دوشنبه ۰۶ بهمنساعت ۱۰:۰۴Jan 2021 25
جستجوی پیشرفته

کارشناسی خودرو؛ پیش‌گیری بهتر از درمان

 

خرید خودرو دست دوم انتخاب بهتری نسبت به خرید خودرو صفر کیلومتر برای کاهش هزینه است. با این حال این کار یک ریسک بزرگ به شمار می‌آید. کارشناسی خودرو راهی است که می‌تواند ریسک خرید خودرو دست دوم را کاهش داده و باعث شود که شما در این مسیر هیچ ضرری متحمل نشوید. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تمام نکات فنی را که باید در هنگام خرید خودرو دست دوم به آن‌ها دقت کنید، بررسی کرده و اهمیت آن‌ها را به شما گوشزد کنیم.

 

چرا خریداران برای خرید خودرو دست دوم تمایل بیشتری نشان می‌دهند؟

افزایش قیمت خودرو باعث شده است که توانایی خریداران برای خرید خودرو صفر کاهش پیدا کند. در نتیجه بیشتر خریداران برای کاهش هزینه‌های خود ترجیح می‌دهند که خودروی دست دوم را خریداری کنند. اما خرید خودرو دست دوم خطراتی را به همراه دارد که ممکن است خسارت‌های مالی فراوانی را برای شما به دنبال داشته باشد. بر طبق آمار 82% درصد فروشنده‌های خودرو دست دوم اعلام می‌کنند که خودروی آن‌ها سالم است. این در حالی است که درحدود 70 درصد از این خودروها دارای مشکلاتی در قسمت‌های بدنه یا فنی یا هر دو هستند. مشکلاتی که تشخیص آن‌ها توسط افراد غیر متخصص چندان راحت نیست. در نتیجه کارشناسی خودرو در اینجا اهمیت پیدا کرده و می‌تواند شما را از هر عیب و نقصی آگاه کند.

قیمت کارشناسی خودرو بسته به مدل و سال ساخت خودرو متفاوت است. از‌آن‌جایی‌که معمولا خودروهای گران‌تر یا به‌اصطلاح مدل‌ بالاتر از امکانات بیشتری برخوردار هستند، قیمت کارشناسی خودرو آن‌ها بالاتر از خودروهای سطح اقتصادی است. اما قیمت کارشناسی خودروهای داخلی که در بازار فراوان هستند، برای خریداران بسیار مناسب است تا پرداخت هزینه کارشناسی خودرو را به ضرر چند ده میلیون تومانی ترجیح دهند.

 

  

کارشناسی خودرو به صورت تخصصی شامل چه مواردی می‌شود؟

کارشناسان همراه مکانیک زمانی که برای کارشناسی خودرو به محل مراجعه می‌کنند، چک لیستی را همراه خود دارند. این کارشناسان تمامی موارد موجود در لیست را چک کرده و از دستگاه‌های خاص برای اطمینان از سلامت خودرو استفاده می‌کنند. در ادامه به مهم‌ترین موارد موجود در این چک لیست اشاره می‌کنیم.

 

- رنگ خودرو

یکی از مهم‌ترین موارد برای تشخیص خودروی آسیب دیده یا تصادفی رنگ آن است. این خودروها ممکن است علی رغم ظاهر زیبای خود در قسمت‌های سقف، گلگیر، کاپوت یا درب‌ها دارای رنگ باشند. رنگ شدگی خودرو به ویژه در قسمت سقف می‌تواند منجر به کاهش شدید قیمت آن شده و خسارت‌های زیادی را به شما وارد کند. تشخیص رنگ شدگی خودرو کار چندان آسانی نیست. اما با کارشناسی خودرو نزد یک کارشناس معتبر می‌توان به راحتی از آن اطلاع پیدا کرد.

 

- سلامت بدنه و شاسی

در حدود 20 درصد از خودروهای کارکرده قسمت‌هایی مانند کاپوت، سقف یا گلگیر تعویض شده است. تعویض قطعات نیز می‌تواند قیمت خودرو را تا حد زیادی کاهش داده و باید به طور دقیق کارشناسی شود. بنابراین لازم است که در هنگام خرید به هرگونه فرورفتگی، ترک خوردگی، آچار خوردگی، رنگ پریدگی، پوسیدگی و یا تعویض قطعات دقت شود.

علاوه تعویض قطعات بدنه، سلامت شاسی خودرو نیز بسیار اهمیت دارد. زیرا شاسی یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها برای تنظیم زاویه چرخ‌ها و در نتیجه حفظ تعادل خودرو است. از سوی دیگر وجود ایراد در شاسی نشان‌دهنده این موضوع است که خودرو آسیب زیادی را متحمل شده و بازسازی شده است. هرگز نباید اهمیت این موضوع را در هنگام کارشناسی خودرو دست کم گرفت، زیرا سلامت شاسی در سرعت‌های بالا یا مسافرت با حفظ سلامت سرنشینان رابطه مستقیم دارد.

 

- سیستم فنی

یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در هنگام کارشناسی خودرو دست دوم قسمت فنی است. این کاری است که در صورت نداشتن تخصص کافی بهتر است آن را به یک کارشناس معتبر بسپارید. در بخش فنی نخستین نکته بررسی سلامت سیستم ترمز است. برای این کار باید حساسیت ترمزها را مورد بررسی قرار داده و عملکرد ترمز دستی را در شیب رو به پایین یا بالا چک کنید. مطمئن شوید که ترمزها در هنگام فشار دادن صداهای غیرطبیعی نداشته باشند. پس از آن نوبت به امتحان کردن سیستم تعلیق می‌رسد. برای این کار باید در قسمت‌هایی از خودرو فشارهایی را به صورت عمودی وارد کنید. پس از برداشتن فشار خودرو باید به حالت اولیه خود بازگردد.

مورد بعدی که برای اطمینان از سلامت فنی خودرو باید بررسی کنید، سیستم برق آن است. در این مرحله باید سلامت مواردی مانند باتری، چراغ‌ها، راهنماها و آب پاش باید بررسی شود. نکته مهم دیگر در کارشناسی خودرو بررسی موتور است. بهتر است برای اطمینان از سلامت موتور و سیستم سوخت رسانی چند دقیقه آن را روشن نگه داشته و رنگ دود خروجی از اگزوز را بررسی کنید. سیاه بودن دود نشان‌دهنده خراب بودن سیستم سوخت رسانی است. علاوه بر این باید وجود هر نوع لحیم یا جوش را در قسمت‌های مختلف خودرو بررسی کنید. در مواردی تمیز بودن موتور می‌تواند نشانه‌ای از تعویض آن باشد.

در قسمت انتهایی این چک لیست رادیاتو‌ر و رینگ پیستون قرار می‌گیرد. باید مطمئن شوید که آب از رادیاتور چکه نمی‌کند. به علاوه بر روی میله روغن نباید لکه‌های خاکستری رنگ یا آب وجود داشته باشد.

 

- کارکرد خودرو

در اکثر موارد فروشنده‌های خودروهایی با کارکرد بالا، کیلومتر خودرو را دست‌کاری می‌کنند. در چنین مواردی برای تشخیص این موضوع تنها تجربه و تخصص می‌تواند به کمک شما بیاید. خودروهایی که کارکرد زیادی داشته باشند، قطعات آن‌ها استهلاک بیشتری داشته و شما را خیلی زود روانه تعمیرگاه خواهند کرد.

 

 

کارشناسی خودرو کارکرده پیش از خرید مانند پیشگیری قبل از درمان است. شما می‌توانید در زمانی که هنوز معامله برای خرید خودرو انجام نگرفته است و پولی پرداخت نکرده‌اید، با صرف هزینه اندکی از ضررهای چند ده میلیون تومانی در آینده جلوگیری کنید. برای این کار به یک کارشناس متخصص و دقیق نیاز دارید. همراه مکانیک به عنوان اولین ارائه‌دهنده خدمت کارشناسی خودرو در محل می‌تواند به خوبی پاسخگوی این نیاز شما باشد. این شرکت تابه‌حال موفق شده ۱۷۰هزار کارشناسی خودرو موفق را به مشتریان خود ارائه دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمت کارشناسی خودرو همراه مکانیک لطفا به hamrah-mechanic.com مراجعه کنید.