دوشنبه ۲۶ اردیبهشتساعت ۲۰:۲۱May 2022 16
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «باستانی»

یکی از مهمترین اختراعات جهان شاید کاریزها باشند که این امر توسط ایرانیان انجام شده است.
ایسنا   ۲ ساعت پیش   + ۶ سایت دیگر  
پنج نماینده مجلس که طرح بحث انگیز استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها را امضاء کرده بودند، از جمع امضاکنندگان این طرح خارج شده و در نامه ای به رییس مجلس شورای اسلامی درخواست کردند: این طرح از دستور کار کمیسیون مربوطه و مجلس خارج شود.
کارشناس مسائل اقتصادی پیشنهادی مبنی بر اینکه دارایی های مولد مبنای اعتبارسنجی برای دریافت تسهیلات از بانک قرار گیرد مطرح کرد. *** ویژگی های طرح اعتبارسنجی به گزارش صنایع ، سعید باستانی درباره ویژگی های مثبت ارائه تسهیلات براساس اعتبارسنجی، اظهار کرد: ...
یک پزشک   ۴ ساعت پیش    
به تازگی، یک کشف باورنکردنی، شناخت جدیدی از پیدایش زندگی بر روی زمین برای ما فراهم آورده است. گروهی از زمین شناسان به تازگی بقایای کوچکی از حیات پروکاریوتی و جلبکی را کشف کرده اند که در داخل کریستال های هالیت به دام افتاده بودند و برآورد می شود که قدمت آنها به 250 میلیون سال پیش بازگردد. ...
شعار سال   ۵ ساعت پیش    
46 نماینده ای که طرح خطرناک خرید و فروش اشیای تاریخی و باستانی را مطرح کردند ارزآور بودن فروش اشیای تاریخی را یکی از دلایل موافقت با حراج خطرناک دانسته اند تا این سؤال پیش بیاید که آیا هر چیزی که قابل تبدیل شدن به پول است را باید فروخت؟ حتی شناسنامه باستانی کشور را ...
عصر ایران   ۵ ساعت پیش    
"تقویم نجومی کشاورزان قدیمی" که نام ماه های مختلف در فرهنگ بومیان آمریکا را منتشر می کند، نام کامل "می" را "ماه گل" می نامد.
خبرگزاری فارس   ۷ ساعت پیش    
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول گفت: کشت و زراعت بیش از حد در اطراف تپه های باستانی موجب ناپدید شدن این آثار شده است.
ایلنا   ۸ ساعت پیش    
رییس انجمن مجموعه داران ایران با اشاره به طرح مجلس با عنوان استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج ها گفت: اموال تاریخی و باستانی و هویت مردم قابل خرید و فروش نیست.
انتخاب   ۹ ساعت پیش   + ۹ سایت دیگر  
چند روز پیش جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح استفاده بهینه از اشیاء باستانی و عتیقه جات را به هیئت رئیسه ارائه داده اند که اعتراضات فراوانی به دنبال داشته است.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۰۸:۱۸   + ۳ سایت دیگر  
همدان- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ملایر گفت: نمایشگاه تصاویر کاوش باستانی دستکندهای سامن و ارزانفود همزمان با هفته میراث فرهنگی در حوضخانه عمارت مصدقی این شهرستان برپا می شود.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۰۷:۲۴    
رییس ایکوم با اشاره به پیشرفت هایی که در دنیای مجازی شاهد هستیم، پیشنهاد داد تا کشورهای صاحب آثار باستانی از یونسکو بخواهند تشکیل کنوانسیونی برای ثبت آثار به صورت NFT را ارائه دهند.
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۰۶:۴۶   + ۲۱ سایت دیگر  
روزنامه شرق اصل طرح پیشنهادی مربوط به فروش آثارباستانی و اسامی امضاکنندگان آن را منتشر کرده است.
کبنا نیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۲۲:۲۱   + ۵ سایت دیگر  
جشنواره فرهنگی و هنری دنا به مناسبت 25 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان و ادبیات فارسی در تپه باستانی قلات شهر سیسخت برگزار شد.
انتخاب   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۲۲:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
امیره حیفا آل سعود وزیر جهانگردی عربستان سعودی، مسی را به سیر و سیاحت مناطق باستانی جده برد. با اعلام وزیر گردشگری عربستان سعودی لیونل مسی به عنوان سفیر گردشگری این کشور منصوب شد.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۷:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: نماینده مردم تهران در مجلس و یکی از 46 نماینده امضاکننده طرح استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج ها گفت: آمادگی این را دارم که امضای خود را درباره این طرح پس بگیرم.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۶:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
سایه سنگین یک طرح جنجالی زیرعنوان"بهینه سازی اشیا باستانی و گنج ها" که از سوی برخی نمایندگان مجلس مطرح شده است، به شدت موجب نگرانی باستان شناسان و میراث دوستان شده است. به عقیده باستان شناسان این طرح می تواند موجب حفاری های گسترده و تاراج میراث تاریخی جای جای کشور و از جمله اصفهان شود.
فرارو   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۵:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
فرارو- سربازان گردان 126 ام نیرو های دفاع سرزمینی اوکراین، در جریان حفر سنگر و خندق در اطراف شهر بندری اودسا در جنوب این کشور، به طور اتفاقی به ظروفی باستانی موسوم به آمفورا برخورد کردند که کشفی جالب توجه در نوع خود محسوب می شود. ...
سلام نو   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۴:۳۳    
به لحاظ معنای لغوی کورائیم واژه ای مرکب و متشکل از دو کلمه ترکی کور {نابینا} و آییم {ماهم} است.ارتفاع تپه از سطح دریاهای آزاد حدود 1575 متر و از سطح زمین های اطراف در بالا ترین قسمت حدود 15متر است.
لحظه آخر   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۳:۲۳    
روستای سرابکلان از روستاهای شهرستان سیروان، استان ایلام از گذشته روی شهر تاریخی سیروان قرار گرفته، در راستای گازرسانی به این روستا برای کاوش، مطالعه و حفاظت از آثار در مسیر گازرسانی انجام همزمان حفاری و لوله گذاری در نظر گرفته شد ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۲:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
همزمان با هفته میراث فرهنگی همایش ملی فرهنگ و تمدن خلیج فارس به روایت باستان شناسی با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در بندر باستانی سیراف برگزار می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۲:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
خواص حجامت یا phlebotomy در طب سنتی و طب مدرن تقریبا ثابت شده است و متخصصان طب سنتی این روش درمانی سنتی و باستانی را راهی برای تقویت دستگاه ایمنی بدن و درمان بیماری های مختلف می دانند.
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۱:۵۹   + ۶ سایت دیگر  
کلیپی در حال پخش، از رم ایتالیا،راننده جوانی که با ماشین مازراتی روی پلکانی باستانی که 300 سال پیش در نزدیکی یک کلیسای تاریخی ساخته شده بود از پله ها به پایین می آید و قسمت هایی از بنای تاریخی را ویران می کند ...
آنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۰:۳۹    
فردوسی بزرگ با خردمندی و کاردانی خود توانست پلی میان دنیای اساطیر باستانی و اندیشه های راستانی خویش در زمینه داستانی بزند و گزارشی تازه بر پایه رویکردهای آیینی پس از اسلام برای همگان به یادگار بگذارد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۰۹:۵۰    
با حضور پرشور علاقه مندان به مد و لباس، اردوی علمی و آموزشی چهارمین جشنواره مد و لباس استان اردبیل در محوطه باستانی شهریئری مشگین شهر برگزار گردید.
جماران   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۰۸:۵۲   + ۶ سایت دیگر  
جی پلاس ، ما سواحل باستانی را مشاهده می کنیم که حجم بزرگی از آب مایع را در خود جای داده اند، اما فعالیت فرسایشی کمی به شکل رودخانه ها یا دره ها وجود دارد. ما رسوب سنگی ناشی از سونامی هایی را که در گذشته رخ داده است مشاهده می کنیم، اما در صورت یخ زدگی کامل اقیانوس، وقوع سونامی امکان پذیر نبود ...
جام جم   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۰۴:۵۵    
طرحی که هفته گذشته از سوی برخی نمایندگان مجلس مطرح شد و بسیاری از کارشناسان، باستان شناسان و دوستداران میراث فرهنگی ایران را شوکه کرد. در طول هفته گذشته اعتراضات و نقدهای بسیار جدی و تندی به این طرح شده و همچنان ادامه دارد. ...
یکتا پرس   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۰۱:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
تلاش جدیدی برای کاوش هرم بزرگ جیزه مصر با استفاده از ذرات پرانرژی فضایی ممکن است به دانشمندان امکان دیدن درون این ساختار باستانی و دریافتن جزئیات جدیدی درباره اتاقک های درونی اسرارآمیز آن است.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۲۳:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
یکی از مفید ترین عرقیجات گیاهی، عرق کاسنی است که سبب بهبود وجلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها می شود ودر طب باستانی به عنوان یک گیاه دارویی معرفی شده است.
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۲۲:۵۱   + ۱۱ سایت دیگر  
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و یکی از 46 نماینده امضاکننده طرح استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج ها گفت: آمادگی این را دارم که امضای خود را درباره این طرح پس بگیرم.
روزنامه سیاست روز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۲۱:۰۹    
هویت تاریخی فقط بناهای تاریخی و آثار باستانی نیست که هویت تاریخی به هویت معنوی و روحی هر جامعه ای هم بستگی دارد...
تیک   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۲۰:۰۲   + ۵ سایت دیگر  
مظاهر گودرزی: 46 نماینده مجلس طرحی جنجالی امضا کردند، طرحی با عنوان استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها ، حالا این طرحِ 21 ماده ای صدای اعتراض خیلی ها را بلند کرده است، از استاد دانشگاه گرفته تا شهردار سابق تهران و معاون میراث فرهنگی وزارتخانه، جملگی معتقدند طرح مذکور کارشناسی نشده است ...
سلام نو / فانوس زاگرس   ۱۴۰۱/۰۲/۲۲ - ۲۲:۳۹   + ۱۰ سایت دیگر  
تیمی از دانشمندان چینی یک فروچاله جدید غول پیکر با یک جنگل در درون آن کشف کردند که 192 متر عمق دارد و درختانی 40 متری را در خود جای داده است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۸:۴۴   + ۷ سایت دیگر  
رییس فرهنگستان هنر در ادامه اعتراض ها به طرح نمایندگان مجلس با عنوان استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها در نامه ای به رییس مجلس شورای اسلامی، پیشنهادهایی را مطرح کرد.
پانا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۷:۵۳   + ۸ سایت دیگر  
تهران (پانا) - سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه طرح اشیای باستانی هنوز به هیچ کمیسیونی ارجاع نشده است، گفت تدوین طرح توسط نمایندگان فارغ از اینکه به کمیسیون های مربوطه و صحن می رسد یا نه یک روال قانونی برای نمایندگان است . ...
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۶:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: رئیس موزه ملی ایران با انتشار پیامی در فضای مجازی خود طرح استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها مجلس را نافی قوانین موجود در حوزه میراث فرهنگی دانست و آن را آب به آسیاب دشمن ریختن تلقی کرد.
کبنا نیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۶:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
عکس هایش کم وبیش در همه رسانه های ریزودرشت دنیا منتشر شده و حتی در فضای مجازی و حقیقی ایران هم با یک جست وجوی ساده می توان چندین فریم خوش آب و رنگ از آن یافت. هیفا آل سعود، معاون وزیر گردشگری عربستان، در کنار مسی به آثار نه چندان باستانی این کشور سرک کشیده و عکس هایش همه جا چرخیده است ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۵:۵۱   + ۱۱ سایت دیگر  
رئیس موزه ملی ایران با انتشار پیامی در فضای مجازی خود طرح استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها مجلس را نافی قوانین موجود در حوزه میراث فرهنگی دانست و آن را آب به آسیاب دشمن ریختن تلقی کرد.
تیتر20   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۵:۵۰   + ۱۱ سایت دیگر  
جمعی از باستانشناسان کشور در نامه ای سرگشاده خطاب رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از طرح استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها ، خواستار جلوگیری از اجرای این طرح شدند.
خانه ملت   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۵:۳۹   + ۲۰ سایت دیگر  
سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه طرح اشیای باستانی هنوز به هیچ کمیسیونی ارجاع نشده است، گفت: تدوین طرح توسط نمایندگان فارغ از اینکه به کمیسیون های مربوطه و صحن می رسد یا نه یک روال قانونی برای نمایندگان است و از رسانه های محترم خواهشمند است پیش از آن که درباره چنین موضوعاتی اطلاع رسانی کنند ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۵:۰۲   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/همدان سرپرست هیات باستان شناسی فصل دوم کاوش تپه نقاره چی نهاوند از کشف آرامگاهی از دوره سلوکی در این محوطه باستانی خبر داد و گفت: این آرامگاه احتمالا محل دفن یکی از سرداران و ساتراپ های دوره سلوکی است.
تجارت نیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۳:۳۲   + ۵ سایت دیگر  
46 نفر از نمایندگان مجلس طرحی با عنوان استفاده بهینه از اشیای باستانی ارائه دادند. بر اساس این طرح دارندگان اشیای باستانی می توانند آن را به دولت بفروشند. اما کارشناشان می گویند این طرح ویرانی میراث فرهنگی است.
فرارو   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۳:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
فرارو- 46 نماینده مجلس یازدهم، اخیراً طرح استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها را تدوین و مطرح کرده اند. طرحی که به عقیده مجلسی ها قصد دارد اشیا تاریخی و باستانی را حفظ کند، ایجاد اشتغال کند و کاوش های باستان شناسانه را سر و سامان ببخشد ...
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۳:۰۰    
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین از اجرای فصل چهارم کاوش های باستان شناسی محوطه باستانی خله کوه تاکستان با هدف امکان سنجی برای ایجاد سایت موزه خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۲:۴۹   + ۵ سایت دیگر  
سرپرست تیم باستانشناسی نهاوند از کشف یک آرامگاه باستانی ساتراپ(شهربان) سلوکی در این شهرستان خبر داد.
پارسینه   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۲:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
استفاده بهینه از اشیا باستانی و گنج ها از آن دست طرح های نمایندگان است که حتی پیش از مطرح شدن در صحن مجلس حاشیه ها و واکنش های زیادی در پی داشته است. این طرح که 46 نماینده آن را امضا کردند از اوایل اردیبهشت مطرح شده و هنوز در دستور کار مجلس قرار نگرفته اما به هیات رییسه مجلس تحویل داده شده است ...
رکنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۲:۲۰   + ۲۷ سایت دیگر  
رکنا: قائم مقام وزیر میراث فرهنگی در اعتراض به طرح مجلس درباره استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج ها به خانه ملت نامه نوشت.
بانی فیلم   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۱:۲۹   + ۹ سایت دیگر  
سرپرست هیئت باستان شناسی فصل دوم کاوش تپه نقاره چی از کشف آرامگاهی از دوره سلوکی در این محوطه باستانی خبر داد که احتمالا محل دفن یکی از سرداران و ساتراپ های دوره سلوکی است. ...
فرارو   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۱:۰۵   + ۷ سایت دیگر  
خواص شگفت انگیز زردچوبه این گیاه را از دسته ادویه ها به گیاهان دارویی ارتقا داده است؛ در این گزارش شما را با خواص و ترفندی برای تهیه دمنوش زردچوبه خوشمزه آشنا می کنیم. ...
رویداد ایران   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۰:۰۲   + ۸ سایت دیگر  
رئیس کل موزه ملی ایران با انتشار پستی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به طرح اخیر مجلس با عنوان استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج ها واکنش نشان داد.