چهارشنبه ۱۳ اسفندساعت ۰۶:۳۶Mar 2021 3
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فرهنگ و اندیشه»

شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۱۴:۳۲    
خستین پیش نشست همایش ملی عرفان اهل بیتی؛ ماهیت و ضرورت، توسط گروه عرفان پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
پیکر، بیشاپ جون پاپ تیست کریسوس تام وایابیره، دومین پادشاه قدرتمند سنتی و رهبر فرهنگی بوگ وِرِ اوگاندا که همواره از مواضع بین المللی ایران حمایت می کرد، شنبه گذشته در زادگاهش آرام گرفت. ...
پایگاه خبری تحلیلی حرا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۰۹:۱۸   + ۳ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه _ صادق وفایی: کتاب یک سال بعد دومین کتابی است که آن ویازمسکی نویسنده و بازیگر فرانسوی درباره زندگی اش با ژان لوک گدار کارگردان مشهور موج نوی سینمای فرانسه نوشته است ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۱۴:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
کتاب واقع گرایی در علوم انسانی اسلامی به قلم ابراهیم دادجو توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۱۳:۵۷   + ۵ سایت دیگر  
کرسی علمی- ترویجی با موضوع “کارکردهای معرفتی عقل در علوم انسانی اسلامی (با تأکید بر آیات قرآن)“ توسط گروه تخصصی علوم انسانی قرآنی با مشارکت گروه منطق فهم دین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۱۰:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
کتاب زمین در اقتصاد اسلامی توسط سازمان انتشارات اداره پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به زیور طبع آراسته شد.
پانا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۲۳:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
تهران (پانا)- حزب اسلامی کار در مورد احقاق حقوق مردم ساکن مناطق محروم به ویژه مرزنشینان ایران بیانیه ای صادر کرد. در متن این بیانیه آمده است: 42 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد. انقلابی که منجر به برقراری نظام جمهوری اسلامی شده است ...
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۴۵   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در نقد نوشتار اخیر سروش محلاتی، یادداشتی با عنوان "نقض عهد پیمان شکن؛ وجوب یا جواز" منتشر کرد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۴۴   + ۲ سایت دیگر  
نشست تبیین اندیشه های الهیاتی آیت الله علامه محمدتقی مصباح یزدی 13 اسفندماه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۳۶    
هشتاد و سومین شماره از فصلنامه ذهن، به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به زیور طبع آراسته شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۲۱    
نود و هشتمین شماره از فصلنامه علمی قبسات، به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به زیور طبع آراسته شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۰۶    
شصت و ششمین شماره از فصلنامه علمی پژوهشی حقوق اسلامی به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۰:۳۰    
هفتاد و نهمین شماره از فصلنامه اقتصاد اسلامی به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به زیور طبع آراسته شد.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۲:۲۳   + ۳ سایت دیگر  
حجت الاسلام محمد عرب صالحی معتقد است؛ یکی از علل مهم شکست مسیحیت در مقابل رنسانس و پروتستانتیزم مسیحی حذف شریعت و فقه از دین مسیح (ع) بود. متن زیر یادداشتی است که حجت الاسلام محمد عرب صالحی رئیس پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در خصوص اهمیت و ضرورت ارتقای منطق فهم احکام ...
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۲:۲۲    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: بحث من درباره 10 نکته مدیریتی در باب فرق و ادیان و حاصل تجربه من از پژوهش و گفتگو و ارتباط با این چهار دسته بوده است.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۲۳:۳۴    
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: تبعیت از سبک زندگی امیرالمؤمنین(ع)، لازمه کسب سعادت دنیوی و اُخروی است.
آموزشگاه های موسیقی رامش، سار، فرهنگ و اندیشه و راد، چهار آموزشگاه موسیقی دارای مجوز در شهرستان نی ریز هستند.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۳:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در نشست عدالت در حکمت متعالیه گفت: عدالت نمی تواند منفک از اخلاق و تکوین و تشریع باشد.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۳:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی در باب بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با موضوع فساد اداری توسط گروه مدیریت اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۳:۰۵    
دانشنامه امام علی (ع) شناخت نامه ای موضوعی در شش هزار صفحه است که به کوشش جمعی از نویسندگان، زیر نظر آیت الله علی اکبر رشاد به همت پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۲:۳۸   + ۴ سایت دیگر  
12 رجب روزی است که حضرت امیر(ع) پس از واقعه جمل وارد کوفه شدند و این شهر را به پایتختی برگزیدند. کوفه شرایط اقتصادی و سیاسی خوبی داشت و بهترین پایگاه برای مقابله با شامیان بود. ...
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۰:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
مراد از زوجیت در آیات، زوجیت رسمی قانونی است و زوجیت رسمی بین زن و مرد منشأ الاهی دارد و بر همین اساس ازدواج حرکت در راستای اراده الاهی است. به گزارش شیعه پرس، متن زیر یادداشتی است که حجت الاسلام محمدرضا جباران عضو هیأت علمی گروه اخلاق اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نوشته شده است: ...
مردم نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۲:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
مردم نیوز : در یکصدمین سالگرد کودتای سوم اسفند 1299، به همت پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، همایش نیم روزه پس از یک قرن؛ واکاوی کودتای سوم اسفند 1299 با حضور و سخنرانی اساتید برجسته، یکشنبه 3 اسفندماه به صورت مجازی برگزار شد ...
بسیج   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۳:۲۰    
مشاور عالی بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی گفت: ستاد اجرایی بیانیه گام دوم بسیج اساتید کشور اقدام به طراحی گارگاه های تربیت مدرس بیانیه گام دوم انقلاب اساتید بسیجی در سراسر دانشگاه کشور نموده است.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۲:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در نشست پس از یک قرن؛ واکاوی کودتای سوم اسفند 1299 گفت: کودتای 1299 نتیجه ائتلافِ انگلیس و روشنفکریِ سکولارِ وطنی بود.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۳:۵۹    
مدیر گروه کلام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: گروه کلام با شیوع بیماری کرونا، ضمن تلاش در استمرار و ارتقاء فعالیت علمی جاری خود ، تلاش ویژه ای در پاسخ گویی به شبهات و مسائل الهیاتی کرونا داشته است.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۶:۳۰   + ۵ سایت دیگر  
کتاب دموکراسی روی کرسی اثر محمد حنیف، روز دوشنبه 4 اسفند ماه در محل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی رونمایی می شود.
آنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۱:۱۶   + ۷ سایت دیگر  
رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی گفت: مهم ترین هدف امروز انقلاب اسلامی، تحقق دولت اسلامی است.
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۱ - ۰۹:۴۷    
شفقنا- رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: باید پژوهش انتزاعی را به شکل واقعی و متناسب با نیاز کف جامعه در بیاوریم. حجت الاسلام والمسلمین سیدسجاد ایزدهی، درگفت وگو با شفقنا ...
قدس آنلاین   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۷:۰۵   + ۶ سایت دیگر  
در یکصدمین سالگرد کودتای سوم اسفند1299، به همت پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، همایش نیم روزه پس از یک قرن؛ واکاوی کودتای سوم اسفند 1299 با حضور و سخنرانی اساتید برجسته به صورت مجازی و پخش از طریق ادوبی کانکت برگزار می شود.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۵:۲۷    
حوزه/ رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در افتتاحیه دوره تربیت مبلغ که در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد به تبیین مهارت های تبلیغی پرداخت.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۰۸:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به مناسبت سالگرد صدور بیانیه تاریخی گام دوم انقلاب همایش ملی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و توسعه علوم انسانی را برگزار کرد.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۲۳:۰۹    
یک عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، اظهار کرد: جا افتادن مقوله ولایت فقیه در عصر حاضر و متناسب با اقتضائات دنیای مدرنیته نیازمند بازخوانی علمی و بحث جدی فقهی است و طبیعی است که فقه شیعه به عنوان هسته مرکزی اداره جامعه باید بتواند خودش را به گونه ای بازتولید و بازخوانی کند که توانایی ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۲۳:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ضمن تشریح ابعاد وحیانی و عقلانی ولایت فقیه اظهار کرد: تعبیر مرحوم امام این است که اگر خداوند شریعت را جعل کرده و برای انجام است و تحقق این شریعت هم جز به واسطه حاکمی که بداند و بتواند آن شرایع را اعمال کند انجام نمی شود پس معلوم است که ...
رسا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۲۲:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به تبیین نقش علوم انسانی در تمدن سازی پرداخت و گفت: علوم انسانی اسلامی باید سنگ بنایی برای تمدن نوین اسلامی باشد.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۲۲:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و بزرگترین فیلسوف علوم انسانی اسلامی در همایش ملی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و توسعه علوم انسانی به ایراد سخنرانی پرداخت.
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۱۱:۱۷    
شفقنا- رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: باید بتوانیم نظام سازی مبتنی بر فقه سیاسی داشته باشیم و مدل تمدن سازی را هم براساس فقه سیاسی تبیین کنیم تا با اقبال عمومی روبرو شود. ...
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۱۱:۰۸    
شفقنا- عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: رشد گرایش به دین و یکتاپرستی در جامعه ایران بعد از انقلاب اسلامی کاملاً مشهود است و حتی در روابط بین المللی هم شاهد رشد این رویکرد و تضعیف گفتمان سکولاریسم هستیم. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۱۲:۱۲   + ۶ سایت دیگر  
کتاب زمین در اقتصاد اسلامی نوشته سعید فراهانی فرد و محسن رضایی صدرآبادی توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۱۱:۰۳    
نشست گام دوم انقلاب اسلامی؛ رسالت حوزه های علمیه در توسعه علوم انسانی به همت مرکز مطالعات و پاسخ به شبهات(حوزه های علمیه) و با همکاری پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی و پژوهشکده حکمت و دین پژوهشی به صورت مجازی برگزار شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۶:۵۰    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تأکید بر اینکه باید از مواجهه انفعالی به عنوان نقطه ضعف در تحول علوم انسانی خارج شویم، گفت: تنها جایی که می تواند محتوای علوم را تغییر داده و بار معرفتی را بر دوش بکشد، حوزه علمیه است.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۶:۱۲    
حوزه/رییس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: برخلاف ظرفیت بسیار بالای موجود در حوزه های علمیه و دغدغه فراوان حوزویان در زمینه اسلامی سازی علوم انسانی، امکانات در این عرصه بسیار کم است و اگر تحقق برخی از اهداف صورت می گیرد تنها به علت ظرفیت و دغدغه بالا است.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۲:۵۵    
کرسی بررسی اعتباری بودن علوم انسانی و الزامات آن از منظر علامه طباطبایی(ره) به همت گروه کلام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
روزنامه آسیا نیوز   ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۱۸:۰۰    
سیامک شیرمردی که پیش از این کتاب جنبه های نمایشی کلیله و دمنه را در کارنامه خود دارد این بار برای آشنایی هرچه بیشتر همه علاقمندان فرهنگ و اندیشه های کهن ایرانی با شاهنامه این کتاب خواندنی را به رشته تحریر درآورده است . ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۱۶:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
رییس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: سه شنبه هفته جاری مصادف با 28 بهمن ماه ساعت 16 تا 18 همایش ملی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و توسعه علوم انسانی در قم برگزار می شود.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۱۵:۳۰    
رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تاکید بر حضور جدی تر علوم انسانی اسلامی در فضای علمی کشور از برگزاری مراسم اختتامیه همایش بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و توسعه علوم انسانی خبر داد و گفت: مراسم اختتامیه همایش روز سه شنبه، 28 بهمن ماه ...
رسا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۱۲:۵۵   + ۷ سایت دیگر  
همایش ملی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و توسعه علوم انسانی با سخنرانی رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری برگزار می شود.
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۱۲:۱۶   + ۳ سایت دیگر  
شفقنا- همایش ملی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و توسعه علوم انسانی 28 بهمن ماه به صورت مجازی برگزار می شود. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، حجت الاسلام و المسلمین سیدسجاد ایزدهی رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی امروز در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد ...