پنجشنبه ۱۷ آذرساعت ۰۶:۳۵Dec 2022 8
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «هوشنگ ابتهاج»

روزنامه سیاست روز   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۱۹:۲۸    
چه غریب ماندی ای دل نه غمی نه غمگساری؛ حال و روز هنر کشورمان بی شباهت به این یک مصرع از شعر مرحوم هوشنگ ابتهاج نیست...
عصر ایران   ۱۴۰۱/۰۷/۲۷ - ۲۲:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
تصنیف سپیده که با نام ایران ای سرای امید نیز شهرت دارد به آهنگسازی محمدرضا لطفی بر روی شعر هوشنگ ابتهاج است که در سال های اولیه انقلاب ساخته شد که بعدها در آلبوم چاووش 6 به صورت رسمی در دسترس عموم قرار گرفت.
عصر ایران   ۱۴۰۱/۰۷/۲۷ - ۱۳:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
شصت و هشتمین سال روز اعدام مرتضی کیوان با سال های قبل یک تفاوت بارز دارد؛ این که امسال امیر هوشنگ ابتهاج (سایه) که هرگز یاد او را به باد فراموشی نسپرد هم چشم از جهان بسته و رفته است...
برترین ها / انصاف نیوز   ۱۴۰۱/۰۷/۰۵ - ۱۴:۰۶   + ۵ سایت دیگر  
آقای قزوه گفته اگر صدا و سیما نبود مدیری باید در همان برره بز می چراند. برره اما مخلوق خود اوست و وجود خارجی ندارد. باز خوشا به حال او که در جایی که خود آفریده باید روزگار بگذراند اما اگر صدا و سیما نبود دیگرانی که بیرون این سازمان هنری ندارند یا داشتند و خشک شده چه می کردند؟
همشهری   ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ - ۰۹:۳۶    
رابطه هوشنگ ابتهاج و شهریار، رابطه ای عجیب و منحصر به فرد است که روایت های جالبی پیرامون آن شکل گرفته است.
بانی فیلم   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۱:۰۲   + ۹ سایت دیگر  
شماره دوازدهم دوره ی جدید مجله ی تجربه با تصویر جلدی از محمد رضا شجریان و هوشنگ ابتهاج منتشر شد. به گزارش رسیده، شماره ی دوازدهم دوره ی جدید مجله ی تجربه با تصویر جلدی از محمد رضا شجریان و هوشنگ ابتهاج منتشر شد. ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۰۶/۲۹ - ۱۸:۰۷    
یوسفعلی میرشکاک شاعر و غزل سرا در گفتگو با رسانه سیما فکر به مضامین پنهان در اشعار مرحوم هوشنگ ابتهاج سایه اشاره می کند.
رکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۸ - ۱۵:۵۸   + ۳ سایت دیگر  
رکنا: در شب شعر سایه، در شهر رشت بر مزار استاد هوشنگ ابتهاج شعری زیبا با زبان گیلکی سروده استاد شیون فومنی برای اولین بار توسط استاد غلامرضا اکبر زاده باغبان خوانده شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ - ۱۳:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- امیر هوشنگ ابتهاج هم رفت. سایه . از شمار کهنه شاعران یک تن کم. وز شمار چامه سرایان توانا، هزاران بیش. تا زنده بود، سایه روشن ها دربرش گرفته بودند. اکنون پس از مرگ نیز چنین می نماید که سایه نشین تاریخ شده باشد. سایه در سایه خواهد ماند احیانا. و برای درازهنگام.
برترین ها / خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۶/۲۸ - ۱۱:۴۹   + ۱۹ سایت دیگر  
کتاب پیر پرنیان اندیش بازنشر شد؛ این در حالی است که برخی از مخاطبان نسبت به قیمت میلیونی آن انتقاد دارند.
برترین ها / نواندیش   ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ - ۱۵:۴۳   + ۲۴ سایت دیگر  
روایتی از درددل مردم با احمدی نژاد در رشت / زمان شما خیلی خوشبخت بودیم، الان بدبخت شدیم
فرهیختگان   ۱۴۰۱/۰۶/۲۷ - ۰۱:۳۶    
کیانا تصدیق مقدم، خبرنگار: زبان شعر از نظر شهریار باید زبان امروزی و آشنا برای مخاطبان باشد. وی شعری را که در نخستین برخورد برای مخاطب قابل فهم و درک نباشد شعر اصیل نمی داند و آن را نظم می شمارد. وی از میان شاعران ادب فارسی شیفته حافظ است و از معاصران، دلبستگی فراوانی به شعر هوشنگ ابتهاج دارد ...
برترین ها / عصر ایران   ۱۴۰۱/۰۶/۲۶ - ۰۷:۴۳   + ۵ سایت دیگر  
راسل کمونیست بود ولی دلیلی نمی دید که در برابر جنایات کمونیست ها در شوروی سکوت کند. ولی هوشنگ ابتهاج که سوسیالیست بود، هیچ سخنی در نقد جنایات سوسیالیست های شوروی نگفت.
پرسش   ۱۴۰۱/۰۶/۲۴ - ۲۱:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
درگذشت یدالله رویایی چندمین مرگ چهره های سرشناس ادبیات ایران ظرف سال جاری خورشیدی است. عباس معروفی، هوشنگ ابتهاج و رضا براهنی هر یک در حوزه کاری خود از اثرگذارترین چهره های ادبی ایران بودند.
دیار میرزا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۴ - ۲۱:۲۴    
محمود احمدی نژاد ضمن حضور در پیاده راه فرهنگی رشت، با حضور در یادمان مزار شهدای مشروطه که به دست ارتش روس تزاری به شهادت رسیدند، ادای احترام کرد. رئیس جمهور اسبق همچنین بر مزار مرحوم هوشنگ ابتهاج حضور یافت و با قرائت فاتحه ، نام و یاد این شاعر بزرگ معاصر را گرامی داشت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۶/۲۴ - ۱۷:۲۰   + ۵ سایت دیگر  
سنگ مزار و تندیس مرحوم امیرهوشنگ ابتهاج شاعر پرآوازه، غزل سرا و پژوهشگر ادبی کشورمان در مراسمی در باغ محتشم رشت نصب شد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۶/۲۳ - ۲۲:۵۸    
سنگ مزار و سردیس مرحوم هوشنگ ابتهاج امروز در باغ محتشم رشت نصب و رونمایی شد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۳ - ۱۹:۳۳    
سنگ آرامگاه زنده یاد هوشنگ ابتهاج و تندیسی از وی ، امروز نصب گردید.
عصر ایران   ۱۴۰۱/۰۶/۲۳ - ۱۶:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
پیکر هوشنگ ابتهاج شنبه 5 شهریور با حضور جمعی از مردم گیلان و دیگر استان ها، در خانه ابدی خود در باغ محتشم رشت آرام گرفت.
همشهری   ۱۴۰۱/۰۶/۲۳ - ۱۵:۳۱   + ۳۹ سایت دیگر  
امروز چهارشنبه 23 شهریور، سنگ مزار و تندیس هوشنگ ابتهاج( سایه) در باغ محتشم رشت نصب شد.
همشهری   ۱۴۰۱/۰۶/۲۳ - ۱۰:۵۷   + ۹ سایت دیگر  
امروز طی مراسمی در محل خاکسپاری هوشنگ ابتهاج (باغ محتشم رشت) تندیس و سنگ آرامگاه سایه نصب می شود.
ایمنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۲ - ۱۷:۳۵   + ۵ سایت دیگر  
مراسم نصب سردیس و سنگ مزار امیر هوشنگ ابتهاج برگزار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۲ - ۱۶:۰۷   + ۱۳ سایت دیگر  
مراسم نصب سردیس و سنگ مزار امیر هوشنگ ابتهاج فردا برگزار می شود.
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۲ - ۰۹:۰۵    
شفقنا- روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان این توطئه مشترک را خنثی کنید این گونه آورده است: هفته گذشته، وقتی سرمقاله نویدی برای اِعمال سیاست جذب منتشر شد که در آن از اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتقال پیکر شاعر نامدار هوشنگ ابتهاج به ایران و دفن شدن در مکان موردنظرش رشت تمجید ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۶/۱۸ - ۱۴:۵۳   + ۲۹ سایت دیگر  
ایسنا نوشت: شجریان با خنده به سایه می گوید: آقا! من این مصاحبه را ندیده ام اما هر چه باشد شما بیشترش را قبلاً در همان شعر معروف خطاب به من گفته اید.
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۶/۱۶ - ۰۸:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با عنوان نویدی برای اِعمال سیاست جذب این گونه آورده است: اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تشویق اعضاء خانواده مرحوم هوشنگ ابتهاج جهت انتقال پیکر او به ایران و دفن شدن در مکان مورد علاقه اش در رشت، در عین حال که شایسته و درخور تقدیر است ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۶/۱۶ - ۰۷:۲۰   + ۵ سایت دیگر  
جمهوری اسلامی نوشت:اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تشویق اعضاء خانواده مرحوم هوشنگ ابتهاج جهت انتقال پیکر او به ایران و دفن شدن در مکان مورد علاقه اش در رشت، در عین حال که شایسته و درخور تقدیر است، اگر به یک حرکت راهبردی تبدیل شود شایسته تر خواهد بود ...
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۱/۰۶/۱۴ - ۱۴:۲۷    
در هشتمین سالگرد تأسیس انجمن ادبی بامداد، یادمان بزرگداشت شاعر و نویسنده شهیر استاد امیر هوشنگ ابتهاج در فرهنگسرای استاد شهریار برگزار شد.
قم پرس   ۱۴۰۱/۰۶/۱۳ - ۱۶:۴۲    
احمدجلالی سفیر ایران در یونسکو بین سال های 1376 - 1385 و 1393- 1399 به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: برخی شخصیت ها هستند که چه باشند چه نباشند تعلق به تاریخ فرهنگ ما دارند و هوشنگ ابتهاج با آثارش غزل فارسی را زنده کرد و نمونه های بسیار درخشانی از شعر معاصر را رقم زد ...
آقای خبر   ۱۴۰۱/۰۶/۱۳ - ۱۲:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری مهر ، برنامه رادیویی سوفیا به بهانه درگذشت هوشنگ ابتهاج غزلسرای معاصر ایران با موضوع رابطه میان فلسفه و ادبیات و حضورمیهمانان این برنامه احمد جلالی سفیر پیشین ایران در یونسکو از دوستان نزدیک ابتهاج ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۶/۱۳ - ۱۰:۳۳   + ۴ سایت دیگر  
عمر آدمی بالاخره روزی به پایان می رسد و مرگ سرنوشت محتوم همگان است. در این میان، آنها که از شهرت بیشتری برخوردارند، مرگشان هم پربسامدتر است و این روزها با پیدایش فضای مجازی، مرگ این افراد نیز محل چالش و گاه نزاع می شود؛ چه هوشنگ ابتهاج شاعر باشد، چه عباس معروفی نویسنده.
تازه نیوز   ۱۴۰۱/۰۶/۱۲ - ۲۰:۵۴    
ویدئویی جالب از خاطره سفر محمدرضا شجریان به شوروی و دیدارش با سیاوش کسرایی و پیام او برای هوشنگ ابتهاج (سایه) و سایر اعضای کمونیست کانون نویسندگان درباره سراب کمونیسم در شبکه های اجتماعی منتشرشد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۶/۱۲ - ۱۶:۲۲   + ۱۱ سایت دیگر  
حمیدرضا نوربخش معتقد است که هوشنگ ابتهاج موسیقی را در جهت اهداف فرهنگی و اجتماعی می خواست. او می گوید: هنرمند دغدغه دارد و در عین اینکه دغدغه دارد اما باید فراتر از چارچوب ها و قاب ها باشد؛ به خصوص قاب های سیاسی.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۶/۱۲ - ۰۰:۱۷   + ۳ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : عباس معروفی، نویسنده نام آشنای ایرانی که بسیاری او را با رمان های معروف سمفونی مردگان و سال بلوا به خاطر می آورند بامداد پنج شنبه در آلمان درگذشت. سه هفته پیش هم هوشنگ ابتهاج در همین کشور یعنی در آلمان فوت کرد ...
تازه نیوز   ۱۴۰۱/۰۶/۱۱ - ۱۵:۳۴    
انتشار تصویری جدید از مزار هوشنگ ابتهاج در منزل قدیمی اش در شبکه های اجتماعی خبرساز شد.
برترین ها / همشهری   ۱۴۰۱/۰۶/۱۱ - ۱۴:۰۰   + ۸ سایت دیگر  
پیکر هوشنگ ابتهاج شنبه 5 شهریور با حضور جمعی از مردم گیلان و دیگر استان ها، در خانه ابدی خود در باغ محتشم رشت آرام گرفت.
همشهری   ۱۴۰۱/۰۶/۱۱ - ۱۳:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
پیکر هوشنگ ابتهاج شنبه 5 شهریور با حضور جمعی از مردم گیلان و دیگر استان ها، در خانه ابدی خود در باغ محتشم رشت آرام گرفت.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۰۶/۱۱ - ۰۹:۲۷    
پیکر شاعر فقید هوشنگ ابتهاج 5 شهریور ماه با حضور جمعی از مسئولان، مردم و اهالی فرهنگ و هنر در شهر رشت تشییع و در پارک محتشم رشت به خاک سپرده شد.
همشهری   ۱۴۰۱/۰۶/۱۰ - ۱۰:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
در بخشی از کتاب آمدیم خانه نبودید، گفتگویی کوتاه با استاد هوشنگ ابتهاج در رابطه با خانه اش در تهران منتشر شده است و استاد در این گفتگو کوتاه گفته بود: درباره درخت ارغون هم من چه می توانم بکنم وقتی خانه متعلق به من نیست. من تها نگران آن درخت هستم و کاری از دست من بر نمی آید، تنها نگران درختم.همین.
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۶/۰۹ - ۱۸:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
ده شخصیت ملی ادیب و شاعر، محقق و هنرمندی که علی رغم انتظارها نه در تهران به عنوان پایتخت فرهنگی کشور که در زادگاه خویش به خاک سپرده شدند. هوشنگ ابتهاج چند روز پیش در رشت به خاک سپرده شد. پیش از او محمدرضا شجریان هم در طوس و در جوار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شده بود. منبع: خبرآنلاین ...
آنا / پانا   ۱۴۰۱/۰۶/۰۹ - ۱۰:۳۵   + ۱۹ سایت دیگر  
مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران از اقدام برای تملک خانه ابتهاج در صورت تایید شهردار تهران خبر داد.
فرارو   ۱۴۰۱/۰۶/۰۸ - ۱۱:۱۰   + ۷ سایت دیگر  
استاد هادی ضیاءالدینی هنرمند نام آوازه کًرد از ساخت دو تندیس "سایه" و دلیل نصب نشدن آن ها تا کنون روایت می کند. به گزارش ایسنا، "مجسمه های زیادی از من ساخته شده، اما کار تو فوق العاده است" این جمله را زنده یاد استاد هوشنگ ابتهاج در وصف تندیس ساخته شده خود توسط استاد هادی ضیاء الدینی ...
رکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۰۸ - ۰۹:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
رکنا: هوشنگ ابتهاج، شاعر برجسته ایرانی که با نام مستعار سایه شهرت داشت بر اثر نارسایی کلیوی در خانه خود در شهر کلن آلمان درگذشت.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۶/۰۸ - ۰۷:۰۳   + ۷ سایت دیگر  
یک فعال فرهنگی با اشاره به چیزهایی که دستاویز مخالفان مجازی هوشنگ ابتهاج شده است، بر این باور است که تخریب او به هر قیمت و ترتیبی امری اخلاقی نیست و درباره پیامدهای گفتاری و نوشتاری مرگ سایه می گوید: واکنش ها بر اساس دانش و مطالعه نیست و احساسات و امیال درونی افراد، آنان را به برچسب زدن ...
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۰۶/۰۷ - ۱۶:۲۰   + ۹ سایت دیگر  
سرچ گوگل ایرانی ها در مرداد ماه امسال بیشتر حال و هوای محرمی داشته و افراد به دنبال مداحی، زیارت عاشورا و عکس پروفایل مناسب این ماه و سریال مختارنامه بوده اند. مرحوم هوشنگ ابتهاج و سجاد غریبی نیز از چهره هایی بودند که طی یک ماه گذشته بیشتر از قبل در گوگل، اسمشان سرچ شده است.
همشهری   ۱۴۰۱/۰۶/۰۷ - ۱۱:۳۷   + ۳ سایت دیگر  
ویدئویی جالب از خاطرات زنده یاد هوشنگ ابتهاج که در آن به نقل خاطره ای از دوران کودکی و پیش گویی آینده اش می پردازد منتشر شده است.
بیتوته   ۱۴۰۱/۰۶/۰۷ - ۱۰:۲۴   + ۴ سایت دیگر  
مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر هوشنگ ابتهاج با حضور هنرمندان و علاقه مندان با این هنرمند در باغ محتشم (پارک شهر) برگزارشد.
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۱/۰۶/۰۷ - ۰۶:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
اقتصادنیوز: محمود کریمی در مراسم اخیرش از اشعار مرحوم هوشنگ ابتهاج برای مداحی استفاده کرد.