پنجشنبه ۲۳ اردیبهشتساعت ۲۰:۴۲May 2021 13
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ابن عربی»

خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۱:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
کتاب نویسنده جوان عربستانی درباره زندگی محی الدین ابن عربی با عنوان گاه ناچیزی مرگ با استقبال خوبی از سوی مخاطبان ایرانی همراه بوده است.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ - ۰۹:۰۹   + ۵ سایت دیگر  
برنامه بوطیقا امروز 31 فروردین به سراغ موضوع چرایی اختصاص یافتن ماه رمضان به خود خداوند براساس حدیث قدسی می رود. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در برنامه بوطیقا استاد دکتر عبدالرضا مظاهری، استاد تمام در عرفان اسلامی، پژوهشگر عرفان ابن عربی و استاد دانشگاه و دکتر محمدجواد ادبی ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ - ۱۳:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
استادیار دانشگاه مازندران با بیان اینکه دلائل فراوانی وجود دارد که ابن عربی به نقش اجتماعی انسان کامل قائل بود، گفت: ابن عربی خودش در مسائل اجتماعی و سیاسی حضور داشته است.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۰۸:۵۸   + ۲ سایت دیگر  
نویسنده شایسته تقدیر سی وهشتمین دوره جایزه کتاب سال می گوید: در این اثر از نظریه منطق گفت وگوی باختین برای بررسی جریان شناسی عرفان ابن عربی در ادب فارسی بهره برده است.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۲۱:۰۴   + ۷ سایت دیگر  
یزد کتاب جریان شناسی عرفان ابن عربی در ادب فارسی، تألیف استادیار دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه یزد در سی وهشتمین دوره جایزه کتاب سال ایران در گروه دین بخش عرفان، کتاب شایسته تقدیر معرفی شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۲:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
چاپ ششم کتاب گاه ناچیزی مرگ توسط انتشارات مولی در دسترس علاقه مندان قرار گرفت. این اثر یک روایت داستانی از زندگی سلطان العارفین، محی الدین ابن عربی است.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۱۰:۱۱   + ۸ سایت دیگر  
کتاب تخیل خلاق در عرفان ابن عربی اثر هانری کربن با ترجمه ان شاء الله رحمتی به همراه ویرایش جدید و افزوده هایی به همت انتشارات سوفیا منتشر شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۱/۰۵ - ۱۸:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
استاد حوزه علمیه ضمن تبیین دیدگاه ملاصدرا و ابن عربی در مورد واژه یوم و خلقت آسمان و زمین و بین آنها در شش روز، گفت: بحث خلقت آفرینش از موضوعات مهمی است که خدا به وسیله آن قدرت نمایی کرده و هیچ کسی نتوانسته تبیین دقیقی از آن ارائه کند.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ - ۱۸:۳۰    
از غرائبی که در سخنان اخیر دکتر سروش دیدم، این است که می فرمایند در میان مسلمانان هیچ کتابی به اندازه فصوص الحکم ابن عربی و مثنوی مولوی بلخی شرح و تفسیر نشده است. آیا واقعا شناخت ایشان از ادبیات و تراث اسلامی در این اندازه است؟
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۹/۲۴ - ۱۵:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
ترجمه کتاب طلای سرخ نوشته عبدالوهاب شعرانی شامل گزارش و معرفی اندیشه های محی الدین ابن عربی عارف مسلمان در فتوحات مکیّه، توسط انتشارات سروش به چاپ دوم رسید.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۹/۲۴ - ۱۳:۱۸   + ۳ سایت دیگر  
چاپ دوم کتاب طلای سرخ تألیف عبدالوهاب شعرانی و با ترجمه دکتر احمد خالدی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، کتاب طلای سرخ با ترجمة دکتر احمد خالدی (استادیار دانشگاه علم و صنعت ایران) گزارشی از اندیشه های عارف نامدار ابن عربی در فتوحات مکّیّه است ...
صدا نیوز   ۱۳۹۹/۰۹/۲۱ - ۱۴:۵۴    
به گزارش نباء خبر،میزان شناخت حقایق، پس از قبول وحی، تعقل در وحی است و بر اساس حرکت عقلانی خدواند اثبات می شود و به وحی می رسیم و نبوت و امامت نیز اثبات می شود. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۸/۰۷ - ۱۵:۴۹   + ۴ سایت دیگر  
دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن مقایسه رؤیای پیامبر در کلام ابن عربی و گفته های عبدالکریم سروش گفت: در اندیشه ابن عربی رؤیای پیامبر (ص) بالاترین معرفت است.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۲:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
سخنرانی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در بزرگداشت حافظ به بحث درباره قرآن، حافظ شیرازی، محی الدین ابن عربی و دعای فرشتگان برای مومنان درگاه الهی اختصاص داشت.
وارث   ۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۲۲:۰۱    
در برخی از شروح اخیر بر آثار محی الدین عربی، عبارتی از ایشان در بیان شخصیت و فضائل امام علی(ع) نقل شده است: درود و تحیات خداوند متعال بر آن حقیقت ولایت باد که سرّ اسرار عالم خلقت است و مشرق طلوع انوار احدیت؛ خود در غیوب عوالم لاهوت مهندسی خبیر است و در بیابان های فضای جبروت ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۲:۵۶   + ۵ سایت دیگر  
عباسی داکانی در برنامه سوفیا رادیو گفت وگو با اشاره به دیدگاه ملاصدرا، ابن عربی و سایر بزرگان چنین نگاهی دارند، اظهار کرد: اگر معتقد باشیم که جهان پیرامون ما، نسبتی با یک کلِ بزرگ تر دارد، آن هنگام می توان انتظار معنا داشتن را از زندگی داشت.
منجیل خبر   ۱۳۹۹/۰۶/۲۳ - ۲۲:۱۵   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، کتاب الحکمة از آثار محی الدین ابن عربی است که وی در آن، نکته های فراوانی را در موضوعات عرفان نظری و عرفان عملی، به صورت جملات کوتاه آورده است. اهمیت این اثر ِ ابن عربی از آن رو است که برخی از نکته هایی که در این کتاب است، در آثار دیگر وی دیده نمی شود. ...
شبستان   ۱۳۹۹/۰۶/۲۳ - ۱۱:۵۳   + ۱۱ سایت دیگر  
کتاب الحکمة از آثار محی الدین ابن عربی مشتمل بر دیدگاه های واقعی این اندیشمند اسلامی روانه بازار نشر شد.
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۶/۲۰ - ۰۸:۵۶   + ۲ سایت دیگر  
به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، نهمین دوره آموزشی شرح فصوص الحکم ابن عربی با تدریس حسن بلخاری برگزار می شود.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ - ۱۳:۱۸   + ۴ سایت دیگر  
قاسم کاکایی در نشست شمس تبریزی و ابن عربی درباره ویژگی های شخصیتی این دو چهره صحبت کرد و از این گفت که چرا شمس با عارفان تند است.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۶/۰۵ - ۱۵:۵۴   + ۸ سایت دیگر  
نشست شمس تبریزی و ابن عربی به صورت مجازی برگزار می شود.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۵/۳۱ - ۱۹:۱۶    
عبدالحمید ضیایی در یادداشتی بیان می دارد که؛ به نظر من حیات پس از مرگ، حیات فردی نیست. در واقع حیاتِ نوعیِ آگاهی هست. اگر تعبیر ابن عربی را بپذیریم، ما در قوس نزول،هبوط کرده ایم و از خیال و آگاهی خداوند، فاصله گرفته ایم و سپس در قوس صعود دوباره به آگاهی خداوند ملحق می شویم.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ - ۱۱:۴۸    
دومین چاپ کتاب ابن عربی از نگاهی دیگر: تحقیقی جامع پیرامون عقاید، مذهب، عرفان و فتاوی ابن عربی نوشته سید محسن طیب نیا منتشر شد. نویسنده عقاید ابن عربی را به نقد کشیده است.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۴/۲۸ - ۲۲:۲۲    
ندری ابیانه ضمن اشاره به اینکه از نظر ابن عربی حقیقت بهشت چیزی جز ولایت و رسالت نیست و حضرت ختمی مرتبت مصداق اکمل این مرتبه است، تصریح کرد: بهشت چیزی جز حقیقت انسان کامل نیست.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۴/۲۵ - ۱۴:۵۳    
در جست وجوی کبریت احمر از جمله معدود آثاری است که درباره زندگی ابن عربی نوشته شده است. برخی بر این باورند که کتاب کلود عداس در حوزه مطالعات و پژوهش های ابن عربی ارمغانی است که باید قدر آن را دانست.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۴/۲۵ - ۱۱:۱۶    
انستیتو علوم انسانی و علوم اسلامی آلمان، رمان زبان درختان را با نگاهی نوین به نظریه های اخلاق، عرفان اسلامی و قرآنی و مبتنی بر دیدگاه های صاحب نظرانی مانند مولانا و ابن عربی منتشر کرد.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۴/۰۹ - ۱۰:۱۶   + ۷ سایت دیگر  
بیست و دومین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره شمس تبریزی با سخنرانی حسن بلخاری به غزالی ها از منظر شمس تبریزی اختصاص دارد. به گزارش شیعه پرس، شمس تبریزی در مقالات خود درباره برخی از بزرگ ترین شخصیت های معاصر یا پیش از خود سخن گفته است ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۴/۰۲ - ۱۰:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
نشست حس به مثابه تجربه هنری در عرفان ابن عربی فردا در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۰۷:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
ابن عربی به کرات از ولایت اولیاالله سخن گفته است و سیدحیدر آملی، ملاصدرا و فیض کاشانی به سخنان او صورت شیعی بخشیده اند. امام خمینی نیز همراه با این نظریه از اصل امامت تفسیری عرفانی عرضه کرد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۱۲:۳۷    
درس گفتاری از دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی
رسا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۵ - ۱۷:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
عنقا مغرب فی ختم الاولیا و شمس المغرب اثر ابن عربی با ترجمه امیرحسین اللهیاری منتشر شد. ابن عربی در این کتاب مهدویت (از جمله تلقی شیعی از این امر) را اثبات کرده است.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ - ۱۶:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
نوشته زیر درصدد توصیفی دقیق از برخی مباحث دین شناخت یکی از بزرگترین نظریه پردازان حوزه تفکر اسلامی می باشد. در ابتدای مقاله به شیوه تحلیل زبانی به بررسی سه معنای لغوی دین که از نظر ابن عربی در معنای اصطلاحی آن نیز تعبیه شده، پرداخته شده است ...
امیرحسین الهیاری، شاعر، ترانه سرا، نویسنده، مترجم و پژوهشگر جوان ابهری دو کتاب ارزشمند ابن عربی به نام های ترجمان الأشواق و عنقاء مغرب فی ختم الاولیاء و شمس المغرب را به فارسی ترجمه کرد.
آقای خبر   ۱۳۹۹/۰۲/۲۰ - ۱۹:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر ، گروه فرهنگ : نشر مولی عشق را زبانی دگر شامل ترجمه منظوم (به غزل)، مقدمه و حواشی امیرحسین اللهیاری از کتاب ترجمان الاشواق شیخ اکبر محی الدین ابن عربی را با شمارگان 520 نسخه، 200 صفحه و بهای 55 هزار تومان منتشر کرد ...
آمد خبر   ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ - ۱۲:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) : معرفت عرفانی، حرکتی است در جهت وصولِ به مقصدی معین. در حرکتِ براساس سلوک، جهت، و سمت و سوی رفتن، حائز اهمیت است. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۱/۲۵ - ۱۱:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
پنجمین چاپ رمان گاه ناچیزی مرگ نوشته محمدحسن علوان و ترجمه امیرحسین اللهیاری توسط نشر مولی منتشر شد.
کیهان   ۱۳۹۸/۱۲/۱۱ - ۲۲:۳۶   + ۷ سایت دیگر  
به زودی احزاب مخالف در ترکیه که از حکومت سوریه حمایت می کردند، از این رفتار خود خجالت خواهند کشید چرا که من و اعضای حزب به دمشق سفر خواهیم کرد تا با برادرانمان ملاقات کنیم و سوره فاتحه را بر سر قبر صلاح الدین ایوبی قرائت کنیم ...
آمد خبر   ۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - ۲۰:۵۵    
به گزارش آمد خبر (amadkhabar.ir) : دهمین چاپ کتاب چنین گفت ابن عربی اثر نصر حامد ابوزید و ترجمه سیدمحمد راستگو منتشر شد. ابوزید در این کتاب چرایی ضرورت پرداختن به ابن عربی در جهان معاصر را بحث کرده است. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ - ۱۲:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
علی اکبر شوبکلایی در کتاب صلح کل کوشیده تا حضور اندیشه ابن عربی و به خصوص آرای او درخصوص وحدت وجود را در آینه شعر بیدل بنمایاند.
پرس شیعه   ۱۳۹۸/۱۱/۱۱ - ۱۵:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
بلخاری در نشست شرح فصّ حکمه عصمتیه فی کلمه فاطمیه گفت: آیت الله حسن زاده آملی بر بنیاد این اصل، علی (ع) عقل کل و زهرا (س) را نفس کله می داند؛ اگر این نکاح نباشد وجود ظهور نمی یابد. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۱۲:۲۶    
شاهرود- جهان در پناه یازده اسم اعظم بانام دوم شرح السری الی مقام الاسری از شیخ علی اکبر محی الدین ابن عربی با شرح و توضیح علی باقری توسط انتشارات پازینه برای دومین بار به چاپ رسید.
برترین ها / فرارو   ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۰:۳۸   + ۸ سایت دیگر  
برترین ها: عطاءالله مهاجرانی روایت سفرش به بیروت و توفیق زیارت زینبیه با مساعدت شهید سردار سلیمانی را توئیت کرده است. او در این رشته توئیت به مساعدت سردار سلیمانی هم اشاره کرده و نوشته است:
خرداد نیوز   ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۰۹:۳۶   + ۴ سایت دیگر  
خرداد:عطاءالله مهاجرانی در توئیتی ماجرای سفرش به بیروت و توفیق زیارت زینبیه را روایت کرده است. به گزارش خرداد از خبرآنلاین،او در این توئیت به مساعدت سردار سلیمانی هم اشاره کرده و نوشته است به لطف سردار سلیمانی شبانه به زنبییه رفتیم و نماز صبح به مرقد ابن عربی و بعد به مرجع عیون جرج جرداق.
ایبنا   ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۱:۲۰    
کتاب عشق را زبانی دیگر ترجمه منظوم امیرحسین اللهیاری از کتاب ترجمان الاشواق ابن عربی توسط نشر مولی منتشر می شود. ابن عربی این اشعار را در عشقش به دختری به نام نظام سروده است.
پرس شیعه   ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۰:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
محیی الدین؛ شیعه خالص جدیدترین اثر مکتوب حجت الاسلام محمدحسن وکیلی به زودی رونمایی می شود. به گزارش شیعه پرس، محیی الدین؛ شیعه خالص جدیدترین اثر مکتوب حجت الاسلام محمدحسن وکیلی استاد فلسفه و عرفان اسلامی به زودی رونمایی می شود. ...
ایبنا   ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ - ۱۰:۴۸   + ۱ سایت دیگر  
هفتمین دوره آموزشی فصوص الحکم ابن عربی در ساختمان شماره دو انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می شود.
فرهنگ امروز   ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ - ۱۲:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
به گفته منوچهر صدوقی سها برخی دانشجویان عرفان با کمترین اطلاعات در این رشته قبول شده اند و حتی با فصوص الحکم ابن عربی آشنا نیستند.