دوشنبه ۲۶ اردیبهشتساعت ۲۰:۳۸May 2022 16
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فرهنگ و اندیشه»

ایبنا   ۹ ساعت پیش    
احمد شاکری عضو هیات علمی گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با حضور در غرفه پژوهشگاه در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از انتشار کتاب دشمن شناسی در ادبیات دفاع مقدس از سوی این انتشارات خبر داد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۷:۴۰    
سعیده حسینجانی، مدیر مرکز ترجمه حوزه هنری تاکید دارد که ترجمه پلی برای ارتباط ملت ها برای انتقال فرهنگ و اندیشه است و در ترجمه شعر گویی این پل از جنس نور و عشق است.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۵:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
نشست علمی با موضوع “اهداف و کارکردهای مقاومت در حکمرانی اسلامی”، توسط گروه سیاست پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۱ - ۱۶:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
محمد جنتی مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می گوید: استقبال مردم از بازار کتاب های علوم انسانی اسلامی در حال افزایش است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۲/۲۱ - ۱۴:۰۴   + ۵ سایت دیگر  
یک عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: قانون باید مقید و مشروط به تأیید شریعت باشد. در نهضت تنباکو شاهد مشروط شدن حکم سلطان به وسیله فتوای فقیه هستیم که انقلاب اسلامی نقطه کمال این موضوع است که شریعت را به سلطنت رساند.
وارث   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۲۳:۵۷   + ۶ سایت دیگر  
آیت الله علی اکبر رشاد در ابتدای نهصد و نودمین جلسه خارج اصول که در حوزه علمیه امام رضا (ع) برگزار شد، در بیان زهد و ابعاد گوناگون آن سخت گفت: امام صادق (ع)، می فرمایند: جُعِلَ الخَیرُ کُلُّهُ فی بَیتٍ وجُعِلَ مِفتاحُهُ الزُّهدَ فِی الدُّنیا ؛ تمام خیر و همه ی نیکی ...
روزنامه نصف جهان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۱۷:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام و المسلمین محمد ملک زاده، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در شرایط کنونی اقتصاد ایران نیازمند انجام اقدامات اساسی و جراحی اقتصادی است نه رفتارهای نمایشی؛ برای قرار گرفتن اقتصاد کشور در ریل پیشرفت چاره ای جز این جراحی نداریم؛ جراحی نیاز به تحمل درد دارد ...
حوزه   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۱۶:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ غرفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با شعار به اندیشه برگردیم در مصلای امام خمینی(ره) ورودی 62، راهروی 21، غرفه شماره 38 میزبان اهالی کتاب و کتابخوانی خواهد بود.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۰۸:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ تجربه گران زندگی پس از زندگی گاهی خاطراتی را از حوادث قبل از تولد به یاد می آورند، این نوشتار تحلیلی فلسفی در تبیین این یادآوری ها به قلم حجت الاسلام والمسلمین حسین عشاقی، عضو هیأت علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ - ۱۵:۲۸   + ۳ سایت دیگر  
پیش اجلاسیه کرسی نوآوری قاعده حریم حمی روز یکشنبه 18 اردیبهشت ماه جاری در سالن فرهنگ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دفتر قم برگزار گردید.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ - ۱۵:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
ششمین جلسه مجمع عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با حضور آیت الله علی اکبر رشاد رییس و موسس پژوهشگاه، دکتر عبدالهی زاده مدیر برنامه و بودجه معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری برگزار شد.
آقای خبر   ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ - ۱۲:۳۶   + ۴ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر ، گروه فرهنگ و اندیشه _ صادق وفایی: هشتمین قسمت از پرونده معرفی عقابان آسمان ایران درباره سرتیپ خلبان عبدالحمید نجفی از خلبانان هواپیمای F5 تایگر در سال های دفاع مقدس است ...
حوزه   ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ - ۰۸:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مراقب باشیم به نام وطن دوستی و دفاع از مردم، در دام وطن فروشان نیفتیم و عزت و شرف ملت ایران را با بازنشر مطالب و هشتک های مثلث آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی بر باد ندهیم.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۲/۱۸ - ۱۸:۳۱    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در نشست نقد کتاب بررسی تطبیقی آموزه توحید و شرک از دیدگاه مفسران فریقین ضمن تاکید بر مظلومیت علم کلام در حوزه، گفت: فقدان آرایه های ادبی و هنری در کتب دینی مشهود است و سبب عدم جذابیت این نوع آثار در جلب مخاطب است.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۱۸ - ۱۴:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
مدیر کل آموزش اسلامی فدراسیون جهانی خوجه شیعه اثنا عشری و هیات همراه با حضور در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دفترقم با حجت الاسلام محمد عرب صالحی دیدار و گفتگو کردند.
راهبرد معاصر   ۱۴۰۱/۰۲/۱۷ - ۱۷:۳۶   + ۱۵ سایت دیگر  
مستند صدای ملت کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما است و از امشب 17 اردیبهشت، هر شب ساعت 22 پخش می شود.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۱۷ - ۱۴:۴۲   + ۴ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی با موضوع “فلسفه اصول“ توسط موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا علیه السلام و مشارکت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۱۷ - ۰۸:۴۸   + ۲ سایت دیگر  
شیراز-ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت:ایام نکوداشت شیراز بیش از آنکه گرامیداشت جغرافیایی به نام شیراز باشد، محملی برای گرامیداشت فرهنگ و اندیشه و تاریخ مردمان زیسته در سرزمین شیراز است. چرا که "شرف المکان بالمکین".
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۲/۱۴ - ۱۱:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
صد و دومین شماره از فصلنامه قبسات به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۱۱ - ۱۰:۵۲   + ۵ سایت دیگر  
آیت الله علی اکبر رشاد رییس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به عنوان خادم قرآنی در گروه مطالعات و پژوهش های قرآنی در بیست و هفتمین آیین تکریم از خادمان قرآن کریم تجلیل شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۹ - ۱۴:۴۸   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مدرس حوزه علمیه قم در مراسم روز جهانی قدس در شهرستان نور استان مازندران گفت: حمایت از فلسطین، به نفع مردم و امنیت کشور است.
دانا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۹ - ۱۱:۳۵    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه امروزه دشمن صهیونیستی در هر مکان و زمانی که ضربه می خورد از تلاش های شهید قاسم سلیمانی است، گفت: فریاد توفنده و یکپارچه امت اسلا می در روز قدس ضربه مهلکی بر پیکر پوسیدهِ رژیم اسراییل و حامیانش خواهد بود.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۲/۰۹ - ۰۷:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: روز قدس نماد بارز فریاد جهانی علیه ظلم و بیداد صهیونیسم به خصوص روز فریاد یکپارچه امت اسلام علیه اشغالگرانی اسرائیلی است.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۲/۰۷ - ۱۸:۰۴   + ۷ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی با عنوان زن در آئینه جلال و جمال آورده است: رفتاری که عبد صالح خداوند در مراسم وداع همسر از خود به منصّه ظهور رساند، جایگاه یک زن را در چشم خردمندی با هشتاد سال انس با معارف و قرآن نشان داد.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۰۵ - ۱۱:۲۱   + ۴ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: نظام الهی یک نظام پویا، تغییرناپذیر و هماهنگ است که خداوند ارائه داده از همین رو قرآن ابدی است و اگر کسی بخواهد چیزی مثل قرآن بیاورد باید ابدی بیاورد و هماهنگی داشته باشد.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۰۵ - ۱۱:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ولایت مطلقه فقیه یک عبارت فقهی است و نباید آن را با مطلقه سیاسی که دیکتاتوری را به وجود می آورد، یکی دانست.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۲/۰۴ - ۱۷:۵۹   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: برخی حوادث در زندگی به اختیار ما نیست، با این حال خوشبختی و سعادت نهایی هر فرد به اختیار و انتخاب خود او بستگی دارد.
دانا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۲ - ۱۲:۳۱    
دکتر احمد شاکری عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به رشد رمان تاریخی با محوریت سیره و زندگانی معصومین در یک دهه گذشته گفت مخاطب رمان تاریخی مخاطبی عام است و چاپ چند ده مورد این نوع کتب نشانه ای از نیاز مخاطب به این گونه آثار ادبی است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۱/۳۱ - ۰۹:۳۷   + ۲ سایت دیگر  
یک عضو اندیشکده فرهنگ الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: طراحی، تولید و تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، جهشی در مسیر تعالی ایران اسلامی است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۱/۲۹ - ۱۵:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه گفت: گرچه در نظام های رایج معمولاً مسئولان حکومت ها و مدیران کلان جامعه زیر بار خطاهای خود نمی روند و توجیه می کنند. اما در نگاه دینی ما این طور نیست.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۹ - ۱۱:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: تفسیر عرفانی در میان تفاسیر مختلف از اهمیت و ضرورت خاصی و در عین حال حساسیت بالایی برخوردار است و این ضرورت و حساسیت ما را بر این می دارد که نسبت به این تفسیر از معارف دقیق، عمیق و لطیف استفاده کنیم.
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۸ - ۱۶:۲۲    
شفقنا- کارشناس تاریخ و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تأکید کرد که عدم بصیرت و آگاهی از مقام امام و شرایط سیاسی و دنیا طلبی و جهالت در مقابل عقل دو عامل اصلی مظلومیت امام حسن(ع) بود ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۵ - ۱۲:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
مدیر گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ماه رمضان ماه آزادی از قیود نفسانی است؛ یکی از بهترین نعمت ها، نعمت آزادی است و این ماه، ماه آزادی می باشد.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۴ - ۱۵:۱۷   + ۵ سایت دیگر  
تضمین آزادی های سیاسی و اجتماعی در چارچوب اجرای کامل قانون در قلمرو فردی و جمعی و آموزش و ترویج حقوق و تکالیف مردم یکی از دابیر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است که حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم سیدباقری (عضو اندیشکده عدالت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی) در ...
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۱/۰۱/۲۴ - ۱۰:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
دکتر محسن ردادی استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو گفت وگو، در رابطه با آسیب شناسی شاخص ها و کارکردهای هنر انقلاب مصاحبه کرد. ...
دانا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۴ - ۱۰:۱۷   + ۱۲ سایت دیگر  
به همت مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان تهران، با مشارکت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و فرهنگستان علوم پزشکی، برای نخستین بار کارگاه علمی فلسفه معنویت و نظریه سلامت معنوی با ارائه آیت الله علی اکبر رشاد ویژه استادان حوزه های علمیه براردان و خواهران استان تهران برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۱/۲۳ - ۱۱:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: امام علی (ع) مردم را برای خدا می خواهد و مردم حضرت را برای خودشان می خواهند. جایی که غایت مردم و خواست الهی جمع می شود عدالت است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۱/۲۳ - ۱۰:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: فساد ظلمی است که تعدی مستقیم محسوب نمی شود. ظلم مستقیم مانند این مساله است که کسی مالی را سرقت کند. بنابراین فساد باید گزارش شود تا شکایت. چون شاکی ندارد طرفین ذی نفع هستند.
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۱/۰۱/۲۳ - ۰۹:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
برنامه شبکه سایه ها رادیو گفت وگو با موضوع شیوه های مردمی خنثی سازی نفوذ دشمن در ایران و با حضور حجت الاسلام علی ذوعلم، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به روی آنتن رفت. ...
مهرصبا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۲ - ۲۱:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
در دهمین قسمت از سوره؛ فصل نهج البلاغه مسعود دیانی میزبان محمود حکمت نیا خواهد بود و با موضوع نهج البلاغه و مسئله فساد با او گفتگو می کند. این برنامه امشب، دوشنبه، 22 فروردین ماه، ساعت 22 از شبکه چهار سیما پخش می شود. ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۲ - ۱۴:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه های علمیه گفت: وجود انحصار در بخش های مختلف اقتصاد ایران نهادینه شدن شکاف درآمدی، ثروت و دارایی را به دنبال داشته و به نوعی معیشت مردم را به گروگان گرفته است.
رسا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۲ - ۱۲:۲۷   + ۳ سایت دیگر  
نشست علمی با موضوع نقش اخلاق در حکمرانی سیاسی ، توسط گروه سیاست پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۰۱/۲۲ - ۰۸:۳۲    
افشین تحفه گر خبر داد: سومین نشست چهارشنبه های فرهنگ و اندیشه برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۱ - ۱۵:۳۹   + ۲ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مدیران تکنوکرات دهه 1370 با شعار تخصص گرایی شهیدمرتضی آوینی را به مناطق جنگی تبعید کردند، در حالی که جایگاه او هدایت فرهنگی در صدا و سیما و حوزه هنری بود.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۱ - ۱۱:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار کرد: مباحث ایزوتسو سرآغاز مباحث زبان شناختی در زمینه مطالعات قرآنی در دوره جدید است و از این جهت مورد توجه قرار گرفته است. وی متأثر از زبان شناسی ساختار گرا، مباحث خود را مطرح می کرد.
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۰ - ۱۵:۰۴   + ۱۳ سایت دیگر  
شفقنا- رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن محکوم کردن حادثه حمله به طلاب در حرم امام رضا (ع) گفت: هیچ تردیدی نیست که پشت این جنایت ها و خیانت ها دست چدنی آمریکایی ها و غربی ها، صهیونیست ها و سعودی ها قرار دارد. ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۱/۱۸ - ۱۱:۴۴   + ۴ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: تغییر و تطور در انسان است که عید را پدید می آورد. اگر در انسان تغییری رخ ندهد و آغاز سال جدید نقطه عطفی در زندگی او نباشد نمی توان گفت برای او عید شده و سالش نو شده است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۷ - ۱۳:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی گروه معرفت شناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی طی یادداشتی بر فیلم موقعیت مهدی گفت: ویژگی های خاص شهید باکری او را متناسب با نقد جامعه و مسئولان امروز می سازد. چقدر امروزه جای چنین شخصیت هایی در اداره نظام خالی است. بله ما مهدی نیستیم و به مهدی ها نیاز داریم.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۱/۱۷ - ۰۹:۴۵    
دانشیار گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: معارف موجود در کتاب و سنت برخاسته از عرفان و نتیجه شهود اتم و اکمل معصومین(ع) است. از این رو متن کتاب و سنت با معرفت شهودی سازگار است؛ پس، درک حقیقت آن هم باید با شهود صورت گیرد.
آقای خبر   ۱۴۰۱/۰۱/۱۶ - ۰۸:۲۵   + ۲ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر ، گروه فرهنگ و اندیشه – زینب رازدشت: بازی های آرکید و دستگاه های سرگرمی که همواره پای ثابت شهربازی ها بوده و افراد زیادی را به خود جلب می کنند، جزو دوست داشتنی ترین دستگاه سرگرمی در همه دوران ها بوده اند ...