دوشنبه ۰۸ خردادساعت ۰۶:۲۴May 2023 29
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «قبل از اسلام»

برترین ها / عصر ایران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۰۱:۳۹   + ۵ سایت دیگر  
ابراهیم فیاض گفت: فروغی حتی تعلیم و تربیت شاهانۀ قبل از اسلام را در خانوادۀ رضاشاه آغاز می کند. او هر روز عصر در کاخ شاه به رضاشاه و خانواده اش درس ایران ماقبل اسلام می داد. تاج الملوک در خاطراتش می نویسد که ما همگی متخصص تاریخ قبل از اسلام شده بودیم ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۴:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی درودگری و یا هنرنمایی بر چوب در زندگی مردم از آغاز تا امروز کاربردهای فراوان داشته است. تا قبل از اسلام چوب به عنوان وسیله ای کاربردی (اغلب بدون نقش و نگار و تراش) در زندگی عموم انسان ها نقش به سزایی داشت.
مدار شرقی   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۱۴:۱۲    
مشهد تاریخی غنی و کهن دارد که به دوران قبل از اسلام باز می گردد. این شهر در طول تاریخ به نام های مختلفی از جمله سناباد، طوس و مرو الرود شناخته شده است.
مدار شرقی   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۲۰:۳۰    
مشهد تاریخی غنی و کهن دارد که به دوران قبل از اسلام باز می گردد. این شهر در طول تاریخ به نام های مختلفی از جمله سناباد، طوس و مرو الرود شناخته شده است. در اینجا مروری کوتاه بر تاریخچه این شهر است:
خوزنیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ - ۱۴:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
محمدامین حیات مقدم پژوهشگر سیاسی/ شاهان صفوی اعتقاد داشتند از فر ایزدی برخوردارند. این طرز تفکر در دوران ایران قبل از اسلام هم بود و پادشاهان ادعا داشتند که سایه خدا بر روی زمین هستند که میشد ظل الله فی الارض. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۱۸:۰۶    
تاریخ شناسان با استناد به کتاب های تاریخی می گویند، نام خلیج فارس در منابع قبل از اسلام نیز وجود دارد.
رسا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۱۵:۴۵    
کتاب حکمرانی اخلاقی؛ اندرزنامه مدیران، میراث قبل از اسلام که جلد اول از مجموعه دوجلدی بوده منتشر شده است.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۲/۰۶ - ۱۷:۳۰   + ۲۱ سایت دیگر  
نواندیش : نماینده ادوار مجلس می گوید: در ایرانِ قبل از اسلام زنان نوعی پوشش داشتند که آنهم بستگی به جفرافیا و شرایط دیگر دارد. به عنوان مثال، در رودبار زنان 50 سال پوشش شان طوری بود که یک وجب بالاتر از پای شان نمایان بود. در کل پوشش زنان به شرایط زمانی و مکانی ربط دارد.
رسا   ۱۴۰۲/۰۲/۰۱ - ۱۸:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
نماینده مردم ارومیه در نشستی با موضوع حجاب، به رعایت حجاب قبل از اسلام در ایران اشاره کرد و این اتفاقات و مخالفت های اخیر را جزئی از نقشه دشمن علیه نظام اسلامی دانست.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۳۰ - ۱۵:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی با حضور جمعی از مسئولان استانی آئین رونمایی از لوح ثبتی روستای پلکانی کنگ از توابع شهرستان طرقبه شاندیز برگزار شد
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۶ - ۱۳:۲۴   + ۵ سایت دیگر  
شفقنا- حجت الاسلام و المسلمین هادی سروش در یادداشتی آورده است: یکی از دغدغه هایی که از زمان پیدایش دین وجود داشته؛ خروج و برون رفت افراد از دین است. دین گریزی هم در ادیان قبل از اسلام وجود داشته و هم در صدر اسلام و زمان حیات پیامبر(ص) مطرح بوده است؛ بنابراین دین گریزی پدیده جدیدی نیست ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۲۶ - ۱۱:۵۸    
محقق و کارشناس ادیان و عرفان گفت: من معتقدم با در نظر داشتن اندیشه ها و تمدن بزرگ ایران قبل از اسلام، ایران باستان مکتب کبیر فلسفی قبل از اسلام است.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۱/۱۹ - ۲۲:۴۷    
معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج گفت: ما به هنرمندان نگاه ملی و اعتقادی داریم و به ایران و ایرانیان افتخار می کنیم چون ایرانیان از قبل از اسلام موحد بودند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۱۶ - ۱۸:۵۳   + ۳ سایت دیگر  
استاندار لرستان گفت: ملت ما از قبل از اسلام تا کنون در بحث حجاب بهترین و کامل ترین پوشش را انتخاب کرده اند و این در آثار تاریخی مشخص بوده و تاریخ نگاران برجسته نیز آن را بیان کرده اند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ - ۱۰:۴۹    
عضو هیئت علمی موسسه آموزش عالی هنر و اندیشه اسلامی گفت: هنر اسلامی هنری است که وجوهی از هنر قبل از اسلام را حفظ کرده و آن را با اسلام پیوند داده است.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۱/۱۳ - ۱۷:۱۹    
حوزه/ احمد الطیب گفت: وضعیت زنان در جامعه عرب در دوران جاهلیت و سرزمین شبه جزیره عربستان قبل از اسلام تا حدودی دشوار بود، اما به بدی کشورهای غربی نبود.
برترین ها / فرارو   ۱۴۰۲/۰۱/۱۳ - ۱۲:۳۳   + ۱۹ سایت دیگر  
رئیس گروه بررسی صحنه جرم سازمان پزشکی قانونی گفت: طبق جدول تعرفه های پزشکی قانونی هزینه مومیایی کردن بر اساس تعرفه سال 1401 برای هر جسد 10 میلیون تومان است و از ابتدای سال 1401 تا پایان مهر سال 1401، 55 جسد برای انتقال به خارج از کشور مومیایی شده است.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۱۷:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
خدیجه (س) از کتب آسمانی آگاه بوده و به علت کثرت اموال و املاک به ایشان ملکه بطحاء گفته می شد که بطحاء به مکه و اطراف آن می گفتند. از نظر عقل و زیرکی ایشان جایگاه بالایی داشته و به همین علت، قبل از اسلام به ایشان طاهره مبارکه و سیده و سرور زنان گفته می شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۱۶:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
مشگین شهر - قلعه قهقهه در بخش ارشق، بین روستای گنچویه و قره آغاج کلان از توابع مشگین شهر در استان اردبیل قرار دارد و از آثار دوره قبل از اسلام به حساب می آید.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۲۱:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
شفقنا-شیخ الازهر گفت: وضعیت زن در جامعه عربی دوران جاهلیت و در سرزمین های جزیره عربی قبل از اسلام از نظر بی عدالتی و مصادره حقوق آنها بهتر از اکثر تمدن های همسایه نبود. ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ - ۱۱:۵۹    
رهبر معظم انقلاب در این مورد بیان می کند : اسلام در بسیاری از مواقع، با سنّت ها این کار را می کند. مردم ما عینِ همین کار را با نوروز کردند؛ نوروز را نگه داشتند و محتوای آن را عوض کردند ...
هاژه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۱۲:۳۱    
روستای خورنج در پیرانشهر در فاصله ی 20 کیلومتری شمال شرقی این شهر بر سر راه مهاباد قرار دارد. این روستا در مجاورت منطقه ای قرار دارد که با سنگ های عظیم الجثه ای احاطه شده است و این سنگ ها به طرز شگفت انگیزی بر روی هم انباشته شده اند ...
برترین ها / همشهری   ۱۴۰۱/۱۲/۲۶ - ۱۰:۰۷   + ۶ سایت دیگر  
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستیابی زن به جایگاه های اجتماعی در دین اسلام را بدون مانع دانست و بیان کرد: اگر هم در موضوعاتی برای زن شروطی قرار داده شده است برای حفظ شان و کرامت زن است و دلیل دیگری ندارد.
برترین ها / آفتاب نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۰۹:۳۶   + ۱۶ سایت دیگر  
رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ازدواج بیشترین مسوولیت را برای مرد دارد، افزود: در فقه ما هیچ تعهدی به جز مسایل زناشویی روی دوش زن نیست. حتی نمی توان زن را به کار در خانه یا بیرون از آن مجبور کرد، بطوریکه مادر می تواند حتی برای شیردادن به فرزند هم درخواست پول نماید.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۱/۱۲/۱۳ - ۱۹:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
دکتر دینانی استاد فلسفه در سخنرانی به اتفاقات و پیشرفت های ایران قبل از ورود اسلام اشاره کرد.
برترین ها / شعار سال   ۱۴۰۱/۱۲/۰۲ - ۱۰:۳۲   + ۱۱ سایت دیگر  
فیاض گفت: هاشمی رفسنجانی و دولت غرب گرایش حجاب را کم کردند و خانواده از بین رفت، طلاق زیاد شد، آرامش اجتماعی در خانواده از بین رفت ... غرب گرایان و این چپ هایی که بعداً غرب گرا شدند ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۲۲:۳۶    
اغتشاشات اخیر با رمز گشت ارشاد و مسئله حجاب آغاز شد و با سوق پیدا کردن به سمت براندازی بعد از مدتی فروکش کرد. حالا بعد از پشت سر گذاشتن این حوادث عده ای شعار زن، زندگی و آزادی را بهانه ای برای بی اعتنایی نسبت به حجاب و برخی از مقتضیات مذهبی کرده اند و تلاش دارند در این آب گل آلود ...
شفقنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۸ - ۱۳:۳۱    
شفقنا- سازمان میراث فرهنگی عربستان سعودی روز گذشته از کشف آثار مربوط به دوران قبل از اسلام در منطقه نجران این کشور خبر داد. به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از الخلیج آنلاین، این سازمان در بیانیه ای اعلام کرد: مهمترین اشیایی که در منطقه الاخدود در نجران کشف شده، تعدادی کتیبه ...
روزنامه مردم سالاری   ۱۴۰۱/۱۱/۱۹ - ۰۰:۴۵    
قبل از اسلام بسیاری از اقوام هنگام خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی بر طبل و دهل می کوبیدند تا اژدهای غول پیکری را که به گمان آنان درصدد بلعیدن ماه یا خورشید بود، بترسانند.
شیعه نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۱۶ - ۱۰:۴۳    
مسجد ایاصوفیه در استانبول، یکی از زیباترین مساجد جهان است که قدمتی بیش از اسلام دارد چرا که قبل از اسلام بنا شده و کلیسا بود و بعدها تبدیل به مسجد شد. سالانه میلیون ها توریست از سراسر جهان از آن بازدید می کنند و همچنان عبادتگاه مسلمانان است.
حیات   ۱۴۰۱/۱۱/۱۳ - ۱۰:۳۴    
کارشناس مذهبی گفت: اعتکاف یک سنت دیرینه و قدیمی است که در قبل از اسلام نیز این حالات برای ارتباط با خدا انجام می شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۹ - ۱۷:۰۷   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی سیر تحول نقوش سنتی در انواع صنایع دستی از ایران قبل از اسلام تا دوره قاجار طی کارگاه تخصصی از سوی اداره پژوهش موزه مرکزی رضوی مورد بررسی قرار گرفت.
تبیان   ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۱۷:۳۱    
قبل از اسلام در میان اقوام و ملل متمدن و غیر متمدن جهان، مصادره اموال میت، تابع زورمداری بود؛ به گونه ای که هرکس نیرومندتر بود، اموال متوفی را به تصاحب درمی آورد و افراد ضعیف و ناتوان و از جمله زنان و کودکان را محروم مییساخت.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۱۶:۰۷   + ۶ سایت دیگر  
قدیمی ترین بنای تاریخی اصفهان را باید مسجد جامع یا مسجد جمعه تلقی کرد. سیمای فعلی مسجد عمدتا مربوط به اقدامات دوره سلجوقی است؛ اما تعمیرات و الحاقات آن به دوران بعد، به خصوص عصر صفویان مربوط می شود. گرچه در کاوش های باستان شناسی آثاری متعلق به دوران آل بویه و قرن سوم هجری کشف شده اند ...
مرکز خدمات حوزه های علمیه   ۱۴۰۱/۱۰/۲۱ - ۰۹:۵۲    
قزوین | نماینده ولی فقیه در استان در سخنانی با تأکید بر اینکه اهانت و توهین کردن فرهنگ جاهلیت قبل از اسلام است، گفت: این سبکی است که دشمنان ما از صدر اسلام داشتند؛ اهانت و توهین کردن در حقیقت فرهنگ دوران جاهلیت قبل از اسلام است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۰/۲۰ - ۱۶:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
قزوین- امام جمعه قزوین با بیان اینکه رفتار امروز فرانسه رفتار فرهنگ جاهلیت قبل از اسلام است، بیان کرد: این هتاکی و توهین های عصر جاهلیت درحالی صورت می گیردکه فرانسه خود را مدعی تمدن می داند.
شبستان   ۱۴۰۱/۱۰/۱۶ - ۱۹:۰۷   + ۱۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام والمسلمین نظری در مراسم سوگواری وفات حضرت ام البنین(س) در حسینیه دفتر آیت الله فاضل لنکرانی گفت:ارزشی که اسلام برای زن قائل است در هیچ دینی نیامده است، دختر قبل از اسلام زنده به گور می شد و اسلام به زن مقام وکرامت وعزت داد.
تقریب   ۱۴۰۱/۱۰/۰۹ - ۱۷:۱۵   + ۵ سایت دیگر  
امام جمعه بندرعباس گفت: ایران در عقبه تمدنی قبل از اسلام و بعد اسلام، نقش بی بدیل دارد و مقصد اصلی انقلاب اسلامی، ایجاد تمدن نوین اسلامی است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۱ - ۱۱:۱۵   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/فارس استاندار فارس ضمن مقایسه جایگاه زن در کشورهای اسلامی و غربی و یادآوری اینکه به گواه تاریخ، قبل از اسلام دختران را زنده به گور می کردند، تاکید کرد که ایرانیان پیرو دین و آئینی هستند که بالاترین جایگاه را به بانوان اختصاص داده است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۹ - ۱۱:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
رحیم مخدومی گفت: ادبیات کلاسیک ایران - با توجه به سابقه دیرینه ای که دارد - خیلی پیش تر از ادبیات معاصر به استقبال منابع دینی و اسلامی رفته است.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۹/۱۸ - ۱۴:۰۱    
حوزه / استاد حوزه علمیه هرمزگان گفت: نگاه جامعه قبل از اسلام به زن، نگاهی به عنوان یک کالا و عدم شخصیت بود اما بعد از اسلام، پیامبر(ص) برای شخصیت زن جایگاه ویژه ای را در نظر گرفت تا جایی که در صدر اسلام مدارسی ساخته شد که بانوان در آنجا مشغول به تحصیل و فراگیری علوم شدند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۴:۵۱    
استادیار پژوهشکده تاریخ ایران پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: تمامی سازه های به جامانده از دوران قبل از اسلام اعم از کاخ ها و معابد و... همگی حاکی از نقش بسیار پررنگ مذهب در جامعه ایرانی و عجین شدن آن با زندگی مردم دارد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ - ۱۰:۵۱    
تخت فولاد دومین آرامستان بزرگ جهان تشیع در اصفهان که به نام های لسان الارض و بابا رکن الدین نیز شناخته می شود. زمان پیدایش این قبرستان چندان روشن نیست، اما وجود آثاری از جمله قبر یوشع نبی در تکیه لسان الارض گلستان شهدا کنونی از پیامبران بنی اسرائیل قدمت آن را به دوران قبل از اسلام بر می گرداند ...
رویداد 24   ۱۴۰۱/۰۸/۱۶ - ۱۱:۴۵   + ۳ سایت دیگر  
فاطمه محمدبیگی نماینده قزوین می گوید: دشمن با شعار زن زندگی زنان به دنبال برهنگی زنان و فروپاشی جامعه و پس از آن فروپاشی نظام اسلامی است اما ما به دنبال روزهای درخشان اقتصادی سیاسی و اجتماعی برای ایرانیان هستیم.
برترین ها / همشهری   ۱۴۰۱/۰۸/۱۵ - ۱۶:۵۸   + ۳ سایت دیگر  
تقریباً تمام دکورهای شهرک سینمایی ایران مربوط به دوره رضاشاه و اوایل محمدرضاشاه است، اما در این شهرک از دکور شهر اورشیلم تا کوفه هم دیده می شود. این شهرک پر است از خیابان ها، مکان های شاخص و فضاهای تهران قدیم که فیلم ها و سریال های بسیاری در آن فیلمبرداری شده است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۸/۱۵ - ۰۵:۵۷   + ۵ سایت دیگر  
طاهری آکردی گفت: چادر در فرهنگ ایرانی از دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان نیز بوده و از آن زمان تا کنون تداوم پیدا کرده است، هزار سال قبل از اسلام زنان ایران از چادر استفاده می کردند.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۷/۲۸ - ۲۲:۰۲    
قبرستان دارالسلام شیراز (وادی السلام، قبرستان سلم، صفه تربت، بیرون درسل) یکی از قدیمی ترین آرامستان های ایران و از جاذبه های گردشگری به شمار می رود و بسیاری از محققان بر این باورند که این قبرستان قبل از اسلام نیز وجود داشته است آستان مقدس امامزاده بی بی خدیجه(س) ازنوادگان حضرت امام حسن مجتبی(ع) ...
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۷/۲۷ - ۱۲:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- قم قبل از اسلام به صورت چند قلعه بوده که عده ای زرتشتی و یهودی در آن زندگی می کردند. بعد از اسلام با آمدن اشعری ها (که اصالتا شیعه و یمنی تبار بوده اند)، کم کم این سرزمین توسعه یافت. در اوائل قرن اول و در سال 23 هجری شهر قم توسط لشکر اسلام فتح گردید. ...
حوزه   ۱۴۰۱/۰۷/۱۷ - ۱۸:۴۰    
حوزه/ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: قبل از اسلام زنان در جامعه بدوی اعراب آن زمان هیچ جایگاهی نداشتند، ولی با نبوت رسول خدا(ص) زنان به جایگاه واقعی و اصلی که خداوند برای آنان تعریف کرده است، رسیدند.
تدبیر و امید   ۱۴۰۱/۰۷/۱۴ - ۱۳:۱۰   + ۳۲ سایت دیگر  
زن قبل از اسلام در کشور ما نیز عفت داشته و بعد از اسلام نیز عفت داشته است، بنابراین شخصیت وجودی ما (سربازان انقلاب) اینگونه است که برای ناموسمان جان خود را بدهیم حتی اگر حجاب و پوشش کمی دختران ما داشته باشند.