یکشنبه ۰۹ مهرساعت ۰۶:۱۹Oct 2023 1
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «باستانی»

خبرگزاری دفاع مقدس   ۷ ساعت پیش    
باستانی گفت: پادکست امروز در ایران طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است و امروز به مرحله ای رسیده است که از رادیو عبور کرده است. در واقع پادکست را می توان به نوعی یک ارتش یک نفره هم دانست.
ایرنا   ۸ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
کرمان - ایرنا - جشنواره ثبت ملی 2 اثر تاریخی شهر باستانی چاهریگان بخش نگین کویر و کاروانسرای هشت ضلعی بخش مرکزی شهرستان فهرج در کنار جنگل های کهور روز شنبه با شعار حفاظت از آثار تاریخی و محیط زیست در شرق کرمان برگزار شد.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۸:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
در سفر اخیر رئیس جمهوری کشورمان به نیویورک، لوح های هخامنشی پس از بیش از 85 سال به کشور باز گردانده شدند. نکته قابل تامل تلاش ها ناکام اسرائیل برای تصاحب این آثار باستانی بود که می خواستند آثار باستانی باارزش ایرانیان برای پرداخت غرامت به شاکیان بمبگذاری انتحاری در اسرائیل تصاحب کنند.
باستان شناسان در کوهستان های نروژ یک تیر بسیار کمیاب، متعلق به عصر برنز را کشف کردند که هنوز نوک کوارتز و پَر انتهای آن باقی مانده است.
بهار نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۷:۰۹   + ۱۵ سایت دیگر  
گروه علمی: ردپای دی ان ای در فسیل ماقبل تاریخ یک لاک پشت دریایی 6 میلیون ساله در سواحل کارائیب کشف شده است.به گزارش ایسنا ، در یک یافته قابل توجه، آثاری از دی ان ای باستانی در یک لاک پشت دریایی فسیل شده یافت شده که قدمت آن به شش میلیون سال پیش می رسد. ...
تدبیر و امید   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۶:۱۸   + ۲۲ سایت دیگر  
این اشیاء در ابتدا در حوالی 1850 میلادی از غار باستانی به نام Cueva de los Murci lagos کشف شدند که نخستین بار برای استخراج کود خفاش و مواد معدنی کاوش شد. در آن زمان، با حرکت کارگران به سمت مناطق عمیق غار، آن ها با محوطه ای شامل اجساد مومیایی شده و چندین شیء چوبی و بافته شده مواجه شدند.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۵:۳۳   + ۱ سایت دیگر  
کرمان - ایرنا - دادخدا سالاری قاضی کرمانی که در پرونده مقابله با غارت آثار باستانی تمدن حاشیه هلیل رود جیرفت طی سالهای گذشته نقش مستقیم داشته از دغدغه های سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در این زمینه می گوید.
تیتر برتر   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۵:۳۲    
بخش اعظمی از کشور اردن صحرا می باشد اما با این حال اردن به دلیل وجود آثار باستانی و تاریخی فراوان مقصد محبوبی در میان گردشگران می باشد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۵:۱۴    
ایسنا/کرمان اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 بود که طغیان هلیل رود در جنوب استان کرمان، باعث شد تا گوری باستانی هویدا شود و اشیاء دفن شده در آن بیرون بیایند. خبر، ناگهان پیچید و هزاران نفر با بیل و کلنگ راهی این منطقه شدند و 1000 شی تاریخی را از دل خاک بیرون آوردند.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۴:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
رئیس قوه قضاییه به وزارت میراث فرهنگی در مورد خارج کردن آثار باستانی از تخت جمشید تذکر داد.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۳:۲۸    
بمناسبت هفته وحدت باهمت دفتر بسیج جامعه پزشکی هامون همکاری فوریتهای پزشکی و جمعیت هلال احمر ایستگاه سلامت درمحل کوه باستانی خواجه برپا و خدماتی ویزیت رایگان توزیع تراکت آموزشی، سنجش فشارخون به مراجعین ارائه شد.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۱:۱۶    
اکثر این ابداعات بسیار ساده بودند و با استفاده از منابع موجود در کشور ساخته می شدند. ضمنا این احتمال وجود دارد که به صورت تمام و کمال از پتانسیل های این ابداعات در پرشیای باستان با خبر نباشیم و باستان شناسان همچنان به مرور زمان دست به اکتشافات تازه می زنند ...
رادیو فرهنگ   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۱۰:۵۰   + ۵ سایت دیگر  
محمود جعفری دهقی، استاد گروه زبانهای باستانی دانشگاه تهران، درگفتگو با برنامه ققنوس ، سعید حمیدیان را استاد توانای ادبیات فارسی دانست که سالهای بسیاری از عمرش را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه ادبیات کرده است و گفت: کتاب در طریق ادب حاصل یک عمر تجربه، تحقیق و تامل ایشان در آثار ادبی است ...
جماران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۰۹:۴۵    
یک پژوهش جدید نشان می دهد برخورد دو قمر یخی باستانی که احتمالا زمانی در حال چرخش به دور زحل بوده اند، ممکن است حلقه های این سیاره را ایجاد کرده باشد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۰۹:۲۳   + ۳ سایت دیگر  
مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان بر لزوم ایجاد زمینه احداث دهکده المپیک برای نظام تعلیم و تربیت این استان تأکید کرد و گفت: در این دهکده باید سعی کنیم از ورزش های سنتی و باستانی تا ورزش های روز برای هفت اقلیم ایران استفاده کنیم.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۸ - ۰۵:۰۶   + ۱۷ سایت دیگر  
یک پژوهش جدید نشان می دهد برخورد دو قمر یخی باستانی که احتمالا زمانی در حال چرخش به دور زحل بوده اند، ممکن است حلقه های این سیاره را ایجاد کرده باشد.
فوت وفن   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۲۲:۰۲    
ماه ، یکی از اجرام آسمانی نزدیک به زمین است که همواره مورد توجه ما بوده است. از دوره های باستانی تا امروز، ماه همواره سرچشمهٔ تعجب و تامل بوده و اثرات بسیاری بر زندگی روزمره ما داشته است. در سال 2023، ما دچار یک مهمانی ویژه با آخرین ابرماه ماهی این سال خواهیم شد ...
خبر روز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۱۸:۵۰    
باستان شناسان می گویند که اشیاء باستانی کشف شده قدمتی هزار ساله دارند.
فرادید   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۱۸:۲۴   + ۳ سایت دیگر  
امروزه، شهر باستانی هاتوشا، پایتخت امپراتوری هیتی ها در اواخر عصر برنز (1650 تا 1200 سال قبل از میلاد)، گنجینه ای از زبان های باستانی است. در کاوش های اخیر در محوطه باستان شناسی بوغازکوی – هاتوشا، حدود 30 هزار لوح به خط میخی کشف شده که نشان دهنده تاریخ، سنت ها و جامعه آناتولی عصر برنز است ...
اقتصاد آنلاین / خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۱۶:۳۱   + ۲۶ سایت دیگر  
خانواده آسویک در حال جستجوی جواهرات گمشده خود بودند که به محض روشن کردن فلزیاب به یک سگک حکاکی شده و کاسه ای شکل و همچنین یک شیء مدفون دیگر برخورد کردند که به نظر می رسد متعلق به دوران وایکینگ ها باشد.
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۱۵:۴۱   + ۸ سایت دیگر  
سردار سید "شاهین اسمعلی" فرمانده مرزبانی استان اردبیل از دستگیری 5 حفار غیرمجاز آثار باستانی و کشف 6 دستگاه طلایاب توسط ماموران هنگ مرزی گرمی خبر داد.
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۱۴:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
یک شکارچی گنج مشهور هندی به تازگی ویدئویی منتشر کرده که نشان می دهد او در حاشیه یک زمین کشاورزی موفق به کشف سه کوزه پر از سکه و جواهرات باستانی می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۱۳:۰۲    
سیل در لیبی خاک قسمت هایی از یک محوطه باستانی نزدیک شهر دِرنا Derna را شست و بخش هایی تازه از این مکان را نمایان کرد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۱۰:۵۸   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/کرمانشاه کرمانشاه یکی از معدود استانهای باستانی ایران است که تاکنون آثاری از همه ادوار تاریخی در آن کشف شده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۰۹:۳۸    
یک زبان باستانی گمشده در الواح خط میخی در ترکیه کشف شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۰۷:۰۲   + ۳ سایت دیگر  
با گذشت زمان و با تحقیقات انجام شده روی برخی از اجساد باستانی، پرده از این راز بزرگ کنار زده شده و مشخص شد که در سالم ماندن این اجساد دمای پایین، کمبود اکسیژن و بالا بودن شدت اسید زغال سنگ نارس دخالت داشته اند.
فرادید   ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۰۰:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
واژگان یک زبان گمشده که بیش از 3000سال قبل به آن سخن گفته می شد، روی یک لوح گلی در ترکیه پیدا شده است. باستان شناسان این لوح را اوایل سال جاری میلادی در شمال مرکزی ترکیه در ناحیه ای باستانی که قبلا هاتوشا نامیده می شد، پیدا کردند ...
پارسینه   ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۱۹:۵۲   + ۸ سایت دیگر  
به گزارش پارسینه و به نقل از خبر آنلاین؛ نمونه ای از اولین چشم های پیچیده بررسی شده، نشانگر این است که چشم ها بر روی یک ماده نسبتاً غیرعادی برای تمرکز نور تکیه داشته اند، چیزی که در موجودات مدرن یافت نمی شود ...
رکنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۱۶:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
رکنا: یک مرد ترکیه ای ساکن شهر مرعش از یک ستون باستانی رومی 1500 ساله که در جریان ساخت و ساز خانه اش کشف کرده بود، به عنوان میز استفاده می کرد.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۱۵:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
مرصع امروز پنجشنبه 6 مهر به موضوع دفاع مقدس در آیینه هنر عکاسی می پردازد. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، مرصع مجله هنری شبکه چهار سیما است که با اجرای اسماعیل باستانی هر پنجشنبه ساعت 19 روی آنتن می رود. ...
در قعر دریاها شهرهای ویرانی وجود دارند که نشانگر قدمت چند هزار ساله تاریخ بشرند.
پارسینه   ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۰۹:۵۱   + ۸ سایت دیگر  
به گزارش پارسینه به نقل از سایت طلا، آیا واقعاً می توان از یک گوشی هوشمند به عنوان فلزیاب استفاده کرد؟ آیا این فلزیاب گوشی دارای دقت و قابلیت های لازم برای کشف گنج ها و دفینه های باستانی هست؟در این مقاله، ما به دنبال پاسخ به این سوالات و بررسی عمق و امکاناتی که فلزیاب های گوشی می توانند ارائه دهند ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۰۸:۰۰    
خرم آباد - ایرنا - کاروانسرای "چمشک" لرستان، منزلگاهی در گذر تاریخ و تمدنی کهن با معماری خاص و منحصر به فرد، راوی قصه های شبانگاهی کاروانیان در زیستگاه باستانی و فرهنگ غنی دیار لرستان است که به فهرست جهانی یونسکو پیوست.
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۲۲:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
فناوری DNA باستانی روش مطالعه تاریخ بشر را متحول کرده است و با جریان مداوم مطالعاتی که ژن های انسان های قدیمی را بررسی می کنند به سرعت رشد کرده است.
وزارت ورزش و جوانان   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۵:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
طرح شهید طوقانی با هدف ترویج ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی امسال در 84 کانون فرهنگی و تربیتی زیر مجموعه وزارت آموزش و پرورش اجرا می شود.
سلام نو / فرتاک نیوز   ۱۴۰۲/۰۷/۰۱ - ۱۵:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
منطقه های باستانی ایران هر گردشگری را به شگفتی می آورد از این رو با ما همراه باشید و درباره چغازنبیل؛ عظیم ترین زیگورات دنیا بدانید.
چند ثانیه   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۵:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
برم دلک سرچشمه، تالاب، گردشگاهی طبیعی است که در شرق شیراز قرار گرفته است. موضوع این نقش نگاره، عشق و پایبندی به همسر است. تعداد شهرهایی که نقش نگاره باستانی دارند، در دنیا کمتر از ده شهر است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۴:۴۶   + ۲۱ سایت دیگر  
باستان شناسان حین کاوش در شهر باستانی آیزانوی واقع در ترکیه بقایای مواد آرایشی و جواهرات رومی دوهزارساله را کشف کردند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۴:۴۴   + ۵ سایت دیگر  
ساوه- کاروانسرای باغ شیخ به بزرگترین کاروانسرای باستانی ایران شهرت دارد و از زیباترین کاروانسراهای واقع در دشت فلات بوده که ثبت جهانی شد.
روزنامه سپهر   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۴:۳۶   + ۴۴ سایت دیگر  
سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: بیش از هزار مهر دوره آغاز عیلامی در کاوش های تپه تیلینه کرمانشاه کشف شد.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۳:۳۸    
سردار مجتبی کرمی جانشین سپاه استان البرز، از نمایشگاه دفاع مقدس در ماهدشت بازدید و از ورزشکاران باستانی تجلیل کرد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۲:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
بجنورد- ایرنا- پرداخت یکهزار و 225 میلیارد ریال تسهیلات گردشگری، پرداخت 372 میلیارد ریال تسهیلات صنایع دستی، آغاز فصل جدید کاووش های باستانی و ثبت رباط قلّی در فهرست میراث جهانی یونسکو بخشی از اقدامات امیدبخش دولت در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی است.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۱:۲۷   + ۱۱ سایت دیگر  
خبر آنلاین : مهاجری نوشت: اگر سفر پرهزینه آقای رئیسی به سازمان ملل، فقط به لغو یک تحریم ولو کوچک می انجامید جای هزاران تبریک و تشکر داشت و گرنه افتخاری مانند حمل الواح باستانی یا ملاقات های نسبتا بی ثمر رهاورد به حساب نمی آید.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۰:۴۸   + ۵ سایت دیگر  
سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سه شنبه (4 مهر 1402) با سفر به استان کرمان در آیین کلنگ زنی مجتمع علمی، آموزشی، فرهنگی و گردشگری بام بهشت شرکت و از اماکن گردشگری و سایت موزه منطقه ای جیرفت، تپه باستانی کنار صندل در محور گردشگری جیرفت-دلفارد بازدید کرد.
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ - ۱۰:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
رازهای دنیای باستان انگار تمامی ناپذیرند؛ کاوش های باستانشناسی در سراسر جهان هر سال جنبه های تازه ای از زندگی و اعتقادات انسان هایی را آشکار می کنند که قرن ها و هزاران سال پیش از ما زندگی می کردند؛ در اینجا برخی از مهم ترین و جالب توجه ترین یافته های باستان شناسی در سال 2023 را مرور خواهیم کرد.