چهارشنبه ۰۵ اردیبهشتساعت ۰۳:۱۲Apr 2024 24
جستجوی پیشرفته

با ده برند برتر اتوماسیون صنعتی آشنا شوید

 

 

در دهه های اخیر شاهد رشد چشمگیر تکنولوژی و استفاده از صنایع اتوماتیک یا اتوماسیون صنعتی بوده ایم. تجهیزات اتوماسیون صنعتی تکنولوژی ساخت پیشرفته ای دارند و در نتیجه اجزای سازنده آنها نیز باید کیفیت و دقت عملکرد بالایی داشته باشند. تجهیزات اتوماسیون صنعتی باید دوام، عمر مفید و عملکرد صحیح و درستی داشته باشند. برند های متعددی در سراسر دنیا این محصولات را تولید می کنند.  هرکدام از این برند ها مزایا و کیفیت خاص خود را دارند. به دلیل گستردگی تولید کنندگان در مقاله حاضر به بررسی 10 برند برتر حوزه اتوماسیون می پردازیم.

دستگاه ها و تجهیزات مختلفی در صنایع به کار می روند. یکی از پرکاربرد ترین تکنولوژی ها در این زمینه در سال های اخیر اتوماسیون صنعتی بوده است. اتوماسیون به معنی اتوماتیک سازی فرایند های تولید است. با این کار دخالت انسان در امور تولید به حداقل رسیده و باعث کاهش خطا ها و خطرات مختلفی می شود. 

 

هدف از اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی ابتدا در کارخانه فورد به کار گرفته شد. در ابتدا به جای سنسور ها و اندازه گیری های مختلف نیروی انسانی کار میکرو سوئیچ ها را انجام می داد. توانایی و انعطاف پذیری این سیستم ها پایین بوده اما در زمان خود انقلاب بزرگی محسوب می شده است. در حال حاضر کامپیوتر های صنعتی وجود دارند که با اتصال به انواع مختلف سنسور ها کاملا قابل برنامه ریزی هستند و با تعیین پارامتر ها و حدود آستانه پردازنده طبق روال الگوریتم تولید و عملیات را انجام می دهد. 

کاربرد اصلی و مفهومی اتوماسیون صنعتی جایگزین کردن نیروی انسانی با ماشین است. در گذشته این ماشین با داشتن یک تیم مدیریتی که سیگنال ها را به صورت چشمی دریافت می کردند اداره می شد اما در حال حاضر از کامپیوتر ها و پردازنده های صنعتی برای این کار ها استفاده می شود.

 

در واقع هدف نهایی اتوماسیون صنعتی موارد زیر است:

•افزایش تولید

•کاهش هزینه ها به ویژه هزینه های انسانی

•بهبود کیفیت محصول

•استفاده بهینه از مواد اولیه

•کاهش مصرف انرژی

•افزایش سود کسب و کار

زیمنس 

زیمنس از نگاه مصرف کنندگان در واقع بهترین برند برای اتوماسیون صنعتی است. مجموعه زیمنس در صنایع مختلفی مانند هوافضا و نیروگاه های برق تا لوازم خانگی و پزشکی فعال است و جایگاه رفیعی در تأمین این تجهیزات دارد. شرکت زیمنس بیش از یک قرن قدمت داشته و توانسته در این زمان طولانی همواره جزو بهترین خدمات دهندگان و تولید کنندگان محصولات اتوماسیون شناخته شود. شرکت زیمنس در بسیاری از کشور ها نمایندگی دارد از جمله در کشور ما نیز قبل از شروع تحریم ها نمایندگی هایی در زمینه محصولات زیمنس وجود داشته است. این شرکت از شرکت پیشرو آلمانی ست که محصولاتش در سراسر دنیا مورد اسفاده قرار می گیرد. 

اتوماسیون صنعتی در شرکت زیمنس جایگاه ویژه ای دارد. انواع محصولات مختلف اتوماسیون صنعتی در این شرکت ساخته می شود که از میان آنها می توان به انواع درایور و پی ال سی اشاره کرد. همچنین رله هایی که توسط شرکت زیمنس ساخته می شوند معروف بوده و بسیار با کیفیت هستند. از کاربرد های این تجهیزات می توان به: موتورها و درایوهای تسمه‌های نقاله؛ پمپ‌ها و کمپرسورها؛ موتورها و درایوهای سنگین برای کارخانه‌های نورد فولاد؛ کمپرسورهای خطوط لوله نفت‌وگاز؛ اجزای مکانیکی شامل چرخ‌دنده برای توربین‌های بادی و کارخانه‌های سیمان؛ تجهیزات و سامانه‌های اتوماسیون و کنترل‌ها برای ماشین‌آلات تولیدی و ابزارآلات؛ و کارخانه صنعتی برای فرآوری آب و فرآوری مواد اولیه اشاره کرد.

 

اشنایدر الکتریک

اشنایدر شرکتی فرانسوی است که در بازار ایران به خوبی شناخته شده است و مشتریان زیادی در کشور ما و سایر نقاط جهان دارد. البته محصولات تقلبی این برند نیز در بازار وجود دارند. برای رفع این مشکل سعی کنید از فروشندگان معتبر محصولات اشنایدر را تهیه کنید. شرکت اشنایدر غیر از محصولات صنعتی خدماتی همچون تآسیس خطوط انتقال، ایجاد نیروگاه را نیز ارائه می دهد.

 

ای بی بی ABB

ای بی بی در کشور های سوئیس و سوئد واقع شده و در واقع شرکتی چند ملیتی است. محصولات و خدمات این شرکت بسیار سطح بالا و با کیفیت است. یکی از حوزه های مورد علاقه ای بی بی تولید ماشین های مسابقه ای است. 

 

 

جنرال الکتریک

جنرال الکتریکی یکی از قدیمی ها در صنعت برق است و نوعی برند آمریکایی است که در سال های گذشته همواره جزو 10 شرکت برتر جهان بوده و  در زمینه اتوماسیون صنعتی نیز این شرکت جزو قدرتمند ها است.

 

شرکت میتسوبیشی الکتریک 

یکی دیگر از شرکت های مطرح در زمینه اتوماسیون صنعتی شرکت میتسوبیشی الکتریک در کشور ژاپن است. این شرکت در واقع چند ملیتی بوده و در ژاپن واقع شده است. سال تأسیس این شرکت حدود 1920 بوده و در زمینه تولید تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی فعالیت های وسیعی دارد این شرکت نوآوری های متعددی را در زمینه اتوماسیون صنعتی انجام داده است.

 

شرکت امرسون الکتریک 

امرسون الکتریک یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که در سال 1890 تأسیس شده و در زمینه تولید محصولات الکتریکی و اتوماسیون صنعتی فعالیت گسترده ای دارد. محصولات این شرکت در زمینه اتوماسیون صنعتی در راستای توانمند سازی و تقویت صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. 

 

شرکت اتوماسیون راکول 

شرکت راکول در بیش از 100 شهر در جهان شعبه دارد و یک شرکت آمریکایی چند ملیتی است. خدمات اتوماسیون که توسط این شرکت ارائه شده جنبه نوآوری بالایی دارد. این شرکت جزو بهترین شرکت ها در زمینه تجهیزات اتوماسیون بوده و شعار این شرکت صنعتی "نوآوری، بهره وری و پایداری از اینجا شروع می شود" است. تلاش این شرکت بر ارائه پیشرفته ترین فناوری های اتوماسیون صنعتی است

 

شرکت هانیول 

شرکت هانیول یک شرکت پیشرو است که در لیست بهترین شرکت های فعال در زمینه اتوماسیون صنعتی قرار دارد. سال تأسیس این شرکت 1984 بوده و از سه مرکز تولید پیشرفته و چهار مرکز فناوری و نوآوری جهانی تشکیل شده است. این شرکت از پیشگامان اتوماسیون صنعتی در دنیای امروز و یکی از نوآورترین شرکت های صنعتی به شمار می آید. این شرکت در سال های اخیر حدود 20 دفتر جدید تنها در کشور هندوستان تأسیس کرده که نشان از گستردگی و وسعت این شرکت دارد.

 

شرکت یوکوگاوا الکتریک

شرکت یوکوگاوا شرکتی ژاپنی و چند ملیتی با مقر اصلی در توکیو است. این شرکت یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید محصولات و خدمات اتوماسیون صنعتی محسوب می شود. این شرکت ژاپنی در سال 1925 تأسیس شد و در زمینه فناوری اطلاعات و اتوماسیون صنعتی به صورت گسترده فعال است. 69 شرکت زیر مجموعه این شرکت هستند در همه آنها تمرکز اصلی بر روی خلاقیت و نوآوری است.

 

 شرکت صنعتی داناهار

شرکت داناهار یکی از شرکت های بزرگ در زمینه اتوماسیون صنعتی بوده که در سال 2022 جزو ده شرکت برتر قرار گرفته است. شرکت مذکور در سال 1984 با دفتر اصلی واشنگتن تأسیس شده و از آن هنگام راه حل های بسیار بی نظیر و نوآورانه ای را برای مشتریان محصولات خود ارائه داده است.

 

 

در پایان

اتوماسیون صنعتی نقش بسیار مهمی را در گسترش و افزایش سودآوری و بهره وری کارخانجات تولیدی ایجاد می کند. شرکت های مختلفی به دلیل مزیت های این تکنولوژی به دنبال آن هستند. اتوماسیون صنعتی از اجزایی تشکیل شده که ساخت این اجزا نیازمند تکنولوژی و دقت بالایی است. این محصولات باید کیفیت و ماندگاری بالایی داشته باشند از این رو هنگام خرید این محصولات باید حتماً به شرکت تولید کننده آنها دقت شود. در مقاله حاضر 10 برند برتر اتوماسیون صنعتی معرفی شدند.