پنجشنبه ۱۰ اسفندساعت ۱۷:۵۴Feb 2024 29
جستجوی پیشرفته

خرید تجهیزات از چین (صفرتاصد مراحل واردات از چین برای تجهیزات صنعتی)

یکی از موضوعات مهم تجارت با کشور چین، بحث واردات است که نیاز به تبیین برنامه‌های مدون و شناخت قوانین تعیین شده دارد. به طور کلی خرید از خارج از کشور، دارای روال مخصوص به خود است که افراد قبل از انجام هر کاری باید نسبت به مراحل آن شناخت و آگاهی‌ کامل پیدا کنند. امروزه چین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولید کننده قطعات صنعتی در دنیا محسوب می‌شود.

قطعات صنعتی تولید شده چین شامل انواع تجهیزات صنعتی، وسایل مورد نیاز صنایع الکترونیکی، الکتریکی، ماشین آلات و... است. در صورتی که می‌خواهید با مراحل خرید و واردات این قطعات آشنا شوید، بهتر است تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

برای مشاوره واردات و صادرات از چین وارد لینک شوید.

 

اهمیت شناخت مراحل واردات تجهیزات از چین

با توجه به استفاده از نیروی کار ماهر و هزینه دستمزد پایین کارگران چینی، بسیاری از صنایع امروزی ترجیح می‌دهند تا بهترین محصولات صنعتی را از کشور چین وارد کنند. این امر باعث شده است تا شناخت مراحل خرید و واردات کالا و خدمات از این کشور از اهمیت بالایی برای صنایع فعال اقتصادی برخوردار باشد. در سال‌های اخیر به شکل فزاینده‌ای بازرگانان ایرانی تجارت خود را با کشور چین افزایش داده‌اند.

 

برای سفارش واردات از چین اینجا کلیک کنید.

 

در صورتی که افراد مبتدی بخواهند بهترین تجارت را با این کشور داشته باشند، باید مراحل انجام واردات را به شکل اصولی یاد بگیرند. قوانین کلیدی زیادی در این زمینه وجود دارد که باعث تسهیل واردات از کشور چین می‌شود. همچنین بر این اساس که تجهیزات صنعتی دارای قیمت بالایی هستند، افراد مرتبط در این زمینه باید شناخت خود را با قوانین و مراحل خرید از چین افزایش دهند.

 

برای مشاهده ساده ترین راه واردات از چین روی لینک کلیک کنید.

 

آشنایی با مراحل خرید و واردات از چین

با توجه به میزان تقاضای ماشین آلات صنعتی در کشور، بازرگانان حرفه‌ای می‌توانند این گونه کالاها را به شکل مستقیم از کشور چین وارد کنند. افراد فعال در این زمینه با شناخت دقیق مراحل خرید و واردات از چین قادر خواهند بود تا بهترین قطعات صنعتی را با قیمت مناسب وارد کشور کنند. از مهم‌ترین مراحل خرید و واردات از این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•منبع یابی از تامین کننده‌های چینی

•خرید کالا با بررسی شرایط موجود

•دریافت فاکتور دقیق از فروشنده

•ثبت سفارش کالای خریداری شده

•حمل کالا از مقصد به مبدا

•ترخیص کالا از گمرک

 ترخیص کالا از گمرک

هر کدام از موارد بیان شده به عنوان یکی از مراحل اصلی خرید و واردات تجهیزات و قطعات صنعتی از کشور چین هستند. افرادی که در این زمینه مشغول به کار هستند باید با توجه به میزان و حجم کالای مورد نیاز، حداقل سرمایه را برای واردات از چین در نظر بگیرند.

 

•منبع یابی از تامین کننده چینی

با توجه به این که تامین کنندگان مختلفی در کشور چین وجود دارند، افراد باید متناسب با نیاز خرید قطعات صنعتی خود، بهترین و مورد اطمینان‌ترین تامین کنندگان را انتخاب کنند. این امر باعث می‌شود تا قطعات صنعتی خریداری شده در صحت و سلامت کامل خریداری شود.

 

•خرید کالا با بررسی شرایط موجود

واردکنندگان تجهیزات صنعتی باید ضمن بررسی بازارهای داخلی و حجم تقاضای موجود، خرید کالاهای صنعتی را با دقت زیادی انجام دهند. در این زمینه وجود سرمایه اولیه می‌تواند به شکل مستقیم تعیین کننده تعداد و حجم خرید محصولات صنعتی باشد.

 

•دریافت فاکتور دقیق از فروشنده

افرادی که خرید تجهیزات را از تامین کنندگان کشور چین به شکل مستقیم انجام می‌دهند، باید بعد از تکمیل خرید، به دنبال دریافت فاکتور دقیق از فروشنده باشند. این امر می‌تواند در زمان ترخیص کالا به عنوان یکی از مدارک اصلی قابل ارائه به گمرک ایران باشد.

 

•ثبت سفارش کالای خریداری شده

سامانه‌های مهمی برای ثبت سفارش کالاهای خریداری شده وجود دارند که می‌توانند باعث افزایش ضریب اطمینان خرید شوند. واردکنندگان محصولات صنعتی با انتخاب تامین کنندگان اصلی در کشور چین می‌توانند سفارش قطعات صنعتی را با اطمینان خاطر انجام دهند.

 

•حمل کالا از مقصد به مبدا

شیوه‌های حمل کالا از مقصد به مبدا متفاوت است که واردکنندگان بر اساس حجم کالای خریداری شده و به نسبت زمان دریافت کالا، می‌توانند از شیوه‌های هوایی و دریایی برای حمل کالا استفاده کنند.

 

•ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالاهای خریداری شده از گمرک ایران دارای شرایط و ضوابط مخصوص به خود است که در ادامه به تفصیل به آن می‌پردازیم. یکی از مهم‌ترین نکات در زمان ترخیص قطعات صنعتی، داشتن کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی است.

 خرید تجهیزات از چین

نکات اولیه در جهت واردات قطعات صنعتی از کشور چین

از اولین نکات کلیدی در جهت واردات انواع محصولات صنعتی از کشور چین، شناسایی دقیق بازار است که باید به شکل اصولی انجام شود. در مرحله نخست افراد باید نیاز صنایع داخلی را به شکل کامل شناسایی کرده و با توجه به حجم تقاضای موجود در بازار و بررسی تعداد رقبا، واردات محصولات را انجام دهند. میزان بودجه در نظر گرفته شده در این زمینه دارای اهمیت است و می‌تواند تعیین کننده واردات اصلی محصولات و تجهیزات صنعتی باشد.

هزینه‌های مختلفی در زمان خرید و واردات محصولات از چین وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به هزینه دریافت مجوز، هزینه حمل و نقل، هزینه بسته بندی محصولات و تجهیزات، هزینه انبارداری و... اشاره کرد. شناخت هزینه‌های واردات به تامین کننده این امکان را می‌دهد که بررسی‌های دقیق قبل از خرید را انجام دهد تا دچار ضرر مالی نشود. در این بین انتخاب تامین کننده قابل اطمینان در کشور چین دارای اهمیت است و باعث می‌شود تا افراد بتوانند نسبت به کیفیت کالای انتخاب شده، مجوزها و... اطمینان حاصل کنند.

ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی به عنوان یک نکته مهم و کلیدی دیگر در این زمینه محسوب می‌شود. وارد کنندگان حرفه‌ای با توجه به شرایط تقاضای موجود در کشور و بررسی بودجه اولیه، همواره باید به دنبال ارتباط با تولیدکنندگانی باشند که پشتیبانی فنی مناسب و دقیقی را ارائه می‌دهند. رعایت کردن برخی از استانداردهای واردات از چین نیز مهم است و می‌تواند در هزینه نهایی واردات محصولات اثرگذار باشد.

بررسی حمل و نقل قطعات صنعتی از چین

در میان موضوعات مهم خرید و واردات محصولات صنعتی از کشور چین، بحث حمل و نقل به عنوان یک دغدغه کلیدی برای وارد کنندگان محسوب می‌شود. انتخاب روش حمل و نقل باعث افزایش یا کاهش هزینه نهایی واردات می‌شود لذا تامین کنندگان همواره به دنبال انتخاب راهکارهایی هستند که بتوانند چالش‌های موجود موضوع حمل و نقل را مرتفع کنند. به شکل کلی دو شیوه برای حمل واردات قطعات صنعتی به کشور ایران وجود دارد:

•حمل هوایی محصولات و قطعات

حمل هوایی تجهیزات صنعتی برای آن دسته از تجهیزاتی مناسب است که از لحاظ وزن و حجم در شرایط مناسب‌تری قرار دارند. در شیوه حمل هوایی با توجه به نوع ارسال محصولات، زمان تقریبی رسیدن قطعات به داخل کشور حدود 2 هفته است.

•حمل دریایی محصولات و قطعات

این شیوه حمل به نسبت حمل هوایی ارزان‌تر بوده و زمان تقریبی تحویل کالا و قطعات خریداری شده، حداقل یک ماه است. حمل دریایی برای قطعات و تجهیزات سنگین مناسب است و می‌تواند یک شیوه امن برای دریافت محصولات خریداری شده باشد.

در این بین، انتخاب شرکت حمل و نقل مناسب باعث کاهش آسیب‌های جدی به کالاهای خریداری شده می‌شود. در واقع تامین کنندگان برای کاهش ریسک حمل و نقل می‌توانند شرکت‌های مناسب را در این زمینه انتخاب کنند. برخی از شرکت‌های فعال در این زمینه دارای سیستم ردیابی کالا و محصولات هستند که به دریافت کنندگان این امکان را می‌دهند که روند ارسال کالاها را به صورت آنی مشاهده و بررسی کنند.

 

شیوه ترخیص قطعات صنعتی از گمرک

یکی از مهم‌ترین مراحل خرید قطعات صنعتی از کشور چین، بحث ترخیص کالا است. افرادی که در این حوزه اطلاعات لازم را ندارند، همواره برای ترخیص محصولات خریداری شده دچار مشکل می‌شوند که این امر می‌تواند خسارت‌های مالی زیادی را به دنبال داشته باشد. قوانین مختلف گمرکی در این زمینه به شکل شفاف، روند ترخیص کالاهای خریداری شده از کشور چین را مشخص کرده است. یکی از موضوعات کلیدی در این زمینه بحث تعرفه کد گمرکی است که این کد برای جلوگیری از واردات قاچاق کالا در نظر گرفته شده است.

این کد نشانگر این است که تامین کنندگان در بحث واردات و ترخیص اصولی قطعات صنعتی باید مجوزهای لازم را کسب کنند. از مهم‌ترین نکات در زمینه ترخیص کالای صنعتی از چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•داشتن کارت بازرگانی

•ارائه لیست بسته‌بندی محصولات

•ارائه مجوزهای واردات

•ارائه گواهی مبدا و بارنامه

•ارائه فاکتور و بیمه نامه

•ارائه ترخیصیه و قبض انبار

واردکنندگان محصولات صنعتی حتما باید دارای کارت بازرگانی باشند تا بتوانند محصولات صنعتی خریداری شده را از گمرک ترخیص کنند. این کارت به شکل حقیقی و حقوقی صادر می‌شود که هر فرد متناسب با ماهیت خود می‌تواند با طی کردن روند دریافت آن، کارت را دریافت کند.

 

معافیت گمرکی قطعات صنعتی

واردکنندگان با شناخت برخی از ماشین آلات صنعتی می‌توانند با دریافت گواهی عدم تولید داخلی، کالاهای مورد نظر خود را با معافیت گمرکی از گمرک ایران ترخیص کنند. میزان معافیت در نظر گرفته شده برای کالاها بر اساس کد، قابل تعیین است. مقدار معافیت نیز از 70 تا 100 درصد متغیر است. برخی از مهم‌ترین قطعات و محصولات صنعتی که مشمول معافیت گمرکی هستند، به شرح زیر است:

•ماشین‌آلات خط تولید

•تجهیزات اصلی خط تولید

•برخی مواد اولیه و کالاها جهت تولید

•انواع قالب‌های صنعتی

•ماشین‌آلات مستعمل خط تولید

•ماشین‌آلات کمکی خط تولید

 

هزینه واردات قطعات صنعتی از کشور چین

هر صنعت متناسب با نیاز خود می‌تواند از تجهیزات حرفه‌ای برای بهبود وضعیت تولیدات استفاده کند. واردکنندگان برای وارد کردن تجهیزات صنعتی باید هزینه واردات را نیز در نظر بگیرند. عوامل زیادی به شکل مستقیم بر روی هزینه واردات قطعات صنعتی و ماشین آلات تاثیرگذار هستند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

•هزینه خرید قطعات صنعتی از تامین کننده اصلی

•هزینه دریافت انواع مجوزهای لازم برای واردات

•هزینه حمل و نقل کالاهای خریداری شده به ایران

•هزینه ترخیص کالاهای خریداری شده

•هزینه حقوق ورودی بر اساس کد تعرفه گمرکی

•هزینه ارزش افزوده کالاهای خریده شده

•هزینه مالیات و انبارداری محصولات

 هزینه واردات قطعات صنعتی از کشور چین

جمع بندی

خرید و واردات انواع تجهیزات و ماشین آلات صنعتی از کشور چین، مزیت‌های زیادی را برای واردکنندگان و صنایع امروزی به دنبال دارد. افراد مرتبط در این زمینه قبل از انجام واردات قطعات صنعتی باید نسبت به مراحل آن آشنایی کامل پیدا کنند. در این مقاله به تفصیل در مورد شیوه‌های خرید کالا و واردات قطعات صنعتی از کشور چین به ایران پرداخته شده است. در این زمینه به کارگیری تجربیات یک مجموعه معتبر نظیر تجارت گرام می‌تواند بسیار کارآمد باشد. رسالت اصلی تجارت گرام، کمک به فعالان تجاری و صنعتی در راستای گسترش فروش در بازارهای داخلی و بین‌المللی است.