دوشنبه ۰۳ مهرساعت ۰۳:۳۴Sep 2023 25
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «آب انبارها»

خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - ۰۹:۲۵    
معماری شگفت انگیز آب انبارهای قزوین که هر یک پلانی جداگانه و متفاوت دارند، از تزیینات هنری چشم گیری برخوردارند و این مهم آب انبارها را به مهمترین جاذبه های گردشگری شهر قزوین تبدیل کرده است ...
سلام نو / رکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۸ - ۱۰:۴۶   + ۳ سایت دیگر  
یک معبد پریان (nymphaeum) کشف شده است که قدمت آن به قرن های دوم و سوم میلادی باز می گردد.
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۰۵/۱۰ - ۰۷:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
خانه های قدیمی یزد را با گنبدهای نیم دایره ای یا برج هایی بلند بر فراز آب انبارها یا بام خانه ها می شناسیم.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۴/۲۹ - ۱۵:۵۵    
سرویس شبکه های اجتماعی جوان آنلاین: کانال تلگرامی مکشوفات، نوشته ای از مهدی قربانی را به همراه تصاویر زیر منتشر کرد: در دوره عثمانی، آب انبارها که ترکان آنها را "چشمه" می نامند، مهم ترین منابع تأمین آب شرب بودند که در معابر اصلی، در کنار مساجد و در محلات ساخته می شدند. ...
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۴/۱۰ - ۱۵:۴۳    
بازدید از آب انبارها بسیار درخور توجه است از این رو با ما همراه باشید و درباره آب انبار درخشان کیش بدانید.
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۳/۳۱ - ۱۳:۲۹    
آب انبارها از کاربردی ترین بناهای ممکن در هر شهر و دیاری به شمار می روند، با ما همراه باشید و درباره آب انباری ممتاز در شیراز بدانید.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۳/۳۰ - ۱۲:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
آب انبارها در گذشته گنجینه محله های قدیم تهران محسوب می شدند. اکنون بعد از گذشت بیش از یک قرن از قدمت برخی از آنها می گذرد و نحوه ساخت وصف ناشدنی و عجیب این مکان ها، به یکی از شگفتی های تاریخ معماری تهران تبدیل شده است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۲۳ - ۱۳:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
امام جمغ گراش گفت: یک تذکر به اداره اوقاف دارم در برخی از اقوال شنیده شده اوقاف آب انبارها را به افراد و اشخاص خاص به صورت فردی واگذار می کند، استفاده از آب انبارها در قدیم و نیت واقفین نیت عام بوده است.
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۱۸:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
بازدید از آب انبارها بسیار جذاب و خاص است به همین جهت با ما همراه باشید و درباره آب انباری زیباتر یزد بدانید.
کاشان نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ - ۱۹:۵۳    
کاشان نیوز-حسین ذاکری*: متأسفانه آب انباری دیگر، از لیست دارایی های فرهنگی شهرستان کاشان خط خورد. آب انبار موسوم به حاج علی خاکی راوندی واقع در راوند- کاشان. ...
سلام نو   ۱۴۰۲/۰۱/۲۹ - ۲۳:۰۶    
آب انبارها نقش مهمی در زیست مردمان بعضی از اقلیم های ایران داشته اند، از این رو با ما همراه باشید و درباره آب انبار تک گنبدی قزوین؛ تماشایی و درخورتوجه بدانید.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۰۴:۵۲   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/قزوین اگر کاشان و یزد را با خانه ها و بادگیرهایش، می شناسند قزوین را با آب انبارهایش می توان شناخت. شهری که بیش از 100 آب انبار در دل خود جای داده بود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۰۹:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
شهرستان نایین بیش از یک سوم مساحت استان اصفهان را در اختیار خودش قرار داده و جای جای آن با وجود بنا های تاریخی توانسته با میزبانی منحصر به فرد لحظات خاطره انگیزی را برای گردشگران رقم بزند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۱:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
روستای بریز در 42 کیلومتری شمال شهر لار یکی از مراکز مهم تمدنی و فرهنگی لارستان محسوب می شود و تاریخ آن به عصر باستان باز می گردد، در این روستا اماکن تاریخی و مذهبی زیادی همچون حرم مطهر امامزاده میراحمد(ع)، میرابراهیم، کاروانسرای عباسی و قاجاری، قلعه عصر اشکانی، حمام تاریخی، چاه های گاوی ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ - ۱۰:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان جنوبی شهرستان سرایان در خراسان جنوبی به آب انبارهای تاریخی و آسمان پرستاره اش مشهور است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۹:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
قزوین روزگاری 151 آب انبار شهری داشت و امروز تعدادی از آب انبارها باقی مانده اند و جزو مقاصد گردشگری اصلی در این کهن شهر به حساب می آیند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۲:۱۴    
حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده به مسئولان منابع طبیعی هرمزگان توصیه کرد؛از ظرفیت آب انبارها برای بیابان زدایی استفاده کنند.
توریسم آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۱۱:۵۱    
توریسم آنلاین: ازجاده لارستان که گذر می کنی در کنار جاده ها سازه های قدیمی و جذابی توجهت را جلب می کند. سازه هایی که حیاتی ترین نیاز مردم این مناطق خشک و گرمسیری را ذخیره می کند. محلی ها به آن برکه می گویند .برکه ها یا همان آب انبارها از دیرباز در شهرهایی چون لارستان خودنمایی می کنند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۱/۰۶ - ۰۹:۱۹   + ۳ سایت دیگر  
رئیس آبفای شهرستان نایین با بیان اینکه این شهرستان در موقعیت بیابانی و خشک قرار گرفته و بارش باران کم و منابع آب محدودی دارد، گفت: در فصل تابستان که مشکل کیفیت آب را داریم، آب انبارها پتانسیل بسیار خوبی هستند و برای آینده نیز بسیار مؤثر بوده و در بحران ها به کمک مردم می آیند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۹/۲۶ - ۱۸:۰۳    
روزگاری نه چندان دور، آب انبارها و قنات ها یکی از حیاتی ترین ارکان زندگی بشر به شمار می رفتند اما به نظر می رسد این سازه های خلاقانه در زندگی امروز کاربرد خود را از دست داده اند.
راه دانا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۳ - ۱۵:۳۱   + ۸ سایت دیگر  
حقیرالسادات عضو شورای شهر یزد گفت: با احیای آب انبارهای شهر یزد میتوان از آنها برای ذخیره سازی آب های سطحی و باران و مدیریت و دفع سیلاب شهری استفاده کرد.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۰۷/۳۰ - ۱۶:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان در دیدار با مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گفت: در شهر تاریخی استرآباد(گرگان) حدود 800 بنای تاریخی شناسایی شده که از این میان بخش چشمگیری بناهای اوقافی هستند که شامل تکایا، مساجد، آب انبارها و برخی خانه های تاریخی می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۵/۳۱ - ۱۳:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
یزد- آب انبارها سازه های حیاتی کویر چند دهه ای است که کاربری گذشته خود را از دست داده و به تدریج به زباله دان تبدیل شده اند اما به نظر می رسد عزمی برای تغییر کاربری جدید آنها در کار است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۵/۲۰ - ۱۶:۰۸   + ۹ سایت دیگر  
یزد- رئیس کمیسیون گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر یزد گفت: احیای قنات ها و آب انبارها باید به شکل جدی مورد توجه قرار گیرد زیرا می تواند باعث کاهش قابل توجه تخریب شهر در هنگام وقوع سیل شود.
راه دانا   ۱۴۰۱/۰۵/۱۵ - ۱۱:۵۴    
کمبود آب شرب و بعضا نبود زیر ساخت ها موجب شده تا مردم چابهار برای مصارف خود آب را در آب انبارها ذخیره کنند و استفاده از این آب بهداشتی نیست و بعضا موجب بیماری می شود.
نصیر نیوز   ۱۴۰۱/۰۵/۱۲ - ۰۳:۲۶   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی اداره امور عشایر استان یزد جواد شمس افزود :بارندگی های اخیر در استان منجر به خسارت جدی به مناطق عشایری شد. وی اظهار کرد: سیل به ایلراه های عشایری، زیرساخت ها، منابع آبی همچون چاه های مالداری، قنوات، چشمه ها و آب انبارها و سکونت گاه های دامی [...]
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۲۰ - ۱۸:۲۰    
با فعالیت سامانه فصلی در جنوب استان فارس، آب انبارهای شهرستان اوز آبگیری شدند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۰۴/۱۶ - ۱۰:۳۴    
فرماندار شهرستان سرایان در بازدید از بناهای تاریخی شهر سرایان گفت: حجم فعالیت ها و اقدامات مرمتی صورت گرفته در محدوده تاریخی قابل تقدیر و توجه است و درعین حال نیاز به توجه بیشتر دارد. خصوصاً آب انبارها و کاروانسرا و بازار میثم که زمینه اشتغال صنعتگران را فراهم کرده و جاذبه گردشگری هم محسوب می شود.
راه دانا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۱۵:۳۹    
علی رحیمی راد با تأکید بر اینکه پنج آب انبار در بافت تاریخی شهر کرمان داریم که با رفع مشکل آب های زیر سطحی می توانند فعال شوند، گفت: مسائل آب انبارها با اجرای کامل فاضلاب شهری و بحث فنی آنها، حل خواهد شد و تمامی آب انبارها قابلیت استفاده را پس از حل مشکل دارند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۰۸:۴۴    
ایسنا/اصفهان سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان گفت: تغییر کاربری آب انبارها و استفاده از آنها متناسب با نیازهای محلی از اقداماتی است که می تواند کمک کند تا این سازه های ارزشمندِ معماری از انزوا خارج شوند و باقی بمانند.
ایمنا   ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ - ۱۳:۲۲   + ۳ سایت دیگر  
آب انبارها در گذشته ای نه چندان دور به ویژه در مناطق کویری از اهمیت ویژه ای برای ذخیره آب برخوردار بوده است. آثار باقی مانده از آب انبارها علاوه بر نشان دادن روش های متناسب با اقلیم نگهداری آب در گذشته که بر خنک نگهداشتن و جلوگیری از تبخیر شدن آب تاکید داشته ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۱۶:۴۱   + ۳ سایت دیگر  
یزد- آب انبارها از بناهای تاریخی یزد هستند که در گذشته از آب چشمه ها و قنات ها سیراب شده و هر کدام از آنها یک محله را سیراب می کرده است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۳/۲۳ - ۱۱:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
یزد- آب انبارها یکی از مظاهر حیات بشری در دوران گذشته در تمام شهرهای ایران بوده اند و تعداد زیادی از آنها نیز در بافت تاریخی یزد وجود دارد اما این بناهای خلاقانه به حال خود رها شده اند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ - ۱۹:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
یزد- شهردار منطقه بافت تاریخی یزد با اشاره به وجود بالغ بر 100 آب انبار تاریخی ثبت ملی شده در بافت تاریخی یزد گفت: 99 درصد این آب انبارها به مخروبه و زباله دانی تبدیل شده اند.
راه دانا   ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ - ۱۰:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
نقوی، شهردار منطقه بافت تاریخی یزد، از وجود بیش از 100 آب انبار تاریخی در شهر یزد خبر داد و گفت: متاسفانه به دلیل مشخص نبودن امین وقف، این آب انبارها به زباله دانی تبدیل شده اند.
پورتال خبری کاشان   ۱۴۰۱/۰۳/۰۹ - ۱۷:۲۸   + ۲ سایت دیگر  
دلسوزان میزاث کاشان کمک کنند اوضاع بازار کاشان آشفته و نابسامان است
سلام نو   ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ - ۱۰:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
آب انبارها نقش مهمی در زندگی روزمره و فرهنگ و اعتقادات مردم مردم هرمزگان داشتند.بناهایی که با سبک ها و معماری های هوشمندانه و دانش بنیان از دیر زمان برای گذر از مشقت خشکسالی با استفاده بهینه از آب باران ساخته شدهhند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۵:۲۶    
ایسنا/خراسان شمالی آب انبارها علاوه بر نقش مهمی که در زندگی روزمره مردم داشته اند، از موقعیت خاصی نیز در فرهنگ و اعتقادات مردم این سرزمین بهره مند بوده اند، به طوری که تعدادی از این بناهای تاریخی در فهرست ملی به ثبت رسیده است که در خراسان شمالی نیز وجود دارد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۷ - ۰۹:۳۸   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا/یزد مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای یزد به آلودگی های آب موجود در آب انبارها به علت زمان ماند طولانی آب و عدم کلرزنی روزانه اشاره و بیان کرد ضروری است به علت احتمال ایجاد بیماری، از آبگیری آب انبارها بویژه در فصل تابستان جلوگیری به عمل آید.
شاینا نیوز   ۱۴۰۱/۰۱/۲۸ - ۱۳:۳۳   + ۲ سایت دیگر  
موضوع برنامه ایران شبکه پرس تی وی به معرفی بادگیرهای شهر یزد اختصاص دارد. به گزارش شاینا به نقل از روابط عمومی معاونت برون مرزی رسانه ملی، برنامه این هفته ایران به کارکرد بادگیرها در کویر می پردازد که گرمای سوزان را در فصل تابستان قابل تحمل می کند. ...
سلام نو   ۱۴۰۱/۰۱/۲۳ - ۱۶:۲۶    
وجود آب انبارها با فرم های بسیار خاص، زیبا و متنوع توجه هر بیننده و گردشگری را به خود جلب می نماید. بیش از 50 آب انبار در شهر تاریخی نایین وجود دارد. حدود یک سوم از آب انبارهای تاریخی شهرستان نایین فعال هستند.
همشهری   ۱۴۰۰/۱۲/۱۱ - ۱۵:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
دوبله نسخه فارسی فیلم سینمایی محمد رسول الله(ص) که به چندین زبان زنده دنیا دوبله شده است، حتی برای کارگردانش، مصطفی عقاد ، هم جلب توجه کرد صدای محکم و پرصلابت نصرالله مدقالچی ، در نقش ابوسفیان، چیز دیگری بود و عقاد به عشق این صدا، فیلم دوبله شده فارسی را 2بار تماشا کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۱۲/۰۱ - ۱۹:۰۷    
آبگیری آب انبارها همه ساله در شب های سرد زمستان انجام می شود. در این ارتباط گروهی از مردم که این سنت حسنه را از پدرشان به ارث برده اند و به میرآب معروف هستند، اقدام به انجام آبگیری آب انبارها می کنند ...
اهل کاشانم   ۱۴۰۰/۱۱/۲۹ - ۱۰:۲۵   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری اهل کاشانم، آب انبارها در شهرستان کاشان یکی از آثار تاریخی این منطقه محسوب می شوند که نشان از ژرفای فکری بالای مردم دیار نخستین ها برای تامین نیازهای اولیه خود بوده است و قدمت برخی از آب انبارها در کاشان به صدها سال پیش برمی گردد. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۱۱/۲۸ - ۱۸:۲۸   + ۲ سایت دیگر  
گروه استانها_ استاندار خراسان جنوبی با حضور در بافت تاریخی شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی با آثار باستانی، مساجد و خانه های قدیمی، موزه ها، آب انبارها و... موجود در این بافت آشنا شد.
مهرصبا   ۱۴۰۰/۱۱/۱۵ - ۰۲:۳۵   + ۴ سایت دیگر  
باشگاه خبرنگاران جوان برای هزاران سال، آب مصرفی ایرانیان از قنات ها و چاه ها و آب انبارها و چشمه ها و نهرها و جویبارها تأمین می شد. از حدود 500 سال پیش هم آب انبارهای بزرگ توسط افراد نیکوکار برای شهرها و آبادی ها ساخته و وقف می شد که برخی از این آب انبارها هنوز در سراسر ایران هستند و معروفند و جزو ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۹/۲۱ - ۱۵:۲۷    
تهران - ایرنا - شهرستان سرایان در شمال غربی خراسان جنوبی معروف به سرزمین آب انبارها با جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی، یکی از سرمایه های گردشگری ایران است که هرساله پذیرای مهمانان نوروزی و گردشگران است.
دانا   ۱۴۰۰/۰۹/۱۹ - ۱۵:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
شهرستان سرایان در شمال غربی استان خراسان جنوبی معروف به سرزمین آب انبارها با جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی هرساله پذیرای مهمانان نوروزی و گردشگران است.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ - ۰۹:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
برنامه هفت کوچه رادیو فرهنگ که به بررسی و معرفی فرهنگ عامه اختصاص دارد امروز یکشنبه 16 آبان ماه، سراغ نقش و کارکرد آب انبارها در فرهنگ مردم" رفته است.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۸/۰۵ - ۱۳:۴۲    
نمایشگاه عکس آثار باستانی شهرستان سرایان در محل نگارخانه آفتاب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سرایان گشایسش یافت