شنبه ۰۳ آبانساعت ۰۲:۰۵Oct 2020 24

جدیدترین‌های «اقتصاد ترکیه»

انتخاب   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ - ۱۱:۵۵   + ۹ سایت دیگر  
نخست وزیر و وزیر خارجه پیشین ترکیه با انتقاد شدید از افزایش فقر و فساد در کشورش در نتیجه سیاست های رئیس جمهور، خواستار انتخابات زودهنگام شد.
اسپوتینگ روسیه   ۱۳۹۹/۰۷/۱۸ - ۱۰:۴۷   + ۲۱ سایت دیگر  
میزان ذخایر ارزی ترکیه به شکل اسکناس به 41 میلیارد و 409 میلیون دلار رسیده که پایین ترین سطح ثبت شده در دوران معاصر است.
ساعت24   ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۰۸:۳۵    
ساعت 24 – درحالی که اقتصاد ترکیه در سالهای تازه سپری شده و در مقایسه با دیگر کشورها در وضعیت مساعدی قرار داشت و به رغم دشواری ها با رشدهای مناسب رو به رو بود اما حالا وزیر دارایی و خزانه داری این کشور درارایه برنامه تازه این کشور با واقع بینی و شجاعت می گوید روزگار اقتصاد ترکیه بر وفق مراد نیست.
سلام نو   ۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۱۴:۴۳   + ۴ سایت دیگر  
از آنجا که کشور ترکیه همیشه به اندازه یک چهارم جمعیت خود پذیرای توریست ها می باشد این تصور وجود دارد که اقتصاد ترکیه تنها بر پایه گردشگری است و رشد اقتصادی این کشور از این زمینه سبب می شود اما باید گفت که این باوری است اشتباه و اقتصاد این کشور پایه های قدرتمند دیگری هم دارد.
الف   ۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۰۹:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
صدها کشتی غول پیکر از کشتی های باری گرفته تا تانکرها، کشتی های جنگی و هتل های شناور، در شهر ساحلی آلیانا ترکیه بازیافت می شوند. بازیافت کشتی های غول پیکر در اقتصاد ترکیه سهم نیم میلیارد دلاری دارد./ مهر
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ - ۱۲:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
حمایت از آرمان فلسطین ، اعلام موجودیت حزب مخالف سعودی ها و فلج شدن اقتصاد ترکیه از مهم ترین اخبار غرب آسیا در 24 ساعت گذشته بود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ - ۰۹:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
جمهوریت با اشاره به اینکه دولت ترکیه با طرح حوادث کهنه برای انحراف افکارعمومی تلاش می کند نوشت واقعیت این است که اقتصاد ترکیه فلج شده است.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ - ۰۷:۵۵   + ۱۶ سایت دیگر  
وزیر دارایی ترکیه نسبت به مثبت باقی ماندن رشد اقتصادی این کشور ابراز امیدواری کرد.
شبستان   ۱۳۹۹/۰۷/۰۸ - ۰۹:۴۴    
روزنامه جمهوریت گزارش داد ، تحریم عربستان که قرار است از هفته جاری اجرایی شود ، با هدف ضربه زدن به اقتصاد ترکیه است.
فرارو   ۱۳۹۹/۰۷/۰۶ - ۱۰:۴۷   + ۴ سایت دیگر  
اصرار و پافشاری اردوغان برای ثابت نگه داشتن نرخ بهره اقتصاد ترکیه با شکست روبه رو شد. سرانجام سیاست گذار پولی، رای به افزایش 2 واحد درصدی نرخ بهره داد تا کمی از فشار وارد شده روی لیر بکاهد ...
اصرار و پافشاری اردوغان برای ثابت نگه داشتن نرخ بهره اقتصاد ترکیه با شکست روبه رو شد.
فرارو   ۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۳:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
فرارو- محمد مهدی حاتمی؛ حدود چند هفته پیش، موسسه اعتبارسنجی مشهور مودیز (Moody's)، رتبه اعتباری ترکیه را به B1 کاهش داد. این کاهش رتبه اعتباری ترکیه، اما در حالی صورت می گرفت که این موسسه پیش از این هم اقتصاد ترکیه را در مسیر عقب گرد تشخیص داده بود ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۱۱:۱۷   + ۳ سایت دیگر  
موسسات مالی غرب باید از بحران اقتصاد ترکیه بترسند. شاید مشکلات اقتصادی ترکیه به خودش مربوط باشد ولی می تواند به اروپا راه یافته و برای غرب هم چالش ایجاد کند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۶/۱۹ - ۱۱:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
افزایش نرخ دلار آمریکا و همچنین بالا رفتن آمار بیکارها در چند ماه اخیر، شرایط اقتصادی نوینی را برای ترکیه رقم زده که در جریان آن، قشر متوسط و فقیر، برای تامین معاش، با موانع جدی روبرو شده است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۶/۱۷ - ۱۶:۱۱   + ۱۲ سایت دیگر  
اردوغان با بیان اینکه کسانی پشت درهای بسته با صندوق بین المللی پول مذاکره می کنند، بدانند که هرگز اجازه نخواهیم داد ترکیه به روزهای گذشته بازگردد، گفت: آنهایی که موفق نشدند ترکیه را از نظر سیاسی و نظامی تسلیم کنند، حال اقتصاد آن را نشانه گرفته اند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۱۲:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
کاهش 10 درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم سال 2020 میلادی، تحلیل گران اقتصادی ترکیه را به این نتیجه رسانده که آنکارا در ماه های پیش رو با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد.
تحلیل بازار   ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۲۰:۰۶    
سازمان آمار دولتی ترکیه از کوچک شدن 9.9 درصدی اقتصاد این کشور در سه ماه دوم سال جاری خبر داد.
بهار نیوز   ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۱۶:۴۳   + ۱ سایت دیگر  
گروه جامعه: بنا بر اعلام اداره آمار ترکیه تولید ناخالص داخلی این کشور از آوریل تا ژوئن سال جاری میلادی 11 درصد به نسبت فصل گذشته کاهش داشته است. ترکیه برای مدت ها، یکی از بالاترین نرخ رشد در کشورهای رو به توسعه را داشت. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۱۵:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
سازمان آمار دولتی ترکیه از کوچک شدن 9.9 درصدی اقتصاد این کشور در سه ماه دوم امسال خبر داد.
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۰۶/۰۲ - ۰۰:۰۵   + ۴ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : موسسه اعتبارسنجی فیچ یکی از سه موسسه معتبر اعتبارسنجی جهان، در تازه ترین ارزیابی خود چشم انداز اعتباری بلندمدت ترکیه را از باثبات به منفی تغییر داد، و رتبه اعتباری آن را BB- اعلام کرد ...
اقتصاد نیوز   ۱۳۹۹/۰۵/۳۱ - ۱۹:۲۱   + ۵ سایت دیگر  
اقتصادنیوز : کشف یک میدان گازی بزرگ در دریای سیاه خبر خوب برای اقتصاد ترکیه و خبری بد برای صادرکنندگان گاز به این کشور تعبیر می شود.
ساعت24   ۱۳۹۹/۰۵/۳۰ - ۱۸:۱۸   + ۴ سایت دیگر  
ساعت 24 - سرعت سقوط لیر ترکیه روز به روز شدت یافته و رکوردهای منفی تازه ای به جای می گذارد. این روند پیامدهای سنگینی برای اقتصاد ترکیه دارد و تا زمانی که بانک مرکزی این کشور دست به اقداماتی جدی نزد، این وضعیت ادامه خواهد یافت .
پارسینه   ۱۳۹۹/۰۵/۲۹ - ۱۹:۴۰   + ۱۱ سایت دیگر  
رجب طیب اردوغان، امروز چهارشنبه طی سخنانی که داشت، گفت: با توجه به شیوع کووید_19 این بیماری همه گیر هنوز تحت کنترل ما قرار داد و اقتصاد ترکیه به رشد قبلی خود دست یافته است. ...
ساعت24   ۱۳۹۹/۰۵/۲۹ - ۰۹:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
ساعت 24 - بانک جهانی در گزارشی تحت عنوان ‘’ نگاهی بر اقتصاد ترکیه ‘’ اعلام کرده است خروج سرمایه و کاهش ذخیره های ارزی این کشور میتواند فشار مضاعفی را بر تامین منابع مالی از خارج وارد کند .
رییس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می گوید با توجه به اهمیت حفظ آمار گردشگران برای اقتصاد ترکیه، دولت این کشور تمهیدات جدی را برای از سرگیری سفرهای توریستی به این کشور به کار بسته است.
کرد پرس   ۱۳۹۹/۰۵/۲۵ - ۱۳:۱۰    
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه همچنان بر حفظ لحن ملی گرایانۀ خود تأکید می کند؛ چیزی که مدت ها به آن عادت کرده ایم. او رؤیاها و آمال نو عثمانی گرایانۀ خود را پنهان نمی کند و همچنان به اقدامات تحریک آمیز خود، نه تنها علیه یونان و قبرس بلکه علیه شماری از کشورهای دیگر از جمله فرانسه، ادامه می دهد ...
روز پلاس   ۱۳۹۹/۰۵/۲۵ - ۰۸:۲۷   + ۴ سایت دیگر  
بیش از 12 درصد اقتصاد ترکیه وابسته به صنعت گردشگری است و شغل بیش از 2.5 میلیون نفر وابسته به این صنعت است
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ - ۱۸:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
بانک جهانی اعلام کرد: اگر ترکیه از دخایر ارزی خود استفاده نمی کرد با اوضاع اقتصادی وخیمتری مواجه می شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۵/۲۱ - ۱۴:۱۷    
منتقدین، مدیریت غلط دولت را اصلی ترین دلیل کاهش ارزش لیره ترکیه می دانند اما رئیس جمهور معتقد است که اقتصاد ترکیه با بادهای مصنوعی به لرزه درنمی آید.
بعد از حادثه انفجار بندر بیروت، ترکیه اعلام کرد تا فعالیت دوباره بندر بیروت، بندر مرسین در خدمت لبنان است. در ترکیه، مرسین به مروارید مدیترانه معروف است و یک مرکز مهم در اقتصاد ترکیه به حساب می آید.
اقتصاد آنلاین   ۱۳۹۹/۰۵/۲۱ - ۱۳:۲۳   + ۳ سایت دیگر  
دهه نود میلادی را دهه ی ننگین اقتصاد ترکیه می نامند. دهه ای که رشد خالص اقتصادی ترکیه در آن صفر بود. ترکیه در سال های 1994، 1999 و 2001 رشدهای اقتصادی منفی شش درصد را تجربه کرد. همچنین در فاصله ی سال های 1994 تا 2001 قیمت دلار در ترکیه 100برابر شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۵/۱۸ - ۱۳:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
حجم انتقادات از برات آلبایراک به حدی است که اردوغان و دیگر سران حزب حاکم، ناچار شدند به منظور دفاع از او، هشتگ حمایتی به راه بیاندازند.
همزمان با تشدید تنش های ژئوپلتیکی، سرمایه گذاران خارجی در حال بیرون کشیدن پول خود از بازارهای مالی ترکیه هستند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۵/۰۴ - ۱۱:۳۱   + ۳ سایت دیگر  
اقتصاددان ها عقیده دارند اقتصاد ترکیه 4.3 درصد در 2020 کوچک می شود و 4.5 درصد در سال آینده رشد می کند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۵/۰۴ - ۰۳:۱۱   + ۱۳ سایت دیگر  
نظرسنجی رویترز نشان می دهد ترکیه سال سختی را پیش رو دارد.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۵/۰۳ - ۲۰:۵۰    
" برات آلبایراک " داماد اردوغان و وزیر اقتصاد ترکیه در صفحه توییتر خود از طرح جدید ضرب سکه به مناسبت تغییر کاربری دوباره ایاصوفیه از موزه به مسجد خبر داد و طرح سکه های جدید را منتشر کرد.
بهداشت نیوز   ۱۳۹۹/۰۵/۰۳ - ۱۲:۳۹   + ۲ سایت دیگر  
" برات آلبایراک " داماد اردوغان و وزیر اقتصاد ترکیه در صفحه توییتر خود از طرح جدید ضرب سکه به مناسبت تغییر کاربری دوباره ایاصوفیه از موزه به مسجد خبر داد و طرح سکه های جدید را منتشر کرد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۵/۰۲ - ۱۲:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
رهبر حزب سعادت ترکیه تاکید کرد چرخ های اقتصاد این کشور متوقف شده است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۴/۲۸ - ۱۲:۰۲    
بانک مرکزی ترکیه از آغاز سال 2019 میلادی تاکنون یکصد میلیارد دلار به بازار تزریق کرده تا مانع از افزایش قیمت دلار شود، اما این راهکار موقت٬ پاسخ نداده و حالا ترکیه با معضلی به نام کاهش منابع ارزی روبرو شده است.
سیر اقتصاد ترکیه در دهه های اخیر دو آموزه مهم دربردارد. نخست اقداماتی که اقتصاد ترکیه را از بحران ارزی 2001 نجات داد و دوم از سرگیری سیاست های مخربی که به بازگشت بحران در سال 2018 منجر شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ - ۱۴:۰۹    
سرمایه گذار ترجیح می دهد پولش را جایی ببرد که هم امنیت و اعتبار دارد و هم راه را برایش صاف کرده اند و مانعی در کار نیست. آن چه در مورد ترکیه در رسانه های جهان می بینیم٬ شک و تردید به دل سرمایه گذار می اندازد.
عبدالله گل که بین سال های 2007 تا 2014 رئیس جمهور ترکیه بود در مصاحبه با روزنامه کارار، وضعیت اقتصاد ترکیه را رو به وخامت خواند و گفت: شاخص های اقتصادی ترکیه نشان می دهد که وضعیت بسیار نگران کننده است ...
انتخاب   ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ - ۱۴:۳۰    
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : ترکیه، یکی از زیباترین کشور جهان محسوب می شود که به دلیل داشتن مردمان مهربان و مهمان نواز، سواحل جذاب، آب وهوای عالی و قیمت های بسیار خوب مسکن، محبوبیت بسیاری پیدا کرده است ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۴/۰۹ - ۱۲:۱۴    
بخش عظیمی از درآمدها و بودجه سالانه ترکیه صرف واردات منابع انرژی و به ویژه نفت می شود و کاهش جهانی قیمت طلای سیاه٬ به شدت به نفع اقتصاد ترکیه است.
شفقنا   ۱۳۹۹/۰۴/۰۱ - ۰۱:۳۹    
شفقنا- اردوغان گفت: ما در مواجهه با بیماری همه گیر کرونا موفق بوده اییم ان هم در شرایطی که بسیاری از کشورهای توسعه یافته با زیرساختهای قوی بهداشتی و مدیریتی و غذایی از مدیریت آن درمانده اند. ...
ساعت24   ۱۳۹۹/۰۳/۲۷ - ۱۲:۱۵    
ساعت 24 - بسیاری از اقتصاددانان بزرگ جهان تا قبل از شیوع کرونا بر این باور بودند که سال 2020 برای ترکیه بعد از رکورد اقتصادی که در سال 2018 گریبان گیر آن شده بود، سال تغییر و تحول خواهد بود ...