چهارشنبه ۲۲ اردیبهشتساعت ۱۸:۳۷May 2021 12
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «تالاب هامون»

فرارو   ۷ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
کاهش نزولات آسمانی و سدسازی های بیش از اندازه در افغانستان در مسیر رودخانه هیرمند (به عنوان منبع تامین آب تالاب هامون) باعث تاثیرات منفی اقلیمی در تالاب بین المللی هامون شده است. ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۷:۰۸   + ۳ سایت دیگر  
زابل - ایرنا - کاهش نزولات آسمانی و سدسازی های بیش از اندازه در افغانستان در مسیر رودخانه هیرمند (به عنوان منبع تامین آب تالاب هامون) باعث تاثیرات منفی اقلیمی در تالاب بین المللی هامون شده است.عکاس : ابوالفضل عرب ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۳:۲۶   + ۶ سایت دیگر  
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری پیگیر موضوع واگذاری تالاب ها به وزارت نیرو هست و از سویی دیگر موضوع منحرف کردن مسیر رودخانه ها در کشور افغانستان و نگرانی از وضعیت تالاب هامون توسط وزارت نیرو و وزارت امور خارجه درحال پیگیری است.
مشرق نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۰۹ - ۱۱:۳۱    
به گزارش مشرق، یک کاربر فضای مجازی در توییتر نوشت: اینجا بستر خشک تالاب بین المللی هامون است که مردم صبور و ولایتمدار سیستان برای اقامه نماز باران گرد هم جمع شدن تا برای چندمین بار در برابر معبودشان سر تعظیم فرود بیاورند و طلب رحمت کنند. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۲/۰۷ - ۱۲:۲۶    
با کسانی که در محدوده ی تالاب هامون اقدام به چرای شتر کنند برخورد می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ - ۰۸:۵۴    
زابل - نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: کارگروهی ملی همانند کارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه برای دریاچه بین المللی هامون نیز باید تشکیل شود.
دانا   ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ - ۱۲:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
اظهارات اشرف غنی در چهارم فروردین ماه و مراسم افتتاح بند کمال خان افغانستان نیازمند پیگیری های سریع و همه جانبه دستگاه دیپلماسی برای احقاق حق جمهوری اسلامی ایران و استان سیستان و بلوچستان جهت دریافت حق آبه تالاب هامون و رودخانه هیرمند است و مردم انفعال و سکوت در این خصوص را به هیچ عنوان نمی پذیرند.
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۱/۲۳ - ۱۱:۱۵    
دولت تدبیر و امید که داعیه دار حل مشکلات با دیپلماسی بود در تعامل آبی با کشور افغانستان هم شکست خورده و نجات تالاب هامون را در ازای باج دادن به افغان ها وابسته کرد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۱/۲۳ - ۰۲:۰۰   + ۱۵ سایت دیگر  
درپی اقدام جدید دولت افغانستان و افتتاح سد کمال خان در ولایت نیمروز در نزدیکی مرز ایران و در مسیر رودخانه هیرمند، نگرانی هایی از سوی کارشناسان و فعالان حوزه محیط زیست درباره وضعیت تالاب هامون مطرح شد ...
فرادید   ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۰۷:۳۹   + ۳ سایت دیگر  
این کم بارشی تنها محدود به سیستان و بلوچستان نمی شود چرا که خشکسالی دامن اکثر نقاط کشور را گرفته و همه 31 استان کشور با میزان مختلفی از کاهش بارندگی مواجه هستند.
خانه ملت   ۱۴۰۰/۰۱/۱۴ - ۰۹:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
نماینده مردم چابهار در مجلس از وزارت نیرو خواستار فعال کردن تمامی ظرفیت های دیپلماسی آب برای افزایش حقابه ایران از رودخانه هیرمند شد و گفت: تداوم روند فعلی باعث خشک شدن رودخانه هیرمند و تالاب هامون به عنوان هفتمین تالاب بین المللی جهان خواهد شد.
راهبرد معاصر   ۱۴۰۰/۰۱/۱۲ - ۱۱:۱۰   + ۳ سایت دیگر  
فارغ از حق آب کشاورزی و معیشتی، تالاب هامون نیازمند حق آب زیست محیطی از هیرمند برای ادامه حیات است. تالاب هامون به منزله میراث مشترک بشری، بر اساس اصول عرفی حقوق بین الملل محیط زیست حقی انکارناپذیر از رودخانه هیرمند دارد لذا می بایست تا دیر نشده ...
تازه ترین ها   ۱۴۰۰/۰۱/۰۷ - ۱۳:۱۸   + ۸ سایت دیگر  
فارس: مسیر پر پیچ و خم رودخانه هیرمند که حرکت خود را رشته کوه های هندوکش در کشور افغانستان آغاز می کند و در انتها به تالاب هامون واقع در مرز سیاسی ایران و افغانستان ختم می شود، به عنوان نمادی از صلح و صفا بین دو کشور دوست و همسایه در منطقه سیستان بزرگ به حساب می آید. ...
دانا   ۱۴۰۰/۰۱/۰۷ - ۱۱:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
خشک شدن تالاب هامون و نرسیدن حق آبه ایران از هیرمند به دشت سیستان در پی دیپلماسی ضعیف دولت، فاجعه ای به نام ریزگردها را برای مردم جنوب شرق کشور به ارمغان آورده است.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ - ۱۶:۱۲    
حقابه تالاب بین المللی هامون با بی توجهی به قانون و معاهدات سال های گذشته در دست فراموشی است و افغانستان با انحراف آب هیرمند از مسیر اصلی، زینه را برای خشکی آن مهیا کرده است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ - ۰۹:۱۳    
سازمان محیط زیست آغاز پروژه بین المللی احیای تالاب هامون را یکی از مهم ترین دستاوردهای این حوزه در سال اخیر ارزیابی کرده است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ - ۲۱:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل گفت: دو کاروان شتر شامل 400 نفر شتر از تالاب هامون توسط یگان حفاظت محیط زیست خارج شدند.
دانا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۸ - ۱۰:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
وحیدپورمردان گفت: طرح قرق در راستای احیای تالاب هامون و به منظور کنترل ریزگردها و حفظ پوشش گیاهی این تالاب بین المللی در حال انجام است.
سلامت نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۱۴:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
سلامت نیوز : مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: گردشگری امسال رونق خوبی در سیستان و بلوچستان داشت چراکه تالاب ها بر معیشت و حال خوب مردم تأثیرگذار هستند و تالاب هامون شُش و دستگاه تنفسی منطقه سیستان و بلوچستان هست. ...
دانا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۱۳:۱۵   + ۶ سایت دیگر  
وحید پورمردان با بیان این که ماه هاست شکارچیان حیات وحش تالاب هامون را نشانه گرفته اند، گفت: 15 سلاح شکاری در این تالاب بین المللی که در واقع ذخیره گاه زیست کره است، کشف شد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۸:۱۱   + ۱۱ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - ایران و اتحادیه اروپا با تخصیص اعتبار 10 میلیون یورویی درصدد جان بخشیدن به تالاب هامون هستند، در این پروژه مشترک تلاش می شود تا معیشت مردم به گونه ای پیش رود که کمترین وابستگی به آب را داشته باشد تا آب بیشتری وارد تالاب شود.
دانا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۰۸:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
توزیع ناعادلانه حق آبه از سوی وزارت نیرو در 2 تالاب هامون و جازموریان که اولی به ذخیره گاه زیست کره و دومی به بکرترین تالاب ایران شهره است، چالش های زیست محیطی و اقتصادی را به مردمان جنوب شرق کشور تحمیل کرده؛ چالش هایی که به دلیل اهمال متولیان به زودی بحران آفرین می شود.
فرهیختگان   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۰:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
تاکنون هیچ یک از مسئولان محلی و کشوری از نماینده گرفته تا استاندار درخصوص موضوع حقابه هامون اظهارنظر روشن و قاطعی نداشته اند و ظاهرا منتظرند مانند سال های قبل بر اثر خشکی صددرصدی تالاب هامون این منطقه مجدد به کانون ریزگرد تبدیل شود وگرنه با چند مصاحبه و دیدار و گرفتن عکس های یادگاری دردی از مردم ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۰:۰۵    
هیرمند شاهراه حیاتی افغانستان و شمال سیستان و بلوچستان است؛ خشکی آن باعث نابودی تالاب هامون شده و در نهایت اقتصاد مردم استان را با چالش مواجه کرده است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۰۷:۴۹   + ۲ سایت دیگر  
زاهدان- ایرنا- امام جمعه زابل در شمال سیستان و بلوچستان گفت: تالاب بین المللی هامون نقش مهم و حیاتی در زندگی مردم سیستان دارد و برای احیای آن باید مادرانه دلسوزی کرد تا رونق و آبادی را به این منطقه به ارمغان بیاورد.
اوشیدا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۰۹:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
عشایر شمال سیستان و بلوچستان در کنار پرورش دام به عرصه کشاورزی نیز ورود پیدا کرده اند و با استفاده از گلخانه ها محصولاتی همچون گوجه و خیار کشت می کنند.
موسسه مطالعاتی تحریریه   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۰:۴۵    
ساخت 31 سد در مسیر رودخانه های منتهی به تالاب هامون جازموریان باعث خشک شدن این تالاب ملی شده است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۰۹:۵۲   + ۴ سایت دیگر  
زاهدان- ایرنا- معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در حالی ابتدای امسال بخش قابل توجهی از تالاب های جازموریان و هامون آبگیری شد که با خشک شدن این تالابها انتظار می رود دودکش غبار شرق کشور فعال و پدیده های خاکدار در این مناطق افزایش یابد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۰۹:۲۳   + ۳ سایت دیگر  
زابل - نماینده مردم سیستان گفت: برای تامین حق آبه تالاب هامون با توجه به اقدام اخیر دولت افغانستان مبنی بر احداث سد کمال خان در خاک این کشور باید از ظرفیت دیپلماسی استفاده شود.
دانا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۱۰:۵۴   + ۴ سایت دیگر  
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل از دستگیری اعضای سه تیم شکارچی متخلف در تالاب هامون خبر داد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۱۰:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
مهدی سراوانی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل گفت: آتش در تالاب هامون توسط محیط بانان محیط زیست مهار شد.
دانا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۴:۵۴   + ۲ سایت دیگر  
وحید پورمردان گفت: تخصیص 11 میلیون یورو از منابع صندوق توسعه عمران سازمان ملل برای تالاب هامون که سال گذشته صورت گرفت، از جمله دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۱:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
مدیر کل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان عمده اقدامات صورت گرفته در تالاب هامون را تشریح کرد.
دانا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۴ - ۰۸:۴۸   + ۱ سایت دیگر  
سوءمدیریت ها و سدسازی های بی رویه در استان کرمان بدون در نظر گرفتن تبعات زیست محیطی سبب شده است تالاب جازموریان به سرنوشت هامون مبتلا شود و خاک، سهم ساکنان غرب سیستان و بلوچستان از هوای پاک باشد.
دانا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۰ - ۰۹:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: برنامه احیای تالاب هامون در دست اجرا قرار گرفته که یکی از تاثیرات آن کاهش گرد و غبار در منطقه و روزهای بحرانی و پرخطر است.
دانا   ۱۳۹۹/۱۱/۱۹ - ۱۱:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
مهدی سراوانی اول گفت: با توجه به فصل مهاجرت پرندگان به تالاب هامون گشت مشترک به منظور مهار آنفلوانزای طیور با همکاری اداره دامپزشکی در زابل اجرا شد.
عصر ایران   ۱۳۹۹/۱۱/۱۴ - ۱۳:۳۰   + ۸ سایت دیگر  
بر اساس خروجی مدل های پیش یابی فصلی انتظار می رود در 2 ماه آینده تا حدی کسری بارش این روزهای این منطقه جبران شود اما به طور کلی وضعیت بارش ها کمتر از میانگین بلندمدت ارزیابی می شود.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۰۳:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
بادهایی که روزگاری کاهش دما را به همراه داشت حالا با خشک شدن تالاب هامون و سواری دادن به ریزگرد ها چشم ها و ریه های مردم را نشانه گرفته است.
بازتاب   ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۱۳:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
آبگیری آزمایشی سد کمال خان واقع در ولایت نیمروز افغانستان دیروز آغاز شد تا برای همیشه تالاب هامون ایران را در معرض خشکی قرار دهد؛ ولایتی که در روزهای سخت و خشکسالی آب چاه نیمه ها که حق مردم سیستان و بلوچستان بود را با لوله دریافت کرد تا از تشنگی نمیرد ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۲۱:۰۷   + ۵ سایت دیگر  
مدیر عامل هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت:عصر امروز جوان 19 ساله در رودخانه سیستان شاخه افضل آباد منتهی به تالاب هامون غرق شد .
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ - ۰۸:۵۵   + ۲ سایت دیگر  
خشک شدن تالاب هامون جازموریان ، مشکلات زیادی را برای روستاهای شهرستان دلگان و بخش جلگه چاه هاشم بوجود آورده است.
میزان   ۱۳۹۹/۱۰/۱۹ - ۰۱:۵۰    
وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در خصوص اهمیت پوشش گیاهی تالاب هامون در گفتگو با میزان، گفت: تالاب بین المللی هامون به صورت مشترک در خاک ایران و افغانستان قرارگرفته که تأمین آب آن از کشور افغانستان انجام می پذیرد ...
همشهری   ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ - ۱۲:۲۷   + ۳ سایت دیگر  
تالاب دریاچه ای هامون در استان سیستان و بلوچستان به صدقه سر ترسالی های دو سال گذشته حالا حال نسبتا خوبی دارد اما همچنان خطر خشکی بیخ گوش آن است.
میزان   ۱۳۹۹/۱۰/۱۲ - ۰۲:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در خصوص علت خشک شدن تالاب هامون، به میزان گفت: دریاچه و تالاب بین المللی هامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین المللی جهان و یکی از ذخیره گاه های زیست کره در ایران است ...
روزنامه نصف جهان   ۱۳۹۹/۰۹/۲۵ - ۱۵:۴۷    
نصف جهان: تالاب هامون یکی از بزرگ ترین تالاب های کشور واقع در استان سیستان و بلوچستان است. این دریاچه بزرگ ترین دریاچه آب شیرین فلات ایران محسوب می شود که برای محیط زیست و کشور دارای ارزش های بالایی است، اما این تالاب در سال های گذشته با بحران کم آبی و خشکسالی رو به رو است. ...
برترین ها / دنیای معدن   ۱۳۹۹/۰۹/۲۴ - ۲۱:۱۳   + ۱۶ سایت دیگر  
خبرگزاری تسنیم: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت تالاب هامون و نقش آن در تولید گرد و غبار در استان سیستان و بلوچستان گفت: بزرگترین دریاچه آب شیرین فلات ایران در آستانه خشک شدن است. ...
باشگاه خبرنگاران: برخی شهروندان استان سیستان و بلوچستان در حال مهاجرت به سمت مشهد، گرگان و گنبد هستند. تالاب هامون یکی از بزرگترین تالاب های کشور واقع در استان سیستان و بلوچستان است ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۹/۱۷ - ۰۸:۳۱   + ۵ سایت دیگر  
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: عمده گرد و غبار استان سیستان و بلوچستان کم آبی در تالاب هامون است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۸/۳۰ - ۱۰:۴۸   + ۲ سایت دیگر  
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از دستگیری چند شکارچی متخلف در تالاب هامون خبر داد.