، آغاز شده و سپس به خردشناسی، جهان شناسی، مردم شناسی و حتی دانش شناسی و دین شناسی پرداخته است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۱:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- گییرمو پوئنته اوردوریکا، سفیر مکزیک در ایران با حضور در غرفه ایرنا در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: کتاب ها و نویسندگان مورد علاقه من زیاد هستند، اگر بخواهم یک اثر را از فرهنگ ایران انتخاب کنم، باید درباره شاهنامه فردوسی بگویم.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۰۸:۰۴   + ۶ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- سفیر مکزیک در ایران، درباره کتاب های مورد علاقه اش، از شاهنامه فردوسی نام برد و گفت: شگفت زده شدم که یک ترجمه از فارسی به اسپانیایی پیدا کردم و اکنون آن را می خوانم و امیدوارم دیگر مردم دنیا نه تنها فقط در مکزیک بلکه در همه کشورهای اسپانیایی زبان، بتوانند آن را بخوانند.
شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه در در آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که در بجنورد برگزار شد، گفت: شاهنامه فردوسی مدافع زبان و فرهنگ ایرانی است.
راه ملت   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۲:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
به همت واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری کهگیلویه وبویراحمد با همکاری انجمن ادبی کانون پرورش فکری استان برنامه قصه گویی شاهنامه فردوسی با حضور شاهنامه خوانان برتر استانی اجرا شد.
پایگاه اطلاع رسانی سیما   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۰۸:۵۲    
بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی محور گفتگوی صیح پارسی 26 اردیبهشت صبح پارسی بود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ۰۷:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این که شاهنامه فردوسی در واقع سند اعتبار قومیت، هویت و ترسیم فرهنگ گذشته ایران به صورت وسیع و معتبر است، گفت: این اثر باعث بالندگی و افتخار ایران و ایرانی در بین فرهنگ های سلطه در تمام جهان است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۷:۱۳   + ۱۰ سایت دیگر  
سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در بزرگداشت خالق شاهنامه فردوسی را حکیمی توصیف کرد که همه انسان ها را به خردمندی فرا می خواند.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۵:۰۷   + ۷ سایت دیگر  
نمایشگاه نسخ خطی و چاپ سنگی شاهنامه فردوسی در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی افتتاح شد.
به مناسبت روز فردوسی انجمن ادبی کانون پرورش فکری کهگیلویه و بویراحمد با دعوت از شاهنامه خوانان برتر استانی و شهرستانی به قصه های شاهنامه فردوسی پرداخت.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۳:۵۳   + ۸ سایت دیگر  
دادبه با اشاره به توجه فردوسی به فرهنگ ایرانی و اسلامی گفت: شاهنامه فردوسی هویت ما را احیا کرد.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۳:۰۳   + ۳ سایت دیگر  
به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت فرا رسیدن روز بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی و گرامیداشت روز زبان و ادب فارسی، مراسم پاسداشت این حکیم و شاعر بزرگ برگزار شد.
سازمان صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۱:۵۱   + ۵ سایت دیگر  
هفت کوچه برنامه ای از گروه جامعه رادیو فرهنگ است که به معرفی فرهنگ مردم اختصاص دارد در این برنامه جایگاه مردمی شاهنامه فردوسی بررسی قرار می گیرد . 25 اردیبهشت در تقویم رسمی ایران به نام شخصیتی شاخص و مورد توجه ایرانیان خورده که به گفته خودش و اذعان بسیاری از زبان شناسان و فرهیختگان ادبی زبان ...
سراج24   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۰:۴۰    
تولید: سازمان فضای مجازی سراج مرکز خراسان ضوی
شارا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۰۹:۰۲    
دکتر احمد یحیایی ایله ای - عدل و داد از موضوعات اصلی شاهنامه فردوسی است و در دیدگاه اخلاقی فردوسی مقامی والا دارد. فردوسی داد را آرمان و آرزوی واقعی مردم می داند که برای رسیدن به آن کوشش می کنند و انتظار دارند تا شهریاران به عدل و داد پایبند باشند و با دادگری سعادت و خوشبختی مردمان خود را تامین ...
55آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۰۲:۲۶    
شاهنامه کتاب مردم ایران است. گرچه به دست یک نفر پدید آمده، گوئی هزاران هزار نفر در ایجاد آن دست داشته اند، زیرا عمق روح ایرانی و کام ها و ناکامی های او را سروده است.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۲۳:۵۲   + ۴ سایت دیگر  
نظری گفت: آنچه را که در داستان ها و تاریخ می خواندیم در دفاع مقدس متجلی شد و شخصیت های مبارز و مجاهدی که در شاهنامه به تصویر کشیده شده بود را در صحنه واقعی دیدیم.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۹:۳۷   + ۲ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: شاهنامه فردوسی مجموعه ای از خرد ورزی، اخلاق، تاریخ، وطن دوستی، شجاعت و باور های عمیق مذهبی است.
تبیان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۷:۲۶   + ۳ سایت دیگر  
چند نکته جالب از شاهنامه فردوسی که یکی از پدیده های ادبیات جهان به شمار می رود را به مناسبت 25 اردیبهشت، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی جمع کرده ایم.
مشرق نیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۶:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
امروز 25 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی است.
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۵:۴۶    
به گزارش قم پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، به مناسبت روز بزرگداشت فردوسی و به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، نشست راز ماندگاری شاهنامه فردوسی با حضور محمد فولادی، عضو هیئت علمی دانشگاه قم به صورت مجازی برگزار می شود. ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۵:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
کرمانشاه - ایرنا - همزمان با روز نکوداشت فردوسی، کارگاه زنده نویسی اشعار شاهنامه فردوسی روز یکشنبه با حضور فرماندار و برخی از مسئولان در فرهنگسرای فرهنگ و ارشاد اسلامی کنگاور برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۵:۱۲   + ۶ سایت دیگر  
مشهد- ایرنا- نمایشگاه نسخ خطی و چاپ سنگی شاهنامه فردوسی روز یکشنبه در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی گشایش یافت.
فرهنگ سدید   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۴:۱۵    
پروفسور سید حسن امین، شاهنامه پژوه و مولف شاهنامه امین گفت: ایجاد شاهنامه فردوسی که متعلق به همه اقوام ایرانی است و در سراسر گستره ایران فرهنگی رواج پیدا کرد، موجب نوزایی و تجدید حیات زبان فارسی شد.
سازمان صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۳:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
در برنامه با کاروان شعر و موسیقی که به بررسی شناسنامه اثار موسیقی وتصنیف های ماندگار اختصاص دارد این بار در برنامه شماره 450 پس از پخش قطعه ایران زمین با صدای علیرضا قربانی این اثر در گفتگو با آهنگساز آن برای شنوندگان معرفی می شود. ...
پانا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۳:۱۸   + ۱۱ سایت دیگر  
تهران (پانا) - عکس های صحنه پردازی شده پندار پازارگادی در با گالری BA GALLERY با نگاهی امروزی به شاهنامه فردوسی در محضر عمومی قرار می گیرد. پندار پازارگادی متولد 1361 تهران، از 1396 آموزش عکاسی را در نایلج ویلج با دوره های تخصصی شروع کرد و پس از آن به عکاسی استودیو، پرتره ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۰:۵۷    
ایسنا/خراسان رضوی یک استاد ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه شاهنامه بزرگترین موزه ایران شناسی است، گفت: در شاهنامه فردوسی هویت ملی، فرهنگ، آیین ها و رسومات ایرانیان بازتاب پیدا کرده که این از نشانه های علاقه فردوسی به ایران است.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۰۷:۲۰    
اینکه ما بگوییم آیا شاهنامه، بویژه برای کودک و نوجوان و جوان ما (در دوران کنونی) جذاب است یا خیر، سوالی است که بنیان آن بر آب است زیرا اساسا شاهنامه در خون و هویت آن ها است و این آن ها هستند که یک چنین متون و آثاری را به خود جذب می کنند ...
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۶:۳۵    
کتاب مقدمه ای بر فردوسی شناسی و شاهنامه پژوهی به تازگی از یعقوب یسنا نویسنده و پژوهشگر افغانستانی منتشر شده است. این نویسنده روایت جالبی از آشنایی خود با شاهنامه فردوسی دارد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۴:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
نمایشگاه گروهی تصویر سازی شاهنامه فردوسی با مشارکت دانش آموزان فیروزکوهی گشایش یافت .
قدس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۳:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
ترجمه شاهنامه فردوسی به زبان ترکی استانبولی در سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه شده است.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۱:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
در آستانه روز بزرگداشت حکیم بزرگ ابوالقاسم فردوسی، نشستی با محوریت مفهوم شهر و هویت در شاهنامه فردوسی با حضور برخی اعضای شورای اسلامی شهر مشهد، اندیشمندان، استادان و پژوهشگران برگزار شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۰:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: نسخه اسپانیایی شاهنامه فردوسی تاکنون چندین بار رونمایی شده و فقط مراسم رونمایی از این مجموعه در 25 اردیبهشت لغو شده است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۳ - ۰۰:۵۶    
ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: توجه به شاهنامه و روی آوردن به آن سیر مستقیمی با مفهوم هویت ملی در جامعه ایرانی دارد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۲ - ۲۱:۱۰    
مستند داستانی شاهنامه فردوسی براساس خود داستان شاهنامه، از آغاز جهان شروع می شود تا به تمدن بزرگ می رسد و دوران ایرج و فریدون زال و رستم و ... را به تصویر می کشد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۲ - ۲۱:۰۷    
دکتر جلال خالقی مطلق، از شاهنامه پژوهان برجسته جهان و مدیر علمی بنیاد فردوسی است. تصحیح خالقی مطلق از شاهنامه فردوسی خالقی در حال حاضر مهم ترین منبع مستند شاهنامه به حساب می آید. آنچه در ادامه می آید دو گفتگوی جداگانه است که در آن استاد خالقی مطلق درباره زمانه فردوسی و تصحیح شاهکار او صحبت کرده است.