شنبه ۱۱ تیرساعت ۰۰:۴۲Jul 2022 2
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فقه»

ایکنا   ۳۴ دقیقه پیش    
حجت الاسلام ابوالحسن حسنی، کارشناس فقه فضای مجازی، با بیان اینکه تحقیقات و آموزش های حوزه به اندازه سرعت رشد فضای مجازی کافی نیست به اینترنت کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۴/۰۹ - ۱۴:۵۲    
استاد درس خارج فقه حوزه علمیه قم، گفت: انسجام و قوام شیعه در دوران پس از شهادت ثامن الحجج(ع)، مرهون مجاهدت های علمی و فرهنگی امام جواد(ع) است.
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۹ - ۱۱:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
شفقنا- دکتر سید محمدرضا بهشتی دانشیار گروه فلسفه دانشگاه تهران در آیین رونمایی از تفسیر قرآن شهید بهشتی گفت: انس با قرآن یکی از ویژگی های مهم و بارز زندگی شهید بهشتی بود. او در قم تحصیل کرده بود و به طور طبیعی تمام توجهش باید روی اصول و فقه می بود ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۱/۰۴/۰۸ - ۲۳:۱۷   + ۴ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: سال 85 فرصت طلایی جمعیت برای کشور آغاز شد که ما به درستی از آن استفاده نکردیم و اکنون با سرمایه اجتماعی تحصیل کرده مواجه هستیم که می تواند به عنوان یک فرصت طلایی برای رشد اقتصادی کشور به شمار رود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ - ۱۴:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/قم آنچه پیش روی خوانندگان قرار دارد، سلسله مباحثی است برگرفته از دروس خارج فقه آیت الله علی اکبر رشاد رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران تحت عنوان فقه زیست فناوری که در مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا (ع) ارائه می شود.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ - ۱۳:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
پانزدهمین شماره از نشریه مطالعات اصول فقه امامیه، به صاحب امتیازی جامعةالمصطفی العالمیه به زیور طبع آراسته شد.
سازمان صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ - ۱۱:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
در برنامه چراغداران که شرح کوتاهی از زندگی مفاخر ادبی و فرهنگی کشورمان است امروز بهروز رضوی روایتگر بخش هایی از داستان زندگی آیت الله علی احمدی میانجی،می شود. ...
اصلاحات نیوز   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۲۰:۴۹   + ۲ سایت دیگر  
محسنی اژه ای، رییس دستگاه قضا گفت: ما دارای اصولی هستیم که این اصول بر مبنای فقه و قوانین ماست و ما نه تنها از این اصول تخطی نمی کنیم که بر آنها پافشاری نیز می ورزیم. ما تافته جدابافته از دنیا نیستیم.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۸:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ در راستای توسعه همکاری ها و استفاده از ظرفیت ها، رئیس موسسه آموزشی مهارتی بیان جامعه المصطفی با حضور در مجتمع آموزش عالی فقه جامعه المصطفی با رئیس و معاونین و روسای مدارس عالی این مجتمع دیدار و گفتگو کرد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۵:۳۰    
مدیر حوزه علمیه استان قزوین گفت: در چارچوب تقویت پایگاه فقه و اصول و پاسخگویی به نیازهای فقهی کشور مدرسه تخصصی فقه در استان قزوین راه اندازی می شود.
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۲:۵۴   + ۵ سایت دیگر  
حجت الاسلام مهدی خطیبی، استاد حوزه با بیان اینکه مجموعه حاکمیت اسلامی باید بازار رمزارز و فیوچرز و بورس را دائما رصد کند و در این راستا وظیفه شرعی دارد، تاکید کرد: برخی معاملات بورس و رمزارزها قمار است. متاسفانه چون این رصد انجام نشد سهامدارن خرد ضررهای زیادی متحمل شدند.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۱:۱۰    
حوزه/ کتاب احکام خانواده در پرتو فقه اسلامی اثری از آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی است که در آن به احکام شرعی موضوعات مختلف زندگی اشاره شده و حوزه نیوز به انتشار این احکام در شماره های گوناگون خواهد پرداخت.
رسا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۰:۵۵    
آیت الله رشاد در درس خارج فقه زیست فناوری ، نقش زیست فناوری در پزشکی معاصر را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۱۰:۳۵    
انجمن علمی دانشجویی فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد، شماره هفدهم فصلنامه فقه پویا را منتشر کرد.
روزنامه ابتکار   ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۰۸:۵۱   + ۳ سایت دیگر  
ترجمه کتاب های شناخت شریعت نوشته محمد کشاوجی و رفیق عبدالله و ابوسلیمان دارانی نوشته ریشارد گراملیش منتشر شده اند. به گزارش ایسنا، کتاب شناخت شریعت؛ فقه اسلامی در دهکده جهانی نوشته محمد کشاوجی و رفیق عبدالله با ترجمه نورالدین الله دینی در 440 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 140 هزار تومان در نشر ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۵ - ۱۵:۴۷   + ۵ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - رئیس جمهور در پیامی تصریح کرد: اندیشه های ژرف امام خمینی (ره) فلسفه عملی فقه و حقوق اسلامی است این اندیشه ها بازتاب مکتب اسلام اصیل است.
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۵ - ۱۴:۱۴   + ۲۴ سایت دیگر  
شفقنا- مدیر حوزه های علمیه بر لزوم بازشناسی دوگانه های موجود در نظام اخلاقی تربیتی نیروهای مسلح انقلاب اسلامی تاکید کرد. به گزارش شفقنا، آیت الله علیرضا اعرافی پیش از ظهر امروز در همایش ملی تربیت در نیروهای مسلح که در دانشکده شهید محلاتی برگزار شد، با بیان اینکه فلسفه ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۴/۰۵ - ۱۰:۰۳   + ۳ سایت دیگر  
گروه فقه حقوق وتکالیف شهروندی پژوهشگاه فقه معاصربا همکاری مرکزتخصصی آخوندخراسانی، نشست علمی بررسی فقهی حق دسترسی به فضای مجازی به عنوان حق شهروندی را برگزار می کند.
روزنامه همدان پیام   ۱۴۰۱/۰۴/۰۵ - ۰۹:۵۸    
نویسنده : اکرم چهاردولی قوه قضاییه که همان عدلیه است، به عنوان نهادی مستقل در قانون پیش بینی شده تا علاوه بر رسیدگی به دادخواهان، به عدل و بخشش در جامعه مبادرت کند. ...
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۷:۵۰    
شبکه اجتهاد: چندصباحی است که در مجامع علمی، نظریه جدیدی با عنوان فقه نظام ساز مطرح و نشست هایی پیرامون ماهیت و چیستی آن برگزار می شود. گزافه نیست اگر ادّعا شود که یکی از زیربنایی ترین مباحث در فرآیند نظریه پردازی پیرامون ماهیت فقه نظام ساز، تعیین دقیق تیپ شناسی این نظریه است. ...
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۵:۵۰   + ۴ سایت دیگر  
آیت الله جوادی آملی وقتی می خواستند رساله را منتشر کنند، فرمودند آنچه که هست پاسخگوی نیازهای جامعه نیست، بسیاری از مسائل آن نسخ شده و اصلا وجود ندارد، بسیاری از مسائل تازه و نوپدید است که وارد رساله های عملیه نشده بنابراین ایشان رساله عملیه را بازبینی و بازخوانی کردند و با قلم خودشان شروع کردند ...
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۴:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
استاد کعبی گفت: رهبر انقلاب از نظریه تمدنی و فکر فاخر در حکمرانی برخوردار است که رهبری در این نظریه تمدنی دوگانه هایی مانند علم و ایمان، عقلانیت و معنویت، شریعت گرایی و مدنیت، جمهوریت و اسلامیت، عدالت و پیشرفت ...
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۱:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
هنگامی که می خواهید در حوزۀ علمیه نقشۀ جامع علمی را طراحی کنید، باید به این مسئله توجه داشته باشید که جریان فقه و حقوق دانشگاهی دارد زمین بازی شما را عوض می کند ...
جماران   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۰:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
پایگاه خبری جماران، دست بوسی؛ احترام خیلی ویژه است و خیلی زود تبدیل به تملق رفتاری می شود و تملق رفتاری در زشتی مانند تملق گفتاری است! بوسیدن دست و حکم اخلاقی آن همواره موردبحث بوده، به ویژه در عصر حاضر که با نگاه منفی به آن نظر می شود و جای دارد به این مقوله نگاه دقیق شود. ...
حوزه   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۰:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ پیش نشست همایش بین المللی گام دوم انقلاب اسلامی در مجتمع آموزش عالی فقه برگزار شد.
فرصت امروز   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۰۸:۵۹    
استاد فرهیخته دکتر محمدجعفر لنگرودی که عمر پربرکت خود را صرف پژوهش در علم حقوق و فقه و پدیدآوری کتابهای ارزشمند حقوقی کرده، پایان نامه دکترای خود را تاثیر اراده در حقوق مدنی نام نهاده است ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۰۸:۴۶   + ۵ سایت دیگر  
مدرسه تابستانی فقه اقامه؛ بررسی تطبیقی فقه و اصول امام خمینی (ره) در عرصه حکمرانی به همت مدرسه راهبری علم و عمل اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران برگزار می گردد.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳ - ۱۶:۴۴    
حوزه / امام جمعه رشت با بیان اینکه ساختار معیوب اقتصاد ایران از دیگر علل گرانی های افسارگسیخته است، گفت: ساختار اقتصاد ما هنوز ترکیبی از اقتصاد غرب و سرمایه داری غربی را دارد، ساختار برنامه و بودجه بیمار است و از طرفی نظام بیمار بودجه ای نظام بانکی و نظام مالیاتی ما در تراز فقه اسلامی نیست.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳ - ۱۵:۴۰   + ۲ سایت دیگر  
امام جمعه رشت گفت: نظام پولی و بانکی باید در تراز فقه اسلامی باشد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳ - ۱۵:۲۵   + ۳ سایت دیگر  
تحول در تبلیغ و به روز کردن آن همزمان با تغییر رویکرد شبهه پراکنی ها و دشمنی ها، رمز موفقیت کسانی است که می خواهند در جهاد تبیین شرکت کنند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳ - ۱۴:۴۷   + ۶ سایت دیگر  
خطیب جمعه رشت با بیان اینکه ارز ترجیحی آسیب دیگری بر اقتصاد ایران بود که جز ضرر برای کشور ثمری نداشت، گفت: امروزه کسانی که دیگر نفعی از گرانی اقتصادی نمی برند با ایجاد اختلال روحی و اقتصادی در کشور درصدد آسیب زدن به کشور هستند.
رسا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۲ - ۲۳:۳۰    
آیت الله میرباقری با تأکید بر لزوم تولید دانش های مورد نیاز در حوزه استنباط و فقه اداره گفت: غربگرایانی داریم که متدین هم هستند اما تحت تأثیر علوم تصمیم غلط می گیرند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۴/۰۲ - ۱۹:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: حوزه علمیه باید سطح فقهی خود را به سطح فقه تمدن ساز و کلام تمدن ساز و فقه اداره ارتقاء دهد تا بتواند پاسخگوی نیازمندی های مدیریت جامعه امروز باشد.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۴/۰۲ - ۱۷:۳۵   + ۵ سایت دیگر  
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین میرباقری، گفت: ما با دشمنی مواجه هستیم که در عرصه تمدنی تولید دانش کرده و برای ده سال بعدی هم در حال تولید برنامه است. تبلیغ باید به این مرحله برسد که بتواند این نیازمندی را پاسخ دهد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۲ - ۱۲:۵۶    
مدیر موسسه فقه اقتصادی طیبات تاکید کرد باید مدیران نظام پولی و مالی و بانکی مسلط بر احکام اسلام باشند تا خدای نکرده در کارهای خود اقدامات شبه ناک و ربا صورت نگیرد.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۴/۰۲ - ۱۱:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
نشست های علمی نقش دعا در همگرایی مسلمانان و مقاصد شریعت و دیگر رویکردهای فقه معاصر بستری برای گفتگو و همگرایی در مشهد برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۱۳:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
فصل دوم مدارس فقه تربیتی با موضوع بررسی فقهی نیازهای تربیتی جامعه اسلامی در بهار 1401 برگزار شد.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۱۲:۵۱   + ۵ سایت دیگر  
جلد یازدهم از سلسله کتاب های موسوعه فقه تربیتی با عنوان اصول عام تربیت آیت الله اعرافی منتشر شد.
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۰۵:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
راضیه عظیمی فر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در همدان، از تصحیح اوراق امتحانی نیم سال دوم سال تحصیلی 1402-1401 مدارس علمیه خواهران در مدیریت حوزه علمیه خواهران استان همدان خبر داد. ...
رسا   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۱۶:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
مدیر پژوهشکده باقرالعلوم(ع) گفت: با رویکرد اصولی امام خمینی(ره) و نیز پشتوانه های تراث شیعه، می توان بر اساس سبک فقه جواهری، دفاعی فقهی داشت.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۱۴:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام مومنی از حضور 200 نفراز طلاب حوزه علمیه اصفهان در هجدهمین دوره آموزشی تلبس دائم(طرح ادیب) و آموزش شبهات کلامی، مناسک عملی فقه و مباحث مبتلابه تبلیغ خبر داد.
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۱۲:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- ممتازین علمی و اخلاقی مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) مربوط به سال 1398 تا 1400 با حضور آیت الله فاضل لنکرانی تجلیل شدند. اسامی ممتازین سطح: سال تحصیلی 99-98 آقای امیر عباس اصفهانی و حجج اسلام افشین محمدی، مهدی محیطی، اکبر مهری، محمد مقتدائی و سجاد درزی سال تحصیلی 400-99 ...
حوزه   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۱۲:۲۹    
رئیس بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در نشستی با نمایندگی المصطفی در خراسان، بر ضرورت راه اندازی رشته تخصصی فقه الزیارة تاکید کرد.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۰۹:۵۰    
حوزه/ طلبه سطح سه مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه اصفهان از پایان نامه خود با عنوان جایگاه فقه امنیت در پرتو آموزه های فقه امامیه ، دفاع کرد.
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۰۷:۳۱    
به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی(تبلیغ نیوز)، نشست علمی روش قاعده سازی در مسائل مستحدثه به همت گروه فقه حقوق شهروندی پژوهشگاه فقه معاصر و با همکاری گروه فقه کاربردی پژوهشکده اسلام تمدنی برگزار شد. ...
ریاست جمهوری   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۰۷:۱۳   + ۲۸ سایت دیگر  
آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در پیامی به مناسبت درگذشت دکتر احمد مهدوی دامغانی با بیان اینکه این استاد فرهیخته در عرصه معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، فقه و تفسیر آثار ماندگاری از خود به یادگار گذاشت ...
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۱/۰۳/۳۰ - ۲۲:۴۱    
آنچه در این کتاب می خوانید: فضای مجازی از منظر قرآن، فقه و فقها ، مالکیت معنوی و آزادی بیان در فضای مجازی ، بررسی فقهی تجارت، تبلیغات و رمزارزهای مجازی ، گستره حریم خصوصی کودکان در فضای مجازی ، بررسی فقهی تصاویر و استکیرها در شبکه های اجتماعی ، ارتباط و خلوت با نامحرم در فضای مجازی .
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۱/۰۳/۳۰ - ۲۰:۴۱   + ۶ سایت دیگر  
عضو خبرگان رهبری و استاد سطح خارج حوزه علمیه قم، گفت: ما نباید بگوییم امداد سکولار ، بلکه باید بگوییم امداد توسط یک سکولار ، امداد فی نفسه سکولار نیست و قرآن و روایات، امداد را مهم شمرده اند و بخشی از دین، امداد است ولو این امداد با انگیزه انسانی رخ دهد گرچه اگر با انگیزه ایمانی باشد ...