یکشنبه ۰۷ خردادساعت ۱۰:۴۹May 2023 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «سدسازی»

پارسینه   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۲۰:۵۷    
کد ویدیو دانلود فیلم اصلی به گزارش پارسینه؛ این سمندر های غول پیکر ژاپنی هستند و دومین دوزیستان بزرگ جهان هستند که طول آن ها به دو متر می رسد. ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۱۱:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
حقابه هیرمند از 150 سال پیش محل به دلیل توافق های اجرایی نشده مورد مناقشه ایران و افغانستان بوده است. حالا چند سالی است با سدسازی افغانستان تنها منبع آب شرق ایران تقریباً قطع شده و همین مساله مردم و مسئولان را عصبانی کرده است، راستی چه شد که این گونه شد؟
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۶:۵۸    
یک پژوهشگر هیدروپلیتیک گفت: ترکیه آب را ابزار سیاسی می داند که برای سلطه در منطقه از آن استفاده کند. سدسازی ها با نگاه سیاسی و ابزاری برای تقویت حاکمیت فرامنطقه ای این کشور هستند.
راهبرد معاصر   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۵:۳۶   + ۴۲ سایت دیگر  
عضو انجمن هیدروپلیتک ایران گفت: در پروژه "داپ" قرار است که 90 تا 120 سد روی ارس ساخته شود که در صورت تکمیل این سدها، استان آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل خشک خواهند شد.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۸:۰۰    
افغانستان علاوه بر پایند نبودن به حقابه هیرمند، سدسازی های زیادی در مسیر این رودخانه انجام داده است، ساخت سد مخزنی کجکی و سد انحرافی بقرا بین سال های 1325 تا 1327 دو نمونه از سدسازی های این کشور در مسیر این رود بود و در ادامه این پروژه ها سد کمال خان در سال 1394 به بهره برداری رسید.
انعکاس اردبیل   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۲:۳۱   + ۱۱ سایت دیگر  
رییس کل دادگستری استان اردبیل به اداره کل بازرسی استان ماموریت داد با قید فوریت، با هماهنگی بازرسی های استان های همسایه، موضوع سدسازی های مشکل آفرین کشور ترکیه را از طریق وزارت امور خارجه و حتی شورای امنیت ملی پیگیری کنند.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۰:۲۵   + ۲ سایت دیگر  
با توجه به جولان برخی واسطه گران و دلالان خودرو که بخشی از آن برگرفته از شرایط حاکم بر تمامی بازارها بوده، همواره سیاست گذاران در پی چاره جویی و سامان بخشیدن بر این بازار بودند و بارها محدودیت هایی وضع شد تا بازار خودرو از التهاب فاصله بگیرد ...
افق نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۲:۴۸   + ۳ سایت دیگر  
یک کارشناس هیدروپلیتیک با بیان اینکه افغانستان تمرکز سدسازی هایش را بر حوضه های آبریز مشترک با ایران گذاشته گفت: افغانستان به معاهده آب هیرمند احترام نمی گذارد و می گوید اگر آب می خواهید منتظر باشید باران بیاید!
همشهری   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۲۱:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
یک کارشناس هیدروپلیتیک با بیان اینکه افغانستان تمرکز سدسازی هایش را بر حوضه های آبریز مشترک با ایران گذاشته گفت: افغانستان به معاهده آب هیرمند احترام نمی گذارد و می گوید اگر آب می خواهید منتظر باشید باران بیاید!
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۱۱:۰۲   + ۷ سایت دیگر  
یک کارشناس هیدروپلیتیک با بیان اینکه افغانستان تمرکز سدسازی هایش را بر حوضه های آبریز مشترک با ایران گذاشته گفت: افغانستان به معاهده آب هیرمند احترام نمی گذارد و می گوید اگر آب می خواهید منتظر باشید باران بیاید!
جماران   ۱۴۰۲/۰۲/۲۲ - ۱۷:۳۲   + ۲۰ سایت دیگر  
محمد باقری بنائی عضو هیات نمایندگان استان آذربایجان شرقی با اشاره به سدسازی های حوضه دریاچه ارومیه و چالش هایی که در پی داشته، گفت: در کل برخی سدهایی که احداث شده اند بدون مطالعه بوده و مشکلاتی را برای کشور بوجود آورده اند.
یکتا پرس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۲ - ۰۸:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
بنا به دستور کوروش بزرگ سدی برای آبیاری، از خاک و چوب بر روی این رودخانه بسته شده بود که شبکه کانال های آبرسانی را تغذیه می کرد.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۱ - ۱۹:۰۲    
شفقنا- فاضل الغراوی ، رئیس مرکز راهبردی حقوق بشر عراق تاکید کرد سازمان ملل متحد، عراق را در فهرست کشورهایی دسته بندی کرده است که بیشترین تاثیر را از تغییرات آب و هوایی می پذیرد. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۱ - ۱۱:۱۶   + ۳۷ سایت دیگر  
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از مذاکرات پیوسته با سه کشور عراق، ترکیه و افغانستان در خصوص مسائل آبی خبر داد و گفت: اجرای توافقات فی مابین به شدت از سوی ما پیگیری می شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۲:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:مسأله سدسازی در برخی کشورها موجب بروز مشکلات محیط زیستی فراوان در منطقه شده و لازم است این چالش با میانجی گری سازمان ملل حل و فصل شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ - ۱۷:۳۵   + ۱۲ سایت دیگر  
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به نقش تسهیل گری سازمان ملل برای تخصیص حقابه رودخانه هیرمند و تالاب های هامون تأکید کرد و گفت: مسئله سدسازی در برخی کشورها موجب بروز مشکلات محیط زیستی فراوان در منطقه شده که باید با میانجی گری سازمان ملل حل شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۲/۱۶ - ۱۱:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
یک پژوهشگر ژئوپلیتیک گفت: متأسفانه به این دلیل که بحث آب در کشور ما به یک محوریت اصلی تبدیل نشده، حقابه ما از هیرمند ضایع شد و با ادامه سدسازی های ترکیه بر روی ارس دشت مغان تا سال 1410 خشک خواهد شد.
عصر اترک   ۱۴۰۲/۰۲/۱۴ - ۱۰:۴۶    
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به مطالعات طرح ذخیره سازی سیلاب ها در شهرستان بجنورد گفت: طبق این مطالعات، ذخیره سازی سیلاب ها با استفاده از روش سدسازی در بجنورد، توجیه فنی و اقتصادی ندارد.
آنا   ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - ۰۹:۲۱    
یک کارشناس حوزه آب و سدسازی گفت: با وجود بارندگی های قابل توجهی که در روز های پایانی سال گذشته و روز های ابتدایی امسال شاهد آن بودیم، پیش بینی می شود در نیمه نخست امسال با چالش آب روبه رو باشیم.
خانه ملت   ۱۴۰۲/۰۱/۳۱ - ۰۹:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
عضو فراکسیون محیط زیست مجلس با تاکید بر اینکه گرفتن حقابه ایران از حوزه آبریز ارس و هیرمند باید یکی از اولویت های محیط زیستی کشور باشد، گفت: علیرغم پروژه های سدسازی توسط دو کشور همسایه افغانستان و ترکیه شاهد دیپلماسی فعال آب نبودیم و هماهنگی لازم بین سه ضلع اصلی یعنی وزارت نیرو ...
انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۳۰ - ۱۷:۲۴    
حنیف رضا گلزار در روزنامه پیام ما نوشت: سدسازی در ایران موافقان و مخالفان خود را دارد. موافقان می گویند برای مدیریت و تأمین آب، چه برای شرب و چه برای کشاورزی و صنعت در ایران، چاره ای جز احداث سد نیست و در مقابل مخالفان دربارۀ تبعات منفی چنین سازه هایی هشدار می دهند ...
سلامت نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ - ۱۵:۰۰    
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره تبدیل شدن تالاب شادگان به کانون گردوغبار در صورت ساخت سد مارون2 و یا افزایش تخصیص منابع صورت گرفته در آن حوضه به کشاورزی هشدار داد و اعلام کرد احداث این سد آبریز پیشنهاد نمی شود.
سلامت نیوز   ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ - ۱۰:۱۸   + ۳ سایت دیگر  
سال هاست که رودخانه مرزی ارس زیر بار پروژه های آبی ترکیه و سدسازی متعدد قد خم کرده و هر روز کم آب و کم آب تر می شود. طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی کمیسیون توسعه پایدار اتاق ایران ...
راه پرداخت   ۱۴۰۲/۰۱/۱۹ - ۱۵:۴۵    
پایگاه خبری راه پرداخت دارای مجوز به شماره 74572 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بخشی از شبکه عصر تراکنش است. راه پرداخت فعالیت خود را از دوم اردیبهشت ماه 1390 شروع کرده و اکنون پرمخاطب ترین رسانه ایران در زمینه فناوری های مالی، بانکداری و پرداخت و استارت آپ های فین تک است. ...
خانه ملت   ۱۴۰۲/۰۱/۱۶ - ۱۰:۱۷   + ۷ سایت دیگر  
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی با تاکید به ورود سازمان یونسکو به سد سازی متعدد ترکیه، گفت: کشور ترکیه با ساخت سدهای متعدد حقابه سوریه، عراق و ایران را پرداخت نکرده است ...
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۵:۲۱    
تعدادی از مدیران سد سازی غرب کشور از توانمندی های شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بازدید کردند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۵:۰۵    
استاندار مازندران با اشاره به اینکه متاسفانه جلوی برخی از سدسازی ها به بهانه های واهی گرفته شد، گفت: فورا در دستور کار جلسات شورای حفاظت از منابع آب گذاشته تا گره کار مشخص شود.
سینا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۳:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
بسیاری از دانشمندان بر این باورند که بشر تا نیم قرن آینده در سرتاسر کره زمین برای تامین آب خود با مشکل روبرو خواهند بود. زنگ خطر این بحران در برخی از مناطق دنیا به ویژه در غرب آسیا و شمال آفریقا زودتر از این زمان به صدا درآمده است. ...
تحلیل بازار   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۲:۲۴    
بوشهر- محمدی زاده استاندار بوشهر از اجرای همزمان 9 پروژه سدسازی در استان بوشهر خبر داد و گفت: 10 طرح آب شیرین کن نیز با ظرفیت حدود 103 هزار متر مکعب وارد مدار شده اند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۳:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
وزیر منابع آب عراق ضمن هشدار درباره سدسازی ترکیه اعلام کرد: عراق دیگر کشور بین النهرین به خاطر دو رود عظیم دجله و فرات نیست چرا که این دو رود تبدیل به کانال های آبی ساده ای شده اند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۱:۳۳   + ۲ سایت دیگر  
رئیس مرکز استراتژیک حقوق بشر عراق تاکید کرد بحران مستمر آب در عراق منجر به فجایع انسانی و زیست محیطی شده است.
خوزنیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۰:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
امیرحسین غلام زاده نطنزی/ خشک شدن رودخانه ها و تاسیس سدها در 6 دهه گذشته بیش از 40 میلیون انسان را آواره کرده که این موضوع پیامدهای اجتماعی و روانی بسیاری را برای آواره شدگان به همراه داشته است. ...
تحلیل بازار   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۷:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
رئیس موسسه تحقیقات آب گفت: عمر سدسازی در کشور ما طولانی نیست سدسازی یک برنامه توسعه ای است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۴:۱۴   + ۲۰ سایت دیگر  
رئیس موسسه تحقیقات آب گفت: به طور میانگین در هر سال تراز دریای خزر حدود 20 سانت کاهش می یابد.
خانه ملت   ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۱۱:۰۱   + ۵ سایت دیگر  
عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با تاکید به مرگ تدریجی رودخانه بهمنشیر، گفت: سدسازی بالا و پایین دست بهمنشیر تمام اکوسیستم طبیعی آبادان را به هم ریخته است به گونه ای که جزر و مد طبیعی این رودخانه با سد سازی پی در پی نابود شده است.
فرارو   ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۱۱:۵۶   + ۵ سایت دیگر  
یکی از شایعات بزرگ درباره زلزله مرگبار ترکیه، شایعه تاثیرگذاری پروژه هارپ آمریکا در شکل گیری این زلزله مرگبار بوده است. اما این ادعا چقدر می توانسته صعت داشته باشد؟ ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۱۳ - ۱۳:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
وزیر نیرو با مطلوب ارزیابی کردن روند ساخت و پیشرفت طرح های سدسازی در استان بوشهر گفت: اجرای این طرح ها مشکلات حوزه آب این استان را رفع می کند.
ایلنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۰۸:۲۸    
سدسازی در ایران از سال های پایانی دهه 20 آغاز شد و تاکنون 200 سد ملی در ایران به بهره برداری رسیده، بیش از 600 سد در دست بهره برداری، بیش از 100 سد در دست ساخت و حدود 170 سد در دست مطالعه قرار دارد که از این میان 25 سد در منطقه زیبای زاگرس احداث شده و سد خِرسان سه ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۱۵:۲۳   + ۱۲ سایت دیگر  
مدیرکل مدیریت بحران استان تهران گفت که مقابله با چالش آبی در استان تهران نیازمند برنامه ریزی همراه با مشارکت های مردمی و پیوست مسئولیت اجتماعی در قالب استاندارسازی های لازم است.
روز نو   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۱۰:۵۶   + ۱۹ سایت دیگر  
عباس محمدی درباره اجرای این طرح می گوید: دقیقا چیزی که باعث شده دریاچه ارومیه از بین برود هممین ماجرای سدسازی است. چند برابر تعداد رودخانه های موجود اطراف دریاچه ارومیه سد وجود داد؛ یعنی رقمی حدود 40 تا 50 سد ساخته شده است و حدود 30 سد هم در دست ساخت است
رکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۰۹:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
علل مختلفی از جمله آبگیری مخازن سدها، برداشت معدن و ذخایر نفت و چاه های تزریق، امکان وقوع لرزه خیزی القایی را فراهم میکنند. در این میان لرزه خیزی القایی ناشی از آبگیری مخازن سد از دیگر انواع شناخته شده تر است ...
تجارت نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۰۵ - ۱۶:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
سرانجام پس از تکذیب های اخیر سازمان محیط زیست، سد چمشیر آبگیری شد. فعالان محیط زیست همچنان در تلاش برای توقف آبگیری سد هستند. اما این تنها پروژه سدسازی در استان کهگیلویه و بویراحمد نیست. احداث سد خرسان 3 نیز موجب نگرانی اهالی منطقه و کارشناسان محیط زیست شده است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ - ۱۲:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
خرم آباد- با کلنگ زنی پروژه سدسازی کمندان ، 200 خانوار روستایی در حریم این سد در شرایط نامعلوم و بلاتکلیفی قرار گرفته اند، جابجایی روستای آنها به مکان جدید 18 سال است که طول کشیده است.
سلامت نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۳۰ - ۱۲:۱۶    
سد "وشمگیر" گلستان کاملا خشک شد و بخش بزرگی از ظرفیت سدهای گلستان و کشور خالی است؛ با این همه مسوولان وزارت نیرو همچنان بر طبل سدسازی می کوبند و برای این کار جنگل های ارزشمند کشور را قربانی می کنند.
پارسینه   ۱۴۰۱/۱۱/۲۸ - ۱۸:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
اگر بخواهیم از یک عامل مهم و بسیار قدیمی به عنوان موتور محرکه توسعه و پیشرفت نام ببریم، آن عامل آب است. پدید آمدن قدیمی ترین تمدن جهان بین دو رود بزرگ و باستانی جهان یعنی دجله و فرات خود به تنهایی گواهی صادق بر این ادعاست ...
جام جم   ۱۴۰۱/۱۱/۲۸ - ۰۰:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
تا زمان نگارش این مطلب 42هزار کشته در این دو کشور شناسایی شدند و این همان بخش تاریک و دردناکی است که به دنبال همه بلایای طبیعی می آید اما آنچه این زمین لرزه را با دیگر بلایای طبیعی متفاوت کرد موج تحلیل هایی بود که خبر از نقش انسان ها در این حادثه می داد ...
خبر خودرو   ۱۴۰۱/۱۱/۲۷ - ۱۵:۰۵   + ۹ سایت دیگر  
معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: 1379 روستا در کمتر از یکسال از اجرای طرح جهاد آبرسانی از نعمت آب شرب پایدار برخوردار شدند تا گامی بلند در تامین عدالت اجتماعی رقم بخورد. ...
تمدن لر   ۱۴۰۱/۱۱/۲۷ - ۱۰:۵۷   + ۷ سایت دیگر  
وزیر نیرو از تامین اعتبار سه پروژه سدسازی معشوره ، مخملکوه و آبسرده استان لرستان خبر داد. به گزارش تمدن لر، علی اکبر محرابیان در جلسه با مدیرعامل و معاونان شرکت آب منطقه ای لرستان، با تاکید بر ضرورت احداث هرچه سریع تر سدهای معشوره ، مخملکوه و آبسرده ...