چهارشنبه ۰۵ اردیبهشتساعت ۰۳:۴۴Apr 2024 24
جستجوی پیشرفته

شکایت از فحاشی و قانون جدید مجازات آن [1402] ⚖️

 

چکیده : همه ما بارها و بارها شاهد درگیری های مختلف و توهین افراد به یکدیگر بوده ایم. در قانون کشور ما، توهین و فحاشی، جرم محسوب می شود و مرتکب شونده آن باید مورد مجازات قرار بگیرد. توهین و فحاشی جزو جرائم قابل گذشت است و  با شکایت فرد مورد توهین قرار گرفته آغاز می شود.

همه ما بارها و بارها شاهد درگیری های مختلف و توهین افراد به یکدیگر بوده ایم. در قانون کشور ما، توهین و فحاشی، جرم محسوب می شود و مرتکب شونده آن باید مورد مجازات قرار بگیرد. توهین و فحاشی جزو جرائم قابل گذشت است و  با شکایت فرد مورد توهین قرار گرفته آغاز می شود. این شکایت تنها با رضایت شاکی و یا صدور حکم و مجازات مجرم خاتمه می یابد. پیگیری چنین دعاوی مراحل خاص خود را دارد که هر یک از افراد شاکی و متشاکی می توانند وکالت خود را به بهترین وکیل تهران بسپارند. در این مقاله از سایت وکیل چی (vakilchi.com) به بررسی همه جانبه شکایت از فحاشی و قانون جدید مجازات آن می پردازیم، لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

صفر تا صد شکایت از کارفرما

فحاشی شامل چه مواردی می شود؟

فحاشی به معنی دشنام دادن، بد دهنی و توهین به دیگران است. قانون گذار، فحاشی را جرم تعریف نموده است که دعاوی مربوط به توهین و فحاشی در دسته دعاوی کیفری قرار می گیرند. جرم فحاشی به دو نوع قذف و غیر قذف تقسیم می شود. قذف در ماده 245 قانون مجازات اسلامی به معنی نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر تعریف شده است. این جرم می تواند به صورت الکترونیکی اتفاق افتاده باشد، به این معنی که به صورت پیامک یا در فضای مجازی باشد. فحش ناموسی نیز در این دسته از جرائم فحاشی قرار دارد. جرم فحاشی غیر قذف، به جرمی گفته می شود که فردی با الفاظ رکیک به فرد دیگر بی احترامی نموده باشد. فحاشی ممکن است نسبت به زنان و کودکان، افراد عادی و یا غیره اتفاق بیفتد که هر یک از این موارد، مجازات خاص خود را دارند.

مجازات جرم توهین و فحاشی در قانون جدید

در خصوص برخی از قوانین، با توجه به گذر زمان و تشخیص قانون گذار تغییراتی در قوانین ایجاد می شود. قانون مجازات جرم توهین نیز دچار این تغییرات شده است. در قانون جدید، برای جرم فحاشی کاهش مجازات حبس تعزیری انجام شده است. اما جریمه نقدی این جرم افزوده شده و قانون جدید به معنی کاهش مجازات نخواهد بود. جرم توهین به دو دسته توهین ساده و توهین مشدد تقسیم بندی شده است. طبیعتا مجازات فحاشی مشدد بیشتر از توهین ساده خواهد بود. در قانون جدید برای جرم توهین ساده، مجازات نقدی بین 50 هزار ریال تا 1 میلیون ریال در نظر گرفته شده است. در صورتی که توهین مشدد انجام شده باشد، مجرم طبق قانون جدید به چهل و پنج روز تا سه ماه حبس، 74 ضربه شلاق تعزیری و جریمه نقدی بین 2 میلیون تا 25 میلیون ریال محکوم خواهد شد. در صورتی که قذف رخ داده باشد، به دلیل این که این جرم جزو جرائم حدی است، شامل مجازات 80 ضربه شلاق می باشد.

مجازات جرم توهین و فحاشی در قانون جدید

نحوه اثبات جرم فحاشی و توهین

برای انجام هر گونه شکایت بر علیه فردی دیگر باید مدارک و مستنداتی برای اثبات ادعا وجود داشته باشد. ممکن است برخی از افراد به دلایلی مانند خصومت شخصی اقدام به شکایت از فرد دیگری بنمایند. برای چنین مواردی شاکی باید برای ادعای خود دلایل قابل قبولی را ارائه نماید. این موضوع، در خصوص جرم فحاشی و توهین نیز صادق است و شاکی چنین دعاوی باید ادعای خود را اثبات نماید.

یکی از راه های اثبات جرم توهین و فحاشی، وجود شهود و شهادت آن ها است. وجود دو شاهد عاقل که در محل جرم حضور داشته اند و شاهد توهین متشاکی بوده اند می تواند ادعای شاکی را اثبات نماید. شهود باید بتوانند در دادگاه حضور یافته و شهادت دهند که جرم توهین رخ داده است. در صورتی که فیلم و یا صدای ضبط شده ای هم وجود داشته باشد، می توان برای اثبات جرم توهین از آن استفاده نمود. علم قاضی هم از دیگر مواردی است که می تواند به اثبات ادعای شاکی کمک نماید. البته قاضی برای علم یافتن باید مدارک و مستنداتی را در اختیار داشته باشد. برای شکایت از این جرم بایستی به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه کرد و بعد از ثبت نام در سامانه ثنا، شکواییه و ادلیه را به همراه ادله اثبات جرم ثبت کنید. بعد از طرح شکایت و ارائه مدارک مورد نیاز و شواهد، شکواییه به دادسرا ارسال می شود.

مجازات فحاشی در فضای مجازی چیست؟

مجازات فحاشی در فضای مجازی چیست؟ 

امروزه با پیشرفت روز افزون علم و افزایش چشمگیر استفاده افراد از فضای مجازی و برنامه های  آن، سبب شده علاوه بر مزایای استفاده از این برنامه ها، باعث به وجود آمدن مسائلی نیز شود، از جمله مورد توهین و فحاشی قرار گرفتن فردی از جانب فرد دیگر در صفحه گفت و گوی طرفین، به کار بردن الفاظ رکیک در صفحه چت و موارد دیگر. با توجه به ماده قانونی 608 و در نظر داشتن این ماده، مجازات جرم توهین در فضای مجازی، برنامه های پیام رسان مجازی، و ... اعمال شلاق تا 74 ضربه و جریمه نقدی بین 50 هزار ریال تا 1 میلیون ریال می باشد. همچنین لازم است بدانید با توجه به آخرین مجازات جرم توهین در فضای مجازی، در صورتی که از مصادیق ماده 16 قانون جرائم رایانه ای باشد، شامل مجازات 45 روز تا 1 سال و یا جریمه نقدی به مبلغ 5 میلیون ریال تا چهل میلیون ریال می باشد، لازم به ذکر است ممکن است هر دو مجازات برای فرد اعمال شود.

کلام آخر

در این مقاله شکایت از فحاشی و قانون جدید مجازات آن را مورد بررسی قرار دادیم. حفظ شخصیت و شان هر فرد جزو قوانین است و زیر پا گذاشتن این قانون، جرم محسوب می شود. به کار بردن هر گونه الفاظ زشت و رکیک که سبب بی احترامی به فرد مقابل شود، در دسته جرائم توهین و فحاشی قرار می گیرد. شاکی باید از مجرم شکایت نموده و با ارائه مدارک، ادعای خود را اثبات نماید. مجرم این جرم با توجه به شخصی که او را مورد اهانت قرار داده است و در چارچوب قوانین مجازات اسلامی، باید مجازات شود. تلاش کردیم در این مقاله از سایت وکیل چی (vakilchi.com) اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. از همراهی شما تا انتهای مقاله صمیمانه سپاس گزاریم و پذیرای نظرات و پیشنهادات ارزنده شما هستیم.