جمعه ۱۹ خردادساعت ۲۱:۰۸Jun 2023 9
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «شعر معاصر»

ایبنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۷:۵۲   + ۴ سایت دیگر  
فارس- نشست هفتگی محفل شعر حوزه هنری فارس با موضوع جریان شناسی شعر معاصر ایران برگزار شد.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۰۰:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
سال ها پیش در شبی از شب های اعتکاف در صحن گوهرشاد حرم مطهر رضوی چند کتاب به معتکفان هدید دادند؛ یکی از آن کتاب ها آسمان زیر ابرها نام داشت که کتاب اشعار رضوی حمیدرضا شکارسری، شاعر معاصر بود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۰:۵۸   + ۲ سایت دیگر  
خرمشهر، جهان آرا، حسین فهمیده و فهمیده ها در شعر معاصر به نمادی از خودباوری، ایثار، مقاومت و همدلی ملتی یاد می شود که با خونِ دل، خونین شهر را آزاد کردند.
رادیو ایران   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۱:۵۸   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش شبکه رادیویی ایران، سعید مبشری تهیه کننده برنامه تالار آیینه بیان کرد: یکشنبه 24 اردیبهشت کتاب خاطراتی از استاد شهریار اثری از فاطمه کشاورز و جواد وندنوروز در برنامه معرفی می شود. ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۱ - ۱۲:۰۸   + ۲ سایت دیگر  
انتشارات موسسه فرهنگی هنری شاعران پارسی زبان با اهتمام به عالم گیرترشدن شعر پارسی و بازگشت به مرزهای بی کران ادب دیرین ایران زمین، به چاپ و نشر کتاب شاعران پارسی زبان در سطح بین الملل و عرضه آنها در نمایشگاه کتاب تهران اقدام کرده است.
برترین ها / یکتا پرس   ۱۴۰۲/۰۲/۱۵ - ۱۹:۲۶   + ۳۲ سایت دیگر  
احمدرضا احمدی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شده است.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ۱۴:۲۲    
مراسم تشییع پیکر عباسعلی براتی پور، شاعر پیشکسوت انقلاب اسلامی و از قله های شعر معاصر کشورمان با حضور پرشور اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد.
ستاره صبح   ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ - ۲۲:۰۱   + ۶ سایت دیگر  
کامیار عابدی، پژوهشگر و منتقد ادبی: گروه فرهنگ و ادب: سال گذشته برای حوزه ادبیات و شعر پرفراز و نشیب بوده است. شاهد پرکاری و کم کاری در حوزه نشر آثار ادبی بوده ایم و بزرگان شعر و ادبیات را از دست داده ایم، اما شعر هنوز نفس می کشد و وارد عرصه های تازه جهان بینانه و ساختاری شده است ...
زندگی آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۱۸:۳۹    
روزِ دوستداران شعر و ادب فارسی با این متن یلدا ابتهاج، دختر هوشنگ ابتهاج تیره و تار شد. سایه، یکی از بزرگ ترین غزل سرایان شعر معاصر فارسی از یک ماه پیش در شهر کلن آلمان در بستر بیماری بود. پیر پرنیان اندیش
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۲۵ - ۰۹:۴۹   + ۵ سایت دیگر  
در طول تاریخ ادبیات ایران مطمئنا کم نبودند زنانی که در دنیای شعر زیست می کردند و تحفه هایی ناب برای ما داشتند و می توانستند دریچه ای نو به دنیای ادب بگشایند؛ اما زمینه ی بروز آنها به دلایل سیاسی و اجتماعی فراهم نشد. از این رو زنان شاعر انگشت شماری به محبوبیت و شهرت رسیدند ...
روزنامه شهروند   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۰۹:۰۵    
یاسر نوروزی| امسال به فقدان سایه رسیدیم؛ هوشنگ ابتهاج که اهمیتی فوق العاده در غزل معاصر داشت. گویا اولین بار اسماعیل خویی بود که اصطلاح جریان را در شعر معاصر به کار برد و به نوعی طبقه بندی رسید که هنوز هم کاربرد دارد: شعر قدیم (پیش از مشروطه) ...
ستاره صبح   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۰۱:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
شماره نوزدهم فصلنامه خاطرات سیاسی(زمستان 1401) منتشر شد. پرونده اصلی این شماره به دو رجل تاثیرگذار سیاسی معاصر، مظفر بقائی و حسن آیت و پرونده دیگری نیز به واکاوی پدیده خسرو گلسرخی اختصاص یافته است ...
شبستان   ۱۴۰۱/۱۲/۲۱ - ۲۱:۴۱    
آوای ناقوس که از دهه 1350 در خراسان جنوبی به صدا درآمده بود دیگر خاموش و جسمش امروز یک شنبه (21 اسفند) در دل خاک و در جوار آرامگاه ابن حسام خوسفی آرام می گیرد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۱:۱۶    
ناصر نیکوبخت، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس تأکید دارد که امروز با عمومی شدن شعر و گسترش و وفور اشعار شاعران جوان و کم تجربه در فضای مجازی، نیازمند یاری رساندن ویراستاران ادبی برای درست نویسی، انسجام معنایی و صوری واژگان و ابیات هستیم.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۱۱/۱۷ - ۱۰:۰۱   + ۶ سایت دیگر  
محمد کاظم کاظمی معتقد است: تصور اولیه این بود که پس از مدتی شعر انقلابی راکد خواهد شد، اما در دهه 80 احساس کردیم که موج جدیدی از شعر انقلاب دیده می شود.
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۴ - ۱۵:۴۸    
سعید تاج محمدی که مجموعه شعر دقایق وی از نامزدان نهایی هفدهمین دوره جشنواره بین المللی شعر فجر در بخش شعر کلاسیک است، تاکید دارد که برای تحقق هدف اصلی جشنواره شعر فجر در ارتقای کمی و کیفی وضعیت شعر معاصر باید ارتباط رسانه ها با دبیرخانه جشنواره افزایش یابد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۱۳ - ۱۱:۰۰    
هیچ رویداد فرهنگی نیست که در ارتباط با رویداد یا رویداد های اجتماعی نباشد. ارتباط شعر معاصر با انقلاب اسلامی و حوادث پیش و پس از آن نیز ارتباطی تنگاتنگ و البته دوسویه است.
قم پرس   ۱۴۰۱/۱۱/۰۲ - ۲۰:۳۰   + ۸ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس، حمیدالله کامگار نویسنده، تاریخ نگار و شاعر اهل هرات درباره رویکرد شاعران و مجامع ادبی شهر هرات در جشنواره بین المللی شعر فجر و بازخورد جشنواره هایی چون جشنواره بین المللی شعر فجر در هرات و میزان مشارکت شعرای هراتی که اتفاقاً برخی از آنها از نخبه های شعر معاصر فارسی هستند گفت ...
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۵ - ۱۰:۲۷    
فاطمه نیروی آغمیونی، پژوهشگر ادبیات معاصر و نویسنده کتاب کارکرد هنری آیات و احادیث در شعر معاصر تاکید دارد که شاعران معاصر توانسته اند مانند ادیبان گذشته با شعر، خود را با واژه ها و مضامین قرآن و احادیث پیوند دهند.
خبر فوری   ۱۴۰۱/۱۰/۲۳ - ۰۶:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
در میان شاعران معاصر ایرانی سه شاعر نسبت به سایرین مشهورتر هستند و می توان از آنان با عنوان مثلث شعر زنانه ایران نام برد. پروین اعتصامی، فروغ فرخزاد و سیمین بهبهانی سه ضلع این مثلث را تشکیل می دهند.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۱/۱۰/۱۳ - ۱۸:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: نیما آغازگر راهی بود که با وجود مخالفان جدی توانست با خلق "افسانه" در سه سطح زبان، بلاغت و اندیشه بر جریان شعر معاصر اثرگذار باشد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۰/۰۶ - ۱۳:۱۷   + ۷ سایت دیگر  
حمیدرضا شکارسری با تأکید بر این که حفظ حرمت ها از بایدهای شعر فاطمی است، می گوید: در شعر فاطمی علاوه بر کمی، رشد کیفی هم داریم اما در جنبه های دراماتیک و داستانی آن. شعر معاصر از جنبه های فکری و اندیشه ای این بزرگواران، دست خالی است.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۱۰/۰۴ - ۰۰:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : گزیده شعرهای نزار قبانی با ترجمه یدالله گودرزی (شهاب) با عنوان جمهوری زنان منتشر شد. نزار قبانی یکی از تاثیر گذارترین ادیبان بر شعر معاصر عرب است.
توریسم آنلاین   ۱۴۰۱/۱۰/۰۱ - ۰۹:۰۷    
توریسم آنلاین: در روز اول دی ماه دوستداران ادب فارسی را دعوت می کنیم به شعر زیبای فروغ فرخزاد.فروغ الزمان فرخ زاد (زادهٔ 8 دی 1313، تهران-درگذشتهٔ 24 بهمن 1345، تهران)، معروف به فروغ فرخزاد و فروغ، شاعر نامدار معاصر ایران است ...
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۰۹/۱۴ - ۱۷:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
چه کسی گفته تکرار و تقلید تجربه های شاعران آمریکایی و اروپایی در شعر فارسی به معنی تجربه گرایی و نوآوری است، راستش من همواره به شکل بی رحمانه ای به بعضی دو بیتی های محلی، لیکوها، و بیاتی ها حسادت می برم. آن ها بی دلیل زیبایند و خود این یعنی فرمی منحصر به فرد .
ستاره صبح   ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ - ۲۳:۲۶   + ۸ سایت دیگر  
اشاره: یدالله مفتون امینی شاعر پیشکسوت بعدازظهر پنجشنبه، دهم آذرماه در سن 96 سالگی بر اثر ایست قلبی از دنیا رفت. او متولد 21 خرداد سال 1305 در شهرستان شاهین دژ (آذربایجان غربی) بود. وی دانش آموخته رشته حقوق قضایی از دانشکده حقوق دانشگاه تهران بود ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۰۰:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
یعقوب حیدری، نویسنده و پژوهشگر ادبی که کتاب های متعددی درباره تحلیل شعر معاصر ایران به ویژه شعر فروغ فرخزاد منتشر کرده، می گوید: از سال های نوجوانی فروغ را می خواندم که بعدها متوجه شدم جوری که شعرهای فروغ را می خواندم باعث شد آن ها را بد بفهمم و نتوانم نظری را که شاملو درباره فروغ دارد ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۸/۲۲ - ۲۰:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
علی اسفندیاری که به نام نیما یوشیج شناخته می شود، بنیان گذار شعر نوین و ملقب به پدر شعر نو فارسی است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۸/۰۹ - ۰۹:۰۲   + ۱۸ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- بنیان گذار سبک موج نو در دهه 1340 خورشیدی در شعر معاصر معتقد است ایران در دو هنر بزرگ فرش و شعر، حرف اول را در دنیا می زند اما سایر هنرها مانند تئاتر و سینما عاریه است.
فرهنگ وهنر   ۱۴۰۱/۰۸/۰۷ - ۰۹:۳۳   + ۱ سایت دیگر  
طاهره صفارزاده از چهره های شاخص و درخشان شعر معاصر به شمار می رود؛ شاعری که پایه گذار شعر نیمایی دینی است و مفهوم گرایی اندیشه محوری و دین باوری از مؤلفه های اصلی شعر او محسوب می شود.
جام جم   ۱۴۰۱/۰۸/۰۳ - ۰۹:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
او در مقدمه اثر مانند هر پژوهش دانشگاهی دیگر، به بیان دلایل انتخاب این موضوع و اهمیت بررسی آن می پردازد. وی که در زمان نوشتن این اثر شاعری شناخته شده و عمری را همپای شعر و ادبیات پیموده بود ...
بانی فیلم   ۱۴۰۱/۰۷/۱۹ - ۱۱:۳۹   + ۱۶ سایت دیگر  
نوزدهم مهرماه سالروز تولد محمدرضا شفیعی کدکنی با تخلص م. سرشک است. این شاعر، پژوهشگر، مصحح آثار کلاسیک، منتقد ادبی و استاد دانشگاه، سال 1318 در بخش کدکن شهرستان نیشابور به دنیا آمد. ...
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۸ - ۰۹:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
علیرضا منوچهریان، مترجم دیوان متنبی در ایران، عضو بنیاد نخبگان و از استادان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبائی تاکید دارد که مساله وحدت در تاریخ ادبیات عرب کم و بیش مطرح بوده و در ادبیات معاصر عربی آن را باید از مقوله های مهم ادبیات پایداری دانست.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۷/۱۶ - ۱۱:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
اسماعیلی اصلی ترین علت عدم معرفی شعر معاصر در خارج از مرزهای ایران را نداشتن دیپلماسی فرهنگی فعال دانست و گفت: مردم جهان هنوز شعر فارسی را با نیما و شاملو می شناسند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۷/۱۶ - ۱۰:۱۲   + ۹ سایت دیگر  
در هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب باکو و با حضور وزیر فرهنگ آذربایجان و یاسر احمدوند از دو کتاب معرفی صنایع دستی ایران و برگزیده شعر معاصر ایران به زبان آذری رونمایی شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۶ - ۰۸:۵۳   + ۷ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- بنیان گذار سبک موج نو در دهه 1340 خورشیدی در شعر معاصر ایران گفت: موضوع فقط این نبود که من وزن و قافیه را از شعر برداشتم بلکه مسئله تفکر تازه ای بود که آمد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۱:۳۸    
ایسنا/خراسان رضوی یک پژوهشگر ادبیات فارسی گفت: فریدون مشیری از این منظر جزو شاعران مهم به حساب می آید که در زمانه ای که نخبگان و مخاطبان خاص به ادبیات گرایش پیدا کرده بودند، او برای عامه مردم شعر گفت به این ترتیب عموم مردم را با شعر معاصر آشتی داد.
شوشان   ۱۴۰۱/۰۶/۲۹ - ۱۷:۱۳    
شوشان - علی یاری : 1. خواندن شعر شاعرانی همچون هوشنگ بادیه نشین برای نسلی که با دگرگونی ها و ذهن و زبان شعر و شاعران امروز خو گرفته است، شاید اندکی ملال انگیز باشد ...
آنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ - ۱۶:۲۵    
نام و یاد استاد محمدحسین شهریار تبریزی با گذشت بیش از سه دهه از درگذشت وی، همچنان پابه پای شعر جاندار و دلنوازش در همه کوی و برزن های ادب معاصر به نیکی و رسایی شنیده می شود.
شعار سال   ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ - ۱۲:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
راهپیمایی اربعین به عنوان یک پدیده برون متنی، بر متن ادبی روزگار ما تأثیر گذاشته و انگیزه سرایش اشعار فراوانی با موضوع عاشورا و قیام حسینی شده است. به عبارت دیگر، حرکت عظیم اربعین، گفتمان ادبی شعر معاصر را تغییر داده و روحی حماسی در کالبد شعر دینی و آیینی ما دمیده است ...
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ - ۰۹:۵۲    
بشیر علوی، استاد دانشگاه، شعرپژوه، منتقد ادبی و نویسنده بوشهری معتقد است که شاعران امروزی نه تنها در مضمون آفرینی به بن بست نخورده اند اما بی شک مهم ترین چالش شعر معاصر، عنصر معنی است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ - ۰۹:۴۶    
ایسنا/اصفهان هر جا آن شخص بالادستی در یک اداره یا منصب بالاترین دانشِ آن کار را داشته باشد همه چیز را سمت تعالی می بَرَد، یعنی کسانی که به عنوان مدیران فرهنگی انتخاب می شوند باید از میان دانشمندان انتخاب شوند ...
اوشیدا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ - ۰۴:۳۱    
به گزارش اوشیدا ، زبان و ادبیات فارسی به عنوان دومین زبان جهان اسلام و زبان حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی، با هزاران آثار گران سنگ در زمینه های مختلف ادبی، عرفانی، فلسفی، کلامی، تاریخی ...
بولتن نیوز   ۱۴۰۱/۰۶/۲۶ - ۱۲:۱۰   + ۴ سایت دیگر  
این شاعر و منتقد ادبی در پی درگذشت یدالله رویایی درباره این شاعر و تأثیر او بر جریان شعر معاصر به ایسنا گفت: ابتدا باید ببینیم رویایی کیست ؟!
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۵ - ۱۱:۲۸   + ۲ سایت دیگر  
حمیدرضا شکارسری می گوید: شعر حجم را در یدالله رویایی خلاصه می دانم اما تأثیر او را بر شعر معاصر به هیچ وجه نمی توان ، انکار کرد. شعر حجم با یدالله رویایی معنا می یابد، یدالله رویایی در شعر حجم تنهاست و او به تنهایی در کتاب های بعدی به نوعی تعادل بین فرم و محتوا در شعر حجم رسیده بود.
جام جم   ۱۴۰۱/۰۶/۲۴ - ۱۰:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
رویداد عاشورا و واقعه کربلا منشوری است که هر کسی از منظرِ خویش بدان نگریسته و با آن همراه شده و با چشم احساس و دل برآن گریسته است. بسیاری از آفرینندگان آثار هنری و ادبی که حتی برخی از آن ها نسبتی با مذهب نداشته به گونه ای به واقعه عاشورا اشاره کرده و برداشت خویش را داشته اند. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۶/۲۳ - ۱۳:۱۷   + ۴ سایت دیگر  
دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی در نشست خبری بزرگداشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب فارسی ضمن بیان برنامه های شورا برای این روز، از شهریار به عنوان اسطوره شعر معاصر فارسی یاد کرد.
جام جم   ۱۴۰۱/۰۶/۱۹ - ۱۴:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
این شیوه گاهی آن قدر اصالت پیدا می کند که منجر به ظهور حکم هایی چنین شود: دوره کارهای بزرگ گذشته و انسان معاصر حوصله و فرصت خواندن -و بالتبع اندیشیدن- ندارد و می خواهد ببیند و لایک کند و بگذرد! پس چه بهتر که به دوبیتی و بیتی و مصرعی بسنده کنیم. ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۶/۱۹ - ۱۳:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
کاکایی، قروه را یکی از پایگا ه های ادبی در شعر دینی و مذهبی دانست و گفت: کیفیت آثار ارسالی همتراز با جریان عمومی شعر معاصر بود.