یکشنبه ۲۱ خردادساعت ۰۰:۵۹Jun 2023 11
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «اندیشه اسلامی»

جام جم   ۱۴۰۲/۰۳/۲۰ - ۱۱:۳۰    
به گزارش جام جم آنلاین ، مسعود رضایی، پژوهشگر تاریخ و کارشناس سیاسی پیرامون رفتار و اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) قبل و بعد از انقلاب اسلامی گفت: امام (ره) شخصیت حوزوی بودند ...
حوزه   ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ - ۱۷:۲۴    
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: امروزه یکی از نیازها و الزامات مهم در بحث تحول در علوم انسانی ناظر به رویکرد انتقادی داشتن در مباحث نوین این عرصه است.
رسا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۲۳:۴۷    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نوشت: امام راحل هم عرفانِ اصیلِ اسلامی را با همه ی آن پشتوانه و پیشینه نظریه ای و تاریخی احیا کرد و هم توانسته است با قرائت شیعی، عرفانِ اصیلِ اسلامی را استکمال و ارتقای وجودی ببخشد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۰۹:۱۸   + ۸ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه نظام آموزشی و تربیتی حوزه علمیه و آموزش و پرورش علی رغم تمام اقدامات انجام شده با نظام تربیتی در تراز انقلاب اسلامی هنوز فاصله دارند، گفت: انقلاب اسلامی وارد مرحله جدیدی از خودسازی ...
بسیج   ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۲۰:۰۲    
به گزارش خبرگزاری بسیج از کرمان ، منصور الهی کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی نوشت امام خمینی ره بی تردید از بزرگترین اندیشمندان جهان اسلام و تشیع در چند سده اخیر است. ایشان در ساحت اندیشه اسلامی از صاحب نظران تراز اول است ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۱۹:۰۲    
عزیزی از برگزاری دوره آموزشی بینش ولایی ویژه طلاب با محوریت کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن خبرداد.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۱۰:۴۹    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: ارتقای سطح بینش و بصیرت جامعه، پیش نیاز توفیق در کوران جنگ روایت هاست.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۱۴:۱۵    
از امام ما آثار و برکات فراوان و بیشماری به یادگار مانده است. او خود اندیشمندی بی همتا و در بسیاری از علوم و فنون صاحب نظریه و اندیشه بود؛ چه در فقه و اصول و مبانی اندیشه اسلامی و چه در فلسفه و حکمت و عرفان و هر آنچه که لازم بود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۰۸:۱۲   + ۷ سایت دیگر  
سخنران حرم بانوی کرامت، تفسیر جمهوری خواهانه صرف را از مهم ترین مؤلفه های تحریف اندیشه امام خمینی(ره) دانست و تصریح کرد: امام خمینی(ره) ندای مردم سالاری مبتنی بر اندیشه اسلامی را سر دادند و نظریه ولایت فقیه را تبیین نمودند ...
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۰۲:۰۳   + ۶ سایت دیگر  
مراسم سی و چهارمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) از سوی رهبر انقلاب در شبستان امام خمینی حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۴ - ۰۰:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن اشاره به نگاه امام خمینی(ره) به فقه و جامعه تصریح کرد: یک برداشت این است که گویا حضرت امام به دانش فقه صرفا مصلحت اندیشانه نگاه می کردند و به موازین و چارچوب اصلی اجتهاد چندان پایبند نبودند ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۲۰:۱۴    
عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ما نباید گفتمان را محدود کنیم، یک گفتگوی دو طرفه با تراز برابر باید ایجاد شود، دو ایده مختلف با هم گفتگو کنیم و با گفتگوی دو طرفه اولین قدم برای جهاد تبیین برداشته می شود.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۱۰:۰۵    
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در مراسم اعزام کاروان بسیجیان صنعت نفت به مراسم رحلت امام (ره) از طرح اندیشه اسلامی توسط امام راحل (ره) و تحولی که در شرق و غرب ایجاد کرد گفت.
قم فردا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۰۱:۵۴   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه امروز دشمنی استکبار علیه انقلاب اسلامی در قالب جنگ ترکیبی است، گفت: صدور انقلاب به معنای صدور معنویت و ارزش های متعالی انقلاب به جهان است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۱۳:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: پلیس تخصصی می تواند مسئله حجاب را علاج کند، این پلیس تخصصی دو شاخصه باید داشته باشد. اول بانو باشد چون مسئله زنانه است دوم ایدئولوژیک باشد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۰۸:۳۲   + ۵ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت:در روایتی از امام رضا(ع) آمده است: در قیامت کسی به من نزدیک تر است که در دنیا خوش اخلاق تر باشد و نسبت به خانواده اش از همه بهتر باشد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۸:۲۲    
عضو هیئت علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه ما باید میراث حکمی و فلسفی خودمان را به روزرسانی کرده و با قلم جدید منتشر کنیم، گفت ...
رسا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۳:۰۷    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی دیپلماسی التماسی را در ذات خود دارای پارداوکس توصیف کرد و گفت: این دیپلماسی، التماسی در قالب گفت وگو است.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۰:۳۹   + ۳ سایت دیگر  
نشست تخصصی با عنوان “ماهیت و مؤلفه های سنّت سلوکی امام خمینی” با سخنرانی حجت الاسلام دکتر علی فضلی مدیر گروه عرفان و معنویت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۱۲:۰۸   + ۳ سایت دیگر  
بازخوانی تحلیلی کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن با ارائه حجت الاسلام نجف لکزایی در 9 جلسه 90 دقیقه ای برگزاری می شود.
رسا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۱۲:۰۶    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: سکوت سلبریتی ها دربرابر شهادت مرزبانان ایرانی و فریادشان برای اعدام نکردن سه تروریست خانه اصفهان نشانگر خیانت و وطن فروشی آن هاست و دیگر قوه قضاییه نباید مماشات کند.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۳:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به استقامت حضرت احمدبن موسی(ع) در مسیر امام زمان خود، گفت: بیعت شاهچراغ با ثامن الائمه(ع) در مسجد اعلام و با حرکت به منزل امام رضا(ع) به نام آن حضرت(ع) محکم شد.
قم فردا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۵ - ۱۲:۲۴    
عضو هیئت علمی گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه قطعاً بسیاری از کسانی که حجاب درستی ندارند یا بدحجاب هستند غرض جدی در مقابل نظام و دین ندارند، گفت: دشمن مقوله حجاب و مبارزه با آن را به عنوان اولویت اول دنبال می کند.
وزارت آموزش و پرورش   ۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۲۲:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
مراسم بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر با حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان، جمعی از رزمندگان ،جانبازان و فرهنگیان و خانواده آنها شامگاه سوم خردادماه 1402 در کانون اندیشه اسلامی کرمان برگزار شد.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ - ۱۲:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- در هم اندیشی علمی تبیین کلان نظریه مرجعیت علمی قرآن که به همت گروه تخصصی علوم انسانی قرآنی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در قم برگزار شد، بر تولید ادبیات دانشی و پارادایم این علم تاکید شد. ...
شبستان   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۷:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
نشست علمی فضای سایبر و بسط تمدن غربی روز سه شنبه 2 خرداد ماه به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۶:۲۶   + ۵ سایت دیگر  
استاندار فارس گفت: ملاصدرا اندیشه اسلامی ایرانی را در پیوندگاه فلسفه و عرفان، حکمتی دیگر برون آورد و با حرکت جوهری خویش، حقیقت دیگری را بر هستی نمایان کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۱:۴۱    
فعال حوزه اندیشه اسلامی با بیان اینکه دانشجو به روزمرگی دچار شده، آرمان بلند ندارد، می گوید: سطح مطالبات، دغدغه ها و نظام مسائل دانشجوها سطحی شده است؛ زیرا نتوانسته ایم نیازهای اصلی را به بدنه دانشجویی تزریق کنیم.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۳۱ - ۱۲:۰۴    
دوازدهمین پیش نشست همایش ملی مرجعیت علمی قران کریم با عنوان تببیین کلان نظریه مرجعیت علمی قرآن از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۰:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بر لزوم تبیین هر چه بهتر و دقیق تر آسیب ها و لطمات کاهش جمعیت برای آحاد مردم جامعه تأکید کرد.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۱۱:۳۷    
در جلسه شبکه روشنگران فرهنگی و مدیران فرهنگی هنری حوزه های مقاومت تابعه ناحیه امام حسن مجتبی علیه السلام فرمانده پایگاه تخصصی هنر و اندیشه اسلامی ناحیه معارفه شد.
مهدی جمشیدی گفت: درآمدی بر اندیشه فرهنگی آیت الله خامنه ای یک دانشنامه اجمالی است که اندیشه های آیت الله خامنه ای از سال 1353 و دوران طرح کلی اندیشه اسلامی تا سال 1400 را در بر می گیرد و پنجاه سال تفکر آیت الله خامنه ای را نشان می دهد.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۱۰:۵۲    
حجت الاسلام کاظمی گفت: ترویج فرهنگ ناب اسلامی، معارف قرآن کریم و اهل بیت (ع) و آشنایی اقشار مختلف جامعه با مبانی اندیشه اسلامی از اهداف برگزاری طرح یاوران ولایت است.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۹:۴۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تکیه بر کتاب مبانی و اصول سیاست به تبیین نقش و جایگاه امام صادق(ع) در حوزه مبانی تفسیر سیاسی پرداخت و گفت: تفسیر سیاسی از مقدمات مهم اسلامی سازی دانش سیاست است.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۳:۲۱   + ۶ سایت دیگر  
حوزه/رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت:وجود مبارک و نورانی امام صادق(ع) در عرصه معرفت و علم همان نقشی را ایفا کرد که وجود نورانی سید الشهدا(ع) از طریق حماسه و شهادت به ایفای آن پرداخت.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۶ - ۱۲:۳۴   + ۳ سایت دیگر  
دو اثر از مرحوم حجت الاسلام و المسلمین علی ابوالحسنی (منذر) با عناوین محاکم شرع و بوسه بر خاک پی حیدر در غرفه مشترک سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و کانون اندیشه جوان با حضور فرزند آن مرحوم رونمایی شد.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۲:۰۱    
شفقنا – عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تاکید بر اینکه فقه امام صادق(ع) به روز، کارآمد و پاسخگو است، بیان کرد: در جامعه ای که گفت وگوهای علمی شکل بگیرد و زمینه و زمانه، اجازه تعاملات و گفت وگوهای علمی را برای اندیشوران و دغدغه مندان، به وجود بیاورد ...
حوزه   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۲۳:۰۵    
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین محمدی جورکویه تصریح کرد: اصل ورود حاکمیت در موضوع حجاب را نفی نمی کنیم اما معتقد هستیم که جرم انگاری آن نیازمند شناسایی دقیق شرایط است؛ و کیفری هم که قانون گذار پیش بینی می کند باید مؤثر باشد و مشکل جامعه را رفع کند اما اکنون تبصره ماده 638 چنین وضعیتی را ندارد.
جهت پرس   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۲۱:۵۲    
کتاب هایی که مسیر زندگی من را ساختند عروس شان "طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن " است. کتابی که هربار ورق میزنم و می خوانم یک چیز جدید یاد میگیرم و به هرکس که می پرسد چه کتابی بخوانم؟ می گویم اگر طرح کلی را نخواندی یعنی هیچی نخواندی...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۲۱:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان کرد: هر وقت سیاستمداران پوپولیست از عدالت سخن می گویند هدف آنها انتقامجویی از دیگران است نه گسترش عدالت. پوپولیست ها اصلاح فساد را از طریق حذف و کنار گذاشتن افراد پیگیری می کنند نه کنار گذاشتن روندها.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۷:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
نقد و بررسی فیلم غریب به همت انجمن علمی آفاق مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی قم، مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر قم و مؤسسه آموزش عالی هنر و اندیشه اسلامی برگزار شد و اساتید از نبود روایت صحیح از شخصیت ضد قهرمان در فیلم، قدیس پنداری، به وقوع پیوستن تصادفی رخدادها سخن گفتند.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۴:۵۸   + ۴ سایت دیگر  
استدلال علامه طباطبائی بر بی اسم و رسم بودن ذات حق نوشتاری از حجت الاسلام والمسلمین حسین عشاقی عضو هیات علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۱۲:۲۲    
اندیشه برگرفته از فرهنگ رضوی، محوریت خود را مبتنی بر روابط خواهر و برادری قرار داده است که فضیلت انسانی و شرف اخلاقی را به حد اعلای معرفت تعریف کرده اند.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۳ - ۱۹:۳۶   + ۱۱ سایت دیگر  
شفقنا- مدیر حوزه های علمیه گفت: کاری که امام صادق(ع) کردند، منظومه اندیشه اسلامی را مهندسی نموده و آن منظومه فکری را ارائه دادند. به گزارش شفقنا به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله اعرافی با تسلیت و تعزیت قرار گرفتن در آستانه ایام شهادت امام صادق علیه السلام ...
حوزه   ۱۴۰۲/۰۲/۲۱ - ۰۸:۰۰   + ۵ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تأکید بر این که بی خیالی در قبال کشف حجاب، زنجیره ای از عقب نشینی ها را در پی دارد، تصریح کرد: متأسفانه ما سه دهه زمان را نسبت به بحث حجاب در کشور از دست داده ایم و این در حالی است که همچنان مشکل ما بی زبانی و ضعف در تبیین گری صحیح مسایل است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۰ - ۱۶:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
نشست نظام دیدبانی تقنینی قوه مقننه از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۱۹ - ۱۶:۰۳   + ۷ سایت دیگر  
یکی از فعالان جبهه مقاومت، نظام اسلامی را ام القری جهان اسلام دانست و با تأکید بر این که اصلی ترین راهبرد دشمن حمله به سر اندیشه اسلامی و مسئله ولایت فقیه است، گفت: دشمن با تمام توان به دنبال تضعیف جایگاه نظام اسلامی و ولایت فقیه در جوامع اسلامی است.
شبستان   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۵:۱۱   + ۴ سایت دیگر  
سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی امسال برای اولین بار در کنار کانون اندیشه جوان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 1402 حضور یافته و حدود 1000 عنوان کتاب و مجله و بیش از 60 عنوان کتاب چاپ اول عرضه کرده است.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۰۹:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
نشست تبیینی با موضوع سیر مطالعاتی کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی قرآن کریم با هدف آشنایی طلاب با طرح اندیشه حضرت آیت الله خامنه ای، در کارون برگزار شد.