دوشنبه ۰۲ خردادساعت ۰۰:۳۱May 2022 23
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «اندیشه اسلامی»

رسا   ۴ ساعت پیش    
شماره 83 فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد اسلامی توسط انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
ایران پرس   ۱۴۰۱/۰۳/۰۱ - ۱۱:۱۹    
ایران پرس: صدرالدین محمد شیرازی، معروف به صدرالمتالهین و ملاصدرا ، حکیم، فیلسوف، عارف، محدث و مفسر بزرگ شیعه و اسلام است که نقش بی بدیلی در گسترش فلسفه و اندیشه اسلامی داشته است.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۶:۰۵    
افسانه بختیاری، مسئول روابط عمومی سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از انتشار کتاب ذات گرایی جدید در فلسفه علم معاصر خبر داد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۵:۵۴   + ۲ سایت دیگر  
مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: امسال ما در سی وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حدود 400 عنوان از آثار پژوهشگاه به نمایشگاه آمده ایم.
هم اندیشی   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۱:۵۶    
انتشارات سراج اندیشه اسلامی (وابسته به ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی) در نمایشگاه مجازی کتاب تهران سال 1401 حضور پیدا کرد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ - ۱۰:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
نخستین نشست از سلسله نشست های تبیین مبانی اندیشه اسلامی با موضوع آشنایی با حاصل عمر استاد فکر؛ مرحوم آیت الله مصباح یزدی برگزار می شود.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ - ۱۱:۳۰    
احمد شاکری عضو هیات علمی گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با حضور در غرفه پژوهشگاه در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از انتشار کتاب دشمن شناسی در ادبیات دفاع مقدس از سوی این انتشارات خبر داد.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۵ - ۱۵:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
نشست علمی با موضوع “اهداف و کارکردهای مقاومت در حکمرانی اسلامی”، توسط گروه سیاست پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
قدس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۱:۴۸    
در جهان اسلام و خصوصاً حوزه کلاسیک اندیشه اسلامی انگشت شمارند اندیشمندانی که با مشاهده یک بحران دست به نظریه پردازی زده و به دنیال راه چاره برای برون رفت از یک بحران بزرگ می گردند با این حال به جرأت می توان گفت سید قطب از آن دسته اندیشمندانی است که با مشاهده انحطاط سیاسی-اجتماعی جهان اسلام در پی ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۲/۲۲ - ۰۹:۰۷   + ۴ سایت دیگر  
گروه استان ها - نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت:ظلمات ایدئولوژیک مدرنیزاسیون برای انسان با طلیعه راهگشای مبانی اندیشه اسلامی از بین می رود و امت های مسلمان به هرمیزان که وابستگی به مبانی اسلامی داشته باشند در برابر تحمیل غرب ایستادگی دارند
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۲/۲۱ - ۱۶:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
محمد جنتی مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی می گوید: استقبال مردم از بازار کتاب های علوم انسانی اسلامی در حال افزایش است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۲/۲۱ - ۱۴:۰۴   + ۵ سایت دیگر  
یک عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: قانون باید مقید و مشروط به تأیید شریعت باشد. در نهضت تنباکو شاهد مشروط شدن حکم سلطان به وسیله فتوای فقیه هستیم که انقلاب اسلامی نقطه کمال این موضوع است که شریعت را به سلطنت رساند.
وارث   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۲۳:۵۷   + ۶ سایت دیگر  
آیت الله علی اکبر رشاد در ابتدای نهصد و نودمین جلسه خارج اصول که در حوزه علمیه امام رضا (ع) برگزار شد، در بیان زهد و ابعاد گوناگون آن سخت گفت: امام صادق (ع)، می فرمایند: جُعِلَ الخَیرُ کُلُّهُ فی بَیتٍ وجُعِلَ مِفتاحُهُ الزُّهدَ فِی الدُّنیا ؛ تمام خیر و همه ی نیکی ...
کیهان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۲۳:۰۵   + ۱۱ سایت دیگر  
بیست و هفتمین دوره طرح ولایت تابستان سال جاری در بازه زمانی 40 روزه در مشهد مقدس ویژه دانشجویان برگزار خواهد شد. در این دوره سرفصل های شش گانه شامل معرفت شناسی ، خدا شناسی ، انسان شناسی ، فلسفه اخلاق ، فلسفه حقوق ...
روزنامه نصف جهان   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۱۷:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام و المسلمین محمد ملک زاده، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در شرایط کنونی اقتصاد ایران نیازمند انجام اقدامات اساسی و جراحی اقتصادی است نه رفتارهای نمایشی؛ برای قرار گرفتن اقتصاد کشور در ریل پیشرفت چاره ای جز این جراحی نداریم؛ جراحی نیاز به تحمل درد دارد ...
حوزه   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۱۶:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ غرفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با شعار به اندیشه برگردیم در مصلای امام خمینی(ره) ورودی 62، راهروی 21، غرفه شماره 38 میزبان اهالی کتاب و کتابخوانی خواهد بود.
ایسکانیوز   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۱۰:۰۱    
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: فسلفه اسلامی را نمی توان صرفا با هدف تامین آسایش مادی وارد متن جامعه کرد. این موضوعی است که فلسفه غرب تمام تلاش خود را در سده های اخیر در همین راستا به کار گرفته و هم و غم خود را تحقق آسودگی زندگی مردم فقط در این دنیا قرار داده است.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۰۸:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ تجربه گران زندگی پس از زندگی گاهی خاطراتی را از حوادث قبل از تولد به یاد می آورند، این نوشتار تحلیلی فلسفی در تبیین این یادآوری ها به قلم حجت الاسلام والمسلمین حسین عشاقی، عضو هیأت علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است.
چند ثانیه   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ۰۰:۵۲   + ۱۵ سایت دیگر  
سیدمحمد حسینی روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت روز معلم در دانشکده معارف و اندیشه اسلامی تهران با گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مطهری، به نقش معلم در تربیت نسل جوان و انگیزه تلاش برای تعالی و تحول درانسان ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ - ۱۵:۲۸   + ۴ سایت دیگر  
پیش اجلاسیه کرسی نوآوری قاعده حریم حمی روز یکشنبه 18 اردیبهشت ماه جاری در سالن فرهنگ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دفتر قم برگزار گردید.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ - ۱۵:۱۸   + ۳ سایت دیگر  
ششمین جلسه مجمع عمومی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با حضور آیت الله علی اکبر رشاد رییس و موسس پژوهشگاه، دکتر عبدالهی زاده مدیر برنامه و بودجه معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری برگزار شد.
موج رسا   ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ - ۱۳:۰۲    
فرمانده انتظامی استان زنجان با بیان اینکه معلمی شغل نیست که بازنشستگی داشت باشد، گفت: ملت ایران بعد از ظهور و بروز اندیشه اسلامی در این مرز و بوم همیشه منشاء تولید نظریه های علمی بوده اند.
وزارت آموزش و پرورش   ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ - ۱۱:۳۴    
صبح روز یکشنبه هجدهم اردیبهشت ماه با حضور رئیس وکارشناسان آموزش وپرور ش استثنایی استان ،کارشناسان اداره آموزش وپرورش شهرستان الیگودرز ، فرهنگیان بازنشسته ، مدیران ومعلمان مدار س استثنایی ومرکز مشکلات ویژه یادگیری الیگودرز مراسم بزرگداشت مقام معلم در سالن اجتماعات مدرسه حضرت ایوب ( ع) برگزار شد . ...
حوزه   ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ - ۰۸:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مراقب باشیم به نام وطن دوستی و دفاع از مردم، در دام وطن فروشان نیفتیم و عزت و شرف ملت ایران را با بازنشر مطالب و هشتک های مثلث آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی بر باد ندهیم.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۲/۱۸ - ۱۸:۳۱    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در نشست نقد کتاب بررسی تطبیقی آموزه توحید و شرک از دیدگاه مفسران فریقین ضمن تاکید بر مظلومیت علم کلام در حوزه، گفت: فقدان آرایه های ادبی و هنری در کتب دینی مشهود است و سبب عدم جذابیت این نوع آثار در جلب مخاطب است.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۱۸ - ۱۴:۳۸   + ۳ سایت دیگر  
مدیر کل آموزش اسلامی فدراسیون جهانی خوجه شیعه اثنا عشری و هیات همراه با حضور در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دفترقم با حجت الاسلام محمد عرب صالحی دیدار و گفتگو کردند.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۱۷ - ۱۴:۴۲   + ۵ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی با موضوع “فلسفه اصول“ توسط موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا علیه السلام و مشارکت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۱۶ - ۱۶:۴۱    
ایسنا/اصفهان امام جمعه موقت اصفهان گفت: مسئولیت این دولت مضاعف است چون هم باید کار جهادی انجام دهد و هم فکر و اندیشه اسلامی را جایگزین کند.
رسا   ۱۴۰۱/۰۲/۱۶ - ۰۸:۱۲    
در جلسه سوم کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن تعریضی به ایمان مقلدانه شده و ایمان از روی آگاهی تشریح شده است. خلاصه ای از مطالب کتاب صوتی و نوشتاری تقدیم شده است
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۲/۱۴ - ۱۱:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
صد و دومین شماره از فصلنامه قبسات به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۲/۱۲ - ۱۳:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/حاج نادر در طول عمر پربار و نجابت خود، همواره چون سربازی فداکار در صحنه های فرهنگ و هنر حاضر بود و با آثار درخشان و درمانگر فرهنگی هویت مدار در عرصه رسانه و در تکاپوی بی وقفه فکری و فرهنگی، در راه تبیین اندیشه اسلامی و گفتمان سازی انقلاب اسلامی بدون منت و هزینه سازی گام بر می داشت.
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۲/۱۲ - ۰۹:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در یادداشتی با عنوان شور و شناخت ؛ هشت خصوصیت استاد شهید مطهری اینگونه آورده است: مرحوم شهید آیت الله مرتضی مطهری (که این روزها در سالگرد شهادت ایشان هستیم) را باید در زمره اندیشمندان بزرگی قرار داد که در حوزه اندیشه اسلامی تأثیری ژرف داشته اند. ...
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۱۱ - ۱۰:۵۲   + ۵ سایت دیگر  
آیت الله علی اکبر رشاد رییس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به عنوان خادم قرآنی در گروه مطالعات و پژوهش های قرآنی در بیست و هفتمین آیین تکریم از خادمان قرآن کریم تجلیل شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۹ - ۱۴:۴۸   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/مازندران عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مدرس حوزه علمیه قم در مراسم روز جهانی قدس در شهرستان نور استان مازندران گفت: حمایت از فلسطین، به نفع مردم و امنیت کشور است.
دانا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۹ - ۱۱:۳۵    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه امروزه دشمن صهیونیستی در هر مکان و زمانی که ضربه می خورد از تلاش های شهید قاسم سلیمانی است، گفت: فریاد توفنده و یکپارچه امت اسلا می در روز قدس ضربه مهلکی بر پیکر پوسیدهِ رژیم اسراییل و حامیانش خواهد بود.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۲/۰۹ - ۰۷:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: روز قدس نماد بارز فریاد جهانی علیه ظلم و بیداد صهیونیسم به خصوص روز فریاد یکپارچه امت اسلام علیه اشغالگرانی اسرائیلی است.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۱/۰۲/۰۸ - ۱۶:۲۵   + ۶ سایت دیگر  
آیت الله مبلغی با صدور پیامی اعلام کرد: روز قدس، روز حضور و ظهور آگاهی و احساس مسئولیت است، روز توجه به گذشته، حال و آینده برای جامعه اسلامی و روز برآمدن از عمق اندیشه اسلامی و بالیدن بر پایه آن و در مسیر آن است.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۲/۰۷ - ۱۸:۰۴   + ۷ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی با عنوان زن در آئینه جلال و جمال آورده است: رفتاری که عبد صالح خداوند در مراسم وداع همسر از خود به منصّه ظهور رساند، جایگاه یک زن را در چشم خردمندی با هشتاد سال انس با معارف و قرآن نشان داد.
رسا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۷ - ۱۷:۱۷    
اطلاع نگاشت | تاثیر شیخ طوسی بر جریان اندیشه اسلامی
رسا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۵ - ۱۲:۱۴    
مباحث طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن سال 1354 توسط رهبر معظم انقلاب در مشهد ارائه شده است که در قطعاتی صوتی و نوشتاری خلاصه ای از مباحث کتاب ارائه می شود.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۰۵ - ۱۱:۲۱   + ۴ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: نظام الهی یک نظام پویا، تغییرناپذیر و هماهنگ است که خداوند ارائه داده از همین رو قرآن ابدی است و اگر کسی بخواهد چیزی مثل قرآن بیاورد باید ابدی بیاورد و هماهنگی داشته باشد.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۲/۰۵ - ۱۱:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ولایت مطلقه فقیه یک عبارت فقهی است و نباید آن را با مطلقه سیاسی که دیکتاتوری را به وجود می آورد، یکی دانست.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۲/۰۴ - ۱۷:۵۹   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: برخی حوادث در زندگی به اختیار ما نیست، با این حال خوشبختی و سعادت نهایی هر فرد به اختیار و انتخاب خود او بستگی دارد.
دانا   ۱۴۰۱/۰۲/۰۲ - ۱۲:۳۱    
دکتر احمد شاکری عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به رشد رمان تاریخی با محوریت سیره و زندگانی معصومین در یک دهه گذشته گفت مخاطب رمان تاریخی مخاطبی عام است و چاپ چند ده مورد این نوع کتب نشانه ای از نیاز مخاطب به این گونه آثار ادبی است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۱/۳۱ - ۰۹:۳۷   + ۲ سایت دیگر  
یک عضو اندیشکده فرهنگ الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: طراحی، تولید و تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، جهشی در مسیر تعالی ایران اسلامی است.
گام خبر   ۱۴۰۱/۰۱/۳۰ - ۱۲:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
گام خبر: در اندیشه اسلامی شهر کلیتی است واجد روح که با تقدیر الهی نسبت دارد و سرنوشت آن را تجمیع اخلاق مردمانش رقم می زند. چنین است که در قرآن مدام به عذاب هایی که بر شهرها نازل شده اشاره می شود.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۹ - ۱۱:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: تفسیر عرفانی در میان تفاسیر مختلف از اهمیت و ضرورت خاصی و در عین حال حساسیت بالایی برخوردار است و این ضرورت و حساسیت ما را بر این می دارد که نسبت به این تفسیر از معارف دقیق، عمیق و لطیف استفاده کنیم.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۱/۲۹ - ۰۸:۵۵   + ۶ سایت دیگر  
مرکز امام حسن(ع) در شهر هال در انگلیس باهدف ایجاد پیوند بین افراد جامعه و مسلمانان و تبلیغ اندیشه اسلامی تاسیس شد.
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۸ - ۱۶:۲۲    
شفقنا- کارشناس تاریخ و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تأکید کرد که عدم بصیرت و آگاهی از مقام امام و شرایط سیاسی و دنیا طلبی و جهالت در مقابل عقل دو عامل اصلی مظلومیت امام حسن(ع) بود ...