پنجشنبه ۰۶ آذرساعت ۰۲:۵۷Nov 2020 26
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «شاهنامه»

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۱۰:۴۰    
به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آوج برنامه هم آوا با شاهنامه به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار گردید
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۹/۰۴ - ۰۸:۵۶    
در زمان پادشاهی اردشیر ساسانی بر ایران، شهری به نام گجاران وجود داشت که دختران آن شهر، همه، برای امرارمعاش به دامنه کوهی می رفتند و گروهی به رشتن پنبه مشغول می شدند. در این میان، دختری بود که 7 برادر داشت و بدینسان پدرش را هفتواد می خواندند.
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۹/۰۱ - ۱۲:۱۷    
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان رضوی با همکاری بنیاد فردوسی مشهد و به پاس هفته کتاب، مهرواره جهان شاهنامه را برگزار کرد.
میزان   ۱۳۹۹/۰۸/۳۰ - ۲۱:۵۰    
خبرگزاری میزان - کتاب مهر و آتش از آخرین آثاری است که از زنده یاد مهرداد اوستا به جا مانده و چنان که از نام کتاب برمی آید، در بردارنده مطالب و نکاتی پیرامون شاهنامه فردوسی است. در ابتدای کتاب، معرفی مختصری از زندگی اوستا، سالشمار زندگی و فهرست آثار وی آمده است. ...
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۰۰:۱۰    
محمدعلی سپانلو را عمدتا با عنوان شاعر تهران می شناسند. او روز چهارشنبه 29 آبان 1319 در شهر تهران خیابان ری به دنیا آمد. پدرش کارمند بانک ملی بود. محمدعلی با داستان ها و شعرهایی که پدر از شاهنامه و سعدی و نظامی می گفت، بزرگ شد ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۸:۵۷   + ۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- خاطرات یک عابر برای آشنایی با محیط بانی، شاهنامه فردوسی و تاریخ ایران باستان ، قدیمی ترین کتاب حوزه پزشکی کامل الصناعه الطبیه ، هستی شناسی انقلاب اسلامی و هندسه اقلیدوسی پیشنهاد ریش سفیدان حوزه کتاب و علم در پنجمین روز پویش کتابخوانی ملی و هفته کتاب بود.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۸:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: مهدی محقق مطالعه کتاب کامل الصناعه الطبیه و حسن تاجبخش کتاب های شاهنامه فردوسی و تاریخ ایران را برای مطالعه پیشنهاد کردند. اکبر ثبوت نیز به ناشران توصیه کرد کتاب محمد، خاتم پیامبران را تجدید چاپ کنند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۷:۵۵   + ۶ سایت دیگر  
مهدی محقق مطالعه کتاب کامل الصناعه الطبیه و حسن تاجبخش کتاب های شاهنامه فردوسی و تاریخ ایران را برای مطالعه پیشنهاد کردند. اکبر ثبوت نیز به ناشران توصیه کرد کتاب محمد، خاتم پیامبران را تجدید چاپ کنند.
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، "شبی با هفت خوان رستم" گروه خردسال شاهنامه خوانان دستان فرهنگ سرای رمضان امیری با همکاری گروه اندیشه سرای فردوسی کرمان به صورت آنلاین برگزار می شود.
آقای خبر   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۴:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، حسن تاجبخش، استاد ممتاز دانشگاه تهران و عضو پیوسته فرهنگستان علوم، با پیوستن به پویش کتابخوانی ملی که به مناسبت هفته کتاب از سوی کتابخانه ملی در حال برگزاری است، گفت: اگر من بخواهم کتابی را برای خواندن توصیه کنم ...
مرجان فولادوند نویسنده، اسطوره پژوه و شاهنامه شناس گفت: مطالعه رمان محدودیت های مشترک انسان ها را می شکند و ما را از جغرافیا، جسمیت، زمان و تاریخ خودمان رها و امکان تجربه زندگی های متعدد و بی نهایت را فراهم می کند.
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۲:۰۸    
سه شنبه 27 آبان1399، مراسم اختتامیه مهرواره جهان شاهنامه در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی با همراهی بنیاد فردوسی و در فضای مجازی برگزار شد
اتحاد خبر   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۱:۰۶    
اتحادخبر-یعقوب فولادی: به روشنی مشخص است که بیشتر ِ مطالب ِ شاهنامه از روایات ِزرتشتی انتخاب شده اند، اگرچه بخشی از آنها در گذر ِزمان و در نتیجه تغییر ِشرایط به صورت های مختلف دچار ِتغییر یا تعدیلاتی شده اند ...
اتحاد خبر   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۰:۰۷    
اتحادخبر-مهدی بردبار:امروزه ویرایشِ انتقادی شاهنامه که دکتر جلال خالقی مطلق در آن سرآمد است معتبرترین نوعِ روش برای تشخیصِ بیت های اصیل و نااصیل شاهنامه شمرده می شود. لیکن با این وجود در پاره ای از موارد این روش نتوانسته است چنان که باید از پسِ تشخیص بیت های اصیل شاهنامه برآید ...
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۰:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
64 اثر در نخستین دوسالانه ملی نقاشی شاهنامه فردوسی انتخاب شدند. بر این اساس، در مرحله نخست این دوسالانه از میان 307 اثر رسیده به دبیرخانه، تعداد 64 اثر از سوی هیئت داوران برگزیده شد.
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۰۶:۳۷    
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مجتمع اهواز به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی پویش استانی شخصیت شناسی شاهنامه را برگزار می کند.
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان   ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ - ۱۳:۴۵    
کودکان و نوجوانان هشتگرد استان البرز در ایام هفته ی کتاب و کتاب خوانی از طریق ویژه برنامه ی کانون و کتاب با شاهنامه و فعالیت های فرهنگی، هنری کانون آشنا می شوند.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۳۹۹/۰۸/۲۷ - ۱۳:۴۴    
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آوج به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برنامه های هم آوا با شاهنامه و کتابکده را برگزار می نماید
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۱۲:۴۱    
رستم را فرزندی بود سهراب نام که نزد مادرش، تهمینه، بزرگ شده بود و هیچ نشانی از پدر نداشت. روزی از مادر جویای پدر شد و بعد از آنکه از پهلوانی پدر آگاه شد، به قصد پیدا کردن او و تلاش برای به پادشاهی رساندن پدر، عازم ایران شد. به خاک ایران که پای نهاد، هر آبادی ای را پشت سر گذاشت تا به دژ سپید رسید.
برترین ها / پانا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۱۴:۲۷   + ۱۵ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا: امرالله احمدجو و نرگس آبیار کتاب هایی را برای مطالعه پیشنهاد کردند. به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، امرالله احمدجو - فیلم نامه نویس و کارگردان - با پیوستن به پویش کتابخوانی ملی که به همت این سازمان برگزار شده است ...
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۱۱:۱۷   + ۵ سایت دیگر  
چاپ سوم کتاب نهادینه های اساطیری در شاهنامه فردوسی تألیف مهوش واحددوست از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۸/۲۶ - ۰۱:۲۲   + ۳ سایت دیگر  
گروه استان ها-رئیس اداره امور هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد از برپایی نخستین دوسالانه ملی نقاشی با محوریت شاهنامه فردوسی خبر داد.
تبیان   ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۲۰:۲۷    
خانم بهناز معزز معلم کلاس فارسی پایه ششم درس هفت خان رستم را تدریس می کنند. در این ویدئو با شاهنامه و شاعر شهیر ایرانی، فردوسی آشنا می شویم.
فرهنگ سدید   ۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۸:۳۷    
شاید قبل از کتاب باز باورمان نمی شد شاهنامه خوانی می تواند به یک برنامه اضافه شود، اما همین شاهنامه خوانی که در این روزگار از یاد خیلی ها رفته، جایش را وسط این برنامه باز کرده است یا اینکه همین قسمت اخیر درمورد مولوی شناسی صحبت شد و به گفته سازندگان آنقدر از این بخش ها استقبال می شود که باز هم به ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۸/۲۴ - ۱۹:۵۷    
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی؛ قصه خوانی، متل گویی و شاهنامه خوانی به صورت مجازی در کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۴ - ۱۴:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
فرهنگ پهلوانی میراث پرافتخار ایرانیان یکتاپرست است که با بهره گیری از تعالیم اسلام تکامل یافته و با الگو قراردادن جوانمرد عالم بشریت حضرت علی (ع) و اتکا به مضامین معنوی و مرام اخلاقی برگرفته از قرآن، احادیث و روایات، منابع ارزشمند عرصه ادبیات همچون شاهنامه فردوسی ...
جام جم   ۱۳۹۹/۰۸/۲۳ - ۰۹:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
شاهنامه 30 سال زمان می خواست تا تبدیل شود به حماسه ملی ایرانیان؛ شاهکاری که با داستان پردازی ها و حماسه سازی های فردوسی حکیم، توانست نام ایران را جاودانه کند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۱۷:۴۹   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی این جشنواره برای دومین سال متوالی به همت معاونت گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی و مشارکت منطقه یک شهرداری مشهد برگزار شد و در آن کودکان و نوجوانان شاهنامه خوان از سراسر پهنه ایران زمین با یکدیگر به رقابت پرداختند.
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۱۶:۵۲    
غلامرضا اربابی، زاده سیستان است. شهری اساطیری که نام و آوازه پهلوانانش که برای دفاع از خاک ایران زمین جنگیده اند، از حافظه تاریخی ایرانیان به داستان های شاهنامه راه پیدا کرده است.
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۱۴:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
اهدای کتاب به مناطق عشایری، تجلیل از خادمان کتاب و اجرای برنامه هم آوا با شاهنامه از برنامه های استان های البرز، قزوین و زنجان در بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران است.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ - ۰۹:۵۱    
گروه شاهنامه خوانان و نقالان دستان به همت فرهنگسرای رمضان امیری برگزار می کند.
سینا خبر   ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ - ۱۰:۲۷    
سیناخبر- هفت خان رستم از شاهنامه فردوسی.
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۱۹ - ۱۳:۵۵    
دکتر گیتی فلاح رستگار، نگارنده کتاب تازه نشریافته بانوان شاهنامه ، بر این باور است که بانوان شاهنامه بستر شکل گرفتن این اثر گران مایه و افتخارآمیز بوده اند؛ هرچند جنگ ها و پهلوانی های به ظاهر مردانه، جلوه آنان را کم رنگ کرده است.
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۱۹ - ۱۲:۲۲    
خسروپرویز، شاه ایران، را همسری زیباروی بود به نام شیرین: ورا بر زمین دوست شیرین بدی/ بر او بر چو روشن جهان بین بدی // پسندش نبودی جز او در جهان / ز خوبان و از دختران مهان.
روزنامه مردم سالاری   ۱۳۹۹/۰۸/۱۹ - ۱۰:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
هادی رحیمی کارگردان فیلم شماره 29 است که این فیلم را در حوزه سینمای کودک و نوجوان ساخته است. او در گفت وگو با هنرآنلاین در خصوص قصه این فیلم توضیح داد: قصه درباره پسربچه نوجوانی است که علاقه مند به فوتبال و لیونل مسی است و به تبع آن شماره پیراهن او را نیز دوست دارد ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۸/۱۸ - ۰۹:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
انتشارات سیاهرود کتاب حماسه بشکوه اثر بهمن افشانی آقاجری را در دو جلد منتشر کرد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۸/۱۶ - ۰۸:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
شیراز- ایرنا- شاهنامه خوانی در شهر "دژکرد" و روستای "چرکس" از توابع بخش سده شهرستان اقلید در شمال فارس، به تازگی در زمره آثار ناملموس ملی به ثبت رسیده است؛ آن هم درصورتی که حتی بسیاری از دست اندرکاران و پژوهشگران ثبت میراث ناملموس از وجودش بی اطلاع بودند.
شبستان   ۱۳۹۹/۰۸/۱۵ - ۱۷:۰۱   + ۴ سایت دیگر  
زارع با بیان اینکه اشعار فردوسی سراسر نیکی، خوبی،عزت، اخلاق مداری، جوانمردی و ... است،گفت: اگر از دوران کودکی اخلاقیات و جوانمردی را برای فرزندانمان ترسیم کنیم قطعا در بزرگسالی به عنوان بازدارنده از خطا زندگی خواهند کرد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۸/۱۵ - ۱۱:۴۹   + ۲ سایت دیگر  
کانون اندیشه جوان دوره های آموزشی متن خوانی اخلاق ناصری، بررسی نظرات شهید آوینی درباره هنرو سینما، متن خوانی کتاب تنبیه الامه مرحوم نائینی ومتن خوانی اندیشه سیاسی در شاهنامه رابرگزار می کند.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۸/۱۴ - ۱۷:۰۵    
استاد فریدون جنیدی شاهنامه پژوه مشهور ایرانی که سال ها نیز با هدف حفظ زبان های باستانی ایران به آموزش رایگان خط و زبان میخی و پهلوی با علاقمندان پرداخته است، در نامه ای سرگشاده خطاب به رییس جمهوری از حجت الاسلام حسن روحانی خواسته است ...
شبستان   ۱۳۹۹/۰۸/۱۴ - ۰۹:۳۲   + ۶ سایت دیگر  
کارگاه قصه گویی با موضوع نقالی و شاهنامه خوانی با حضور اعضای نوجوان، رابطان، مربیان قصه گو و کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان فارس و با هدایت بهزاد پاکدل، قصه گو و شاهنامه خوان لرستانی برگزار شد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ - ۱۳:۴۲    
انوشیروان، چون پادشاه ایران شد با درایت خود اوضاع ایران را آرام کرد. خاقان چین، چون از اوضاع ایران آگاه شد، خواست با شاه ایران از در آشتی درآید. خاقان را 5 دختر بود که از میان آن ها یکی را عزیز داشت.
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ - ۰۸:۵۰    
مهرواره جهان شاهنامه به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان رضوی و با همکاری بنیاد فردوسی مشهد در هفته کتاب برگزار می شود.
پایگاه خبری قلم   ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ - ۰۳:۰۳   + ۲ سایت دیگر  
هرچند طراحی تخت به میرزابابا واگذار شده بود، اما خالق اصلی آن در حقیقت خود شاه بود. فتحعلی شاه از جلال و شکوه و ادوات سلطنتی بسیار خوشش می آمد و می خواست تختی مطابق تخت سلاطین و شاهنشاهان معروف ایران که در شاهنامه و کتاب ها خوانده بود داشته باشد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۱۱ - ۱۴:۰۰    
حمید رحمانیان، گرافیست، انیماتور و خالق شاهنامه مصور، با تلفیق تاریخ ادبی ایران با تاریخ نگارگری به دنبال ساختن سند هویت بصری در بستر سند هویت ملی ایرانیان است ...
صراط نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۱۰ - ۱۴:۲۵    
بهاره رهنما با انتشار این ویدیو نوشت: شاهنامه خوانی من و مامان جانم. فقط یک زن آبان ماهی اونم از جنس باران میتونست الگوی من برای چهار فصل زندگیم باشه تولدت مبارک مامان پر تلاش و متفاوت آبان ماهی من.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۸/۱۰ - ۱۲:۲۵   + ۷ سایت دیگر  
به همت انجمن علوم سیاسی ایران نشست اندیشه سیاسی در شاهنامه فردوسی 13 آبان ماه برگزار می شود.
رایزنی فرهنگی ایران در پاریس در هفته فرهنگ های خارجی ، نمایش چهل تابلو نفیس از مجموعه آثار چاپ دستی استاد بابک گرمچی با موضوع حکایت های شاهنامه فردوسی را به نمایش گذاشت. ...