دوشنبه ۱۱ اسفندساعت ۱۶:۴۶Mar 2021 1
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فقه»

ایرنا   ۵ ساعت پیش   + ۱۲ سایت دیگر  
قم – ایرنا – مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: گفتمان انقلاب اسلامی و فقه اسلامی بر وحدت، همگرایی و اهتمام به امور مسلمانان عالم و محترم شمردن تمام سرزمین های اسلامی و مقاومت در برابر دشمنان به عنوان اصل تاکید دارد.
ایسنا   ۶ ساعت پیش    
انجمن علمی دانشجویی فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه تهران، نشست تاریخچه و سیر تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را برگزار می کند.
خبرگزاری مهر   ۶ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
در این نشست علمی نقش ادراکات اعتباری در تولید علم تمدن ساز و درآمدی بر نوآوری های فقهی و اصولی امام خمینی (ره) توسط حجت الاسلام موالی زاده بررسی خواهد شد.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۹:۴۸   + ۱ سایت دیگر  
نشست ظرفیت شناسی دانش فقه در تولید علوم انسانی اسلامی از سلسله نشست های فقه در کتب فقه در جامعه برگزار می شود.
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۸:۱۲    
نشست هم اندیشی مدیران مؤسسات و گروه های آموزشی و پژوهشی فقه سیاسی به همت گروه فقه سیاسی دانشگاه باقرالعلوم (ع) و با همکاری مراکز حوزوی و دانشگاهی برگزار می شود.
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۸:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
از علل مهم شکست مسیحیت در مقابل رنسانس و پروتستانتیزم مسیحی حذف شریعت و فقه از دین مسیح بود.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۷:۰۹   + ۶ سایت دیگر  
حوزه/ نشست وبیناری با موضوع عملیاتی کردن مفاهیم اسلامی از سوی انجمن اصول و مبانی فقه نظام مرکز تخصصی با همکاری گروه علمی قرآن مدرسه علمیه مشکوة برگزار می شود.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۵:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ گروه فقه سیاسی دانشگاه باقرالعلوم (ع) با همکاری مراکز حوزوی و دانشگاهی نشست هم اندیشی مدیران مؤسسات و گروه های آموزشی و پژوهشی فقه سیاسی را برگزار می کند.
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۲:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
فضلای حوزه علمیه با روشنگری علمی و مؤثر، مرز باریک میان فقیه سیاسی و متفقه حزبی، فقه حکومتی و فقه دولت زده، جریان سازی فقهی و فقه جناحی و جریان زده را بیشتر تبیین کنند.
سازمان صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۰:۴۲   + ۵ سایت دیگر  
به گزارش روابط عمومی رادیو معارف برنامه" فقه پویا" در ادامه مباحث پیشین خود از دوشنبه 11 اسفند 99 به تبیین نقش قاعده حریم حمی در مراقبت از کانون خانواده می پردازد گفتنی است از قواعد فقهی که می توان با استفاده از آیات و روایات، آن را بنا نهاد، قاعده حریم حمی یا مراقبت از حریم احکام الهی است. ...
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۰:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
رئیس مؤسسه فهیم با تأکید بر اینکه برداشت های فقهی با نگاه اجتماعی به فقه متفاوت می شوند، گفت: توجه به بازخورد فتاوا یکی از مهم ترین شاخصه های فقه اجتماعی است، زیرا در موارد قابل توجهی سبب تغییر در فتاوا شده است.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۰:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
استاد خارج فقه حوزه علمیه قم گفت: در بررسی حکم فقهی پول های رمزینه شده مسئله ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که این گونه پول ها اگر خواسته باشند مورد بیع قرار گیرند، باید مال باشند و در نتیجه باید خصوصیاتی که در تعریف مال گفتیم را دارا باشند.
پارسینه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۲:۴۶   + ۳ سایت دیگر  
اهمیت حدیث در میان مسلمانان به این دلیل است که کلام معصوم، از منابع اصلی استنباط احکام در فقه و عقاید در علم کلام محسوب می شود. همچنین احادیث از منابع اولیه پژوهش های تاریخی است. حضرت زینب سلام الله علیها: ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۲:۱۹   + ۳ سایت دیگر  
حجت الاسلام محمد عرب صالحی معتقد است؛ یکی از علل مهم شکست مسیحیت در مقابل رنسانس و پروتستانتیزم مسیحی حذف شریعت و فقه از دین مسیح (ع) بود.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۲:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
آیت الله رشاد گفت: گاه انسان بر اساس همان منشأ فطری به اشتباه تصور می کند که زندگی جاوید مربوط به عالم دنیا است و با این جاوید انگاری بسیاری از فرصت ها را از دست می دهد. ...
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۱:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری فرهنگ سازی را یکی از رسالت های حوزه ها دانست و گفت: امروز رسالت حوزه عمیق تر از آن است که فقط روی فقه و اصول کار کند، یعنی به همان میزان که روی فقه و اصول کار می شود روی ضرورت های دیگر جامعه هم باید کار شود.
ایلنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۰:۳۷   + ۳ سایت دیگر  
در راستای تبیین فعالیت های کار گروه فقه و احکام پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم علیه السلام، جمعی از پژوهشگران با آیت الله سیفی مازندرانی ملاقات کردند.
میزان   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۰۹:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
احمد اصغری در گفت وگو با خبرگزاری میزان پیرامون سیره سیاسی حضرت زینب کبری (س) گفت: حضرت زینب کبری (س) علاوه بر صبر و بردباری، تکیه به خانواده و سخنوری نیز یکی از سیره های ارزشمند و ارزنده این بانوی بزرگوار اسلام است ...
کیهان   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۱۹:۰۸    
قال الامام علی(ع): المتعبد علی غیر فقه کحمار الطاحونه، یدور و لا یبرح امام علی(ع) فرمود: عبادت کننده بدون شناخت و آگاهی، مانند الاغ آسیاب است که به دور خود می چرخد ولی از جای خود حرکت نمی کند. (درجا می زند و جلو نمی رود)(1) ____________ 1- بحارالانوار، ج 1، ص 207
ایلنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۱۱:۴۵    
آیین رونمایی از کتاب تصحیح و تحقیق کتاب معروف جامع الشتات اثر میرزای قمی، به همت مؤسسه فرهنگی فقه الثقلین که تحت اشراف دفتر مرحوم آیت الله صانعی فعالیت می کند، به صورت مجازی برگزار شد.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۰۸:۴۳    
آیت الله سیدعلی محقق داماد می گوید: اصول فقه شیعه پیشرفته است و برخی از مسایلی که در اینجا سال ها مطرح شده اکنون وقتی در آمریکا و اروپا مطرح می شود و خیلی با دید استعجاب به آن نگاه می کنند بدین معنی که اصول ما از آنها بسیار جلوتر است.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۲۳:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ هیچ فقیه شیعی که فقیه باشد به حمل شایع وجود ندارد که یکی از این دو نظام و یا هر دو را که ما تفصیل کردیم را نداشته باشد حتی آن فقیهی که قائل به ولایت مطلقه فقیه هم نیست و از باب حسبه هم ولایت فقیه را قبول دارد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۹:۰۶    
تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: تبیین و دفاع عقلانی از اسلام و مذهب تشیع و وارد کردن فقه به عرصه های سیاسی و اجتماعی، تألیف کتب فقهی، کلامی، اصولی و تفسیری با تکیه بر مکتب نورانی اهل بیت(ع) و تأسیس دارالعلم از جمله ویژگی های برجسته سیدمرتضی است.
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۶:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاثیر مکتب بغداد بر تحول و توسعه علوم و هویت شیعه گفت: فقه شیعه در دوره مکتب بغداد کاملا متفاوت با دوره قبل از آن است و یک تحول جهش گونه قابل توجهی را پیدا می کند. ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۶:۰۲    
انجمن علمی دانشجویی فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه تهران، وبینار اهمیت استقلال وکیل و کانون وکلا در صیانت و حفظ حقوق ملت را برگزار می کند.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۵:۲۴   + ۳ سایت دیگر  
قم - ایرنا - همزمان با سالروز میلاد با سعادت حضرت امام علی (ع) طی آیینی مجازی روز پنجشنبه کتاب جامع الشتات تالیف میرزای قمی با تصحیح و تحقیق موسسه فرهنگی فقه الثقلین تحت اشراف دفتر آیت الله یوسف صانعی (ره) در قم رونمایی شد.
انصاف نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۵:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
آیت الله محمد سروش محلاتی، استاد دروس خارج فقه حوزه علمیه در یادداشتی تلگرامی با عنوان دستور قرآن به رها کردن تعهد؟! نوشت: وقتی در یک قرارداد، طرف مقابل از آن بیرون می رود و تعهدات خود را لغو می کند ...
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۴:۴۳   + ۷ سایت دیگر  
حوزه / وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که حوزه علمیه بغداد در قرن چهارم از جهان تشیع صیانت کرد، گفت: فقه شیعه در دوره مکتب بغداد تحول جهش گونه ی قابل توجهی را پیدا می کند به طوری که در ادبیات، تاریخ و.. نیز این تحولات قابل مشاهده است.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۴:۱۸    
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان با تأکید بر تبلیغ منشور روحانیت امام(ره)9گفت: در حوزه ها اگر بخواهیم کار کنیم باید یاد شهدا را زنده نگه داریم، از تحجر بپرهیزیم، به تهذیب و تحصیل و خوب فهمیدن اهمیت داده و دنبال کار برای خدا و گمنامی باشیم.
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۴:۰۴    
شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)-آئین رونمایی از کتاب جامع الشتات اثر میرزای قمی به همت موسسه فقه الثقلین تحت اشراف دفتر آیت الله العظمی صانعی برگزار شد. عکس: محمد محسن زاده انتهای پیام شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۳:۵۸    
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان با مروری بر نصایح انبیای عظام الهی به فرزندان خویش؛ گفت: روز پدر یعنی اینکه پدر بفهمد چه مسئولیتی دارد و چه باید بکند.
قدس آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۳:۰۶   + ۱۱ سایت دیگر  
تولیت آستان قدس رضوی تحول فقه در عرصه های سیاسی و اجتماعی را از خدمات برجسته سید مرتضی علم الهدی دانست.
مرور نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۲:۴۱   + ۸۳ سایت دیگر  
رهبر انقلاب در کنگره بزرگداشت سیدمرتضی علم الهدی بیان کرد: سید مرتضی علم الهدی از برجستگان تاریخ اسلام و از جمله مفاخر علمی در فقه است.
دانا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۰۹:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
شماری از علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه اهل بیت علیهم السلام بهترین الگوی زندگی بشر به شمار می روند، گفتند: نظام جمهوری اسلامی ایران تنها حکومت برگرفته از فقه اهل بیت (ع) در اداره امور جامعه است.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۰۸:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/کرمان استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان گفت: از زمانی که وحی بر پیامبر اسلام نازل شد، حضرت علی علیه السلام در کنار ایشان در غار حرا بود و ناله شیطان را از نزول وحی شنید و از پیامبر سوال کرد که حضرت پاسخ دادند ناله شیطان است و فرمودند" یا علی هرچه من می بینیم و می شنوم تو می بینی و می ...
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۰۵:۵۰    
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه کرمان با اشاره به نکاتی از نامه 31 نهج البلاغه گفت: در فضای امروزی خیلی نیاز است پدران با فرزندان خود رفیق و دوست باشند و تحکمی برخورد نکنند.
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۲۱:۴۶   + ۱۰ سایت دیگر  
شفقنا- آیت الله فاضل لنکرانی این برای حوزه علمیه قم نیز مغتنم است که در کنار مباحث فقهی و دینی فراوانی که در مسائل پزشکی داریم به این موضوعات ورود کنیم به طوری که در مرکز فقهی ائمه اطهار بیش از 10 سال است که بر روی فقه پزشکی کار می کنیم. ...
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۲۰:۰۹    
چالش های بهره گیری از عمومات و مطلقات در حل مسائل مستحدثه ، نظریۀ خطابات قانونی و نقش آن در فقه اجتماعی ، بازپژوهی حیله شرعی در فقه امامیه و اهل سنت و بازخوانی و تعمیم ادله منع اجرای حدود در سرزمین دشمن در جهان معاصر از جمله آخرین مقالات پژوهشی در جستارهای فقهی و اصولی است.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۶:۴۰    
مدیر گروه فقه اجتماعی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با بیان اینکه تولید ادبیات فقه اجتماعی و تربیت فقیه اجتماعی در دستور کار این گروه است، گفت: باید مدل های فقهی سبک زندگی از جمله در تفریح حلال از سوی حوزه تولید شود.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۴:۴۲    
حوزه/ وبینار هم اندیشی فقیهانه توسط گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(علیهم السلام) با موضوع تلقیح مصنوعی برگزار شد.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۴:۳۹   + ۴ سایت دیگر  
امام معتقد است فقه می تواند تمام معضلات را حل کند و جهان را اداره کند. اما در لابه لای عبارت ها سه نکته مهم را مورد توجه قرار می دهد تا فقه بتواند جهان را اداره کند؛ اول توجه به زمان و مکان است که مربوط به داخل کشور است و باید زمان شناس و مکان شناس باشیم ...
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۴:۳۹    
شبهاتی که در ناتوانی فقه سیاسی مطرح شده است، ناشی از توجه نداشتن به منابع غنی فقه و سرچشمه های بیکران آن است. قرآن کریم چراغ فروزان، سنت پیامبر (ص) و امامان راستین (ع)، خورشید جهان تاب و عقل انسانی، سرچشمه ای بیکران هستند ...
شیعه نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۳:۲۰    
فرآیند صدور فتوا از گذشته تا حال مورد توجه بسیاری از علمای مسلمان بوده است . بسیاری از علمای اصول فقه مباحث مربوط به "افتاء" را در کتابهای خود ذکر کرده اند. .
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۱:۵۸   + ۶ سایت دیگر  
یکصد و چهارمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی فقه به همت پژوهشکده فقه و حقوق و اداره نشریات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی منتشر شد.
شیعه نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۰۸:۴۱   + ۶ سایت دیگر  
اهمیت حدیث در میان مسلمانان به این دلیل است که کلام معصوم، از منابع اصلی استنباط احکام در فقه و عقاید در علم کلام محسوب می شود. همچنین احادیث از منابع اولیه پژوهش های تاریخی است. حدیث امام صادق (علیه السلام) درباره صفات مومن را در این مطلب بخوانید.
صراط نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۰۴:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
بانکداری اسلامی فعالیت بانکی ست که مطابق قوانین دین اسلام (فقه اسلام) کاربرد عملی آن در توسعه اقتصاد اسلامی باشد. فقه اسلامی، اجازه نمی دهد که برای دریافت وام، بهره ای (به شرطی که از پیش تعیین شده باشد) پرداخت شود (در اصطلاح فقهی به آن ربا می گویند) ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۸:۳۱   + ۷ سایت دیگر  
کارشناسان کلام، قرآن و فقه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم شعبه اصفهان اعلام داشتند: مفاهیمی چون تناسخ، ارواح سرگردان و جهان موازی دلیل علمی و عقلی ندارد.
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۷:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- کتاب جامع الشتات تألیف آیت الله العظمی میرزا ابوالقاسم قمی رونمایی می شود. به گزارش شفقنا، این کتاب تالیف میرزای قمی است که با تصحیح و تحقیق مؤسّسه فرهنگی فقه الثقلین و تحت اشراف دفتر مرحوم آیت الله صانعی انجام شده است. ...
جهت پرس   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۷:۱۱   + ۱۰ سایت دیگر  
کانال ایتا فقه و احکام رهبری جدیدترین استفتا رهبر انقلاب درباره تغییر نیت نماز را منتشر کرد.سؤال: آیا تغییر نیت نماز از واجب به مستحب همیشه جایز است یا فقط برای رسیدن به جماعت؟
تلنگر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۷:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
یکصد و چهارمین شماره فصلنامه علمی – پژوهشی فقه مربوط به زمستان 1399 منتشر و مقالات این شماره بر روی سامانه این نشریه به آدرس http:jf.isca.ac.ir نمایه گردید.