جمعه ۲۸ خردادساعت ۰۰:۵۰Jun 2021 18
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «اندیشه اسلامی»

ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۱۳:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی به معیارهای کاندیدای اصلح در قرآن کریم پرداخت و تأکید کرد: از جنس مردم بودن، دلسوزی و مهربانی کردن از ملاک های کاندیدای اصلح است، زیرا کاندیدایی که مردمی نباشد، در برابر اقشار مستضعف و محروم دلسوز نخواهد بود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۰۹:۴۳    
نشست مشارکت سیاسی و اخلاق انتخاباتی بر اساس دیدگاه مقام معظم رهبری به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۱۶:۳۴    
سیدیحیی یثربی معتقد است چگونگی اجرای انتخابات ریاست جمهوری از منظر فلسفی و مبانی اندیشه اسلامی با 3 چالش اساسی مواجه است.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۱۳:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
آیت الله اعرافی با بیان اینکه مردم سالاری از عناصر مهم گفتمان انقلاب اسلامی است، گفت: جمهوریتی که در اندیشه امام(ره) تجلی پیدا کرد و برآمده از اندیشه اسلامی است، جمهوریتی است که به مردم و انتخاب مردم ابتناء دارد.
قدس آنلاین   ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۱۰:۰۳    
در آستانه برگزاری سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در دهه کرامت و میلاد پر نور امام رضا(ع) و در گفت وگو با حجت الاسلام دکتر محمد ملک زاده، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی حیات سیاسی آن امام همام را مورد واکاوی قرار دادیم تا به عنوان الگوی رفتار سیاسی مردم و حاکمان در نظام اسلامی مورد ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۳/۲۲ - ۱۳:۱۷    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: آقای رئیسی با توجه به شخصیت کارآمد و روحیه خدمتگزاری که دارد، بهترین گزینه برای عبور کشور از شرایط فعلی است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۳/۲۲ - ۰۹:۰۰   + ۵ سایت دیگر  
حجت الاسلام حسینی کمال آبادی، با اشاره به سیره کریمه اهل بیت (ع) اظهار کرد: حضرت فاطمه معصومه (س) یکی از الگوهای مصداق یافته اندیشه اسلامی در رابطه با زنان است.
رسا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۰ - ۱۱:۵۹   + ۲ سایت دیگر  
حجت الاسلام حریزاوی گفت:رئیس جمهوری که به لوازم کلام خود توجه نداشته باشد اساساً رئیس جمهور فرهنگی نیست.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۸ - ۲۳:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با برشمردن برخی ویژگی های نامزد اصلح، گفت: بالابردن مشارکت کار احزاب و جریانات سیاسی است. متاسفانه در کشور ما احزاب بی شناسنامه و مقطعی هستند و ناگهان از یک نامزد حمایت می کنند که برای مردم ناشناخته است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۳/۱۸ - ۱۲:۱۴    
نشست نقد و بررسی کتاب دانشنامه علوم قرآن از سوی پژوهشکده دانشنامه نگاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت مجازی برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۳/۱۸ - ۱۲:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
نشست بررسی و نقد دانشنامه علوم قرآن به همت پژوهشکده دانشنامه نگاری دین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ - ۲۱:۵۷    
مدیر دبیرخانه شوراهای علمی پژوهشکده دانشنامه نگاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: جلد سوم دانشنامه قرآن با حجم 164 هزار کلمه در 610 صفحه به زیور طبع آراسته شده است.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۷:۴۶   + ۲ سایت دیگر  
نشست علمی سیاستگذاری ادبیات در دولت سیزدهم به همت گروه ادبیات اندیشه پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۰/۰۳/۱۴ - ۱۲:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
برنامه گفتگوی ویژه رادیو گفت وگو با موضوع تحلیلی بر ویژگی های ممتاز دینی، فرهنگی، سیاسی و مدیریتی رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای به مناسبت سالروز برگزیده شدن ایشان به مقام رهبری و با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به روی آنتن رفت ...
حوزه   ۱۴۰۰/۰۳/۱۴ - ۰۰:۴۳   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه برخی از افراد برای رسیدن به قدرت و جلب آراء عده ای، چوب حراج به اندیشه اسلامی زده، رضایت افراد، گروه ها و جریان ها را با رضایت الهی معاوضه می کنند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۳ - ۲۳:۴۴   + ۴ سایت دیگر  
شهرری - ایرنا - رهبر نهضت اسلامی بحرین گفت: انقلاب اسلامی اندیشه اسلامی و وجدان اسلامی را نزد ملت ایران و سپس امت اسلامی به حرکت در آورد و که نتیجه آن را می توان در رتشکیل جبهه مقاومت اسلامی مشاهده کرد.
دین آنلاین   ۱۴۰۰/۰۳/۱۳ - ۲۲:۰۹    
محفلی است در تقدیر از هشام جعیط. پیرمرد خوش فکر و خوش قامت تونسی. گویی این محفل هم در زمانه بیماریِ برپا شده. جعیط در 85 سالگی دیده از جهان فروبست. عمرش را به تحقیق در اندیشه اسلامی گذرانده بود. ایده هایی برای جوامع دینی داشت. می گفت دین نباید بازیچه حکومت و اهداف سیاسی قرار گیرد ...
قدس آنلاین   ۱۴۰۰/۰۳/۱۳ - ۰۹:۲۳    
گزافه نیست اگر بگوییم در تاریخ معاصر جهان، انقلاب اسلامی ایران یک رنسانس شگرف در احیای آموزه های اصیل و بنیادین دین مبین اسلام بوده است. این انقلاب اسلامی بود که بسیاری از سنت ها و مبانی اندیشه اسلامی که برای صدها سال به دلایل گوناگون کمتر مورد توجه قرار گرفته بود و یا اگر هم درباره آن گفت وگو می ...
حوزه   ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۱۳:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: بی شک حضور گسترده و آگاهانه مردم در صحنه انتخابات، تداوم بخش راه امام خمینی(ره) است.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۱۲:۰۷    
رئیس پژوهشکده دانشنامه نگاری دینی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مشروعیت ثانویه نظام کارآمدی به آن می دهد که ضامن بقاء، مقبولیت و نفوذ و اجرایی سازی اهدافی است که نظام برای خود تعریف کرده است.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۱۰:۳۷    
رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی معتقد است آنچه انتخابات و رقابت های سیاسی را به سامان می رساند توجه به مسئله اخلاق است اما این اخلاق باید از سطح توصیه و نصیحت فراتر رفته و فرآیند انتخابات به گونه ای قانونگذاری شود که اخلاق حداکثری در آن لحاظ شود و اگر نامزدی تلاش کرد با ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۳/۱۱ - ۱۱:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی معتقد است فرهنگ عمومی جامعه در نامزد شدن فرد اصلح نقش به سزایی دارد و اگر این فرهنگ در سطح نازلی قرار داشته باشد، قادر نخواهد بود به آحاد جامعه آموزش دهد که ریاست جمهوری چه مسئولیت خطیر و سنگینی است.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۳/۱۱ - ۰۸:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اینکه نظریات اسلامی و حکمی عملی نمی شود به خاطر عدم اراده دولت است. دولت پیش از هر کاری باید اراده و برنامه داشته باشد. اداره این کشور با دانش، حکمت و معرفت ممکن است، نه باشعار.
عباس خامه یار به نقش نوجوانان و نسل امروز فلسطین در دفاع از آرمان قدس شریف اشاره کرد و گفت: نوجوانان امروز فلسطین با دفاع از هویت اسلامی و تاریخی خود توانستند تصویری از مظلومیت و حقانیت این ملت مظلوم را به جهانیان عرضه کنند. ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۳/۰۸ - ۲۳:۲۱    
ایسنا/فارس دبیر علمی دومین جشنواره کتاب سال استان فارس با بیان اینکه نقش کتاب در فرهنگ و اندیشه اسلامی ویژه است، به اهمیت و جایگاه کتاب و کتابخوانی در ایران طی قرون ابتدایی ظهور اسلام، خاطرنشان کرد که امروز کتاب در ایران غریب ترین کالای فرهنگی است و نویسندگان از آن غریب تر هستند.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۳/۰۸ - ۲۰:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
خالصی با اشاره به اینکه کتاب غریب ترین مطاع فرهنگی ایران است، گفت: کتاب در فرهنگ و اندیشه اسلامی نقشی ویژه دارد.
رسا   ۱۴۰۰/۰۳/۰۸ - ۱۸:۴۹   + ۴ سایت دیگر  
دومین پیش همایش ملی عرفان اهل بیتی، توسط گروه عرفان پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت مجازی برگزار می شود.
قم فردا   ۱۴۰۰/۰۳/۰۶ - ۱۵:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه شورای نگهبان نه سلیقه ای و نه جناحی عمل می کند، گفت: عملکرد ضعیف و سوء تدبیری و مدیریت مسئولان باعث کاهش مشارکت و کاهش انگیزه مردم برای حضور در صحنه انتخابات می شود.
شفقنا   ۱۴۰۰/۰۳/۰۶ - ۱۲:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
شفقنا- معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه گفت: حوزه های علمیه متولی پرورش عالمانِ دین هستند. خروجی حوزه ی علمیه در دو کلمه، مختصر و مفید عبارت است از: اسلام شناس . خروجی حوزه ی علمیه فیلسوف، استاد اخلاق، اقتصاددان، روان شناس، جامعه شناس یا اندیشمند سیاسی نیست. فقط عالم دین است. ...
بسیج   ۱۴۰۰/۰۳/۰۵ - ۱۸:۵۰    
روابط عمومی بسیج دانشجویی قم از برگزاری گردهمایی دانش آموختگان طرح ولایت استان قم با عنوان سفری در کهکشان اندیشه اسلامی خبر داد.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۰۴ - ۱۵:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه فقدان مرزبندی جهان فرهنگی ما در برابر دیگر مرزها یکی از بیماری های مزمن فرهنگی ماست، اظهار کرد: این مسئله بعد از جنگ اشرافی گری در جامعه رواج یافت و رهبری در طول سه دهه درباره آن دغدغه داشته اند ...
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۰۴ - ۱۳:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
استادیار گروه فرهنگ پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه باید نظریه ملی برای فرهنگ کشور ارائه شود تا امور با رویکرد فرهنگی مدیریت شود، اظهار کرد: نیازمند دولت، قوه قضاییه و مجلس فرهنگی هستیم و باید رابطه دولت و مردم، روابط بین الملل، اقتصاد و سیاست با رویکرد فرهنگی آمیخته باشد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۳/۰۴ - ۰۹:۰۳   + ۲ سایت دیگر  
جمشیدی، عضو هئیت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ما برای حل مشکلات فرهنگ، احتیاج به چریک های فرهنگی داریم که برای فرهنگ یقه چاک کنند. مسائل فرهنگ در نهادهای رسمی حل نمی شود.
بسیج   ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ - ۱۹:۳۰   + ۱۱ سایت دیگر  
مسئول رشد و کادر سازی ناحیه بسیج دانشجویی فارس از حضور بیش از 2200 نفر از دانشجویان بسیجی فارس در دوره آموزش مبانی اندیشه اسلامی خبر داد.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ - ۱۵:۰۸   + ۴ سایت دیگر  
نشست علمی علوم شناختی و ادبیات به همت گروه ادبیات اندیشه پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
قدس آنلاین   ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ - ۱۰:۱۳    
انتخاب اصلح و مؤثر در آینده کشور مرهون عوامل متعددی است که یکی از مهم ترین آن ها داشتن تقوای جمعی است. در بررسی معنا، الزامات و کارکردهای برخورداری جامعه از این تقوا با حجت الاسلام والمسلمین سیدسجاد ایزدهی ...
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ - ۰۹:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
جامعیت حکیمانه عنوان یادداشت حجت الاسلام والمسلمین محمدصفر جبرئیلی، عضو هیئت علمی گروه کلام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با نگاهی گذرا به پیام مقام معظم رهبری به ملت فلسطین در پی پیروزی در جنگ 12روزه است.
حوزه   ۱۴۰۰/۰۲/۳۱ - ۰۹:۴۷   + ۵ سایت دیگر  
حوزه/معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه گفت: دوره آموزشی نظام جامع اندیشه اسلامی در تابستان 1400 برگزار می گردد در این دوره 250 نفر از طلاب سراسر کشور شرکت می کنند.
حوزه   ۱۴۰۰/۰۲/۳۰ - ۰۹:۰۴    
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین شریف گفت: ما باید بدانیم زمینی که ساختمان فکر و اندیشه اسلامی در آن بنا نهاده شده دارای چند ضلع و به عبارت دیگر چند منبعی است.
شفقنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۹ - ۲۲:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
شفقنا- اولین جلسه همایش وبیناری ماجرای مشکات با موضوع تبیین وضعیت حوزه مطلوب و نقش آن در حاکمیت اسلامی برگزار شد و حجج اسلام احمدعلی یوسفی، حاج ابوالقاسم دولابی و آیت الله اراکی سخنرانی کردند. ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۹ - ۱۰:۲۸   + ۳ سایت دیگر  
دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مهم ترین رکن در هر حکومت که برای تحقق خیر عمومی بنیان شده، مردم و حقوق و آزادی های آنان است و از مهمترین اهداف و مقاصد اندیشمندان حقوق عمومی، چگونگی مهار قدرت سیاسی است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۹ - ۰۹:۴۴   + ۵ سایت دیگر  
دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پس از طی شدن فرآیند ارتقاء و تکمیل از ابتدای قرن پانزدهم شمسی اجرایی می شود.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۰/۰۲/۲۸ - ۱۱:۰۲    
دکتر محمد ملک زاده گفت: پژوهشگاه یک مجموعه علمی است که با نگاه به روز و نوآورانه در سنگر دفاع از ارزش های ناب اسلام و انقلاب قرار دارد و در این مسیر به تولید علم و معرفت مشغول است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۲/۲۸ - ۰۹:۳۲   + ۱۰ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: خشونت، قتل، جنایت، مصرف مشروبات الکی، حقوق کودک و نوجوان و ... در پلتفرم ها به نمایش در می آید، درحالی که حتی کشورهای لائیک چنین کاری نمی کنند! چطور برخی در ایران به این ولنگاری افتخار می کنند!
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: فیلسوف مکتب نوصدرایی است که گفتمان نومجدد و حکمت نوصدرایی را دنبال می کند و علامه مطهری از این خیل است.
میرملاس نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۲۸ - ۰۲:۱۸   + ۵ سایت دیگر  
خبرگزاری فارس-گروه رادیو و تلویزیون: میزگرد موج وارونه با موضوع نگاهی به بایسته های نظام رسانه ای ایران در برابر رسانه های معاند در انتخابات با مشارکت خبرگزاری فارس و رادیو گفت و گو برگزار شد ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ - ۱۵:۰۶   + ۶ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: از جمله صفات شهید مطهری می توان این باشد که او فیلسوف آینده است، فیلسوف گذشته نیست.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ - ۱۱:۴۵   + ۳ سایت دیگر  
ما در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مجموعه گفتمان های فکری را به گفتمان سنتی متجمد، گفتمان مدرن متجدد و گفتمان مجدد تقسیم می کنیم و پژوهشگاه را در زمره جریان گفتمان مجدد قلمداد می کنیم که تفاوت آن با دو گفتمان دیگر در دو جهت است.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ - ۰۹:۴۷   + ۴ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه رفتار داعش منطق قرآنی جهاد را مخدوش کرده است، گفت: جهاد کبیر مدیریت، سیاست، اخلاق و فرهنگ است و شمشیر در آن وجود ندارد. بنابراین اگر جهاد را به جنگ منحصر کنیم، ظلم به فرهنگ قرآن است.
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ - ۰۹:۲۴   + ۹ سایت دیگر  
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، 27 اردیبهشت ماه با نظر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در سال 1373 تأسیس شد. مؤسس این پژوهشگاه از چند و چون شکل گیری این نهاد می گوید.