پنجشنبه ۰۹ آذرساعت ۲۰:۲۶Nov 2023 30
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «عارفان»

کیهان   ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۲۲:۲۷   + ۱۴ سایت دیگر  
1- در یکی از محفل های شعر و ادب، از شاعری خواستند که شعری بخواند. شاعر پشت تریبون رفت و پرسید: شعر نو بخوانم یا شعر کهن؟ گفتند شعر کهن بخوان. پرسید مثنوی باشد یا غزل؟ گفتند غزل را بیشتر می پسندیم. پرسید عاشقانه باشد یا عارفانه؟ گفتند؛ عارفانه باشد ...
شبستان   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۱۰:۵۱    
کارشناس دینی گفت: بر اساس روایات رسیده یکی از معانی لیله القدر، حضرت فاطمه زهرا (س)است؛ یعنی فاطمه، لیله قدر عارفان است و با این اوصاف کسی قادر به درک فاطمه (س) نخواهد بود.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۹/۰۱ - ۲۰:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
دکتر مریم حسینی، استاد دانشگاه الزهرا، نخستین بار زنده یاد صمد موحد را در درس گلشن راز و کلاس استاد شیخ الاسلامی (رحمه الله علیه) می بیند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۸/۲۴ - ۰۹:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
امام جمعه آمل گفت: جای تأسف دارد در ورودی شهری که دیار عالمان، مهد بزرگان، علما، فقها، فلاسفه، ادبا و عارفان است تمثال چهره های تاریخی و بارز دنیا از این خطه مشاهده نمی شود.
همگردی   ۱۴۰۲/۰۸/۲۱ - ۱۳:۰۵    
حاج میرزا احمد عابد نهاوندی مشهور به حاج مرشد چلویی، شاعر متخلص به ساعی و از عارفان معاصر، که در حدود نود سالگی در سال 1357 شمسی در تهران درگذشت، در گورستان ابن بابویه شهرری در خاک آرمیده ست.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۸/۲۰ - ۱۰:۵۶    
مبلغ نوشت: از نگاه دکتر ضیایی، صدر تا ذیل آثار مولانا گویی یک جویبار است که در آن خبر و اثری از تلاطم، و تمّوج، و نوسان ها نیست و گویا یک یقین و عشقی بوده است که مولانا از اول در آن غرق بوده است. اما به سراغ حافظ که می رویم با آدمی به کلی متفاوت مواجه می شویم ...
صاحب نیوز   ۱۴۰۲/۰۸/۱۸ - ۰۰:۰۷    
روابط تهران – دوشنبه از ابتدای استقلال تاجیکستان در سال 1991 درحال رشد بوده که به گفته کارشناسان، پیوند دیرینه فرهنگی، دینی و تاریخی میان دو کشور مهم ترین دلیل این تعاملات روزافزون بوده است ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۸/۱۷ - ۱۳:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
محمدجواد گودینی می گوید رابعه عَدویّه از زنان نامدار عرفان اسلامی بوده که نامش در کنار نام بزرگانی همچون بایزید بَسطامی برده شده و در میان عارفان نامور به عشق الهی شهره است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۸/۱۵ - ۰۸:۰۰   + ۶ سایت دیگر  
آرامگاه خواجه عمادالدین محمود کرمانی در کنار دروازه قرآن شیراز، در درون غاری، کمی بالاتر از آرامگاه خواجوی کرمانی قرار دارد. خواجه عمادالدین وزیر معروف دربار شیخ ابواسحاق _ آل این جو بوده است ...
مشرق نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۲۳ - ۰۰:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیتی نوشت: شیخ زکزاکی، نمادی از اسلام عارفان مبارزه جو است که امام خمینی (ره) آنها را در قول و عمل مدافع اسلام پابرهنگان، اسلام مستضعفین، اسلام رنجدیدگان تاریخ و در یک کلمه، مدافع اسلام ناب محمدی می داند. ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۷/۲۲ - ۰۰:۱۷   + ۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- حافظِ ما در فرهنگ بشری بی مانند است؛ شاعری که شعرِ فارسیِ او را زاهدان و عارفان در قنوت نماز به جای ادعیه و آیات عربی بخوانند و در عین حال کافران هر دوره ای شعر او را آینه اندیشه های خود بدانند؛ مردمِ ما، دیوانش را در کنار قرآن مجید ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۷/۲۰ - ۰۸:۳۹    
نویسنده و پژوهشگر ادبی در چهارمحال وبختیاری حافظ را قله دست نیافتنی شعر فارسی در حوزه عرفان عملی دانست و گفت: او در کنار مردم است اما تعالی و صعود به بالا دارد و این پیشرفتگی در عنصر عرفان باعث جایگاه متمایز او در میان بسیاری از شاعران و عارفان تاریخ زبان و شعر فارسی شده است.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۷/۱۹ - ۲۱:۴۷   + ۱۰ سایت دیگر  
قم- معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در پیامی، با برشمردن ویژگی های علامه حسن زاده آملی، وی را یکی از فیلسوفان و عارفان جهان اسلام برشمرد.
اتحاد خبر   ۱۴۰۲/۰۷/۱۹ - ۱۶:۵۳    
اتحادخبر-حبیب اله نعمتی:خواجه شمس الدین محمد ملقب به ترجمان الاسرار، لسان العرفا، ناظم الاولیاء، خواجه عرفان، کاشف الحقایق،.... سهم غیر قابل انکاری بر فرهنگ و زبان این مرز و بوم دارد؛ شاعر شاعران از قرن هشتم تاکنون مورد تحسین سخن شناسان و زبان پژوهان بوده و عاشقان ...
اندیشه معاصر   ۱۴۰۲/۰۷/۱۸ - ۲۰:۲۹   + ۴ سایت دیگر  
فال حافظ یکی از رایج ترین و محبوب ترین روش های پیش بینی در فرهنگ و ادبیات ایران است. این فال بر اساس شعرهای غزلی از دیوان حافظ، یکی از بزرگترین شاعران و عارفان ادبیات فارسی، صورت می گیرد. حافظ با استفاده از کلمات و اشعار زیبا و عمیق، اصول و ارزش های معنوی را به شیوه ای هنرمندانه به ارمغان می آورد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۷/۱۸ - ۲۰:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
فرمانده انتظامی استان همدان با بیان اینکه شهدا در راه دفاع از آرمان های انقلاب و امام راحل جانفشانی کردند گفت: شهدا پهلوانان بی ادعا و عارفان حق آشنا بودند که از خود گذشتند و به خدا رسیدند.
آوای رشت   ۱۴۰۲/۰۷/۱۳ - ۲۳:۵۳   + ۶ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، پیمان جبلی، رئیس سازمان صدا و سیما در این مراسم، با بیان اینکه به برکت نوای ذاکران و مادحان و پیرغلامان اهل بیت(ع) ما امام حسینی شدیم، اظهار کرد: پیرغلامان حسینی نهضت سیدالشهداء(ع) را امتداد بخشیدند و واسطه پیام دشت کربلا به تاریخ شدند. ...
سلام نو / وقت صبح   ۱۴۰۲/۰۷/۱۲ - ۱۲:۰۹   + ۴ سایت دیگر  
تصویری از مقنعه متفاوت یک معلم در مترو مورد توجه قرار گرفت.
یکتا پرس   ۱۴۰۲/۰۷/۱۰ - ۰۴:۰۵    
مولانا جلال الدین محمد بلخی از مشهورترین شاعران و عارفان ایرانی است که با القاب مولوی، مولانا، مولوی رومی، ملای رومی شناخته شده است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۹ - ۱۹:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: مولانا از عارفان بزرگ سنت اول عرفانی به شمار می رود، صاحب مشرب عرفانی است و در سنت اول عرفانی، هیچ شخصیتی به اندازه او برجسته و اثرگذار نیست.
فرادید   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۲:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
شمس الدین محمد بن علی ابن ملک داد، ملقب به شمس تبریزی است که سالروز تولدش مشخص نیست؛ ولی مورخان وفات او را در سال (645 هجری) ثبت کرده اند. شمس تبریزی که رندی عالمسوز بود و معمای وجودش با هیچ تذکره تاریخی تاکنون گشوده نشده است ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۱۷:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
ارومیه - ایرنا - استاندار آذربایجان غربی گفت: شهر خوی مرکز عالمان و عارفان و ادیبان در طول تاریخ بود و امروز مردم آذربایجان غربی به شهر عشق و عرفان با وجود شمس تبریزی می بالند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۰:۲۶    
عارفان و صوفیان بلند مرتبه مردم را به ترک دنیا دعوت نمی کرده اند و اگر در سخنانشان چنین اشاراتی به ترک دنیا هست مقصودشان از دنیا همان غفلت و بی خبری و استغراق در تعیّنات مادی و دور ماندن از لذات معنوی است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ - ۲۱:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
شهید علیرضا کریمی نوجوانی است که ره صدساله عارفان را یک شبه طی کرد و خود چراغی شد برای آیندگان.
صفحه اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ - ۱۵:۵۲   + ۱۷ سایت دیگر  
آمد فصل یادآوری رشادت های آنان که کبوترانه از این آشیانه ی خاکی پرگشودند تا ملتی در سایه سار عزت، اقتدار و شرافت برای همیشه بزرگی کنند.پهلوانان بی ادعا و عارفان حق آشنایی که کرامات و سجایایشان ماندگاری این سرزمین را در تاریخ، بیمه نمود و چشمه های معرفت و اخلاصشان در قامت استوار این سرزمین جاری ماند.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۳:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
حوزه/ چهارمین حلقه معرفتی تربت پاک همزمان با 30 شهریور در جوار مزار شریف عارفان بزرگ تخت فولاد اصفهان برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۲۰:۱۸   + ۳ سایت دیگر  
فومن- همزمان با سالروز شهادت امام رضا (ع)، مردم دیار آیت الله بهجت(ره) در فومن با اجتماع در میدان اصلی شهر به سوگواری پرداختند.
رسا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۱۸:۳۲    
چهارمین حلقه ی معرفتی تربت پاک در جوار مزار شریف عارفان بزرگ تخت فولاد برگزار می شود.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۵ - ۱۱:۳۵    
حادثه کربلا از زوایای گوناگونی شایان بررسی است. هرکسی به اندازه درکش از زندگی و روابط اجتماعی و انسانی می تواند با واقعه عاشورا ارتباط برقرار کند. یکی از ابعاد این واقعه وفاداری است.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۱۶:۳۹    
ادبیات عاشیقی شامل داستان ها، قاراوللی ها (لطایف) و اشعار است. داستان های عاشیقی به سه گونه، حماسی (رزمی) غنایی (بزمی) و اجتماعی (خانواده و اخلاق) تقسیم می شوند.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۲/۰۵/۲۸ - ۱۰:۲۱   + ۱۶ سایت دیگر  
ابن سینا در نمط نهم اشارات که بیان مقامات عارفان و تبیین کمال انسانی است، سخن بسیار مهمی درباره امر به معروف و نهی از منکر دارند. بدیهی است که مخاطب این سخن در درجه اول عالمان دینی یا طلابی هستند که این روز ها در فضای حقیقی و مجازی خلق خدا را امر به معروف و نهی از منکر می کنند ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ - ۱۹:۰۸    
آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی که در فاصله سه کیلومتری تویسرکان، روستای آرتیمان واقع شده مربوط به میررضی الدین آرتیمانی است که یکی از عارفان برجسته در زمان شاه عباس صفوی بوده و اسم اصلی او سید محمد بوده است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۱۱:۱۱    
تعبیر عارفان از امانت، اختیار است که آسمان و زمین یعنی قوای عالی و دانی در جهان از قبول آن سر باز زدند، زیرا اختیار هزار مسئولیت بر دوش آدمی می اندازد که هر لحظه باید تصمیم گیرد تا چه کاری را انجام دهد یا از چه کاری بپرهیزد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۱ - ۱۱:۵۴    
کوهبنان عمری طویل، بیش از قدمت تاریخ کرمان دارد، به گونه ای که باستان شناسی، به نام ارهوکریده در شرق کوهبنان نزدیکی های تخت امیر، مجموعه ای از ابزار و آلات اواخر دوران میان سنگی و دوران نوسنگی کشف کرده است. مارکوپلو در سفرنامه خود از کوهبنان به عنوان شهری بزرگ و آباد یاد کرده است ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۰ - ۱۴:۱۸    
قشم - ایرنا - امام جمعه موقت قشم با تشریح ابعاد گوناگون شخصیت بی نظیر امام زین العابدین (ع) و زینت عابدان در واقعه کربلا، اسارت اهل بیت (ع)، حضور در مجلس یزید و ابلاغ اهداف نهضت حسینی گفت: چهارمین امام شیعیان و پیشوای عارفان پیام قیام عاشورای حسینی را جهانی کرد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۵/۱۱ - ۰۸:۱۰    
آیت الله خراسانی گفت: آیت الله جوادی آملی یکی از مفسرین، فیلسوفان و عارفان برجسته است. اگر چنین شخصی درباره جایگاه زن در قرآن سخن می گوید، یعنی یک مفسر دارد این حرف را می زند که صاحب اثر است و یک دوره کامل، آن هم در نظر علامه طباطبایی تلمذ کرده و خودش هم یک دوره تفسیر گفته است ...
شرکت ملی گاز ایران   ۱۴۰۲/۰۵/۰۸ - ۱۲:۳۲   + ۳ سایت دیگر  
سالروز شهادت اسوه تقوی، کرامت، بزرگواری، سیدساجدین و پیشوای عابدان و عارفان حضرت امام زین العابدین(ع) تسلیت باد .
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۵/۰۷ - ۱۳:۴۶    
ایلام - ایرنا - ایلامیان یکی از نادر مردمانی هستند که از سنوات بسیار دور و گذشته های پرنور چراغ ارادت و علاقمندی به خاندان عصمت و طهارت(ع) در کنه وجود و عمق جانشان شعله ور شده و همواره برای خشنودی امام عارفان و یاران با وفایش حاضرند جان و نان خود را فدا کنند و این بندگی و برازندگی آنان همه ساله در ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۵/۰۵ - ۰۱:۵۹   + ۸ سایت دیگر  
قم- استاد حوزه علمیه قم گفت: محصول شرکت در مجالس اهل بیت (ع) بهره مند شدن از معرفت الهی است و کسی که رابطه اش برقرار می شود کمترین فایده اش رسیدن به مقام عارفان است.
قم پرس   ۱۴۰۲/۰۵/۰۴ - ۱۲:۰۱   + ۷ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس ; حجت الاسلام والمسلمین ظهیری در هشتمین شب عزادارای هیئت خادم الرضا(ع) تصریح کرد: مجالس اهل بیت علیهم السلام قوی ترین اثرش در زندگی کسانی که پیوند با این محافل دارند این است که باعث می شود انسان در جمع عارفان و کسانی که طالب معرفت نسبت به قرآن و عترت هستند، قرار بگیرد. ...
همشهری   ۱۴۰۲/۰۴/۲۳ - ۱۳:۱۲    
آخرین سال های حکومت رضاشاه و منع فعالیت های مذهبی بود. خانه کوچک حجت الاسلام ابوالفضل شیروانی در کوچه پسکوچه های محله امیریه ، بهترین مکان برای دورهمی های مخفیانه علما و چهره های بنام بود.
صدا نیوز   ۱۴۰۲/۰۴/۲۰ - ۰۰:۵۱    
اگر ما فهم سلوکی و شهودی نداشته باشیم نمی تواینم عرفان اهل بیتی(ع) را به عنوان عرفان استخراج کنیم و اگر هم قدمی برداریم صرفا یکسری مطالبی بازاری تولید خواهیم کرد که عارفان عالم به آن توجهی نشان نخواهند داد. بنابراین باید سازوکار فهم سلوکی و شهودی و مبانی اجتهاد آن را ترسیم کنیم. ...
پایگاه خبری تحلیلی گرو   ۱۴۰۲/۰۴/۱۹ - ۰۱:۴۹   + ۲ سایت دیگر  
با حضور مسئولان شهرستان، بوستان مشاهیر نهاوند باهدف معرفی علما، بزرگان و عارفان این منطقه در محیطی زیبا افتتاح شد.
روزنامه شهروند   ۱۴۰۲/۰۴/۱۷ - ۰۹:۳۳    
شاهرود بهشت عاشقان طبیعت و زیباترین شهر استان سمنان است. در این خطه از کشور می توان جنگل و کویر، کوهستان و رودخانه، آبشار و چشمه و آثار تاریخی و باستانی و مذهبی را در کنار هم یافت ...
راهیان نور   ۱۴۰۲/۰۴/۱۳ - ۱۰:۲۹    
یادمان شهدای بازی دراز که به گفته شهید بهشتی خانقاه عارفان است؛ میزبان خادمین شهدایی است که خستگی کار روزانه خود را شب ها با دعا و توسل به اهل بیت در می کنند.
ایثار   ۱۴۰۲/۰۴/۰۷ - ۲۱:۵۲    
همزمان با فرا رسیدن روز عرفه، دعای پر فیض عرفه با حضور مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر در حسینیه ابا عبدالله الحسین (ع) گلزار شهدای شهر بوشهر برگزار شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۴/۰۲ - ۱۷:۵۲    
آرامگاه شمس تبریزی در خوی میعادگاه عارفان و دوستداران عرفان اسلامی و یکی از مکان های مهم گردشگری و زیارتی خوی در استان آذربایجان غربی است است.
افق تهران   ۱۴۰۲/۰۴/۰۱ - ۲۳:۳۷    
مسیر پیشین _حرکت از عرفان نظری به عملی_ سبک بسیاری از عرفا بوده است. شگفت از کسانی است که هر چند عرفان نظری آنچنانی را طی نکردند ولی در عرفان عملی و همجوشی با خلق گوی سبقت را از دیگران ربودند. شهید چمران از جمله این افراد است ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۳۰ - ۰۴:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
امیراسماعیل آذر نویسنده وپژوهشگر زبان فارسی عارفان در زمان یادکردن از خداوند گویی معشوق شان را از آسمان به زمین و نزد خود می آورند و عشق به وی را در همه جا متجلی می بینند ...