یکشنبه ۱۲ آذرساعت ۱۳:۱۶Dec 2023 3
جستجوی پیشرفته

با تعمیر مبل دکوراسیون داخلی را زیر رو کنید!

با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، تعمیر مبل یکی از روش‌های بسیار مناسب و مقرون به صرفه برای تغییر دکوراسیون منزل به شمار می‎‌رود. تعمیرات مبل و رویه کوبی مبل علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط، طول عمر مبلمان را نیز به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد و از این نظر نیز در کاهش هزینه‌ها نقش به‌سزایی دارد. 

 

 

مبل بخریم یا تعمیر کنیم؟

اولین قدم برای پاسخ به این سوال، مشخص نمودن سبک مبلمان می‌باشد. آیا سبک مبلمان شما راحتی است یا جز مبلمان کلاسیک و سلطنتی محسوب می‌شود؟ به عنوان مثال برای تعمیر مبل راحتی می‌بایست موارد زیر را در نظر داشته باشید: 

•خرید پارچه حدود 25 الی 30 متر

•هزینه رویی کوبی و دوخت

•هزینه مواد اسفنج، فوم و... به منظور استفاده در زیر کار

•هزینه حمل‌ونقل

پس از محاسبه‌ هزینه تمام شده تعمیر مبل راحتی، می‌بایست آن را با هزینه خرید مبلی جدید مقایسه نمایید و تصمیم بگیرید آیا این کار معقول است یا خیر. به طور معمول هزینه تعمیر و هزینه خرید مبلمان راحتی جدید تقریبا برابر است. بنابراین خرید مبلمان راحتی جدید انتخاب بهتری در نظر گرفته می‌شود. 

نکته مهمی که پیش از تعمیر مبل کلاسیک و سلطنتی باید در نظر داشته باشید، این است که کلاف مبل نباید صدا بدهد یا شل شده باشد. همچنین در صورت رنگ‌پریدگی، کدر شدن رنگ و تمایل برای تعویض رنگ می‌بایست علاوه بر مواردی که در تعمیر مبل راحتی اشاره شد، هزینه رنگ‌کاری را نیز در نظر بگیرید. به طور معمول توصیه می‌شود برای کنترل هزینه‌ها، به جای خرید مبلمان سلطنتی و استیل جدید، نسبت به تعمیر مبلمان قدیمی خود اقدام نمایید. 

 

هزینه رویه کوبی مبل

هزینه رویه کوبی مبل با توجه به عوامل متعددی تعیین می‌شود؛ یکی از مواردی که در تعیین هزینه آن تأثیر می‌گذارد، تعداد مبل و صندلی‌ها است. برای مثال بدیهی است که هزینه نهایی رویه کوبی مبل برای سرویس مبلمان 9 نفره بیشتر از هزینه مبلمان 5 نفره باشد. عامل دیگری که در تعیین هزینه اثرگذار است، نوع مبلمان و اسکلت آن است؛ مثلا تعویض پارچه مبل از نظر الگوبرداری و رویه کوبی برای برخی از مدل‌های مبلمان راحتی ساده‌تر از تعویض پارچه برای برخی مدل‌های پیچیده مبلمان سلطنتی است.

 

 

مورد دیگری که سبب افزایش یا کاهش هزینه رویه کوبی مبل می‌شود، نوع پارچه مبلی است. پارچه مبلی با توجه به نوع مبلمان تنوع زیادی در جنس و قیمت دارد. استفاده از پارچه‌های مبلی بسیار مرغوب و خارجی یا استفاده از پارچه‌های ظریف و نفیس باعث افزایش هزینه تمام شده رویه کوبی مبل خواهد شد. از طرفی کار با پارچه‌های ظریف‌تر که بیشتر برای مبلمان ویژه مهمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و لازم است که زمان و دقت بیشتری در هنگام تعویض پارچه مبل صرف شود.

در بعضی موارد علاوه بر تعویض پارچه مبل بنابر نظر متخصص، تعویض فوم‌ها یا فنرهای مبل نیز ضروری است. در این صورت علاوه بر هزینه‌های مربوط به تهیه پارچه و رویه کوبی مبل، هزینه‌ی جداگانه‌ای نیز برای تهیه فوم‌های مورد نیاز و دستمزد تعویض آن‌ها برآورد خواهد شد. فوم مخصوص مبل نیز انواع گوناگونی داشته که هزینه‌ی آن‌ها با یک‌دیگر بسیار متفاوت است.

 

هزینه تعمیرات برای مبل:

تعمیر مبل یکی از راهکارهای اقتصادی و مقرون به صرفه تغییر دکوراسیون داخلی منازل به شمار می‌رود. هزینه تعمیرات مبل به فاکتورهای متعددی وابسته است. کارشناسان و تعمیرکاران متخصص پس از بازبینی از مبلمان مورد نظر و در نظر گرفتن عوامل موثر، هزینه دقیق تعمیرات را اعلام می‌کنند.

 

 

چند مورد از مهم‌ترین این فاکتورها به شرح زیر می‌باشد:

•قیمت پارچه و یا چرم و میزان متراژ مورد نیاز

•هزینه رنگ‌کاری مبلمان

•هزینه تعویض اسفنج، فوم و...

•تعداد، اندازه و سبک مبلمان

•میزان فرسودگی، قدیمی بودنو ظرافت مبلمان 

•دستمزد فرد تعمیرکار

•هزینه حمل‌ونقل و جابه‌جایی

 

نکات مهم هنگام رویه کوبی مبل

•انتخاب پارچه مناسب را می‌توان از اصلی‌ترین نکات رویه کوبی مبل دانست؛ زیرا اگر پارچه‌ای که برای مبل در نظر دارید پارچه مناسبی از نظر جنس یا طرح و رنگ نباشد، هزینه‌ای که خرج رویه کوبی مبل می‌شود بیهوده خواهد بود. جنس‌های مختلفی برای پارچه مبلی مانند مخمل، کتان، چرم، پارچه‌های زرکوب، جاسمین، مازراتی و... وجود دارد که باید با توجه به نوع مبل راحتی، استیل، فرفورژه، سلطنتی و... انتخاب شود. اما تمامی پارچه‌های مبلی باید دوام بالایی داشته باشند و طرح و رنگ آن‌ها نیز به گونه‌ای انتخاب شود که با دکوراسیون منزل هم‌خوانی داشته باشد. 

•نکته دیگر هنگام رویه کوبی مبل این است که در صورت نیاز با نظر استادکار بهتر است که فوم‌ها، فنرها و زیرسازهایی که زیر پارچه مبلی قرار دارند تعویض شوند. این موضوع سبب افزایش طول عمر مفید مبل و زیبایی آن می‌شود و پس از مدت کوتاهی فوم‌ها تغییر شکل نمی‌دهند و نیاز به تعمیرات مجدد مبل وجود ندارد. فوم‌های مبل انواع مختلفی دارند که باید با توجه به میزان استفاده از مبلمان، فوم مخصوص را تهیه کرده و مورد استفاده قرار داد. هم‌چنین در صورت نیاز فنرکشی یا جا انداختن تسمه‌ها نیز بهتر است قبل از تعویض پارچه مبل انجام شود.

•رویه کوبی مبل برای انواع مختلف مبلمان با پارچه‌های مبلی مناسب قابل انجام است. اگر تعویض پارچه مبل و رویه کوبی آن توسط افراد متخصص و باتجربه در این زمینه انجام شود، با صرف هزینه بسیار کمی نسبت به هزینه خرید سرویس مبلمان جدید، صاحب مبل‌هایی تازه و زیبا خواهید شد که در تغییر دکوراسیون و حال‌وهوای منزل شما بسیار تأثیر مثبتی خواهند گذاشت.

 

نکات مهم قبل از تعمیرات مبل 

نکات مهمی که پیش از اقدام برای تعمیرات مبل می‌بایست در نظر داشته باشید، شامل موارد زیر می‌باشد:

•مشخص نمودن ارزش تعمیرات مبل: در اولین قدم باید ببینید آیا مبل شما ارزش تعمیرات را دارد یا به اندازه‌ای فرسوده و قدیمی شده است که باید نسبت به خریداری مبلمان جدید اقدام نمایید.

•پیدا کردن قسمت‌های آسیب‌دیده: در مرحله بعد شما باید آسیب‌دیدگی‌های مبلمان خود را به دقت مشخص نمایید.

•نیاز به انجام رنگ‌کاری: اگر رنگ چوب مبلمان کدر شده است، رنگ‌پریدگی و خراش‌های بسیار دارد، فرسوده به نظر می‌رسد و... نیاز است عملیات رنگ‌کاری نیز انجام شود که هزینه جداگانه‌ای برای آن در نظر گرفته می‌شود.

•درخواست کاتالوگ: توصیه می‌شود پیش از ثبت درخواست، از مجموعه مورد نظر بخواهید تا کاتالوگی از تعمیرات قبلی خود را برای شما بفرستند تا با ذهنی بازتر بتوانید بهترین مجموعه را انتخاب نمایید. 

•انتخاب پارچه مناسب: بهتر است از افراد متخصص و با تجربه برای انتخاب پارچه کمک بگیرید و مشورت بخواهید تا پارچه بادوام و با کیفیتی را خریداری نمایید. 

•هماهنگی با دکوراسیون داخلی منزل: طرح پارچه، رنگ پارچه، رنگ چوب مبلمان و... می‌بایست با سایر دکوراسیون داخلی منزل شما مانند: رنگ پرده‌ها، دیوار، بقیه لوازم منزل و... هماهنگی داشته باشد تا پس از اجرای تعمیرات، ظاهری زیبا و چشم‌نواز را شاهد باشید. 

•انتخاب رنگ مناسب پارچه: به عنوان مثال اگر در منزل کودکی دارید، بهتر است انتخاب شما پارچه مبلی تیره‌رنگ باشد تا دیرتر نیاز به شستشو پیدا کند. همچنین خوب است بدانید رنگ پارچه روشن فضای خانه‌هایی با متراژ کم را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. 

 

آیا تعمیر مبل در منزل امکان پذیر است؟ 

حال ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که "آیا تعمیرات مبل در منزل امکان پذیر است؟" بسیاری از افراد به دلیل صرفه‌جویی در زمان، دشوار بودن جابه‌جایی مبلمان، صرفه‌جویی در هزینه حمل‌ونقل و هزینه دستمزد کارگران تمایل دارند از خدمات تعمیر مبل در منزل بهره‌مند شوند. در شرایطی که مشکلات مبلمان سطحی و جزئی می‌باشد، امکان تعمیر مبل در منزل فراهم می‌باشد و نیازی به انتقال آن وجود نخواهد داشت. اما اگر فوم، اسفنج و یا کلاف مبلمان مشکل جدی پیدا کرده است، تعمیرات حتما می‌بایست در کارگاه و با تجهیزات تخصصی انجام شود.