شنبه ۱۱ تیرساعت ۰۱:۲۰Jul 2022 2
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «شاهنامه»

خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ - ۱۲:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
پریسا شفیعی معتقد است در هیچ یک از آثار ادبی مانند شاهنامه به شکل گسترده و با نگاهی نو به جایگاه زن اشاره نشده از این رو مجموعه جدید نقاشی هایش را با الهام از زنان شاهنامه تصویر کرده است.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۸ - ۱۵:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
آرین راد، سرپرست گروه موسیقی 60 ثانیه درباره دلیل ایجاد این گروه گفت: ضرورت از این جا آغاز شد که طرفداران بسیار زیادی در ایران هستند که موسیقی شرق و غرب را دنبال می کنند و این سوال برای من ایجاد شد که چرا موسیقی ایران را گوش نمی دهند؟ متوجه شدم که خیلی از المان هایی که نوجوان ها و جوان ها دوست ...
گیتی آنلاین   ۱۴۰۱/۰۴/۰۸ - ۱۳:۳۳   + ۷ سایت دیگر  
یوسفعلی میرشکاک منتقد، شاعر و پژوهشگر ادبی با بیان اینکه اگر توانمندی فردوسی در شاهنامه درک شود زبان و نوشتار و نگارش و فرهنگ ما را دگرگون خواهد کرد، گفت: دستگاه فکری ایرانی در شعر تجلی پیدا کرده است.
اتحاد خبر   ۱۴۰۱/۰۴/۰۸ - ۱۰:۰۱    
اتحادخبر-یعقوب فولادی تنگستانی: افراسیابِ تورانی منوچهر را در طبرستان محاصره می کند. هر دو خواهانِ آشتی می شوند و منوچهر از افراسیاب درخواست می کند که به اندازهٔ یک تیر پرتاب از خاکِ او را به وی برگرداند. افراسیاب این درخواست را می پذیرد. آرش، پهلوانِ ایرانی، انجامِ این مهم را بر عهده می گیرد ...
اتحاد خبر   ۱۴۰۱/۰۴/۰۸ - ۰۹:۰۱    
اتحادخبر-حسرت محمودآبادی:یکی از آثاری که تحولِ نهادهای اجتماعی ایرانی را در بر دارد از جمله تحولِ تاریخی همسر گزینی و ساختِ بنیان خانواده ، شاهنامه می باشد ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۰۸ - ۰۷:۳۰    
شاهنامه فردوسی به زبان اسپانیایی نیز ترجمه شد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ - ۱۲:۲۴    
کتاب دفاع مقدس یک اطلس منظوم است که زبانی نزدیک به شاهنامه دارد که در آن عملیات های مهم دفاع مقدس به زبان شعر سروده شده است.
قدس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۹:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
توجه به شاهنامه و شاهنامه خوانی در سال های اخیر و برگزاری جلساتی تحت این عنوان امیدبخش است، چرا که ارجاع به قصه های شاهنامه و توجه به مضامین دینی و تربیتی آن، قطعا می تواند راهگشای نسل امروز باشد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۲:۰۷   + ۳ سایت دیگر  
محمد جعفر محمد زاده، مدیر رادیو ایران و پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی، یادداشتی درباره مرگ اندیشی و اعتراض نوشته و داستانی از شاهنامه فردوسی را یادآوری کرده است.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۰:۱۷    
مدیرعامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب، درباره کتاب آذربایجان و شاهنامه نوشت: کتاب آذربایجان و شاهنامه، یک کتاب تالیفی نیست، یک دانشنامه درباره شاهنامه و آذربایجان است و محل رجوع و استناد اهل پژوهش.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۰۸:۳۵   + ۴ سایت دیگر  
نمایشنامه هیچ و پوچ نوشته سهیل ملکی نویسنده و بازیگر تئاتر به تازگی وارد بازار کتاب شده است.
فرهنگ امروز   ۱۴۰۱/۰۴/۰۵ - ۲۰:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
دکترقدمعلی سرامی، استاد دانشگاه، نویسنده، شاعر و پژوهش گر ایرانی در حوزه زبان و ادبیات فارسی است. او عضو هیات امنای بنیاد فردوسی و یکی از پنج استاد برتر شاهنامه پژوه ایران به انتخاب نخستین دوره جایزه پژوهش پروفسور آقابزرگ در سال 1390 است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۴/۰۵ - ۱۷:۱۶   + ۴ سایت دیگر  
دومین جلسه از درس گفتارهای شاهنامه سه شنبه 7 تیر با سخنرانی یوسفعلی میرشکاک در حوزه هنری برگزار می شود.
یکتا پرس   ۱۴۰۱/۰۴/۰۵ - ۰۸:۰۲    
تبریز اول، آوردن اژدها در شاهنامه دموت از عناصر چینی است که وارد نگارگری ما شده است، البته با دو برداشت متفاوت. در چین اژدها جزء نیروهای کیهانی است...
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۴:۳۲    
بانوی شاهنامه خوان مشهدی در بیان وضعیت آموزش نقالی و شاهنامه خوانی از نبود حمایت مسئولان در مقابله با ورود اسطوره های غربی در فرهنگ ایرنی و اسلامی سخن می گوید.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۲:۳۴   + ۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- نشست نقد و بررسی چاپ دوم کتاب آذربایجان و شاهنامه در ارومیه یکم تیرماه با حضور مولف اثر و منتقدان برگزارشد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۱:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/همدان رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ملایر از افزایش 200 درصدی جذب کتب اهدایی در سال 1400 نسبت به سال قبل از آن خبر داد و گفت: برگزاری کلاس های آموزش زبان انگلیسی ...
فرارو   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۱:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
فرارو- سریال 26 قسمتی مستوران که سومین قسمت آن امشب از شبکه یک سیما پخش می شود، جدیدترین محصول صداوسیما است. سریالی که داستان زندگی شخصیت های مشهور تاریخی و افسانه ای در دل هزار و یک شب، کشکول، شاهنامه و گلستان را روایت می کند. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۰:۲۵   + ۸ سایت دیگر  
برنامه شب های فرهنگ شنبه 4 تیر، با محوریت بررسی ابیاتی از شاهنامه به کارشناسی غلامحسین ابراهیمی دینانی از رادیو فرهنگ پخش می شود.
جماران   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۰۹:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
مصطفی رحماندوست گفت: کتاب شاهنامه می تواند اتفاقات بزرگی را در ادبیات کودکان رقم بزند.
خردسرای فردوسی گیلان با همکاری شهرداری شهر رودسر ، شاهنامه خوانی و نقالی ساحلی برگزار کرد.
عصر ایران   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳ - ۲۱:۴۷   + ۵ سایت دیگر  
افغان ها به جای بیمارستان از واژۀ شفاخانه استفاده می کنند. اما بیمارستان که مثل دانشگاه ساختۀ فرهنگستان نیست و در شاهنامه آمده. پس چرا نمی گویند؟
پانا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳ - ۱۰:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
تهران (پانا) - یوسفعلی میرشکاک از اظهارنظر شفیعی کدکنی نسبت به شاهنامه انتقاد کرد و با تأکید براینکه شاهنامه کارکرد اجتماعی دارد، گفت کسی که هشت سال جنگ را تجربه کرده است داستان شاهنامه را می فهمد. ...
آقای خبر   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۱۹:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از حوزه هنری، یوسفعلی میرشکاک، پژوهشگر و منتقد ادبی در نشست درس گفتارهای خود پیرامون شاهنامه خوانی، با انتقاد از اظهارنظر شفیعی کدکنی که معتقد است کارکرد اجتماعی شاهنامه از دست رفته است، با تأکید بر این که شاهنامه کارکرد اجتماعی دارد ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۱۸:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
مدیر انتشارات شمع و مه از آغاز فعالیت تور معرفی و رونمایی مجموعه "شاهنامه" به زبان اسپانیایی در کشورهای اسپانیولی زبان خبر داد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۱۷:۱۵    
با مشارکت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فسا برنامه شاهنامه خوانی در کتابخانه زاهدشهر برگزار می شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۱۴:۴۸   + ۱۳ سایت دیگر  
یوسفعلی میرشکاک از اظهارنظر محمدرضا شفیعی کدکنی نسبت به شاهنامه فردوسی انتقاد کرد و گفت: کسی که هشت سال جنگ را تجربه کرده است، داستان شاهنامه را می فهمد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۰۹:۲۸    
دومین نشست سالانه آذربایجان و هویت ملی ایران، با موضوع نقد و بررسی چاپ دوم کتاب آذربایجان و شاهنامه در ارومیه برگزار می شود.
خردسرای فردوسی گیلان با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رودسر و شهرداری این شهر ، شاهنامه خوانی و نقالی ساحلی برگزار می کند.
اتحاد خبر   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۰۸:۴۵    
اتحادخبر-رضا شبانکاره: مهتا بذرافکن، دکتری جامعه شناسی تغییرات اجتماعی و پژوهشگر حوزه اجتماعی آب پژوهشکده آب دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. او تألیف کتاب جامعه شناسی شاهنامه فردوسی را نیز در کارنامه ی خود دارد ...
رادیو ایران   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۱۶:۲۱    
ه گزارش ایسنا به نقل از شبکه رادیویی ایران، من و عالیجناب فردوسی با اجرای هنرمند پیشکسوت، شمسی فضل اللهی از بامداد چهارشنبه اول تیر ماه، رأس ساعت 01:30 پخش می شود. زهرا فقیه میرزایی، تهیه کننده این برنامه، گفت: من و عالیجناب فردوسی به زبانی ساده روایت گر قصه های شاهنامه است. ...
تهیه کننده این برنامه گفت: شمسی فضل اللهی از طریق امواج رادیو ایران قدم به قدم شما را به دل ماجراهای هیجان انگیز شاهنامه می برد.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۰۷:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
وحید بهرامی می گوید: تاکنون کسی با نگاه تفهمی و همدلانه به شاهنامه رجوع نکرده است تا هم نقاط قوت آن را دیده باشد و هم نقاط ضعف و اساساً ببیند ساختار سیاسی شاهنامه چگونه است؛ آن هم با نگاه علمی ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۰۰:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : صد و شصت و هفتمین شماره ماهنامه آزما با پرونده ویژه ادبیات متعهد یا ابزاری منتشر شد. این شماره با یادداشتی از هوشنگ اعلم با عنوان مطبوعات ایران، بودن برای نبودن! آغاز می شود و سپس مطالب آنان که پر نمی شود جایشان به آسانی به یاد دکتر اسلامی ندوشن ...
عصر ایران   ۱۴۰۱/۰۳/۳۰ - ۱۵:۵۳   + ۲ سایت دیگر  
این برنامه ساعت 17 روز چهارشنبه 10 تیر 1401 در سالن خانه مطبوعات ارومیه برگزار خواهد شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۳/۳۰ - ۱۵:۲۵   + ۱۷ سایت دیگر  
نخستین جلسه از درس گفتارهای شاهنامه با ارائه یوسفعلی میرشکاک برگزار می شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۳/۳۰ - ۱۱:۴۳   + ۱۰ سایت دیگر  
کارگردان فیلم بدون قرار قبلی گفت: ما با نسلی روبرو خواهیم بود که شاید تصورش از شاهنامه یا موسیقی ایرانی و یا ادبیات فارسی فقط کتب اهل قدیم باشد، انگار که این کتب نمی تواند در روز بازخوانی شود.
سلام نو   ۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۲۰:۴۸    
این موزه بسیار مورد استقبال گردشگران و علاقه مندان به شاهنامه و آیین پهلوانی می باشد. در بخش مرکزی عیارخانه محلی است که نقالان شاهنامه را برای جمع می گویند و عیاران فنون خویش را تمرین می کنند.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۲۰:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
سرهنگ سعیدی گفت: با توجه به علاقه موجود در بین عشایر نسبت به شاهنامه می توان گفت ظرفیت بالقوه ای در بین عشایر وجود دارد که شب شعر شهدای ایل مقدمه ایی بر این موضوع است.
فرهنگ امروز   ۱۴۰۱/۰۳/۲۸ - ۱۸:۴۸    
کتاب شاهنامه مثنوی ای حماسی است که گویی مهم ترین سند عظمت زبان فارسی محسوب می شود. از این منظومه چهل و هشت هزار بیتی [یا پنجاه هزار و اندی بیتی برخی از چاپ ها] تصحیح های متعددی چون چاپ مسکو، لندن، هند، فریدون جنیدی و جلال خالقی مطلق صورت گرفته است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۳/۲۸ - ۱۱:۲۶   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا/بوشهر به گفته خودش عشق به تئاتر را از کودکی و زمانی که هنوز نمی توانسته کلمات را به خوبی ادا کند، احساس کرده است. از دیدن تعزیه محلات مختلف بوشهر شروع کرده و تا شاهنامه خوانی و نقش دادن به بچه های کوچه و وادارکردن آن ها به بازی تئاتر ادامه داده است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۳/۲۸ - ۰۱:۴۵    
گرچه فردوسی بزرگ ترین شاعر حماسه سرای ایران است، اما از زندگی او آگاهی چندانی نداریم و آنقدر هم که می دانیم به دلیل اشارات او در شاهنامه است.
کبنا نیوز   ۱۴۰۱/۰۳/۲۷ - ۰۰:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
کتاب شاهنامه مثنوی ای حماسی است که گویی مهم ترین سند عظمت زبان فارسی محسوب می شود. از این منظومه چهل و هشت هزار بیتی [یا پنجاه هزار و اندی بیتی برخی از چاپ ها] تصحیح های متعددی چون چاپ مسکو، لندن، هند، فریدون جنیدی و جلال خالقی مطلق صورت گرفته است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ - ۱۲:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
هفت اورنگ رادیو فرهنگ امشب 25 خرداد ماه با موضوع نگاهی به قهرمانان شاهنامه و نقش تعلیم و تربیت آنها در ادبیات ایرانی اختصاص دارد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ - ۰۸:۰۶    
نشست تخصصی شعرخوانی و شاهنامه خوانی با حضور اساتید و اعضای انجمن ادبی شاهنامه خوانی قاینات و جمعی از علاقه مندان برگزار شد .
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ - ۱۷:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
نماینده بنیاد سعدی در تفلیس، نشان پنجمین کنگره بین المللی شهریار را به لی لی ژرژلیانی، ایرانشناس و شاهنامه پژوه برجسته گرجی اهدا کرد.
آفتاب یزد   ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ - ۰۹:۲۸    
‬رابطه‭ ‬هنرهای‭ ‬تجسمی‭ ‬و‭ ‬ادبیات‭ ‬همواره‭ ‬یک‭ ‬رابطه‭ ‬دو‭ ‬سویه‭ ‬بوده‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬هر‭ ‬دو‭ ‬از‭ ‬یکدیگر‭ ‬برداشت‭ ‬و‭ ‬تغذیه‭ ‬کرده اند‭. ‬در‭ ‬صد‭ ‬سال‭ ‬گذشته‭ ‬که‭ ‬عکاسی‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬یک‭ ‬مدیوم‭ ‬و‭ ‬هنر‭ ‬مدرن‭ ‬سر‭ ‬برداشته‭ ‬و‭ ‬توسعه‭ ‬یافته ...