چهارشنبه ۱۷ خردادساعت ۲۱:۳۲Jun 2023 7
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی»

خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۱۵:۰۱   + ۱۱ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گفت: هرجا سخن از ایران و ایرانی، هویت و ملیت ایرانی است، نام فردوسی مطرح است.
پانا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۵:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
درهای فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی به روی دانشجویان باز شد/ ترویج واژه های صحیح برعهده رسانه ها به ویژه صداوسیماست/ اقدام برای بین المللی کردن خط فارسی
وزارت آموزش و پرورش   ۱۴۰۲/۰۲/۱۶ - ۰۸:۲۷    
رئیس اداره استعدادهای درخشان آموزش و پرورش استان البرزگفت: رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی کشور از مدارس سمپاد البرز تقدیر کرد. به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی آموزش و پرورش استان البرز ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۲/۱۲ - ۱۹:۰۶   + ۸ سایت دیگر  
رشت- رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه مرحوم سمیعی شخصی مومن، متفکر و دغدغه مند بود گفت: باید از ایشان درس شور و امید زندگی را یاد بگیریم.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۶ - ۰۱:۰۸   + ۴ سایت دیگر  
آیین اختتامیه نخستین جایزه ادبی حافظ جشنواره شعر قرآنی عصر جمعه 25 فروردین با حضور غلامعلی حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در سی امین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۱۶:۴۹   + ۹ سایت دیگر  
همزمان با اولین روز از برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با حضور حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس جمهور، اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا معاف معاون قرآن و عترت و حدادعادل رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی از خادمان قرآن کریم تجلیل شد.
برترین ها / خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۰۷:۴۵   + ۱۵ سایت دیگر  
محلی که برای خانه ابدی احمد سمیعی گیلانی در نظر گرفته شده بود، حاشیه ای را برای مراسم خاکسپاری این چهره فقید فرهنگی و ادبی به وجود آورد و خاکسپاری او با تاخیر انجام شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۱۲:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
معاون گروه ادبیات معاصر فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: پیکر استاد سمیعی بعد از آیین وداع در فرهنگستان زبان و ادب فارسی به شهر رشت منتقل و در آن جا به خاک سپرده می شود.
حیات   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۱۳:۲۱   + ۱۰ سایت دیگر  
آیین وداع با پیکر استاد احمد سمیعی (گیلانی)، نویسنده، مترجم، زبان شناس، ویراستار و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ساعت 10 روز شنبه 5 فروردین سال 1402 در ساختمان فرهنگستان برگزار خواهد شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۲۱:۳۴   + ۷ سایت دیگر  
نخستین همایش ملی زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران با حضور 40 مهمان کشوری و با پیام تصویری حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و نماینده ایران در یونسکو و همچنین پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در فرهنگسرای شهر بیرجند برگزار شد.
آنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۳ - ۱۴:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
دومین همایش ملی سالیانه اندیشگاه بیانیه گام دوم با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ...
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۸ - ۱۶:۴۹   + ۶ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: در بررسی و تحلیل یادداشت های علم بر این هدف بودم که چهره پهلوی را به روایت یکی از چهره های مطرح آن نشان دهم تا جوانان این کشور بدانند چرا انقلاب 57 روی داد؟ آنچه در یادداشت های علم از وضعیت دوره پهلوی ارائه شده است از زبان یکی از کارگزاران است که دشمنی با شاه ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۱۷:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با بیان اینکه شعر ابزار مناسبی برای جهاد تبیین به شمار می رود، گفت: استفاده از شعر فاخر در دفاع از انقلاب گامی مؤثر در مسیر جهاد تبیین است؛ با شعر می توان به نحو دلنشین حقایق انقلاب را تبیین کرد
پانا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۱۰:۴۹    
تهران (پانا) - عضو مجلس دانش آموزی کشور، رئیس مجلس دانش آموزی استان قم و فعال ادبی ، اجتماعی از مقام بالای ابوالقاسم فردوسی برای رشد و ماندگاری ادبیات فارسی گفت و معتقد است فردوسی، بزرگترین فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی بود. ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ - ۱۲:۴۱   + ۵ سایت دیگر  
مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر این شاهنامه شناس که روز گذشته بر اثر پیوند ناموفق کبد از دنیا رفته بود، امروز پنجشنبه، 22 دی ماه با حضور همکاران او در مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی بدون سخنرانی در قطعه نام آوران بهشت زهرا برگزار شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۰/۱۲ - ۲۱:۵۸   + ۷ سایت دیگر  
احمد سمیعی گیلانی، عضو فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در پی شکستگی لگن در بیمارستان بستری است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۹ - ۰۱:۲۸   + ۴ سایت دیگر  
یک نویسنده گفت: لغاتی که فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی معادل سازی کرده موثر بوده اما در این زمینه خیلی دیر شروع به فعالیت کرده است.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۶ - ۱۰:۴۱    
غلامعلی حدادعادل، رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: هفته کتاب فرصتی است برای اینکه توجه مردم به علم و فرهنگ جلب شود و این کار مقدس تالیف و نشر در کانون توجه ملت قرار بگیرد.
دولت   ۱۴۰۱/۰۸/۲۵ - ۰۸:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: میراث فرهنگی یک ملّت مانند حافظه یک ملّت است و باید حفظ شود، گویاترین نوع میراث فرهنگی نیز میراث مکتوب است.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ - ۱۴:۲۵   + ۱۷ سایت دیگر  
حداد عادل گفت: روز شهریار بدین جهت با روز شعر و ادب فارسی مقارن است که هیچ شاعر دیگری به اندازه او در زمان حیاتش اشعارش گسترش نیافته است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۳/۰۳ - ۰۹:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
رادیو ایران با رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در خصوص بازنگری در حوزه خط فارسی در فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی مصاحبه کرد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۲۲:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، استاد سمیعی گیلانی را فردی اهل قلم و ادب دانست و اضافه کرد: باید خصوصیات نثر استاد را بیان کنیم، زیرا انسان از خواندن نوشته های ایشان خسته نمی شود؛ همچنین هنرمندی ایشان در ترجمه و شگردهای ایشان در ویرایش بسیار ویژه است.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۲۲:۰۳    
حداد عادل ضمن تاکید بر لزوم تالیف یک کتاب مستقل درباره شخصیت استاد احمد سمیعی گیلانی گفت: معتقدم اگر قرار باشد کتابی در حوزه شخصیت استاد نگارش شود باید یک فصل آن به زادگاه ایشان یعنی رشت اختصاص یابد
وزارت آموزش و پرورش   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۰۹:۵۵    
دومین همایش مشترک دبیرخانۀ کیفیت بخشی به درس فارسی در دورۀ اول متوسطه و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، با عنوان هم افزایی سرگروه های استانی درس ادبیات فارسی روزهای 21 و 22 اردیبهشت ماه در فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد. ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۱:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
حداد عادل گفت: متاسفانه در نام گذاری خودروهای ملی و حتی پخش آگهی های صدا و سیما ما شاهد استفاده از نام های بیگانه هستیم و خواستاریم سریعا این موضوع حل شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۲/۲۱ - ۱۱:۱۹   + ۱۹ سایت دیگر  
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دکتر حداد عادل به عنوان شخصیتی علمی و فرهنگی، سال ها در عرصه های مختلف با کمترین لرزش در راهی که به آن ایمان داشته، استوار قدم برداشته است.
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۱۵:۵۶   + ۲۲ سایت دیگر  
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مراسم بزرگداشت رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: دکتر حداد عادل همواره در مسیر دفاع از ولایت و انقلاب با یک صیانت مثال زدنی به راه خود ادامه داده است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۱۲/۲۳ - ۰۹:۵۵   + ۷ سایت دیگر  
یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی خواستار شفاف سازی در خصوص محل و نحوه هزینه کرد بودجه فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی از سوی رئیس سازمان صدا و سیما شد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۱۲/۲۱ - ۱۶:۱۶   + ۶ سایت دیگر  
ایسنا/اردبیل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: کتابخانه های عمومی منبع ارزشمند و غنی توسعه و گسترش زبان و ادبیات فارسی هستند تا در کنار امر کتابخوانی این سرمایه عظیم مورد صیانت قرار گیرد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۱۲/۲۱ - ۱۵:۲۹   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/اردبیل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: اشعار نظامی باید در بین خانواده ها و به عنوان یک فرهنگ خوانده شده و فرزندان ما با این اشعار آشنا شوند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۱۸:۵۸   + ۴ سایت دیگر  
شیراز-ایرنا-رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت:آثار شهادت سردار سلیمانی در انتخابات،امنیت و مسائل دینی دیده شده است و باید این بزرگی ها را با زبان هنر بیان کرد چون هنر می تواند بزرگی را ماندگار کند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۱۸:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
شیراز- رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: رفتن سلیمانی موجب شد ده ها یا صد ها سلیمانی در جامعه اسلامی ایران متولد شود و شهید سلیمانی نیز تبدیل به اسطوره ملت ایران شد.
شیرازه   ۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۱۷:۲۲   + ۶ سایت دیگر  
حداد عادل گفت: سردار سلیمانی آن قهرمانی بود که نقشه آمریکایی ها را باطل کرد و آن ابرقدرت در مقابل این سردار ایرانی به زانو در آمده بود.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۰/۰۹/۲۹ - ۱۵:۵۱    
حدادعادل با بیان اینکه جنس ارزش های دفاع مقدس از جنس ارزش های عاشورایی است، گفت: ما باید این موضع را به جویبار زلال برای نسل های آینده تبدیل کنیم و نباید این ارزش مثل انقلاب مشروطه باشد که کسی آگاهی از آن نداشته باشد.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۰/۰۹/۲۹ - ۱۱:۵۱   + ۵ سایت دیگر  
حدادعادل با بیان اینکه جنس ارزش های دفاع مقدس از جنس ارزش های عاشورایی است، گفت: ما باید این موضع را به جویبار زلال برای نسل های آینده تبدیل کنیم و نباید این ارزش مثل انقلاب مشروطه باشد که کسی آگاهی از آن نداشته باشد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ - ۱۰:۰۱    
گروه استان ها- رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با اشاره به اینکه ما شهریار را نمونه کامل یک آذربایجانی اصیل و تمام عیار یک ایرانی غیرتمند می دانیم گفت: شهریار به همان اندازه که به آذربایجان و ترکی علاقه مند بود به ایران و ادبیات فارسی دل بسته بود.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۱۲:۵۴   + ۹ سایت دیگر  
رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با تاکید بر اینکه زبان یک علم است و همان طور که سایر حوزه های فناوری نیازمند فناوری هستند، زبان نیز نیاز به فناوری دارد، گفت: از این رو نیاز داریم در زمینه هایی چون ترویج واژه گزینی ...
ایلنا   ۱۳۹۹/۱۱/۰۳ - ۱۶:۴۴   + ۷ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با حضور در موزه بزرگ خراسان، از نمایشگاه خوشنویسی رقص قلم در محل این موزه بازدید کرد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۴ - ۱۳:۵۰   + ۴ سایت دیگر  
محمد حسن دوست به مدیریت گروه زبان ها و گویش های ایرانی، مسعود جعفری جزی به مدیریت گروه دانشنامه تحقیقات ادبی و مریم دانشگر به سرپرستی گروه آموزش زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی منصوب شدند.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۳۹۹/۰۵/۰۸ - ۱۳:۰۶    
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی، بدرالزمان قریب تنها زنی است که عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی بود. وی چهره ماندگار و مشاور رئیس این فرهنگستان بود. رویدادهای زندگی ...
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۵/۰۷ - ۱۲:۴۶   + ۲۹ سایت دیگر  
صبح امروز، هفتم مردادماه 1399، بدرالزمان قریب، عضو پیوستۀ فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی و زبان شناس و استاد دانشگاه، در سن 91سالگی درگذشت.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۳۹۸/۱۱/۰۶ - ۱۷:۲۶   + ۴ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با حضور در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از پژوهشکده هنرهای سنتی در محل این وزارتخانه بازدید کرد.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۸/۰۵/۳۱ - ۰۶:۰۷   + ۵ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان ادب و زبان فارسی با اشاره به پیگیری مطالبه رهبر انقلاب از صداوسیما ضمن اعلام آمادگی برای آموزش مجریان سازمان گفت که اگر زبان صداوسیما عیب داشته باشد این عیب دامنگیر همه می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ - ۱۴:۵۷   + ۲۳ سایت دیگر  
بهترین کار در پاسداشت زبان فارسی این است که رشد آگاهی دهیم و به جای مجوز چاپ ندادن به کتاب ها و در دیگر حوزه ها، واژه های خوش آهنگ را ترویج کنیم
ایسنا   ۱۳۹۷/۱۲/۱۹ - ۱۱:۰۸   + ۵ سایت دیگر  
نماینده میاندوآب با اشاره به تغییر برخی از کلمات در بررسی ایرادات شورای نگهبان در بودجه و همچنین طرح اصلاح قانون انتخابات گفت: این کارها باعث وهن مجلس می شود، کما این که اقدامات فرهنگستان زبان فارسی موجب بی حرمتی به زبان فارسی شده است.
ایمنا   ۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۱:۳۰    
آیین بزرگداشت شاعر و فیلسوف برجسته اصفهان، دکتر ضیاء موحد، همزمان با سالروز تولد این اندیشمند فرهیخته با حضور جمعی از اساتید، دانشجویان و علاقمندان شعر و فلسفه برگزار شد.
شبستان   ۱۳۹۷/۰۹/۱۲ - ۱۵:۴۱    
حداد عادل گفت: زرویی نصرآباد با آن همه وسعت معلومات از سر ناچاری سراغ طنز نرفته بود بلکه طنز را انتخاب کرده بود.
خبرگزاری فارس: غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز(سه شنبه 23 آبان ماه) در نشست علمی مرجعیت علمی زبان فارسی که در موسسه انقلاب اسلامی برگزار شد، وجود رهبری جامع الاطراف را یک نعمت برای کشور دانست و اظهار داشت: رهبر انقلاب شعرشناس هستند ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۷/۰۷/۱۸ - ۰۰:۲۰   + ۷ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی بر لزوم توجه به خوشنویسی توسط آموزش و پرورش، گفت: باید مدرسه های علوم انسانی تقویت شود و دلیل گرایش به علوم تجربی، این است که افراد فکر می کنند درآمد بیشتری دارد.
قدس آنلاین   ۱۳۹۷/۰۷/۱۷ - ۱۳:۰۹   + ۱۲ سایت دیگر  
حداد عادل با بیان اینکه کتاب درسی هر کلمه اش حساب دارد، افزود: خیلی از کارها برای کتاب های معمولی، مکروه است اما برای کتاب درسی حرام است؛ یک نمونه موضوع غلط گیری در کتاب درسی است یعنی کتاب درسی غلط چاپی نباید داشته باشد و نباید برای کتاب درسی غلط نامه درست کنیم.