جمعه ۰۴ فروردینساعت ۱۳:۳۲Mar 2023 24
جستجوی پیشرفته

خدمات صفحه آرایی کتاب ، طراحی جلد کتاب و چاپ کتاب در 724 چاپ

 ۷۲۴ چاپ یکی از مجموعه های برتر در زمینه چاپ مقالات، صفحه آرایی کتاب، طراحی جلد کتاب و چاپ کتاب است. جهت صفحه آرایی و چاپ اصولی کتاب می توانید از طریق سایت و یا شماره تماس موجود در سایت 724 چاپ با این مجموعه در ارتباط باشید.

جلد و صحافی خوب یکی از مهم ترین عناصر اساسی و تاثیر گذار در به فروش رفتن کتاب است. در واقع این جلد کتاب است که در قدم اول توجه بیننده را جلب می کند که مشتاق به خواندن متن کتاب شود. در ارتباط با این مسئله تنها طراحی جلد کتاب کافی نیست بلکه صفحات کتاب نیز باید دارای طراحی خاصی باشند تا افزون بر جلب توجه مخاطب باعث نگه داشتن مخاطب در صفحه کتاب شوند. صفحه آرایی کتاب و طراحی جلد کتاب دارای اصول و قواعد خاصی برای جلب مخاطب است‌‌. در این مطلب قصد داریم به بررسی نکاتی کلیدی مهم در صفحه آرایی کتاب، طراحی جلد کتاب و مطالب پیرامون آن بپردازیم، لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

طراحی جلد کتاب

نکات مهم و اصولی در صفحه آرایی کتاب

جدا از این که کتاب به صورت الکترونیک یا کاغدی چاپ شده باشد طراحی ویژه و منحصر به فرد جلد و صفحات آن می تواند لذت خواندن مطلب را برای مخاطب بیش تر کرده و باعث نگه داشتن مخاطب در صفحه شود. صفحه آرایی کتاب دارای اصول و قواعد خاصی است که چاپ کتاب بر اساس آن انجام می شود. به عبارت دیگر صفحه آرایی و جلد آرایی کتاب باید متناسب با مطلب مورد نظر باشد. در این بخش به بررسی چند نکته مهم در صفحه آرایی کتاب می پردازیم:

۱_اندازه قطع کتاب

منظور از قطع کتاب در واقع همان درازا و پهنای کتاب است. در واقع به اندازه طول و عرض یک صفحه از کتاب قطع گفته می شود. این مورد یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در کیفیت صفحه آرایی به شمار می رود. اگر قطع کتاب کوچک باشد و تعداد صفحات کتاب بالا باشد مخاطب نمی تواند به خوبی کتاب را ورق بزند. بنابراین داشتن قطع مناسب برای کتاب یکی از اصول مهم و کلیدی در صفحه آرایی کتاب است.

۲_ فونت کتاب

یکی دیگر از عوامل مهم در صفحه آرایی کتاب انتخاب فونت مناسب برای چاپ محتوای کتاب است. سعی کنید فونت کتاب را متناسب با محتوای کتاب انتخاب کنید. از به کار بردن حالت بولد و ایتالیک در نوشته های معمولی خودداری کنید. هم چنین در صورتی که کلمات انگلیسی در متن وجود دارد باید حروف اول کلمه به صورت بزرگ و بقیه آن به صورت کوچک تایپ شود.

 

صفحه آرایی کتاب

۳_ حاشیه صفحه های کتاب

یکی دیگر از مواردی که در چاپ کتاب باید به آن توجه کنید حاشیه صفحات کتاب است. در حالت عادی یک کتاب دارای حاشیه بالایی، پایینی و بیرونی است. لازم به ذکر است حاشیه داخلی نیز به وسیله چسب به بخش عطف کتاب متصل می گردد. منظور از حاشیه بیرونی قسمتی است که خواننده هنگام خواندن کتاب آن را با دست خود لمس می کند. حاشیه بالایی فضایی در بالای صفحه است که اطلاعات مربوط به کتاب و فصل در آن نوشته شده و حاشیه پایینی قسمت سفیدی است که راهنمایی می کند که متن صفحه چه زمانی تمام می شود.

۴_ تصاویر کتاب

تصاویر، اشکال و نمودار های استفاده شده در کتاب باید کاملا متناسب با محتوای کتاب باشد. به عنوان مثال در یک کتاب کودکانه باید بیش تر صفحات به وسیله تصاویر پر شود و محتوای متن بالای تصاویر باشد یا اگر کتاب آشپری باشد باید عکس مربوط به غذا در سمت راست و محتوا در سمت چپ باشد.

۵_ ضرورت وجود هدر و فوتر در صفحه آرایی کتاب

منطور از هدر سر صفحه یا قسمتی از کتاب است که در آن عنوان، نام، فصل، شماره صفحه، نام نویسنده و این قبیل اطلاعات ذکر می شود. البته در برخی از کتاب ها شماره صفحات کتاب در پایین صفحه نوشته می شود. فوتر یا پا نویس نیز قسمت پایین صفحه کتاب است که جهت ارائه توضیحات اصافه و زیر نویس اختصاص داده می شود. هدر و فدتر دو اصل اساسی در صفحه آرایی کتاب هستند که حتما باید به آن ها توجه اساسی شود.

۶_ رعایت فاصله بین کلمات

عدم رعایت فاصله بین کلمات سبب بهم ریختگی و آشفتگی متن خواهد شد. در این صورت خواننده حوصله خواندن و به پایان رساندن متن تا انتها را ندارد. در عین حال اگر فاصله بین کلمات نیز زیاد باشد متن دچار از هم گسیختگی خواهد شد. رعایت فاصله استاندارد و اصولی بین کلمات متن یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در کیفیت چاپ کتاب و صفحه آرایی است‌.

۷_ برجسته کردن نکات کلیدی و مهم

جهت جلب مخاطب بهتر است نکات مهم و کلیدی را که نیاز به توجه بیش تری دارند به صورت متمایز بنویسید. مخاطب باید متوجه شود که این مطلب بیش تر از بقیه متن کلیدی بوده و باید به آن توجه کند. جهت تایپ این نکات کلیدی می توانید آن را داخل باکس یا کادر ویژه ای بگذارید. البته باید تعداد این عبارات خیلی زیاد نشود‌‌.

 

چاپ کتاب

اشتباهات رایج در صفحه آرایی کتاب

از جمله اشتباهات رایج در صفحه آرایی کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱_ شروع پاراگراف نباید یکنواخت باشد. حتما در قسمت شروع پاراگراف باید یک تو رفتگی وجود داشته باشد.

۲_ از جمله دیگر اشتباهات رایج در صفحه آرایی و چاپ کتاب می توان به تک سطر ها اشاره کرد. تک سطر نوعی سطر است که در انتهای صفحه نوشته می شود. در این حالت تنها ابتدای پاراگراف در انتهای صفحه نوشته شده و بقیه آن به صفحه بعد منتقل می شود. در این حالت بهتر است ابتدای پاراگراف را نیز به صفحه بعد منتقل کنید.

۳_ حاشیه کتاب باید به اندازه کافی دارای فضای خالی باشد. کتاب هایی که فضای خالی کمی در حاشیه دارند برای مخاطب جذاب نیستند بنابراین سعی کنید این فضای خالی را در حاشیه برای چاپ کتاب حتما در نظر داشته باشید.

صفحه آرایی کتاب ، طراحی جلد کتاب و چاپ کتاب با ۷۲۴ چاپ

 ۷۲۴ چاپ یکی از مجموعه های برتر در زمینه چاپ مقالات، صفحه آرایی کتاب، طراحی جلد کتاب و چاپ کتاب است. جهت صفحه آرایی و چاپ اصولی کتاب می توانید به ما اعتماد کنید. شما می توانید به صورت آنلاین سفارشات خود را به این مجموعه بفرستید. سایت ۷۲۴ چاپ کیفیت بالا و قیمت مناسب را به صورت یک جا به شما هدیه می دهد. جهت انجام مشاوره می توانید از طریق شماره تماس موجود در سایت 724 چاپ با ما در ارتباط باشید.