دوشنبه ۲۸ خردادساعت ۰۳:۴۶Jun 2024 17
جستجوی پیشرفته

از کجا بفهمیم زردی نوزاد خوب شده است؟

 

 

آیا در مورد زردی نوزاد چیزی می‌دانید؟ این زردی در اثر تجمع ماده شیمیایی به نام بیلی‌روبین در خون ایجاد می‌شود که به‌طور معمول توسط کبد دفع خواهد شد. اما ازآنجایی‌که کبد نوزادان در ابتدای تولد آن‌ها ضعیف است، چند روز طول می‌کشد تا بیلی‌روبین را دفع کند.

اگر کودک شما سالم باشد، زردی خفیف جای نگرانی ندارد و در مدت یک هفته به‌خودی‌خود رفع می‌شود. اما یک نوزاد نارس با سطح بالای بیلی‌روبین در خون، به درمان‌های پزشکی نیاز دارد. سامانه دکترتو با داشتن تعداد زیادی متخصص اطفال، به شما کمک می‌کند تا با استفاده از مشاوره دکتر اطفال آنلاین یا  حضوری ، این اختلال را در نوزاد خود برطرف کنید.

 

آیا علت اصلی زردی نوزاد فقط تجمع بیلی‌ روبین در خون است؟

اصلی‌ترین علتی که نوزاد را به زردی دچار می‌کند، بیلی‌روبین است. این ماده بخشی از رنگدانه‌ای است که از تجزیه گلبول‌های قرمز استفاده‌شده آزاد می‌شود. کبد نابالغ نوزادان در تصفیه و انتقال بیلی‌روبین از خون به مجاری روده، کاملا موافق نیست. به همین دلیل در روز دوم یا سوم زندگی نوزاد، حالتی از زردی در بدن پدیدار می‌شود. به این حالت زردی فیزیولوژیک هم می‌گویند.

البته گاهی اوقات دلایل دیگری هم باعث بروز زردی می‌شوند که ازجمله آن‌ها می‌توان به خون‌ریزی داخلی، عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی، عملکرد نامناسب کبد، ناسازگاری میان خون مادر و نوزاد، ناهنجاری در گلبول‌های قرمز و تجزیه زودهنگام آن‌ها و مسدود یا زخمی‌شدن مجاری صفراوی نوزاد اشاره کرد.

زردی نوزاد معمولا چقدر طول می کشد؟

سوال رایجی که از سمت والدین مطرح می‌شود، در مورد مدت‌زمان ماندگاری زردی در نوزاد است. اگر نوزاد شیرخشک مصرف کند، زردی او نهایت 2 هفته به طول می‌انجامد. اما نوزادانی که شیر مادر مصرف می‌کنند، ممکن است تا 3 هفته درگیر این وضعیت باشند. اگر زردی بیش از این زمان طول کشید، نیاز به کمک‌گرفتن از پزشک و بررسی این شرایط به‌طور جدی پیش می‌آید.

چرا در مورادی خاص زردی نوزاد ادامه دار می شود؟

علت‌های مختلفی باعث تداوم زردی در نوزاد خواهند بود. پیش‌تر هم گفتیم که اگر چنین مشکلی بیش از 2 هفته در نوزادانی که شی خشک مصرف می‌کنند و بیش از 3 هفته در نوزادانی که شیر مادر مصرف می‌کنند طول بکشد، باید این وضعیت را با کمک متخصص اطفال برطرف کرد چون احتمال دارد پای مشکلات دیگری از قبیل موارد زیر در میان باشد.

•اختلال در سیستم سوخت‌وساز بدن نوزاد

•اختلالات ژنتیکی

•عفونت ویروسی یا باکتریایی در بدن نوزاد

•اختلال در دستگاه صفراوی

آیا راهکارهای خانگی برای درمان زردی نوزاد موثر هستند؟

قدیمی‌ها معتقد بودند که می‌توان حالت زردی در نوزاد را با روش‌های ساده خانگی هم برطرف کرد. مثلا آن‌ها نوزاد را دقایقی به‌صورت برهنه در مقابل نور خورشید قرار می‌دادند تا بیلی‌روبین در پوست حل، و ازطریق ادرار و مدفوع دفع شود. همچنین با افزایش وعده‌های شیردهی در طول روز به رفع این مشکل کمک می‌کردند.

برخی مادران نیز با مصرف عرقیجات گیاهی، شیرخشت و ترنجبین، خوراکی‌هایی با طبع سرد و اجتناب از مصرف ادویه و غذاهایی با طبع گرم، زردی فرزند خود را برطرف می‌کردند. اگرچه این روش‌ها هنوز هم کارآمد هستند اما در سال‌های اخیر با گسترش بیماری‌های مختلف حتی در نوزادانی که تازه به دنیا می‌آیند، مدیریت این مشکل و درمان آن از حساسیت بیشتری برخوردار است.

الگوی پیشرونده زردی در نوزاد اصلا مشخص نیست و تنها با بهره‌گیری از راهکارهای طب سنتی نمی‌توان به بهبودی کامل نوزاد از زردی اطمینان کرد. به همین دلیل، توصیه می‌شود که حتما از تجربیات متخصص اطفال در این زمینه کمک بگیرید.

برای درمان زردی نوزاد از پزشک اطفال آنلاین کمک بگیرید

 

 

یکی از دغدغه‌های همیشگی والدینی که به‌تازگی فرزنددار شده‌اند، راجع‌به چگونگی برطرف‌کردن زردی در فرزندشان است. شاید برخی خانواده‌ها ترجیح دهند این مشکل را با بستری‌کردن نوزاد در بیمارستان حل کنند؛ ولی ما می‌دانیم که صرف هزینه و انرژی زیادی برای این کار نیاز است.

این موضوع باعث شد که خیلی از خانواده‌های مسئولیت‌پذیر برای درمان آسان، سریع و کم‌هزینه فرزند خود به اجاره دستگاه زردی در نوزاد بپردازند و با بهره‌گیری از مشورت و راهنمایی‌های دکتر اطفال آنلاین، فرزند دلبندشان را در خانه و در آغوش امن خود درمان کنند.

در مواردی که زردی خفیف باشد، نیازی به حضور فیزیکی در مطب دکتر نیست. شما با دریافت مشاوره آنلاین متخصص اطفال هم یاد می‌گیرید که چگونه از فرزندتان مراقبت کنید و چگونه علائم بهبودی آن را با استفاده از بیلی‌روبین‌سنج بشناسید. اگرچه زردی مشکل چندان جدی نیست و رواج زیادی هم دارد اما برای اینکه وضعیت سلامت فرزندتان را دست‌کم نگرفته باشید، حتما از متخصصان خبره اطفال کمک بگیرید.

از کجا بفهمیم که زردی نوزاد کاملا برطرف شده است؟

بعداز اینکه فرزند شما در دستگاه فتوتراپی قرار می‌گیرد و دوره درمانی خود را با نظارت دکتر اطفال آنلاین می‌گذراند، کم‌کم علائم بهبودی در او ظاهر خواهد شد. شما با دیدن نشانه‌های زیر، می‌توانید از بهبودی کامل فرزند خود اطمینان حاصل کنید.

•در دوران زردی، مدفوع نوزاد زردرنگ است اما وقتی بهبود یابد، مدفوع او به رنگ سبز تیره مایل به سیاه تبدیل خواهد شد. در حقیقت به حالت نرمال باز می‌گردد.

•رنگ بدن و صورت نوزاد از حالت زردی خارج می‌شود؛ البته به‌جز اطراف چشم. باقی‌ماندن رنگ زرد در اطراف چشم به‌دلیل چشم‌بند مخصوصی است که هنگام قراردادن نوزاد در دستگاه روی چشم‌های او گذاشته می‌شود. این چشم‌بند سبب می‌شود تا نور آبی به آن ناحیه نفوذ نکند و مقدار کمی بیلی‌روبین در آن قسمت باقی بماند که البته این موضوع کاملا طبیعی و بدون ضرر است.

•رنگ ادرار نوزاد در انتهای دوره درمان او بی‌رنگ خواهد شد.

راشتهای نوزاد بعداز درمان به‌طور قابل‌ توجهی افزایش پیدا می‌کند. او سرحال‌تر می‌شود و قوای بیشتری به‌دست می‌آورد.

جمع‌بندی

زردی نوزاد، یکی از همه‌گیرترین عارضه‌هایی است که نوزادان در روزهای ابتدایی تولد به آن گرفتار می‌شوند. خانواده‌های مسئول و نگران، زمانی که فرزندشان به این عارضه دچار می‌شود، به‌دنبال راهکارهایی برای درمان هرچه سریع‌تر می‌روند. ما به آن دسته از خانواده‌هایی که تجربه و اطلاعات زیادی دراین‌باره ندارند، توصیه می‌کنیم حتما از مشورت متخصص آنلاین اطفال استفاده کنند.

دکترتو، وبسایتی است که امکان ویزیت آنلاین را برای درمان زردی در نوزاد فراهم می‌کند. با استفاده از اپلیکیشن دکترتو می‌توانید غیرحضوری وقت بگیرید و در زمان تعیین‌شده با پزشک در تماس باشید و سوالات خود را بپرسید.