یکشنبه ۰۶ فروردینساعت ۰۶:۵۴Mar 2023 26
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «نسخه خطی»

خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۲/۲۱ - ۰۹:۴۵   + ۳ سایت دیگر  
نبی شیرازی گفت: نظامی در کشورهایی که با ایران مراوده ی فرهنگی داشته اند، چهره ای نام آشنا است. در شبه قاره حدود یک هزار جلد نسخه خطی از آثار نظامی وجود دارد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۴:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
همزمان با ولادت با سعادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود (عج) پنجمین نسخه خطی اکمال الدین در ایران با موضوع مهدویت در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی رضوی معرفی شد.
شبستان   ۱۴۰۱/۱۲/۱۳ - ۱۵:۰۸   + ۲ سایت دیگر  
آثارهنرهای متعلق به صدها سال در گالری هنرهای جهان اسلام واقع در هیوستین تگزاس در معرض دید عموم قرار می گیرد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۰۷:۲۵    
ویژگی های نسخه خطی منحصر به فرد صحیفه سجادیه به خط علامه مجلسی و مسائل فقهی حقابه از عناوین مهم سرویس معارف خبرگزاری ایکنا در این هفته بودند.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۰۹:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
یک پژوهشگر نسخه شناس ضمن اشاره به ماجرای کشف نسخه خطی صحیفه سجادیه با خط علامه مجلسی گفت: این نسخه توسط علامه مجلسی که ناشر صحیفه سجادیه بود، نوشته شد و مادر تمامی نسخه های صحیفه سجادیه به شمار می آید.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ - ۱۵:۳۷   + ۳ سایت دیگر  
حجت الاسلام علی اشرف عبدی با بیان اینکه دو هزار و 271 نسخه خطی شامل یک هزار و 927 کتاب و 344 قرآن خطی در کتابخانه فاطمی موجود است، گفت: از میان کتب خطی موجود قدیمی ترین نسخه کتابخانه فاطمی به نام مجمع البیان متعلق به 585 هجری قمری است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۲/۰۲ - ۱۶:۲۶   + ۵ سایت دیگر  
مشهد نسخه خطی کتابت شده کشف الغمه فی معرفه الائمه در سال 784 هجری قمری با قدمت 660 سال و موجود در گنجینه رضوی کتابخانه مرکزی حرم مطهر حضرت رضا (ع) رونمایی شد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۰۲ - ۱۵:۱۶   + ۴ سایت دیگر  
در آستانه فرخنده زادروز حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، از نسخه خطی کتابت شده کشف الغمه فی معرفه الائمه در سال 784 هجری قمری با قدمت 660 ساله در کتابخانه مرکزی حرم مطهر حضرت رضا (ع) رونمایی شد.
برترین ها / اقتصاد نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۱۴:۰۴   + ۶ سایت دیگر  
"حاییم اوتمازجین" فرمانده نیروهای امداد و نجات اسراییلی در این باره ادعا کرده که فرد سالخورده ای وی را مامور انتقال این نسخ خطی به اسراییل کرده تا آسیبی به آنها وارد نشود.
فرهیختگان   ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۱۱:۴۲    
بعد از ورود دزدکی مقامات رژیم صهیونسیتی به اجلاس آفریقا حالا امدادگران این رژیم هم به اسم امداد دست به سرقت نسخ خطی از مناطق زلزله زده کردند. در همین زمینه رسانه های ترکیه ای گزارش دادند که تیم امداد و نجات اعزامی رژیم صهیونیستی به مناطق زلزله زده ترکیه نسخه های خطی تاریخی این کشور را سرقت و به ...
آخرین نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۰۸:۲۳   + ۱۶ سایت دیگر  
رسانه های ترکیه ای یکشنبه شب گزارش دادند که تیم امداد و نجات اعزامی رژیم صهیونیستی به مناطق زلزله زده ترکیه نسخه های خطی تاریخی این کشور را سرقت و به تل آویو برده است.
همشهری   ۱۴۰۱/۱۱/۲۷ - ۱۲:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
نسخه خطی کتاب شرحی بر نهج البلاغه حضرت امیرالمؤمنین (ع) متعلق به سده دوازدهم هجری قمری، در موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران به نمایش عموم گذاشته شد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۶ - ۱۴:۲۷   + ۱۰ سایت دیگر  
نمایشگاه آثار فاخر رشته هنری سوزن دوزی ترکمن به همراه نمایش نسخه خطی خاوران نامه در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان برپا شده است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۱/۱۵ - ۱۸:۰۳   + ۳ سایت دیگر  
گنجینه نهج البلاغه و صحیفه سجادیه همزمان با سالروز میلاد امیرالمومنین (ع) در مشهد افتتاح شد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۱۵ - ۱۵:۵۷   + ۱۰ سایت دیگر  
گنجینه نهج البلاغه و صحیفه سجادیه به عنوان هفدهمین مجموعه موزه آستان قدس رضوی در سالروز ولادت امام علی (ع) و همزمان با دهه مبارک فجر با حضور تولیت آستان قدس رضوی در محل موزه قرآن و نفایس در فضایی با زیربنای403 متر مربع افتتاح شد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۵ - ۱۵:۱۳   + ۱۱ سایت دیگر  
کشف الیقین فی فضائل امیرالمؤمنین(ع) و نسخه خطی العمده فی عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار از جمله نسخه های کهنی هستند که به ترتیب 470 و 461 سال از عمر کتابت آن می گذرد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۱۵ - ۱۱:۲۷    
نسخه خطی قرآن نوشته شده بر روی پوست به مناسبت ولادت امام علی (ع) در موزه ملی ملک رونمایی شد. همچنین نسخه خطی نهج البلاغه ی مربوط به 150 سال بعداز شیخ رضی نیز به نمایش گذاشته شد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۴ - ۱۰:۰۲    
نسخه عکسی کتاب خطی کرامت المنهاج که تاکنون تک نسخه بوده به مناسبت 13 رجب و ولادت باسعادت مولی الموحدین حضرت علی (ع) منتشر خواهد شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۴ - ۰۷:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
موزه ملک، نگاره هایی از مستوفی الممالک، خورشید خانوم، مُهر شاه سلطان حسین صفوی، به همراه تعداد دیگری از نسخه های خطی نفیس، از یک مجموعه اهدایی را به مناسبت ولادت حضرت علی (ع) برای نخستین بار به نمایش گذاشت.
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ - ۱۵:۲۸    
علی اکبر زارع بیدکی از خرید 62 نسخه خطی در موضوعات فقه، کلام، فلسفه، منطق، ادبیات عرب، الهیات، اشعار فارسی، تفاسیر، اخلاق و احادیث از کتابخانه شخصی مرحوم استاد غلامحسین رضانژاد خبر داد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ - ۲۲:۵۲    
عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: صدهزار نسخه خطی در مورد امام علی(ع) براساس اطلاعات فعلی وجود دارد و ممکن است در آینده نسخی کشف و یا برخی نسخ فهرست شوند، کما اینکه در کتابخانه آیت الله مرعشی آثار ثبت نشده داریم.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۱۰:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
دبیرخانه کنگره علمی علامه بهابادی از وجود 109 نسخه خطی به نام علامه بهابادی در کتابخانه سلیمانیه استانبول خبر داد که از این تعداد 32 نسخه غیرتکراری است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۶ - ۰۷:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام نقیب با بیان اینکه پژوهشگران با مشکلات فراوانی برای دستیابی به آثار خطی قرآن مواجه هستند، گفت: با تلاش همکاران و با حضور در کتابخانه های مختلف، بیش از 12 هزار نسخه را جمع آوری کردیم و در حال دسته بندی و عنوان بندی برای عرضه هستیم.
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۰/۳۰ - ۱۲:۲۲    
سارا فرض پور ماچیانی گفت: بیش از 80 سال از عمر ابوریحان بیرونی گذشته بود که به نگارش این کتاب پرداخت. کتاب الصیدنه تنها اثر ابوریحان بیرونی در داروشناسی است که به یاری ابوحامد احمدبن محمد نهشعی تالیف کرد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ - ۱۰:۳۷   + ۲ سایت دیگر  
رئیس دانشگاه علوم علوم ومعارف قرآن کریم از جمع آوری 13 هزار نسخه خطی قرآنی و تفسیری توسط این دانشگاه خبر داد.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۰/۲۴ - ۱۷:۲۰   + ۱۲ سایت دیگر  
حوزه/ رئیس اداره کتابخانه فاطمی از اهدای 6 نسخه کتاب خطی به کتابخانه فاطمی خبر داد و گفت: این نسخ به همراه بیش از هزار و 200 نسخه کتاب چاپی توسط یکی از علما به این کتابخانه اهدا شده است.
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۰/۱۴ - ۱۰:۰۹    
آیت الله سید محمود مرعشی نجفی گفت: هم اکنون در کتابخانه ما بیش از 85 هزار نسخه خطی در 46 جلد داریم و 62 جلد فهرست را منتشر کرده ایم. افرادی امثال استاد حائری، دانش پژوه، زریاب خویی و بدیع الزمان فروزانفر شاگردان پدر بودند.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۰/۰۸ - ۰۵:۰۶    
آیا تا حالا اسمی از روستای نگل شنیده اید؟ روستایی از توابع شهرستان سنندج واقع در استان سرسبز کردستان. یکی از جاذبه های گردشگری این روستا، نسخه خطی قرآن نگل است که در مسجد نوگل روستا نگهداری می شود ...
پارسینه   ۱۴۰۱/۱۰/۰۵ - ۲۲:۵۹   + ۳ سایت دیگر  
نیرو های امنیتی ترکیه یک تورات حدودا 700 ساله که حروفش از طلا است را کشف و ضبط کردند. به نقل از روسیا الیوم، این نسخه منحصر به فرد از تورات بنابر اطلاعات فروش آن کشف شد و نیرو های امنیتی شخصی را که قصد فروش آن به مبلغ 1.5 میلیون دلار بازداشت کردند. ...
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۰/۰۵ - ۰۹:۰۴    
به اعتقاد محمد وفادار مرادی معرفی جامع نسخه و دقایق نسخه شناسی یک اثر و معرفی تذهیب ، نوع خط و نوع کاغذ و مُرکَب باید در چاپ فاکسیمیله انجام شود یعنی یک اثر باید تمامی دقایق نسخه خطی در مقدمه معرفی کامل شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۰/۰۵ - ۰۸:۳۶   + ۴ سایت دیگر  
در نسخه خطی احوال شیخ الرئیس اشاره شده پیکر او مدتی پس از خاکسپاری در همدان، به اصفهان منتقل شده است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۵ - ۱۴:۳۳   + ۲ سایت دیگر  
مدیرکل کتابخانه حرم شریف مکی از انتقال 19 نسخه خطی فارسی در زمینه علوم دینی، سیره نبوی و دیوان اشعار به این کتابخانه خبر داد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۲۳ - ۱۱:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
قدیمی ترین نسخه خطی دیوان حافظ که در کتابخانه غازی خسروبیگ است مربوط به قرن شانزدهم و با خوشنویسی بسیار کم نظیر نگاشته شده است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۶ - ۱۹:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
برای نخستین بار از نسخه خطی 600 ساله اللمعه الدمشقیه شهید اول موجود در گنجینه رضوی در یکصد و چهل و نهمین برنامه سه شنبه های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در کتابخانه مرکزی حرم مطهر حضرت رضا(ع) رونمایی شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۵ - ۱۵:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
نسخه خطی کتاب فقهی اللمعة الدمشقیه فی فقه الامامیه با قدمت نزدیک به 600 سال در کتابخانه آستان قدس رضوی در مشهد رونمایی شد.
برترین ها / خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۲:۱۸   + ۱۱ سایت دیگر  
نسخه خطی مشهور به دست نوشته های ووینیچ، کتاب مرموز و خارج از درک بشری است که دست ِکم در سه سده ی اخیر زبانشناسان و رمزشناسان بزرگی را ناکام گذاشته است.
زومیت   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۷:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
نسخه خطی مشهور به دست نوشته های ووینیچ، کتاب مرموز و خارج از درک بشری است که دست ِکم در سه سده ی اخیر زبانشناسان و رمزشناسان بزرگی را ناکام گذاشته است.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۸/۲۸ - ۱۰:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
بخش امور فکری و فرهنگی آستان قدس عباسی از آغاز اقدامات فهرست نویسی کامل نسخ خطی دار المخطوطات عراق خبر داد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۵ - ۱۲:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از وجود بیش از 200 نسخه خطی قرآن کریم در مخزن کتابخانه ملی خبر داد.
دولت   ۱۴۰۱/۰۸/۲۵ - ۰۸:۵۶    
عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: مصحف شریف منسوب به دوره سلجوقی از قرآن های قدیمی است که توسط کتابخانه ملّی ایران خریداری شده تا محافظت گردد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ - ۲۱:۱۸    
کتابخانه و مرکز اسناد حرم مطهر به عنوان یکی از مراکز مهم اطلاع رسانی، با حفظ، نگهداری و ارائه این منابع، به پژوهشگران و علاقه مندان این حوزه، ارائه خدمت می کند.
همگردی   ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ - ۲۱:۰۱   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، نسخه خطی قرآن کریم با قدمت 900 سال و متعلق به دوران سلجوقی رونمایی شد. در این آیین رونمایی که در مرکز همایش های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ - ۱۴:۳۶   + ۵ سایت دیگر  
این قرآن پژوه نسخه خطی نفیس قرآن بازمانده از دوران سلجوقی را نسخه ارزشمندی در میان ترجمه های قرآن دانست که درخور معرفی است و گفت: این نسخه بر اساس خوانش من نمونه های آرایه های قرآنی در آن در مواردی دقیق و گویا است.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ - ۱۳:۵۷    
نسخه نفیس قرآن کریم دوره سلجوقی در سازمان اسناد و کتابخانه ملّی جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد و در این مراسم از تعدادی از ناشران برگزیده قرآن کریم، اهداکنندگان نسخه خطی به کتابخانه ملی و مولفان کتاب های تاریخی تقدیر شد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ - ۱۳:۲۷   + ۵ سایت دیگر  
غلامعلی حداد عادل گفت: نسخه های خطی یک سند مسلم بر قدمت و اصالت هر کشور هستند. میراث فرهنگی هر کشور مثل حافظه هر انسان است، اگر حافظه شخصی را از او بگیرند، چه چیزی از او باقی می ماند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ - ۱۲:۳۹   + ۲ سایت دیگر  
نسخه خطی قرآن کریم بازمانده از عهد سلجوقی و منتسب به قرن ششم هجری قمری به کتابخانه ملی اضافه شد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۳ - ۱۶:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
نمایشگاه بین المللی کتاب شارجه یک نسخه خطی از یک کتاب علوم قرآنی متعلق به یک مفسر برجسته اهل سنت را به نمایش گذاشته بود.