چهارشنبه ۰۵ مهرساعت ۰۶:۳۲Sep 2023 27
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فرهنگ و اندیشه»

خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۶:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی موقعیت یابی دولت هوشمند فناوری یا نظریه به همت مرکز مطالعات فضای مجازی با همکاری گروه مدیریت اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۱۱:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
کتاب اسرار عرفانی نماز اثر حجت الاسلام بهرام دلیر عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۰۹:۲۳    
هسته رشد مطالعات دینی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک، وابسته به مرکز رشد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، از استادان و فضلای حوزه، دعوت به همکاری کرد.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۶/۲۷ - ۰۹:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
نشست اندیشه ورزی شورای فرهنگی رسانه ملی با حضور رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی، دوشنبه 20 شهریور سال 1402 در جمع مدیران و برنامه سازان سازمان برگزار شد. ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۷:۴۹    
تهران- ایرنا- به گفته رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی باید تلاش شود که چهره شیخ صفی الدین اردبیلی بیشتر و بهتر معرفی شود و تاثیر او و شاگردانش بر فرهنگ و اندیشه ایرانی و اسلامی آشکار و هویدا شود.
رسا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۶ - ۱۲:۰۶    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: آمریکا هیچ گاه از منافع خود در خاورمیانه دست نکشیده و هر روز با نقشه ای جدید به دنبال براندازی نظام استکبارستیز ایران است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۱۰:۴۸    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در اندیشه اسلامی برآمده از قرآن و روایات، عدالت معیار رفتار و گفتار مردم و حاکمان است و در سیره، سنت، گفتار و رفتار امام رضا(ع) با توجه به شرایط دوره ایشان، عدالت دارای همان محوریت، اصالت و بنیاد است.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۱۰:۳۷    
شفقنا- عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه در اندیشه و سیره امام رضا (ع)، انسان عزیز و گرامی است و حضرت در رفتار با همه مردم همواره حفظ کرامت و احترام انسان ها را اصل قرار می دادند ...
حوزه   ۱۴۰۲/۰۶/۲۴ - ۰۷:۴۱    
حوزه/ حجت الاسلام والمسملین ایزدهی گفت: اگر منطق اربعین که شامل منطق حسینی و مهدوی است به کل دنیا سرایت پیدا کند، آن گاه است که شاهد توسعه هویت شیعی و صدور انقلاب اسلامی، دین اسلام و فرهنگ حسینی به همه جای دنیا خواهیم بود.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۶/۲۳ - ۲۰:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خواستار اهتمام بیش از پیش وعاظ و منبری ها در راستای تبیین مؤلفه های کلیدی اخلاق و سیره پیامبر اکرم(ص) شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۲ - ۰۹:۴۱    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: امام حسن(ع) در شرایطی تن به صلح دادند که خطر نابودی شیعیان، طمع کشورهای بیگانه و بالا گرفتن جنگ داخلی وجود داشت و ایشان به تأسی از قرآن کریم و بر مبنای آیاتی چون نفی سبیل و نیز برتری جامعه اسلامی و مؤمنان بر دیگران صلح کردند.
سلام نو / بصیر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۲۵ - ۱۲:۴۳   + ۱۳ سایت دیگر  
اگرچه در مواضع خاصی از مقاطع قیامت، توبه پذیرفته نیست ولی در غیر آن مواضع خاص، آیات زیادی دلالت دارند که در قیامت امکان توبه و رهایی از عذاب وجود دارد و توبه از گناهان نزد خداوند امر مطلوبی است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۵:۴۰    
هفتاد و هفتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی حقوق اسلامی به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
جام جم   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۳:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
ازجمله عالمان و فقیهان این دوره می توان به دانشمندان و مراجع ذیل اشاره کرد: محقق اول جعفر بن حسن بن یحیی معروف به محقق اول یا محقق حلی (محقق صاحب الشرایع) که در حوزه علمیه قوی و عالم خیز حله تحصیل کرد و فقه را در مکتب ابن ادریس از دو شاگرد صاحب نامش ...
قم فردا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۱ - ۱۱:۰۱    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه در عصر امام رضا (ع) آن حضرت چهره بارز مقاومت و رهبر سیاسی دینی امت بود، گفت: سیره سیاسی امام رضا (ع) برای امروز جهان اسلام بسیار درس آموز است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۷ - ۰۳:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: با وقایعی همانند اربعین مناسبتی برخورد می کنیم؛ مثلاً فقط در روز اربعین یا روز جهانی مسجد به آن مناسبت ها می پردازیم، در حالی که باید در طول سال به آنها پرداخته شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۶ - ۱۱:۱۴    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: محققان و نویسندگان می توانند مقالات علمی در خصوص آثار اربعین و پاسخگویی به شبهات بنویسند که قطعا باعث می شود آثار آن در طول سال باقی مانده و به دست فراموشی سپرده نشود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ - ۱۸:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: دلایل زیادی برای پیاده روی اربعین و یا زیارت امام حسین(ع) داریم و اولین موضوع هم دلایل شرعی است زیرا روایات فراوانی در این زمینه وجود دارد که نیاز به بررسی سندی هم ندارند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۲۲:۳۹   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: از نشانه های ظهور، جهانی شدن تمدن اسلامی است که نمونه بارز آن را در مراسم اربعین مشاهده می کنیم که این مراسم هرسال با شکوه تر برگزار می شود.
رسا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۹ - ۱۳:۰۷    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی انعقاد قرارداد های مختلف با کشورهای جهان را نتیجه دیپلماسی فعال انقلابی دولت سیزدهم دانست که توانست ثابت کند زبان دنیا را بلد است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۶/۰۷ - ۱۱:۲۴   + ۲۰ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: خلق پول یکی از موارد تصرف در اموال مردم است که این اختیار نباید به بانک های خصوصی داده شود.
وزارت آموزش و پرورش   ۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۱۲:۳۱    
همایش آغازین رویداد توانمندسازی مدیران جدید الانتصاب مدارس شهرستان های استان تهران با حضور مسعود بهرامی مدیرکل، حجت الاسلام علی ذوعلم رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم مؤسسه تنظیم و نشر آثار رهبر معظم انقلاب و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و سردار احمد ذوالقدر فرمانده سپاه حضرت سیدالشهدا ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۱۲:۲۶   + ۴ سایت دیگر  
دوره اوسینت به همت هسته حکمرانی و هوش مصنوعی مرکز رشد و خانه خلاق و نوآوری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۱۲:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه امام مقوله ای فرازمانی است اضافه کرد: رفتار و گفتار ائمه(ع) پاسخی به نیازهای دورانشان بود، باید شرایط امروز خود را به خوبی درک کنیم و ببینیم وضع امروز منطبق با زمانه کدام یکی از ائمه(ع) است؛ اگر منطبق با زمان امام حسن(ع) است ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۱۶:۲۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تاکید کرد: در چندسال گذشته ما با حضور خودجوش مردمی در اربعین مواجه بوده ایم لذا بنده می خواهم بر راهبرد مردمی بودن و دولتی نبودن این مراسم تاکید کنم ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۰۱ - ۱۵:۱۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه اربعین اگر به سمت یک محتوای تمدن محور هدایت نشود ممکن است در نهایت توسط برخی افراد به مناسک و نمادی فارغ از ماهیت تبدیل شود ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۵/۳۱ - ۰۹:۵۳   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی یادداشتی در پاسخ به ادعاهای اخیر مهدی نصیری نوشت: نصیری از معادلۀ تاریخی ای برای نقد نظام استفاده کرده که خودش مَثَل اعلای آن است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۱۶:۱۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن برشمردن معانی استضعاف در قرآن تصریح کرد: مستضعف سیاسی به کسی اطلاق می شود که به دلیل ستم مستکبران از حقوق خود محروم مانده باشد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۰۸:۳۳    
قم- عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با پرداختن به جایگاه مسجد در جامعه و اثر این مکان مقدس در حفظ سلامت معنوی شهروندان، گفت: مساجد الگوی مهندسی اجتماعی برای حفظ سلامت معنوی شهروندان است.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۵/۳۰ - ۰۰:۳۶   + ۳ سایت دیگر  
کتاب چهره های پنهان: کالبدشکافی جریان فتنه در انتخابات ریاست جمهوری اثر دکتر محمدجواد اخوان منتشر شد. به گزارش جوان به نقل از اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۳:۱۹    
همایش هوش مصنوعی، تبلیغ دینی و ضرورت تولید محتوا ، امروز، سه شنبه 24 مردادماه به همت دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۲:۳۱   + ۷ سایت دیگر  
ششمین نشست از سلسله نشست های اندیشه ورزی قرآن و حکمرانی با موضوع فرایند مدیریت مسئله حیا و عفاف با ارائه حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت پور، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۱۲:۱۵   + ۴ سایت دیگر  
هم اندیشی بین المللی با موضوع “راهبردهای سیاسی گفتمان اربعین در عرصه بین الملل” توسط گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ - ۰۸:۲۸    
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین ملک زاده بیان داشت: آیت الله کاشانی طی نامه ای نسبت به انتصابات مصدق اعلام اعتراض می نماید؛ اما پاسخ مصدق به ایشان، پاسخی توهین آمیز بوده که در آن آمده است: من خواهش می کنم که شما در سیاست دخالت نکنید و امور را به خودم واگذار نمایید . این اولین اشتباه مصدق بود.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۵/۲۸ - ۰۹:۱۸    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، بصیرت افزایی و آگاهی بخشی به مردم و نسل جدید را لازمه دفع تهاجم جدید فرهنگی دانست.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۱۴:۳۶    
نویسنده کتاب حکایت های کلیله و دمنه به روایت لافونتن با موشکافی و پژوهش در دیدگاه و نوع نگاه لافونتن به این اثر ادبی، در حقیقت بازتاب فرهنگ و اندیشه ایرانی بر ادبیات فرانسوی را بازنمایی می کند.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۱۴:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
نشست علمی اربعین، فرهنگ، زبان توسط پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با محوریت گروه ادبیات اندیشه برگزار می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۱۳:۱۶    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: کتاب سال آخر به نویسندگی محمد مهدی دزفولی که به تازگی منتشر شده است، یک تذکر بلند اجتماعی، فرهنگی و فکری است.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ - ۰۹:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: از جمله عوامل بسیار مهمی که به ارتقا سلامت اجتماعی کمک می کند، تقویت فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه است.
برترین ها / فرارو   ۱۴۰۲/۰۵/۲۴ - ۲۲:۰۷   + ۱۶ سایت دیگر  
روزنامه جوان به نقل از یک کارشناس نوشت: کسانی که مهاجرت می کنند، افراد نخبه ای نیستند. اتفاقاً اغلب کسانی مهاجرت می کنند افراد معمولی هستند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۵/۲۴ - ۱۶:۰۴   + ۳ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی دولت اعتدال (فلسفه سیاست) در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۴ - ۱۴:۳۴    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه مهمترین مسئله الهیات هوش مصنوعی و شبکه های اجتماعی معنای زندگی است، تصریح کرد: انسان های جدید یا انسان های دیجیتال که در شبکه های اجتماعی زندگی می کنند، معنای زندگی را به واقعی کلمه از دست داده اند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ - ۱۳:۳۸    
صد و هشتمین شماره فصلنامه قبسات به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
ایلنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ - ۱۰:۵۰   + ۹ سایت دیگر  
پیش همایش سالک الی الله ؛ تبیین سیره و اندیشه اخلاقی، تربیتی و مهدوی آیت الله محمد علی ناصری اصفهانی شنبه 21 مردادماه 1402 با حضور و سخنرانی محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، آیت الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ...
دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها با مشارکت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور، سه شنبه 24 مرداد اقدام به برگزاری همایش تخصصی هوش مصنوعی، تبلیغ دینی و ضرورت تولید محتوا می کند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ - ۰۹:۲۳    
آیت الله علی اکبر رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پیش همایش سالک الی الله درباره صحیفه سجادیه گفت: صحیفه تنها اثری است که از امام معصوم(ع) رسیده و از سوی معصوم تدوین و تنظیم شده است و به طرق مختلف به دست ما رسیده است ...
پایگاه خبری ذاکر   ۱۴۰۲/۰۵/۲۳ - ۰۰:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می گوید حلقه مفقود برای ترویج ارزش های دینی و نمادهای فرهنگی در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق، نداشتن اندیشه و تفکر نوآورانه جوانان است.
دولت   ۱۴۰۲/۰۵/۲۲ - ۱۲:۰۲   + ۵ سایت دیگر  
همایش سالک الی الله با موضوع تبیین سیره و اندیشه اخلاقی، تربیتی و مهدوی آیت الله محمد علی ناصری با حضور جمعی از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه از جمله آیت الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، منوچهر صدوقی سها فیلسوف و جمعی دیگر از چهره های فرهنگی برگزار شد.
شورای عالی انقلاب فرهنگی   ۱۴۰۲/۰۵/۲۲ - ۱۰:۳۸    
آیت الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: آیت الله ناصری خوب متوجه این شد که نیاز امروز جامعه ما معنویت و اخلاق و تهذیب و توجه به باطن و ارتباط با ملکوت است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۲ - ۱۰:۲۱    
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه ضمن اشاره به اینکه معنویت مهمترین خلأ کنونی بشر و جوان ایرانی است تصریح کرد: معنویت ضمن اینکه به دین عمق می بخشد، عواطف را هم اشباع می کند و از این جهت جامعه را تسکین می کند.