سه شنبه ۱۵ اسفندساعت ۰۷:۵۹Mar 2024 5
جستجوی پیشرفته

آبگوشت روز جمعه با طعم انواع نون سنتی فراموش نکنید

 

آشنایی با مهمانی‌ها و دورهمی‌های ایرانی

آشنایی با مهمانیها و دورهمیهای ایرانی و طعم لذیذ ناهار روز جمعه در کنار یکدیگر

ما ایرانیها خانواده دوست هستیم و این را به تمام دنیا ثابت کردهایم. تمام خانوادههای ایرانی رسم دارند که آخر هفتهها به‌خصوص روزهای جمعه دور هم جمع شوند و یک مهمانی یا دورهمی خانوادگی داشته باشند تا صله‌رحم را به‌جا بیاورند. 

در دورهمیهای خانوادگی ایرانی‌ها به همه اعضای خانواده، از کوچکترها گرفته تا بزرگترها خوش میگذرد. در این دورهمیها معمولاً کوچکترها به خانه بزرگترها میروند و یک وعده غذایی را مثل ناهار مهمان خانه آنها هستند. حتی خوردن یک نان خالی در این دورهمیها لذت‌بخش است و تبدیل به یک خاطره ماندگار میشود. 

تجربه خوردن ناهار در روز جمعه در خانه پدربزرگ و مادربزرگ یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربههایی است که مانند آن هیچ‌وقت در زندگی‌مان به‌وجود نمیآید. سفره ناهار در این دورهمیها معمولاً با انواع نانهای سنتی یا حتی فانتزی پر میشود تا هر کسی بتواند با اساس سلیقه و ذائقهاش ناهار را نوش‌جان کند.

آشنایی با فرهنگ غنی ایرانیها برای مهمانی ها و دورهمی ها

ایران فرهنگی غنی دارد و کافی است نگاهی به تاریخ کهن آن بیندازید تا متوجه شوید که از دیرباز تا به امروز مردممان علاقه زیادی به برگزاری مهمانیهای مختلف و بزم دارند. در گذشته‌ها و در دورهمیهای خانوادگی بزرگترها یک توق مخصوص داشتند که زیر آن مینشستند و قصه میگفتند و کوچکترها با ذوق و شوق به این قصهها گوش میدادند. 

واژه پاتوق نیز از همان کلمه گرفته شده است؛ پاتوق یعنی محل توق؛ یعنی جایی که کوچکترها به‌پای قصههای بزرگترها مینشستند. هر چند دیگر خبری از توقها نیست، اما هنوز رسم مهمانی و دورهمی بین ایرانیها به‌خصوص در روزهای جمعه پابرجاست. 

در دنیای امروز که تکنولوژی جای بسیاری از تفریحات سنتی را گرفته است، اما هنوز شنیدن قصههای پدربزرگ و مادر بزرگ لذتی وصف‌ناپذیر دارد و هیچ عاملی نمیتواند جای آن را بگیرد. 

حتی تصور صرف یک ناهار خوشمزه در دورهمیها و سپس نشستن به‌پای صحبتهای بزرگترها برای خیلیها لذت‌بخش است. 

سفرهای رنگین ایرانی در مهمانی ها

خوش‌وبش و صحبت‌کردنهای طولانی‌مدت در مهمانیها لذت زیادی دارد، اما لذت‌بخشتر از آن، سفرههای رنگینی است که طعم و مزه متفاوت غذاهای آن تا ابد به یاد تمام مهمانان میماند. ما ایرانیها به مهمان‌نوازی معروف هستیم و خوشمزهترین غذاها را برای مهمانان خود تهیه میکنیم و سر سفره می‌گذاریم.

تهیه یک غذای خوشمزه مثل آبگوشت برای ناهار در روز جمعه و جمع‌شدن همه افراد به دور یک سفره، یکی از قدیمیترین رسمهای ایرانیها است که هنوز خیلیها آن را به‌جا میآورند. در مهمانی‌ها بزرگترها معمولاً انواع غذاهای خوشمزه مثل خوراک یا غذاهای نانی دیگر را تهیه میکنند و به سفره زینت خاصی میبخشند. 

 سفره‌های رنگی و زیبا در مهمانی‌های ایرانی

خوردن غذاهای نانی در ظهر جمعه با یک نان خوشمزه تجربهای وصف ناپذیر است که تقریباً همه ما حداقل یک بار آن را تجربه کردهایم. در واقع بزرگترها سر سفره یک یا چند نوع نان مختلف میگذارند تا همه افراد با توجه به ذائقهشان بتوانید غذا را نوش‌جان کنند و لذت ببرید. 

نان، غذایی پر برکت و پای ثابت سفره‌های ایرانی

نان خود بحثی جداگانه دارد. از حال‌و‌هوای مهمانیها که بیرون بیاییم و از سفرههای رنگین با غذاهای خوش‌طعم که بگذریم، نوبت نانها میرسد که همه ما ایرانیها برای آنها حرمت خاصی قائل هستیم. بسیاری از ما کافی است تکه نانی را روی زمین ببینیم تا آن را در گوشهای بگذاریم تا زیر پا له نشود؛ این نشان از ارزش بسیار زیاد نان برای ما دارد.

نانها انواع مختلفی دارند؛ این غلات خوشمزه در مدلهای مختلفی پخته میشوند و ارزش غذاییشان با یکدیگر متفاوت است. نانها را معمولاً با آرد گندم یا جو و به‌صورت سبوس‌دار یا بدون‌سبوس تولید میکنند. 

 

انواع نان، مواد غذایی با برکت و خوشمزه

این خوردنیهای خوشمزه در 2 نوع سنتی و فانتزی نیز تهیه میشوند که هر کدام ویژگیهای مختلفی دارند. با نانهای سنتی معمولاً انواع غذاهای ایرانی و با نانهای فانتزی نیز معمولاً انواع غذاهای فست‌فودی و آماده را تهیه میکنند. 

با سفارش آنلاین دوره ماندن در صف نان‌ها به پایان رسیده است! 

هر چند ناهار روز جمعه در کنار خانواده با انواع نانها مثل نان سنگکی، بربری، لواش و ... لذت‌بخش است، اما برای تهیه هر کدام از این غلات باید مدتها در صف نانواییها منتظر بمانید. این صفهای طولانی گاهی باعث می‌شود تا خیلیها عطایش را به لقایش ببخشند و از خیر ناهار بگذرند. 

هر چند در گذشته راه‌چارهای برای این صفهای طولانی وجود نداشت، اما حالا با پلتفرمهای خرید اینترنتی نان تمام مشکلها برطرف شده است. شما میتوانید با چند کلیک ساده انواع غلات را سفارش دهید و در سریعترین زمان درب منزل تحویل بگیرید. این پلتفرمها روز تعطیل و غیرتعطیل نیز نمیشناسند و معمولاً در تمام روزهای هفته خدمترسانی دارند. 

با وجود پلتفرمهای آنلاین فقط چند لمس ساده با نانهای مورد علاقهتان فاصله دارید. بنابراین اگر میخواهید مهمانی و دورهمیتان به‌بهترین‌شیوه برگزار شوند، پلتفرمهای آنلاین مانند اسنپ فود را روی گوشیتان نصب کنید. 

مهمانی‌ها و دورهمی‌های لذت بخش‌تر به لطف اسنپ فود

در این مطلب درباره دورهمی‌ها و مهمانی‌های ایرانی‌ها به‌خصوص روزهای جمعه و پهن‌کردن سفره‌های رنگین صحبت کردیم. همچنین درباره اهمیت نان برای ایرانی‌ها و جایگاه آن در سفره آنها نیز گفتیم. شما به‌لطف پلتفرم اسنپ فود میتوانید در خانه بنشینید و نانهای سنگک را از نانوایی سنگکی و سایر نان‌ها را نیز از مراکز مربوط به آنها سفارش دهید. با این قابلیت هر کسی میتواند سر سفره بر اساس ذائقهاش نان‌ها را صرف کند و لذت ببرد.

اسنپ فود یکی از بی‌رقیب‌ترین پلتفرم‌های سفارش آنلاین اقلام و محصولات مختلف است که از جمله آنها می‌توان به نان اشاره کرد. کافی است وارد این سامانه شوید تا علاوه‌بر نان بتوانید انواع میوه‌ها، شیرینی و کیک، غذا، محصولات پروتینی و ... را با قیمتی مناسب به‌صورت اینترنتی بخرید و از خرید حضوری بی‌نیاز شوید.