شنبه ۲۰ خردادساعت ۱۵:۳۷Jun 2023 10
جستجوی پیشرفته

شرکت‌های هواپیمایی چه خدماتی به مسافران کودک ارائه می‌دهند؟

 

 

 

اکثر والدینی که به خرید بلیط پرواز برای کودکان و نوزادان فکر می‌کنند، بعد از تمام بررسی‌ها و قبل از تأیید نهایی یک شرکت هواپیمایی، یک فاکتور مهم را در نظر می‌گیرند و آن خدمات ویژه هواپیما برای کودکان است. این عامل تأثیرگذار می‌توانند تصمیم والدین برای سفر با یک ایرلاین را عوض کند! مثل روز روشن است که اگر کودک سفر راحتی داشته باشد، همه مسافران هواپیما هم راحت سفر می‌کنند. می‌پرسید منظور از خدمات ویژه چیست؟ بگذارید مفصل توضیح دهیم. 

مقدمات پرواز با کودک 

 سفر با کودک کمی دست‌و‌پاگیر است؛ این را همه می‌دانیم اما می‌توان با انتخاب ایرلاین مناسب و رعایت یک سری نکات مهم، از همان ابتدا نیمی از چالش‌ها را حذف کرد، برای مثال: 

•قبل از پرواز صندلی کودک را تعیین کنید و مطمئن شوید دور از شما نمی‌نشیند. 

•یک سوپرایز هیجان‌انگیز برای کودک داشته باشید: چیزی مثل اسباب‌بازی یا کتابی که می‌دانید دوست دارد. 

•محض احتیاط، مقداری میان‌وعده سالم بردارید. 

•یک بطری آب بردارید تا به تنظیم فشار گوش کودک هنگام تیک‌آف و فرود کمک کند. 

•یک دست لباس اضافه همراه داشته باشید. 

در راستای جلب رضایت مسافران، معمولا خدمه کابین هواپیما تمام آموزش‌های لازم برای شناسایی نیازهای خانواده‌های مسافر را پشت‌سر گذاشته‌اند و می‌دانند چطور این نیازها را برطرف کنند اما اگر چیزی به هر دلیلی از قلم افتاد، کافی است درخواست کنید تا فورا در اختیارتان قرار گیرد. 

خدمات ویژه هواپیما چیست؟ 

هدف اول و آخر شرکت‌های هواپیمایی جلب رضایت همه مسافران، از جمله عزیزانی است که با شرایط خاص پرواز می‌کنند. بخشی از خدمات ایرلاین‌های داخلی و خارجی که به اسم خدمات ویژه ارائه می‌شوند هم در همین راستا است اما مهم‌ترین فرق خدمات ویژه هواپیما با خدمات VIP چیست؟ 

خدمات ویژه بر خلاف خدمات VIP که در اختیار قشر خاصی قرار می‌گیرد، در دسترس همه مسافران صرف‌نظر از کلاس پروازی، مبدأ و مقصد سفر قرار دارد و صرفا در اختیار تعداد محدودی از مسافران نیست. مسافران توان‌خواه، مسافرانی که رژیم غذایی خاصی دارند، مسافران نیازمند صندلی اضافی، کسانی که با حیوان خانگی سفر می‌کنند، مسافران باردار، مسافران دارای نوزاد، همراهان کودک خردسال و کودکان بدون همراه، همگی می‌توانند در پروازهای معمولی از خدمات ویژه هواپیمایی بهره‌مند شوند، بی‌آنکه لازم باشد هزینه‌ بیشتری برای پروازهای VIP یا CIP بپردازند. 

خدمات ویژه برای کودکان 

  

خدمات ویژه کودکان در هواپیما پر از بسته‌های کودکانه، اسباب‌بازی رنگارنگ و وسایل سرگرمی هیجان‌انگیز است. نوزادان زیر ۲ سال با امکاناتی مثل سبد کودک و پتوی گرم و نرم راحت‌تر می‌خوابند و کودکان بزرگ‌تر تا پایان سفر با انواع کتاب‌های بازی و رنگ‌آمیزی، دفتر نقاشی، مدادرنگی و بازی‌های فکری سرگرم می‌شوند. حتی بعضی از شرکت‌های هواپیمایی این بسته‌ها را به‌عنوان یادگاری به کودک شما هدیه می‌دهند. 

منوی وعده‌های غذایی مخصوص کودکان کاملا مطابق ذائقه و سلیقه آنهاست تا حسابی اشتهایشان را باز کند. حتی اگر بعد از صرف غذا بخواهند فیلم یا کارتون تماشا کنند، این امکان برای آنها مهیاست. کودکان بزرگ‌تر می‌توانند در طول پرواز به موسیقی دل‌خواه خود گوش دهند یا با بازی‌های الکترونیکی هواپیما سرگرم شوند. برای نوزادان دل‌بندتان هم در شرایط اضطراری امکاناتی مثل شیشه‌شیر و پوشک اضافه فراهم می‌شود. 

قوانین هواپیما برای پذیرش کودک 

مهم‌ترین سؤال والدین قبل از سفرهای پروازی درمورد شرایط و قوانین هواپیما برای پذیرش کودک است. اینکه ایا با کپی شناسنامه میشه سوار هواپیما شد؟ چه مدارکی لازم است و سن مجاز برای سوار شدن هواپیما چقدر است؟ بگذارید این ابهامات را در ذهنتان برطرف کنیم. 

ایرلاین‌های داخلی و خارجی کودکان را به دو گروه سنی ۷ روز تا ۲ سال و ۲ تا ۱۲ سال تقسیم‌بندی می‌کنند و شرایط پذیرش، نرخ بلیط و امکانات سفر برای هر گروه متفاوت است. هواپیماهای جمهوری اسلامی ایران از پذیرش نوزادان زیر ۷ روز معذورند اما نوزادان بین ۷ روز تا ۲ سال بدون الزام به خرید بلیط هواپیما یا رزرو صندلی می‌توانند وارد هواپیما شوند. برای این اطفال ۱۰ الی ۱۵ درصد نرخ بلیط مسافران بزرگ‌سال پرداخت می‌شود و آنها تا انتهای سفر روی پای والدین یا در سبد مخصوص کودک می‌نشینند. البته در صورت تمایل می‌توان با پرداخت هزینه بیشتر، یک صندلی مجزا برای این کودکان رزرو کرد. 

از سوی دیگر مسافران کودک بین ۲ تا ۱۲ سال با پرداخت ۵۰ درصد هزینه سفرهای داخلی و ۷۵ درصد هزینه پروازهای خارجی وارد کابین می‌شوند و از خدمات ویژه مسافران کودک برخوردارند. قبل از سفر با کودک لازم است این مدارک را به فرودگاه ارائه دهید: 

•مدارک احراز هویت کودک و سرپرست شامل اصل گذرنامه، کارت ملی و شناسنامه؛ 

•بلیت پرواز برای کودک بین ۲ تا ۱۲ سال و سرپرست؛ 

•فرم مخصوص کودکان بدون همراه UM (در صورت سفر بدون همراه). 

به ‌خاطر داشته باشید که به‌عنوان والدین، ولی قانونی یا همراه کودک، مسئولیت مراقبت از کودک در طول سفر تماما برعهده شماست اما اگر کودکتان را بدون همراه راهی پروازهای داخلی و خارجی می‌کنید، علاوه بر موارد فوق، باید الزامات بخش بعدی را نیز رعایت کنید. 

خرید بلیط هواپیما برای کودک تنها 

  

در پروازهای بدون همراه، عوامل خطوط هوایی، خدمه پرواز و کارکنان ویژه فرودگاه تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا کودک سفری راحت و بی‌دغدغه را تحت نظارت و مشایعت کامل پشت‌سر بگذارد. این شرکت‌ها درمورد پذیرش کودکان سیاست‌های مختلفی دارند؛ اما متوسط بازه سنی مجاز برای خرید بلیط هواپیما برای کودک تنها و پرواز بدون همراه بین ۵ تا ۱۲ سال است، پروازهای بدون توقف برای آنها رزرو می‌شود و لازم است یک الی یک ساعت و نیم زودتر در فرودگاه حاضر شوند تا شرایط آنها به‌طور کامل بررسی شود. 

در این حالت همراه با ارائه مدارک شناسایی کودک نظیر پاسپورت و اطلاعات فرد تحویل‌گیرنده مانند اسم، آدرس، عکس و شماره تماس، بلیط پرواز کودک را تهیه می‌کند. این کودکان یک برچسب شناسایی رنگی دریافت می‌کنند که باید به لباس خود بچسبانند، قبل از مسافران دیگر وارد هواپیما می‌شوند و در طول پرواز از توجه ويژه برخوردارند. به‌محض فرود هواپیما، خدمه به کودک کمک می‌کنند از هواپیما خارج شده و او را به مامور فرودگاه می‌سپارند. در آخر نماینده‌ای که هنگام تهیه بلیط کودک به فرودگاه معرفی کردید، با ارائه مدارک شناسایی او را تحویل می‌گیرد. 

توجه داشته باشید که بدون تکمیل فرم مخصوص کودک بدون همراه (unaccompanied Minor) و امضای آن توسط ولی یا قیم قانونی کودک، صدور بلیط پرواز امکان‌پذیر نیست. به‌علاوه هزینه‌ای که برای این سفر می‌پردازید، معادل هزینه بلیط پرواز مسافران بزرگ‌سال است. چراکه یک صندلی مجزا به‌علاوه مراقبت‌های ویژه به او اختصاص داده می‌شود. 

بار مجاز نوزاد در هواپیما 

با توجه به اینکه نوزادان و کودکان در بازه سنی مشخص هزینه یک صندلی کامل را نمی‌پردازند، طبیعتا مقدار بار مجاز برای این مسافران کوچک با افراد بزرگ‌سال متفاوت است. معمولا شرکت‌های هواپیمایی مختلف سیاست‌های متفاوتی در این زمینه دارند اما به‌طور کلی برای کودکان زیر ۲ سال، حمل بار تا وزن  ۱۰ کیلوگرم مجاز در نظر گرفته می‌شود. به همین ترتیب برای مسافران کودک بین ۲ تا ۱۲ سال که تنها نیمی از هزینه پروازهای داخلی و سه‌چهارم هزینه پروازهای خارجی را می‌پردازند، حمل بار تا وزن ۳۰ کیلوگرم بلامانع است. 

به نظر شما در هواپیماهای ایرانی جای چه خدماتی برای کودکان خالی است؟ چه امکاناتی اگر باشند، سفر با کودک برای شما راحت‌تر است؟ مشتاقیم نظرتان را بشنویم. 

https://snapp.ir/blog/flight-tickets-for-infants-and-children/

منبع: vogue و languagecourse و flyingwithababy