یکشنبه ۰۷ خردادساعت ۱۷:۳۲May 2023 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «بلاغت»

ایبنا   ۶ ساعت پیش    
مولف کتاب معتقد است: در این کتاب برآنیم تا به این بخش کم تر توجه شده در میان پژوهش های ادبی و تاریخ نظر کنیم و آن بلاغت یا در معنای وسیع تر آن رتوریک است. این کتاب نخستین گام در قلمرو پژوهش های مربوط به بلاغت (رتوریک) تاریخ نگاری در زبان فارسی است.
فکر شهر   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۲۲:۲۲    
ای حکیم توس ای فردوسی شیرین سخن نام تو در قلب ملت در ضمیر مرد و زن چار گوش و هفت اقلیم جهان مانند تو پا نگیرد بین دوران آدمی در انجمن در بلاغت برده ای گوی سخن از هر کسی در فصاحت رفته ای تا بر سر اوج عدن وصف تعلیم تو را نتوان شمردن بر کسی شاهکاری خلق کردی در دل خاک وطن ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ - ۰۹:۳۱    
تولیت مدرسه علمیه امیرالمؤمنین(ع) بیان کرد: برنامه های حفظ قرآن در دوره های دوساله و شش ساله، آشنایی با تفسیر مخصوصاً گرایش تفسیر روایی، ترجمه و مفاهیم قرآن، صرف و نحو و بلاغت قرآنی ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۳ - ۰۹:۵۶   + ۷ سایت دیگر  
نهج البلاغه را یکی از کتاب های مهم بلاغت می دانند.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ - ۱۵:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
برنامه آینه بلاغت چهارشنبه 23 فروردین با موضوع بررسی نکات بلاغی کلام امیر(ع) از رادیو فرهنگ پخش می شود. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، آینه بلاغت با محوریت بررسی بلاغت در نهج البلاغه و کلام امیرالمومنین علیه السلام از منظر فصاحت و شیوایی کلام به مناسبت شب های قدر وشهادت حضرت علی علیه السلام از ...
حوزه   ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - ۲۱:۳۲    
حوزه / امام جمعه آران و بیدگل، با بیان اینکه فصاحت، بلاغت و ادبیات آیات قرآن را باید معجزه نامید، گفت: تمام نیازمندی های بشر در قرآن وجود دارد.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - ۱۸:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
امام علی (ع) از نادرترین سخنوران و اندیشمندان عالم ادب و بلاغت شعر و نثرعرب بودند که اشعارشان حاوی مضامین اخلاقی، عبادی و پندآموز بوده که الهام بخش بسیاری از شعرا ، ادبا و نویسندگان در خلق آثار ادبی بوده است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۹ - ۰۲:۰۳    
فاطمه (اتسوکو) هوشینو در نشست نهج البلاغه کتاب زندگانی با اشاره به فصاحت و بلاغت بیانات امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) در نهج البلاغه، عهدنامه مالک اشتر را دارای اهمیت بسیاری در زمینه حقوق بشری دانست.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۳ - ۰۷:۱۲    
یک پژوهشگر قرآنی با بیان اینکه قرآن کریم چون از ناحیه خدای حکیم نازل شده کتابی استوار و محمود است، گفت: قرآن در عین لطافت و بلاغت از استحکام عقلی برخودار است و خداوند راه کمال را به زیبایی در قرآن برای بندگان خود گشوده است تا بتوانیم به مقام محمود نزدیک شویم.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۷:۱۱    
حوزه/ مدیر حوزه علمیه استان یزد در پیامی موفقیت ابوالفضل تقی زاده رتبه سوم مسابقات علمی حوزه های علمیه کشور در گرایش بلاغت را تبریک گفت.
آنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۵:۵۵    
مراسم اختتامیه نخستین کنگره ملی شعر بانوی بلاغت با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۲:۱۵    
کنگره ملی شعر بانوی بلاغت در زنجان دیشب به کار خود پایان داد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۰۸:۰۲   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/زنجان کنگره ملی شعر بانوی بلاغت که به میزبانی استان زنجان برگزار شد، با معرفی نفرات برگزیده به کار خود پایان داد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۱۱/۲۷ - ۱۲:۴۷    
در "آئین نکوداشت زنده یاد استاد غلامعلی خاکسار ابهری" از عشق خاکسار به زادبوم و مردمان شهرش ابهر، بازتاب گویش ابهری در اشعار ترکی او، مضمون و بلاغت و طنز و طنزسرایی در اشعارش، قدرت نویسندگی و نثر نویسی و اشعار عرفانی و آئینی خاکسار ابهری سخن گفته شد.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۱/۱۶ - ۱۷:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ حضرت زینب(س) در زمره بافضیلت ترینِ زنان جهان، دارای جلالت شأن، منزلت والا، قوّت استدلال، برتری عقل، استواری قلب، فصاحت زبان و بلاغت بیان بود و این، از سخنرانی در کوفه و شام که گویی از زبان پدرش امیر مؤمنان علیه السلام ایراد می گردید دانسته می شود.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۱۹:۱۲    
نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه شعر گفتن فقط طبع نیست بلکه علمیت و توانمندی و فنون و بلاغت هم نیاز دارد، بر ضرورت نقد اشعار سروده شده در حوزه دفاع مقدس و مقاومت تأکید کرد.
آنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۹ - ۰۹:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام احمد سالک گفت: نهج البلاغه که میان کتب دنیا در فصاحت و بلاغت بی نظیر و در رشته های تخصصی در ابعاد مختلف دارای مطالب سودمند فراوان بوده، مورد غفلت واقع شده است.
رسا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۱ - ۰۸:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
اصفهان - حجت الاسلام اسلامی تبار از فصاحت و بلاغت به عنوان یکی از ویژگی های قرآن نام برد و گفت: آیات قرآن فصاحت دارد و دارای معارف بلند در قالب جملات کوتاه است.
شبستان   ۱۴۰۱/۱۰/۲۱ - ۱۰:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
به همت دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان و با همکاری موسسه فرهنگی و هنری امامت و مهدویت، دومین کنگره ملی شعر بانوی بلاغت در زنجان برگزار می شود و 25 دی ماه 1401 آخرین مهلت ارسال اثر به کنگره است.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۱/۱۰/۱۳ - ۱۸:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: نیما آغازگر راهی بود که با وجود مخالفان جدی توانست با خلق "افسانه" در سه سطح زبان، بلاغت و اندیشه بر جریان شعر معاصر اثرگذار باشد.
مهرصبا   ۱۴۰۱/۱۰/۰۶ - ۱۰:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل حضرت زهرا سلام الله علیها را مدافع سرسخت ولایت و الگوی مبارزه با طاغوت معرفی کرد و گفت: آنحضرت هرگز از اصول، کوتاه نیامده و تنازل نکرد. ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۹/۲۶ - ۱۵:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
زبان عربی، زبان قرآن است که به قدرت بلاغت و بیان متمایر است. خداوند این زبان را از بین همه زبان ها برگزید تا کتاب الهی که عزت امت در آن است، به این زبان باشد.
رسا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۴ - ۱۶:۴۳    
شماره 25 فصلنامه علمی پژوهشنامه نقد ادبی و بلاغت با 8 مقاله منتشر شد.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۹/۲۰ - ۲۱:۴۱   + ۳ سایت دیگر  
حجت الاسلام محمدی لائینی با تاکید براینکه مطابق نص صریح قرآن خواندن و نوشتن فقط در راستای ربک الاکرام باید باشد، گفت: پژوهش های طلاب باید متناسب با مسائل روز باشد،اگر بحث درباره چیزهایی باشد که به دردی نمی خورد از بلاغت خارج است.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۹/۱۷ - ۰۸:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ متأسفانه نظریه نوین علامه طباطبایی در آرایه تشابه الاطراف چنانکه بایسته بود مورد توجه مفسران پس از ایشان قرار نگرفت. بایسته است مفسران و فهمندگان متن و همچنین بزرگان دانش بلاغت و بدیع این نظریه نوین علامه طباطبایی و دستاورد حوزه علمیه قم در صد سال اخیر را مورد توجه قرار دهند و آن را در آثار ...
حوزه   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۴:۰۲    
حوزه/ استاد حوزه علمیه خواهران استان مرکزی حضرت زینب(س) را به عنوان قهرمان فصاحت و بلاغت و مظهر مهربانی و عطوفت معرفی کرد.
بولتن نیوز   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۰۷:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
از حضرت زینب (س) نقل شده است: خداوند متعال منع و نهی از شرابخواری را جهت پاکی جامعه از زشتی ها و جنایت ها; و دوری از تهمت ها و نسبت های ناروا را مانع از غضب و نفرین قرار داد; و دزدی نکردن، موجب پاکی جامعه و پاکدامنی افراد می گردد.
شبکه اینترنتی آفتاب   ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ - ۱۰:۳۸   + ۹ سایت دیگر  
صحیفه سجادیه کتابی حاوی 54 دعا از امام سجاد(ع) است. این کتاب پس از قرآن و نهج البلاغه مهم ترین میراث مکتوب شیعه به حساب می آید و به نام های خواهر قرآن و انجیل اهل بیت نیز مشهور است. صحیفه مانند قرآن و نهج البلاغه از نظر فصاحت و بلاغت مورد توجه قرار گرفته است ...
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۸/۱۳ - ۱۲:۵۰   + ۲۵ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس صحیفه سجادیه کتابی حاوی 54 دعا از امام سجاد (ع) است. این کتاب پس از قرآن و نهج البلاغه مهم ترین میراث مکتوب شیعه به حساب می آید و به نام های خواهر قرآن و انجیل اهل بیت نیز مشهور است. صحیفه مانند قرآن و نهج البلاغه از نظر فصاحت و بلاغت مورد توجه قرار گرفته است ...
رسا   ۱۴۰۱/۰۸/۱۲ - ۱۳:۰۶    
شماره 13 دوفصلنامه علمی بلاغت کاربردی و نقد بلاغی با 9 مقاله منتشر شد.
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۷/۲۹ - ۲۲:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش ایرنا از روابط عمومی پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر، کارگاه پژوهشی مبانی نظری مطالعات کلمه تصویر با تدریس مجید پروانه پور عضو هیئت علمی پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر در چهار جلسه برگزار می شود. ...
ربیع   ۱۴۰۱/۰۷/۱۹ - ۱۳:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
عاطفه بازفتی حافظ از شاعرانی است که سخنش لطف خداداد و قبول عام دارد. هر آنچه کلک شکرینش تحریر کرده مورد اقبال عموم قرار گرفته است به عبارت دیگر اندیشه والا، بلاغت کم نظیر، موسیقی دلنشین و زبان فاخر شعری او در کنار عاطفه قوی ...
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ - ۱۰:۲۱   + ۳۲ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس صحیفه سجادیه کتابی حاوی 54 دعا از امام سجاد (ع) است. این کتاب پس از قرآن و نهج البلاغه مهم ترین میراث مکتوب شیعه به حساب می آید و به نام های خواهر قرآن و انجیل اهل بیت نیز مشهور است. صحیفه مانند قرآن و نهج البلاغه از نظر فصاحت و بلاغت مورد توجه قرار گرفته است ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۶/۲۹ - ۱۱:۴۹    
دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان با همکاری موسسه فرهنگی و هنری امامت و مهدویت، دومین کنگره ملی شعر بانوی بلاغت را در زنجان برگزار می کند.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۸ - ۰۷:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
گنبدکاووس - ایرنا - رییس شورای اسلامی شهر گنبدکاووس گفت که این شورا آمادگی لازم برای میزبانی بخشی از همایش علمی و بین المللی عبدالقاهر جرجانی از مشاهیر بلندآوازه جرجان زمین و پدر علم بلاغت جهان اسلام را که قرار است آذرماه امسال در گرگان برگزار شود، دارد.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۶/۱۷ - ۲۲:۴۶    
حوزه/ پانزدهمین کرسی ترویجی دانشگاه مجازی المصطفی با عنوان نوگرائی و رویکرد حداکثری به دانش بلاغت در دانشگاه مجازی المصطفی برگزار شد.
صدا نیوز   ۱۴۰۱/۰۶/۰۲ - ۱۳:۰۴    
میرداماد علاوه بر این که در علوم ذکور شهرت یافته، در فصاحت و بلاغت نیز استاد و خطیبی جامع و پیشوایی مسلم بود؛ به عصر خویش خطیبی کامل؛ به جمعه و جماعت مواظبتی دائم و قاطبه افراد زمان به حضورش حاضر می شدند. ...
رسا   ۱۴۰۱/۰۵/۲۴ - ۱۴:۵۷    
مرحوم سید رضی با وجود اینکه بیش از 47 سال زندگی نکرد؛ اما در طول این مدت آثار ارزشمندی پدید آورد و تمام اندوخته ها و ذخایر علمی خویش را در قالب کتاب هایی وزین عرضه کرد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۵/۲۳ - ۱۱:۱۸    
سرپرست گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: بلاغت اصل هدف کلام قرآن است که باید به روح و جان انسان ها بنشیند.
انصاف نیوز   ۱۴۰۱/۰۵/۰۶ - ۰۲:۳۷    
کجارو نوشت: احمد شاملو یکی از بزرگ ترین شاعران معاصر ایران است که قالب شعر سپید یا شعر منثور را در ادبیات مدرن ایران به تثبیت رساند. آثار شاملو از شیوایی و بلاغت شگفت انگیزی برخوردار است. ...
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۵/۰۳ - ۰۹:۴۲   + ۲۸ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس صحیفه سجادیه کتابی حاوی 54 دعا از امام سجاد (ع) است. این کتاب پس از قرآن و نهج البلاغه مهم ترین میراث مکتوب شیعه به حساب می آید و به نام های خواهر قرآن و انجیل اهل بیت نیز مشهور است. صحیفه مانند قرآن و نهج البلاغه از نظر فصاحت و بلاغت مورد توجه قرار گرفته است ...
شیعه نیوز   ۱۴۰۱/۰۴/۲۹ - ۱۳:۰۱    
نَهجُ البَلاغه برگزیده ای از نامه ها، خطبه ها و سخنان امام علی(ع) است که سید رضی در اواخر قرن چهارم هجری قمری، آنها را جمع آوری کرد. این کتاب به دلیل محتوا و بلاغتش، به اخ القرآن (برادر قرآن) نام گذاری شده است. برخی از ادیبان عرب، فصاحت و بلاغت نهج البلاغه را ستوده اند ...
سلام نو   ۱۴۰۱/۰۴/۲۳ - ۱۶:۱۲    
حضرت علی (ع) در خصوص فصاحت و بلاغت خطبه ای را بیان کرده اند که به صورت فی البداهه و بدون تامل بوده است. این فصاحت بسیار زیبا و دلنشین است.
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۴/۰۳ - ۰۹:۵۱   + ۳۳ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس صحیفه سجادیه کتابی حاوی 54 دعا از امام سجاد (ع) است. این کتاب پس از قرآن و نهج البلاغه مهم ترین میراث مکتوب شیعه به حساب می آید و به نام های خواهر قرآن و انجیل اهل بیت نیز مشهور است. صحیفه مانند قرآن و نهج البلاغه از نظر فصاحت و بلاغت مورد توجه قرار گرفته است ...
حوزه   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۱۶:۲۰    
حوزه/ تبلیغ دینی به معنای رساندن پیام الهی از طریق آگاهی بخشی، ایجاد انگیزه و تحریک احساسات و زمینه سازی برای پذیرش یک آموزه ی دینی و نشر ارزش ها و سجایای اخلاقی اسلام است. پس منظور از تبلیغ، آنچه در فضای جهانی رایج است از پروپاگاندا، جوسازی و کشاندن مردم به سوی مطلبی از هر راهی نیست.
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۳/۰۳ - ۱۰:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری دفتر تبلیغات اسلامی (تبلیغ نیوز)، کتاب فن بیان (بلاغت عصر جدید) به عنوان کتابی درسی در زمینه فن بیان به همت انتشارات دانشگاه باقرالعلوم(ع) منتشر شد. ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۰۴ - ۱۷:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
الهی گفت: پایگاه بزرگ داده های قرآنی که شامل تمام سرفصل های موضوعات قرآنی از صرف، نحو و بلاغت تا تفاسیر و واژه نامه های قرآنی است، دستاورد بزرگ طرح کلان بالقرآن است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۲/۰۳ - ۱۹:۲۲    
نَهجُ البَلاغه برگزیده ای از نامه ها، خطبه ها و سخنان امام علی(ع) است که سید رضی در اواخر قرن چهارم هجری قمری آنها را جمع آوری کرد. این کتاب به دلیل محتوا و بلاغتش، به اخ القرآن (برادر قرآن) نام گذاری شده است. برخی از ادیبان عرب، فصاحت و بلاغت نهج البلاغه را ستوده اند ...