یکشنبه ۰۴ مهرساعت ۰۷:۵۶Sep 2021 26
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فرهنگ و اندیشه»

آقای خبر   ۱ ساعت پیش    
خبرگزاری مهر ، گروه فرهنگ و اندیشه _ صادق وفایی: در دومین بخش از میزگرد گرامیداشت سرتیپ خلبان زنده یاد محمود اسکندی ، امیر فرج الله براتپور فرمانده دسته پروازی حمله به پایگاه های الولید یا H3 به بیان جزئیات اجرای این عملیات از ابتدا تا انتها پرداخت و در این راه ...
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۷/۰۳ - ۱۶:۲۶   + ۵ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه دولت اسلامی حاصل از انقلاب اسلامی را نباید در قالب دولت_کشور مطرح کرد، گفت: این خوانش منطبق با دیدگاه رهبر انقلاب و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی است.
خبر آنلاین   ۱۴۰۰/۰۷/۰۳ - ۰۹:۲۸   + ۷ سایت دیگر  
مرحوم دکتر محمد ابراهیم آیتی یکی از استادان برجسته دانشگاه تهران بود که متاسفانه در حوزه فرهنگ و اندیشه و نوآوری جزء جوان مرگان محسوب می شوند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۲۰:۳۵   + ۳ سایت دیگر  
رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در تعریف سناریونویسی، این گونه گفت: سناریو، آینده پژوهی یا آینده نگاری است و از آینده یک سوژه صحبت می کند و دو هدف قابل ترسیم دارد؛ اول آینده ای که ما می خواهیم بسازیم به چه شکل است و مورد دوم، حدس ما از آینده چه چیزی است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۷/۰۲ - ۱۷:۲۲   + ۸ سایت دیگر  
گردهمایی خبرنگاران و عکاسان خبرگزاری فارس خراسان رضوی امروز جمعه 2 مهرماه با حضور فرشاد مهدی پور، رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مشهد برگزار شد.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ - ۱۲:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
ابتلای نظام حکومتی ما برآموزه های سیاسی، موجب نیازمندی دولت اسلامی به داشتن مبناهای قرآنی، طراحی نقشه حرکت از وضع موجود به وضع مطلوب و رویارویی با بی نظمی ها در برداشت های سیاسی بی ضابطه از قرآن است و این همه متوقف بر تولیدعلوم سیاسی قرآن بنیاد است.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ - ۱۲:۱۷    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: بسیار خوب است که به ویژه در هفته دفاع مقدس، وصیت نامه شهدا در فضای مجازی به شکل گسترده ای انتشار پیدا کند.
شفقنا   ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ - ۱۷:۱۷   + ۸ سایت دیگر  
شفقنا- به مناسبت فرارسیدن ایام اربعین حسینی(ع)، گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات دینی و دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی، نشست علمی با عنوان وجوه اندیشه سیاسی اربعین را برگزار می کند. ...
شفقنا   ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ - ۱۰:۲۲    
شفقنا- رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی معتقد است: نخبگان به جهت مقبولیت بالای اجتماعی وظیفه نظریه پردازی، آگاهی بخشی توده مردم و مطالبه گری از کارگزاران در زمینه عدالت را دارند. ...
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ۱۴:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
اندیشه دینی و مذهبی و جایگاه آن در توسعه فرهنگی، موضوع برنامه ترکیبی ژرفا بوده و از کانال کردی شبکه سحر پخش می شود. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، تبیین اندیشه دینی و فرهنگ اسلامی موضوع مورد بحث و گفت و گو در مجموعه برنامه ژرفا است که از کانال کردی شبکه سحر پخش می شود. ...
شفقنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ۱۳:۵۶    
شفقنا- به همت قطب علمی فلسفه دین اسلامی، موسسه بین المللی حکمت و حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دوره علمی تخصصی دین شناختی شناسی با ارائه حجت الاسلام والمسلمین دکتر علیرضا قائمی نیابه مدت ده جلسه برگزار می شود. ...
حوزه   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۲۳:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ کرسی علمی- ترویجی نقش نظریه عاملیت جمعی نواندیشان دینی در علوم سیاسی به همت گروه سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی روز چهارشنبه 31 شهریور ماه به صورت مجازی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۱۷:۳۵   + ۴ سایت دیگر  
حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، گفت: دولت-ملت سازی بعد از انقلاب اسلامی، نظریه ای پساسنتی و فرادموکراتیک و این نظریه حلقه اتصال دو پارادایم امامت شیعی و پارادایم دولت مدرن است.
شفقنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ - ۱۰:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مردم کوفه در زمان امام علی (ع) این امر را احساس کردند که ما اصبح بالکوفه احد الا ناعما، ان ادناهم منزله لیاکل البر، ویجلس فی الظل، ویشرب من ماء الفرات ...
حوزه   ۱۴۰۰/۰۶/۲۶ - ۲۱:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ حجت الاسلام محرمی گفت: از قرن سوم به بعد حَمَله علوم شیعیان بوده اند و در نتیجه حکمای سنی مذهب در پی سانسور و یا مصادره به مطلوب آثار علمی تشیع رفته تا نقش شیعه را در زمینه های علمی، فرهنگی و ادبی کمرنگ جلوه دهند.
قدس آنلاین   ۱۴۰۰/۰۶/۲۶ - ۱۶:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اربعین فرصت بازگشت به کربلا برای “معرفت” عمیق تر کربلاست؛ پس بهترین کار در اربعین، مرور عاشوراست.
فرماندار شهرستان گناباد با صدور پیامی خواستار مشارکت مردم در جشنواره کتابخوانی رضوی شد.
حوزه   ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ - ۲۲:۳۸    
رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، گفت: با توجه به آرایش جدید جنگی دشمن در حوزه جنگ نرم بر ضد ایران، باید چیدمان فرهنگی کشور را جدید کرد.
سایت قنوت   ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ - ۱۱:۰۳   + ۵ سایت دیگر  
آیت الله علی اکبر رشاد در جلسه درس اخلاق که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: صفر، ایام اندوه آل الله است چرا که وفات پیامبراکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) در این ماه بوده است. ...
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ - ۱۴:۳۳   + ۵ سایت دیگر  
برنامه زاویه ، روز بیست و چهارم شهریور، ساعت 22 با اجرای دکتر عطاءالله بیگدلی از شبکه چهار سیما پخش می شود. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این قسمت دکتر میثم سفیدخوش عضو هیئت علمی فلسفه دانشگاه شهید بهشتی و دکتر علیرضا قائمی نیا عضو هیئت علمی فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ...
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ - ۱۳:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
کرسی ترویجی رابطه علم کلام با علوم شناختی از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۴ - ۱۱:۱۷   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، گفت: تجربه دولت- ملت سازی اسلامی در جمهوری اسلامی ایران که نظریه ای فرا دموکراتیک در مقابل دو نظریه رایج لیبرالیستی و سوسیالیستی است
رسا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۱۵:۳۱    
مدیر گروه مدیریت اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: آیت الله رئیسی نشان داد مرد میدان عمل است و مانند برخی در اتاق نمی نشیند و از پشت تلویزیون مدیریت کند.
رسا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۱۴:۴۰    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: شاید دولت عمدا واردات واکسن و مسائل دیگر را به تأخیر می انداخت تا مجمع تشخیص و مجلس مجبور به پذیرش اف ای تی اف شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ - ۰۷:۱۹   + ۴ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بازسازی انقلابی را پروژه ای فراتر از دولت و حاکمیت می داند و می گوید: نباید بازسازی انقلابی معطوف به آینده های دور شود و برای به بار نشستن میوه های آن سال ها صبر کرد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ - ۱۴:۴۳   + ۷ سایت دیگر  
کتاب عرفان اجتماعی: ماهیت، مبانی و کارکردها اثر محمدجواد رودگر توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ - ۱۲:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
نشست دومین اربعین از دور، ایده ها و برنامه ها به همت گروه فرهنگ پژوهی، با همکاری گروه ادبیات اندیشه پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۹ - ۱۱:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
محمد عابدی استادیار و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در تازه ترین تحقیق و پژوهش خود به سراغ فلسفه سیاسی از منظر قرآن کریم رفته است و در پی آن است که با دسترسی معتبر به آموزه های سیاسی قرآن کریم پاسخی به مسائل بنیادین سیاسی برای مهندسی مدیریت حیات سیاسی فراهم آورد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ - ۱۶:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
آیت الله اعرافی بر لزوم استفاده از ظرفیتهای مراکز علمی فرهنگی و مطالبه گری فرهنگی در راستای تعالی فرهنگ و اندیشه اسلامی در جامعه تاکید کرد .
شبستان   ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ - ۱۴:۳۷   + ۶ سایت دیگر  
آیت الله نوری همدانی وجود حوزه علمیه قم را سرمایه و ظرفیتی عظیم برای بسط و گسترش فرهنگ و اندیشه دینی دانست و گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از این ظرفیت و توانمندی ها برای برنامه های فرهنگی و احیای فرهنگ اصیل اسلامی بهره برداری کند.
رسا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ - ۱۱:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
اخلاق پژوهش به قلم حجت الاسلام محمدرضا جباران توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به زیور طبع آراسته شد.
رسا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ - ۱۱:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
کتاب فلسفه فقه سیاسی از دیدگاه آیت الله خامنه ای به قلم حجت الاسلام سیدسجاد ایزدهی توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۱۳:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
کتاب غیبت امام عصر(عج) و تکون دانش سیاسی شیعه اثر محسن مهاجرنیا به همت سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.
شبکه مجازی میبدما   ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ - ۱۰:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
آقای دکتر فرشاد مهدی پور/ کارشناس مسائل سیاسی و استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه ی اسلامی
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۶/۱۶ - ۱۳:۴۸   + ۳ سایت دیگر  
کتاب غیبت امام عصر(عج) و تکوّن دانش سیاسی شیعه نوشته محسن مهاجرنیا توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۷:۰۷    
هشتاد و دومین شماره از فصلنامه اقتصاد اسلامی، به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به زیور طبع آراسته شد.
پژوهشکده فضای مجازی   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۶:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
اولین نشست از سلسله نشست های حکمرانی فضای مجازی با موضوع دورنمای حکمرانی فضای مجازی ، به همت دفتر مطالعات اسلامی و ارتباطات حوزوی پژوهشگاه فضای مجازی و با حضور دکتر فرشاد مهدی پور عضو هیئت علمی و رییس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، روز پنجشنبه 18 شهریور 1400 ...
رسا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۵:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
یکصدمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی قبسات به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با 10 مقاله منتشر شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۴:۳۶    
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: گام اول برای رفع مشکل اقتصادی کشور، تشخیص مشکل و سپس طراحی نسخه برای کار است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۳:۵۵   + ۷ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: دولت آقای رئیسی با نیروهای تحول خواه، باانگیزه، آرمان گرا و آماده ای که سر کار آورده و با استفاده از نسخه جدید اقتصادی می تواند اقتصاد را متحول کند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۳:۳۳   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، گفت: تا زمانی که ساخت اقتصادی متحول نشود، عدالت و کارآمدی بدست نمی آید. دولت به یک نسخه تحول آفرین نیاز دارد.
رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه زیارت نامه در اصل تولی و تبری نامه است، گفت: تبیین ماهیت زیارت بهترین مقابله با شبهات وهابیت است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۱۱:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
در راستای تفاهم نامه منعقده با پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی هیئت رئیسه پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بازدید کردند.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۴ - ۱۱:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن اشاره به نسبت جدایی ناپذیر فقه و عدالت تصریح کرد: با مجموعه این تعابیری که از آیات الهی و روایات اهل بیت(ع) به دست می آید، می توان گفت فقه باید متکی به عدل باشد و لازم است عدل به مثابه معیار و روش، مدنظر مجتهدان قرار گیرد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۱۴:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
کرسی علمی-ترویجی بررسی فقهی اقتصادی حمایت از کالای ایرانی به همت گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری مرکز راهبردی اقتصاد مقاومتی برگزار می شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۱۲:۰۳   + ۱۲ سایت دیگر  
آیت الله رشاد، رئیس و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، با صدور پیامی درگذشت آیت الله سید محمدسعید حکیم را تسلیت گفت.
رسا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۱۱:۵۱    
منطق اکتشاف گزاره ها و آموزه های دینی نخستین طرح از زمره تحقیقات کلیدی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است که از سال 1379 توسط استاد علی اکبر رشاد آغاز شده است.
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۰۹:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دکتر محسن ردادی عضو هیات علمی گروه مطالعات انقلاب اسلامی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی با برنامه گفتگوی فرهنگی درباره راهبرد اساس توسعه فرهنگی کشور و ضرورت گذار از جامعه مصرفی به تولید مصاحبه کرد. ...
قم پرس   ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۰۸:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
، گروه فرهنگ و اندیشه _ صادق وفایی: قسمت اول نقد و بررسی کتاب بالکان اکسپرس نوشته اسلاونکا دراکولیچ دوشنبه هفته گذشته منتشر شد و حالا قسمت دوم و پایانی این نقد و بررسی منتشر می شود. در قسمت اول (اینجا) دو موضوع جنگ از نگاه دراکولیچ و نامه مادرانه وی برای دخترش را مورد بررسی قرار دادیم ...
دانا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۰ - ۲۲:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه اعتماد به غرب چیزی جز خسارت ندارد، گفت: اتفاقات اخیر در افغانستان و مسئله برجام در کشور نشان داد آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده و نیست.