پنجشنبه ۰۳ خردادساعت ۲۳:۰۶May 2024 23
جستجوی پیشرفته

اعتبار سنجی طرح های کاربردی پیاده سازی شده در آموزش و پرورش

همانگونه که مطلعیم ، در نظام آموزش و پرورش طرح و برنامه های فوق العاده ای برگزار می گردد ، که این طرح ها تاثیر بسزایی در آموزش و تربیت دانش آموزان و تقویت کارآمدی معلمان و سایر عوامل آموزشی دارد . در این رابطه در نظر داریم مختصر توضیحی پیرامون تعدادی از این طرح های اجرایی بیان نماییم.

طرح کارآمد

طرح کارآمد یکی از آن کلمات پر سر و صدایی است که زیاد مطرح می شود، اما واقعاً به چه معناست و چگونه می توان آن را در محیط مدرسه به کار برد؟ 

ابتکارات آموزشی مختلف که طی چندین سال توسعه یافته اند به بهبود اثربخشی عملیاتی کمک کرده و تعهد به ارزش و اخلاق را برانگیخته اند. با این حال، ممکن است از شنیدن این که برخی از مدارس به شیوه ای بسیار ناکارآمد، به فعالیت خود ادامه می دهند، تعجب کنید. این سطوح غیرضروری بوروکراسی، که شامل لایه‌های متعدد علامت‌گذاری است، هیچ ارزش ملموسی اضافه نمی‌کند و فرآیندهایی را که می‌توان ساده‌سازی کرد، کند می‌کند.

 

 

اهمیت طرح کارآمد

برای بررسی بیشتر طرح کارآمد  و تلاش برای دستیابی به راه‌حل‌ها، تحقیقاتی را در مورد اثربخشی و کارایی عملیاتی مدارس انجام داده اند و گزارش راهنمای بهبود نتایج طرح کارآمد مدرسه را تهیه نموده اند  .این تحقیق از رهبران مدرسه سوالاتی در مورد درک آنها از استقرار استراتژیک منابع و تلاش پرسیده است. در نتیجه، این گزارش مجموعه‌ای از استراتژی‌های بهبود مستمر را پیشنهاد می‌کند که مدارس می‌توانند برای نتایج طرح کارآمد بهتر اجرا کنند.

حوزه دیگری که آن را هدف قرار می دهد، داده های دانش آموزی است. داده‌های دقیق دانش‌آموز بسیار مهم است و می‌تواند تلاش زیادی برای جمع‌آوری و تأیید کند. بنابراین، این گزارش پیشنهاد می‌کند که روش‌های ابتکاری برای حفظ اطلاعات دقیق دانش‌آموزان، مانند افزودن فیلدهای اضافی به فرم‌های رضایت برای سفرهای مدرسه و ثبت این اطلاعات در پایگاه داده دانش‌آموزان هنگام بازگرداندن فرم‌ها، انجام شود.

 

طرح تعالی مدرسه

نکته و طرح قابل اجرای موثری که در خیلی از مدارس برگزار می شود ، مربوط به برنامه سالانه بر اساس طرح تعالی مدرسه  است. این برنامه برای تعداد قابل توجهی از فرهنگیان و دانش آموزان اهمیت دارد . آنها پیرامون از مسئله سوالات و نقطه نظرات زیادی دارند. بعضی از این سوالات عبارتند از :

سئوالات پیرامون طرح تعالی

1.منظور از طرح تعالی در مدرسه چیست؟

2.طرح تعالی تحصیلی را چگونه تعریف می کنید؟

3.چگونه در کلاس درس برتری خود را نشان می دهید؟

4.چگونه در تدریس به تعالی دست می یابید؟

5.طرح تعالی ما دارای 5 هدف کلیدی است که ما به دنبال دستیابی به آنها در سال های  هستیم.

 

 

اهداف طرح تعالی 

برای ابلاغ مسیر مدرسه در سال آینده

برای اطمینان از بهبود مستمر یادگیری در سراسر مدرسه، با دستیابی به اهداف کلیدی

 اهداف کلیدی طرح تعالی

1)برای ادامه حصول اطمینان از اینکه همه دانش آموزان در مدرسه همچنان احساس امنیت و امنیت می کنند و همه ذینفعان نقش خود را در این فرآیند درک می کنند.

2)بهبود یادگیری و طراحی برنامه درسی برای اطمینان از اینکه دانش‌آموزان در همه گروه‌ها پیشرفت خوبی یا بهتری از نقطه شروع خود دارند، به‌ویژه گروه‌هایی که «مستضعف» تلقی می‌شوند و اطمینان از اینکه از سلامت روانی و رفاه آنها حمایت می‌شود.

3)پیروی از رویکرد تسلط برای تقویت رشد ریاضی ، با تمرکز بر واژگان که اطمینان حاصل شود که همه دانش آموزان حداقل پیشرفت مورد انتظار و درصد پیشرفت آرزویی دارند.

4)برای ادامه بالا بردن استانداردها در آواز و خواندن و در عین حال ایجاد پیوندهای متقابل درسی در موضوعات خلاق برای تقویت واژگان و نوشتار خلاقانه که اطمینان حاصل شود که دانش آموزان حداقل پیشرفت مورد انتظار و درصد پیشرفت آرزویی دارند.

5)برای اطمینان از اینکه مدیران به‌عنوان یک «دوست انتقادی» عمل می‌کنند، مدرسه را مسئول می‌دانند و از حرکت مدرسه از «خوب» به «ممتاز» حمایت می‌کنند.

 

نتایج مورد انتظار در طرح تعالی 

oدرک بیشتر از نحوه اعمال رویکرد سیستم های تعالی عملکرد برای بهبود مستمر

oدرک بیشتر از نقش طرح بهبود مدرسه در رویکرد سیستمی به بهبود مدرسه

oارزیابی مدرسه به عنوان یک سیستم

oپیش نویس اهداف، اقدامات، استراتژی ها و برنامه های عملی برای مدرسه

oراهبردهای رهبری را بیاموزید تا کارکنان را در کمک به اجرای طرح بهبود مدرسه مشارکت دهند

مسئله قابل تامل دیگری که در بسیاری از مدارس در سالهای اخیر اجرایی شده است ، مربوط به طرح بوم است . طرح بوم توانسته است ، قابلیت های بسیار مهمی را در رابطه با دانش آموزان شکوفا نماید .

 

طرح بوم دانش آموزی

طرح بوم دانش آموز طیف وسیعی از ابتکارات را برای حمایت از مدارس ارائه می کند تا محیط آموزشی عالی را فراهم کند و توانایی معلمان را برای حمایت و گسترش دانش آموزان با توانایی بالا ایجاد کند.

 

هر مدرسه ابتدایی و متوسطه به یک رهبر تمرینی با توانایی بالا دسترسی دارد که:

1)به عنوان یک نقطه توصیه برای همکاران معلم خود در رابطه با دانش آموزان با توانایی بالا عمل می کند

2)دانش آموزان مدرسه خود را برای شرکت در طرح بوم  هماهنگ می کند.

3)رویکرد مدرسه خود را به آموزش دانش آموزان با توانایی بالا در جامعه مدرسه خود منتقل می کند.

4)علاوه بر این، هر مدرسه ابتدایی و متوسطه برای گسترش حمایت خود از دانش آموزان با توانایی بالا بودجه دریافت می کند. مدارس می توانند از بودجه برای توسعه، ارائه و هماهنگی برنامه های  طرح بوم برای دانش آموزان با توانایی بالا استفاده کنند، یا برای حمایت از این امر، آموزش حرفه ای را انجام دهند.

 

چالش طرح بوم

مجموعه‌ای از هجوم‌ها و گشت‌وگذارهای حضوری و مجازی، مانند کارگاه‌ها، آموزش‌ها، کنفرانس‌ها، سخنرانی‌ها و مسابقات، به تعامل، چالش و گسترش این فراگیران پیشرفته ادامه خواهد داد. فعالیت‌های این مجموعه در طرح بوم مدارس برگزار می‌شود و در ساعات مدرسه، بعد از مدرسه، آخر هفته‌ها و در تعطیلات مدرسه انجام می‌شود. 

 

 

اهمیت فعالیت ها در طرح بوم

  • برای دانش آموزان شرکت کننده رایگان است
  • حداقل مدت زمان 90 دقیقه باشد
  • به صورت گروهی انجام می شود
  • در یک یا چند حوزه آموزشی از برنامه درسی قرار دارند.
  • مدارس و رهبران تمرین با توانایی بالا می توانند دانش آموزان را برای شرکت در فعالیت های طرح بوم بر اساس توانایی ها و علایق خود نامزد کنند.
  • مدارس دانش آموزان را برای شرکت در فعالیت ها در طرح بوم معرفی خواهند کرد. والدین و مراقبین فرزندان خود را مستقیماً برای مشارکت ثبت نام می کنند. آنها برای سازماندهی حضور و رضایت مستقیماً با ارائه دهنده فعالیت در ارتباط خواهند بود. خانواده‌های علاقه‌مند و مراقبان دانش‌آموزان با توانایی بالا باید با مدارس خود (مثلاً معلم کلاس و/یا رهبر تمرین با توانایی بالا) در مورد اینکه کدام فعالیت‌ها به بهترین وجه با علایق و توانایی‌های فرزندشان مطابقت دارد، صحبت کنند.

 

نتیجه گیری

کلیه فعالیت هایی که در مدارس اجرا می شود ، با هدف تربیت درسی و اخلاقی دانش آموزان و افزایش کارآمدی معلمان صورت می پذیرد. بنا براین هر گونه مشارکت و همکاری در اجرای طرح های مذکور ، اهمیت بسیار زیاد و قابل ملاحظه ای دارد.